logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Większa wydajność: Rapida 106 z dwiema wieżami lakierującymi

  PR 23.10.2020, przeczytano 398 razy
ilustracjastrzałka
Dla kierownika zakładu Floriana Guggenbichlera (z lewej) i szefa zespołu Antona Weißa (w środku), tu z Gavinem Elfleinem z firmy Koenig & Bauer (DE), maszyna Rapida 106 to synonim wysokiej wydajności

Producent opakowań, firma Kroha zlokalizowana w południowoniemieckiej miejscowości Miesbach prowadzi produkcję z zastosowaniem offsetowych arkuszowych maszyn drukujących firmy Koenig & Bauer. Rok temu jedna z dwóch maszyn Rapida 106 wyprodukowana w 2008 roku została zastąpiona przez całkowicie nowe rozwiązanie. Obecnie główny ciężar prac w dziale druku przejęła maszyna Rapida 106 z sześcioma zespołami drukującymi i dwiema wieżami lakierującymi.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wieksza-wydajnosc%3A-rapida-106-z-dwiema-wiezami-lakierujacymi,388915,artykul.html

Firma, która w latach 90. wyspecjalizowała się w produkcji pudełek składanych, inwestuje regularnie. W lipcu zainstalowano maszynę do wklejania okienek, a we wrześniu nową linię sklejającą. Także zakład w Barleben, który należy do firmy od 1996 roku, może pochwalić się posiadaniem nowych rozwiązań. Pod koniec września rozpoczął się montaż maszyny Rapida 106 z sześcioma zespołami drukującymi i dwiema wieżami lakierującymi.

Dzięki posiadaniu prawie identycznej, wysokowydajnej technologii, oba zakłady doskonale się uzupełniają, niemniej jednak istnieją niewielkie różnice. Podczas gdy w Miesbach główny zakres produkcji to wysoko uszlachetniane pudełka składane z lakierowaniem UV oraz lakierowaniem wybiórczym UV, zakład w Barleben produkuje wyższe nakłady z uszlachetnianiem konwencjonalnym oraz ulotki informacyjne dla przemysłu farmaceutycznego. W razie potrzeby oba zakłady wymieniają się zleceniami. W obu zakładach produkuje się 260 milionów opakowań składanych rocznie, z czego 80 do 85 procent stanowią opakowania dla przemysłu farmaceutycznego. Uzupełnienie portfolio stanowią opakowania składane przeznaczone do artykułów żywnościowych oraz produktów związanych z ochroną  zdrowia.

Wielkość nakładów wynosi od 50 pudełek wzorcowych poprzez normalną produkcję o wielkości 50 lub 70.000 pudełek składanych aż po 3 do 5 milionów sztuk w ekstremalnych przypadkach. Zleceniodawcy pochodzą głównie z Niemiec i Austrii, ale także z Francji, Włoch, Rumunii i Szwajcarii.

ilustracjastrzałka

Podobnie jak linie produkcyjne, cały zakład Kroha w Miesbach prezentuje się w nowoczesnym designie.

Krótsze czasy narządzania, większe nakłady

Maszyna Rapida 106 posiada ważne cechy, które pozwalają na zwiększenia nakładów o około 1/3. Poszczególne zlecenia mogą być wykonywane z prędkością do 18.000 arkuszy na godzinę. Wydajność wzrosła także w przypadku podwójnego lakierowania, np. z wykorzystaniem lakieru UV w linii na farbach konwencjonalnych.

Dodatkową korzyścią są znacznie krótsze czasy narządzania. Ekstremalnie poprawiły się one w przypadku zmiany wałka rastrowego z AniloxLoader: Podczas gdy w poprzedniej maszynie wymiana wałka rastrowego trwała około 20 minut i wymagała zaangażowania dwóch osób, obecnie w pełni zautomatyzowany proces zajmuje 1,5 minuty i jest prawie nieodczuwalny. Oznacza to, że różne warstwy lakieru mogą być produkowane w prostszy i bardziej oszczędny sposób. Równie nieskomplikowana jest wymiana form lakierujących: forma zostaje umieszczona w urządzeniu wspomagającym jej wkładanie, przycisk start zostaje wciśnięty, a wprowadzanie odbywa się automatycznie.

Także wszystkie inne czasy narządzania uległy skróceniu – o 30 do 50 procent – i to przy znacznie bardziej skomplikowanej maszynie. I tak na przykład mycie obciągów gumowych trwało wcześniej około trzech minut, w przypadku nowej maszyny Rapida 106 proces ten zostaje zakończony w ciągu połowy tego czasu – przy zachowaniu jakości mycia.

ilustracjastrzałka

Wszystkie obszary przedsiębiorstwa aż po logistykę charakteryzują się w pełni zautomatyzowanymi procesami

Wysoko zautomatyzowana zmiana zleceń

Florian Guggenbichler, kierownik zakładu w Miesbach, od lat bardzo uważnie obserwuje rozwój maszyn Rapida. Pulpit sterowniczy bardzo wyewoluował a obsługa maszyn często przypomina nowoczesną grę komputerową. „Zlecenia można wprowadzać w prosty sposób, a ich zmiana wykonywana jest z wykorzystaniem rozwiązań automatyzacyjnych“.

P. Guggenbichler uważa rozwiązanie AniloxLoader za znakomity przyczynek do skrócenia czasów narządzania w przypadku zleceń lakierowania. Kolejne zalety to produkcja z wykorzystaniem form drukowych bez zaginanych krawędzi a także sam proces lakierowania. „Różnice w jakości produkcji pomiędzy procesami prowadzonymi off-line i in-line nie są widoczne gołym okiem.“. I jeszcze: „Maszyna jest tak wydajna, że jej operator osiąga granice swoich możliwości" - podsumowuje kierownik zakładu.

ilustracjastrzałka

Ponad 80% wszystkich produktów drukowanych w firmie Kroha pochodzi z branży farmaceutycznej oraz produktów związanych z ochroną zdrowia.

Wysoka wartość dodana w firmie

Dzięki zastosowaniu maszyny Rapida 106 maszyna lakierująca w technologii UV offline stała się zbędna. Dodatkowe rozwiązanie w łańcuchu produkcyjnym oraz powierzchnie przeznaczane do tej pory na magazynowanie pośrednie stały się niepotrzebne, a proces lakierowania w technologii UV – szybszy i bardziej wydajny.

ilustracjastrzałka

Dwie maszyny Rapida 106 w firmie Kroha: nowa maszyna na pierwszym planie dzięki wyposażeniu w dwie wieże lakierujące oferuje znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią technologią

Kroha zyskała za to miejsce, dzięki czemu może realizować kolejne etapy procesu we własnym zakresie i zwiększać wartość dodaną produktów. Projektanci opakowań pracują również nad rozwiązaniami dla pudełek składanych w przyszłości - zarówno w zakresie ich poręczności, jak i uszlachetniania.

Niezawodność dostaw, ich krótkie terminy oraz innowacje techniczne, które kompensują presję kosztową, to dalsze cele przedsiębiorstwa Kroha. Firma zatrudniająca 260 pracowników chce nadal grać w pierwszej lidze jakości i innowacyjności i jest do tego znakomicie przygotowana.

ilustracjastrzałka

Dla drukarza Gerharda Schießla produkcja non-stop to codzienność pracy na maszynie Rapida 106

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www/pl.koenig-bauer.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na okładkę w technologii 3D Touch: wyniki
21 grudnia 2020 r. drukarnia Totem.com.pl oraz firma Konica Minolta ogłosiły wyniki Konkursu na okładkę książki uszlachetnioną w technologii 3D Touch. Spośród setki nadesłanych projektów wybrano 8, ich autorzy otrzymali nagrody w łącznej kwocie 15 tys. złotych.
Canon: 2021 rokiem personalizacji, dekoracji wnętrz i digitalizacji dokumentów
Zmiana systemu pracy, postępująca personalizacja druku i coraz większy nacisk na intuicyjność urządzeń. To według ekspertów Canon Polska trendy i wyzwania, jakich w 2021 roku należy spodziewać się w branży druku. W prognozach mówi się też o dobrej sytuacji rynku dekoracji wnętrz, która będzie miała spory wpływ na kondycję polskiej poligrafii.
Ricoh Pro VC60000 w Creative DM Factory
Atramentowy system produkcyjny na papier ciągły Ricoh Pro VC60000 został wybrany przez duńską firmę Creative DM Factory. Na maszynie będą realizowane wydruki mailingów bezkopertowych (self-mailer) i insertów. Tego typu materiały muszą przyciągać uwagę dlatego przy ich produkcji szczególne znaczenie ma wysoka jakość druku oraz możliwość korzystania z szerokiej gamy...
Polski oddział Sun Chemical otrzymał prestiżową nagrodę „Gazele Biznesu”, w 21. edycji rankingu o tej samej nazwie. Jak podkreśla jego twórca i organizator – dziennik Puls Biznesu –  wyróżnienie to jest przyznawane najbardziej dynamicznym polskim przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Polski oddział Sun Chemical uzyskał je już po raz...
Konica Minolta Accuriopress C12000 „wprawiła w ruch” Machinę Druku
Machina Druku z Torunia zainwestowała niedawno w cyfrową maszynę do wielokolorowej produkcji wysokonakładowej - AccurioPress C12000 firmy Konica Minolta. To jedna z pierwszych instalacji w Polsce tego urządzenia i jednocześnie pierwsza tak rozbudowana o szereg funkcji automatyzujących jej działanie. Zakup maszyny – w bardzo trudnym okresie związanym z pandemią – pozwolił...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764