logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wirtualna rzeczywistość w szkoleniach Stora Enso na temat bezpieczeństwa

  PR 27.09.2022, przeczytano 260 razy

Jak pokazuje przykład Stora Enso, dygitalizacja może przynosić znaczące korzyści w kontekście tworzenia dodatkowej wartości i podnoszenia wydajności działań, zwiększających bezpieczeństwo pracy. Firma stosuje bowiem rozwiązania z zakresu wirtualnej rzeczywistości, zarówno w celu podniesienia świadomości swoich pracowników względem bezpieczeństwa, ale też by w odpowiedni sposób chronić ich podczas wykonywania codziennych obowiązków.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wirtualna-rzeczywistosc-w-szkoleniach-stora-enso-na-temat-bezpieczenstwa,397365,artykul.html

Firma podkreśla, że w środowisku produkcyjnym ryzyko wypadku istnieje zawsze. Aby zwiększyć świadomość względem zasad bezpieczeństwa, Stora Enso stale poszukuje różnych dróg dotarcia do swoich pracowników, także w kontekście przeprowadzanych z myślą o nich szkoleń temu poświęconych. Jedną z technologii, jakie są przez nią wykorzystywane, jest VR – wirtualna rzeczywistość. Zdaniem firmy umożliwia ona przeprowadzanie bardziej pragmatycznych i interesujących z punktu widzenia uczestnika szkoleń.

- Należy podkreślić, że w kontekście nauczania zasad bezpieczeństwa, doświadczenia uczestnika szkoleń związane z poruszaną tematyką są dalekie od rzeczywistości. Trudno jest nam wytłumaczyć a słuchaczowi zrozumieć np. skalę ryzyka związanego z pracą na wysokościach, gdy siedzi się wygodnie w sali szkoleniowej – wskazuje Bas Vennix, Safety Director w dziale Packaging Solutions firmy Stora Enso. - Szkolenie uwzględniające odczucia zbliżone do rzeczywistych, ale bez narażania uczestników na realne ryzyko, jest bardzo korzystne z edukacyjnego punktu widzenia. Co więcej, technologia VR zwiększa interakcję i umożliwia wykreowanie sytuacji wymagających podjęcia natychmiastowej decyzji, zbliżonych do tych, jakie uczestnik musiałby podjąć w prawdziwym życiu – dodaje.

VR w szkoleniach dotyczących zasad bezpieczeństwa z powodzeniem wykorzystał już wchodzący w skład działu Biomaterials zakład Stora Enso w Skutskär. Mówi Lars Andersen, pełniący w nim funkcję dyrektora ds. BHP:

- Z reguły szkolimy ludzi w warunkach imitujących prawdziwy pożar, ale technologia VR pozwoliła na zupełnie nowe doznania: każdy z nich otrzymał inny scenariusz zdarzeń, a następnie musiał wybrać sprzęt do walki z ogniem. To sprawiło, że uczestnicy musieli samodzielnie myśleć i być bardziej świadomymi podejmowanych decyzji i działań. Efektem były też ożywione dyskusje po zakończeniu szkolenia. Sądzę, że było to bardzo ważne doświadczenie.

Inną fabryką, która wdrożyła technologię VR podczas szkoleń dotyczących bezpieczeństwa, jest zakład w Lahti należący do działu Packaging Solutions. Tomi Pällo, pełniący w nim funkcję menedżera ds. bezpieczeństwa, mówi:

- Wprowadzenie rozwiązań cyfrowych w działaniach dotyczących zasad bezpieczeństwa pozwoliło na zastosowanie zupełnie nowego, bardziej nowoczesnego podejścia do tematu. Wirtualna rzeczywistość to bardzo dobra opcja, by bardziej uświadomić ludziom różne zagrożenia, bez narażania ich na prawdziwe ryzyko. To nowe podejście jest też bardziej inspirujące i ma w sobie elementy zabawy.

Marko Tli-Piteilä, kierujący działem Smart Operations w firmie Stora Enso, podsumowuje:

- Dygitalizacja może zwiększać bezpieczeństwo pracy na różne sposoby. Pozytywne doświadczenia wynikające ze szkolenia i odczuwana w związku z tym przez uczestników wartość wynikająca z nauki do bardzo ważne czynniki w rozwijaniu cyfrowej kultury i podnoszeniu świadomości uczestników. Wykorzystując wszystkie możliwości, jakie daje dygitalizacja, możemy usprawnić nasze działania, a jednocześnie sprawić, by ludziom żyło się łatwiej i bezpieczniej.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Eticod i API Folie Polska: kompleksowa współpraca przy wdrożeniu technologii hot stampingu
W ostatnim czasie w drukarni Eticod z Katowic, specjalizującej się w produkcji różnego rodzaju etykiet (także wysoko uszlachetnionych), wdrożona została technologia tłoczenia folią na gorąco. W tym celu w 1. połowie roku uruchomione zostało pracujące w trybie off-line urządzenie do hot stampingu. Wówczas też rozpoczęły się testy folii i wszechstronne szkolenia dla osób...
Sinajet 0604MT w Poligrafii Małopolskiej
Ploter tnący to kolejna inwestycja nowosądeckiej drukarni Poligrafia Małopolska w rozbudowę własnego parku maszynowego. Grafmasz tym samym wdrożył kolejny ploter tnąco-bigujący 0604 MT. Instalacja miała miejsce w drugim kwartale 2022 roku.
Mimo niespokojnej sytuacji gospodarczej koncern Koenig & Bauer dzięki dobremu udanemu kwartałowi znajduje się na ścieżce wzrostu. Podobnie jak wiele przedsiębiorstw produkcyjnych, Koenig & Bauer wciąż znajduje się w sytuacji, w której z jednej strony ma do czynienia z wysokim portfelem zamówień, a z drugiej z wpływem wielu negatywnych czynników zewnętrznych, głównie po stronie...
Wytrzymałe etykiety z technologią Mark Andy – w odpowiedzi na zmiany klimatyczne
Podstawowe funkcje etykiet to dekorowanie produktu i dostarczanie konsumentom informacji na jego temat: od półek supermarketu, poprzez apteki czy systemy logistyczne, po różne sektory transportu. Dlatego tak ważna jest możliwość wykorzystania ich w różnych warunkach, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Zdaniem firmy Mark Andy, rosnące oczekiwania, a...
Kompletne rozwiązania do automatycznej produkcji kalendarzy Head-one i Cal-one
Tegoroczna premiera HEAD-one, automatu do produkcji wypukłych główek do kalendarzy sprawiła, że w firmie Akonda portfolio urządzeń do produkcji kalendarzy jest już kompletne! Drukarnie oferujące kalendarze trójdzielne otrzymują rozwiązania do automatyzacji, co przekłada się na zwiększenie ilości i jakości produkcji. - Z kalendarzy ściennych będziemy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764