logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Weto prezydenta ws. składki zdrowotnej dla firm. Komentarz eksperta

  PR 13.05.2025, przeczytano 262 razy

– Nowelizacja ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców zakładała wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla 2,5 mln firm – zaznacza Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac w Systim.pl, komentując weto prezydenta Andrzeja Dudy z 6 maja 2025 r.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/weto-prezydenta-ws.-skladki-zdrowotnej-dla-firm.-komentarz-eksperta,408761,artykul.html

– Sejm uchwalił obniżkę składki zdrowotnej dla prowadzących działalność gospodarczą w Polsce 4 kwietnia 2025 r. Wcześniej Senat podjął uchwałę o przyjęciu ustawy bez poprawek – informuje ekspertka Systim.

Jak wyjaśnia, zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wymiar składki zdrowotnej dla firm miał dwie składowe: ryczałt, a od nadwyżki dochodów wymiar procentowy. – Część zryczałtowana składki zdrowotnej miała wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast druga część byłaby obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Stawka wynosiłaby tu 4,9 proc. – wylicza Beata Tęgowska.

– Jeśli chodzi o firmy, które rozliczają się ryczałtowo druga część składki miała być naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka: 3,5 proc.) – dodaje. – Z kolei przedsiębiorcy opłacający podatek w formie karty podatkowej zyskaliby obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – podaje ekspertka w Systim.pl

– Ta ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej. Jest z zasadami konstytucyjnymi wprost sprzeczna – oceniła m.in. w trakcie briefingu dla dziennikarzy Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta PR (KPRP), wyjaśniając prezydenckie weto. Zaznaczyła również, że prezydent Duda jest otwarty na dyskusję na temat korekty sposobu opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców.

– Zmiana dotyczy 2,5 mln prowadzących działalność gospodarczą. Szacowany koszt dla budżetu państwa to 4,6 mld zł, co oznacza, że łącznie o taką kwotę miały się zmniejszyć wpływy ze składki zdrowotnej od przedsiębiorstw – przypomina ekspertka Systim.

– Prezydenckie weto do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców to decyzja głęboko niesprawiedliwa i nieracjonalna ekonomicznie – uważa cytowana w mediach Agnieszka Majewska, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Jednocześnie deklaruje ona, że będzie dążyła do tego, by rząd i parlament wróciły do sprawy.

Źródło: Enadis

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Przedsiębiorcy pod presją fiskusa – relacje nadal trudne. Raport
Z raportu „Przedsiębiorcy pod lupą fiskusa 2025”, przygotowanego przez firmę doradczą MDDP we współpracy z Konfederacją Lewiatan, wynika, że polscy przedsiębiorcy znajdują się pod stałą presją ze strony administracji skarbowej. Działania kontrolne organów podatkowych są powszechną praktyką, a ich skala nie maleje. Mimo to raport wskazuje...
Chorobowe nie dla Zetek? Młodzi z najniższą absencją
Pracownicy z pokolenia Z (do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy – wynika z najnowszego raportu polskiej firmy doradczej Conperio. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa...
Ekspercki komentarz prawnika na Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści
18 czerwca – Dzień Przeciwdziałania Mowie Nienawiści – to okazja, by na nowo zadać pytanie: czym właściwie jest mowa nienawiści i jak skutecznie z nią walczyć? Na te kwestie odpowiada mecenas Tymoteusz Paprocki z Kancelarii Paprocki, Wojciechowski & Partnerzy.
Pokolenie Z i rynek pracy:  mniej zaangażowani, z konkretnymi oczekiwaniami
Tylko 39% pracowników z Pokolenia Z jest zaangażowanych w swoją pracę, w porównaniu do 53% w całej populacji pracujących Polaków. Mimo to, są bardziej skłonni polecać swojego pracodawcę niż starsze pokolenia (wskaźnik eNPS +3 vs -6 dla ogółu).
Od prywaciarza do innowatora: jak zmienia się postrzeganie przedsiębiorców?
64 proc. Polaków uważa się za osoby przedsiębiorcze, a 78 proc. sądzi, że ludzie w naszym kraju są przedsiębiorczy – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie ING Banku Śląskiego. Na przestrzeni 30 lat postrzeganie przedsiębiorcy znacząco się zmieniło – od prywaciarza w latach 80. do startupowca i innowatora obecnie. Przedsiębiorczość dla dużej grupy badanych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764