logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Wielki format przy wielkim nakładzie

   05.05.2003, przeczytano 6554 razy

Jaką techniką wykonać wydruki wielkoformatowe (1,4 m x 2,5 m)? Mają one być odporne na ścieranie na sucho, będą wisiały wewnątrz, mają się błyszczeć, przewidywana ilość 900 sztuk, mają być naklejone na piankę pcv 5mm.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wielki-format-przy-wielkim-nakladzie,1614,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Jeżeli wydruki nie wymagają personalizacji, to przy tej ilości może warto pokusić się o wydruk w drukarni offsetowej. Wielkość nie stanowi problemu, jeżeli wydruk będzie panelowany. Może też być wykonany na papierze samoprzylepnym. Proszę sprawdzić możliwości znanych Panu drukarń.

Inna możliwość to wielkoformatowy druk cyfrowy. Atramentowy - najdroższy i subiektywnie najwyższej jakości, ale wymagający zabezpieczenia przed ścieraniem (np. laminacja lub lakier). Solwentowy - najtańszy i najtrwalszy - tu trzeba się zastanowić z jakiej odleglości będą oglądane wyruki i wybrać drukarnię; gdyż jakość wydruków jest różna w zależności od plotera, na którym będzie drukowana grafika. Druk cyfrowy też może być wykonany na materiałach samoprzylepnych.
Wydruki ploterowe w zasadzie się błyszczą. Jeżeli jednak za mało, można zastosować laminowanie lub lakierowanie.


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Paweł Szambelan

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Być może to, co powiedział Paweł wymaga jeszcze dobitniejszego podkreślenia: przy takim nakładzie druk cyfrowy jest nieopłacalny. Struktura "koszyka" kosztów w druku ploterowym, na który składają się głownie koszty mediów i atramentów sprawia, że cena usługi nie może efektywnie spadać wraz z nakładem.

Obok offsetu istnieje jednak inna alternatywa - sitodruk wielkoformatowy, który być może pozwoliłby uniknąć panelowania. Wprawdzie przy nakładach rzędu tysiąca sztuk również nie będzie konkurencyjny cenowo w porówananiu z offsetem, ale na pewno znacznie korzystaniejszy niż ploter.

Co do ploterów - istnieją wprawdzie specjalne, wysokowydajne systemy "produkcyjne" oparte na technologii ink-jet, które mają konkurować z sitodrukiem wielkoformatowym przy większych nakładach, ale nie słyszałem, aby ktoś w Polsce posiadał takie urządzenie.

Łukasz

avatar użytkownika
,

Zafascynowanie drukiem ploterowym spowodowalo nalozenie klapek na oczy autorowi.
Taki format na offset? Chcialbym widziec mine drukarza hehehhe.
Solvent - za drogo.
Zostaje sitodruk - moze bezposrednio na piance - odpada koszt naklejania i koszt podloza - odpada koszt klisz (CTS) i masz to wszystko w jednym kawalku.
Jak moze radzic ktos kto sie na tym nie zna??

,

Drogi rav4, proponuję przed kompentarzem dokładniej przeczytać treść. pisząc o offsecie redakcja oczywiście myślała o panelowaniu, więc nie ma tu takiego znaczenia wielkość, może byc nawet 10x taka  

,

Jeśli chodzi o wydruki wielkoformatowe wysokonakładowe to mam w tym troszeczkę doświadczenia, wieć moge poradzić następująco:
najtaniej oczywiście wyjdzie offset, można przy tym formacie podzielić to na 3 bryty, niewiele jest drukarni w Polsce w tym formacie, ale jednak są, Korzystny tutaj będzie tak druk sitowy, jest szansa na druk w jednym kawałku, jednak później mogą byc trudności z wyklejeniem, dlatego też proponowałbym tutaj druk w 2 lub 3 kawałkach. Pozostaje jeszcze solwent, dzisiejsze sprzęty tego typu pozwalają na zastosowanie jakości zbliżonej, lub nawet przewyższające spotykane plotery atramentowe ink-jet. W razie konieczności służę kontaktami lub dodatkową wiedzą.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764