logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Wybieramy ploter tnący

   24.05.2001, przeczytano 19043 razy

Planuję kupić ploter o szerokości cięcia 60-70 cm. Chciałbym prosić o poradę jaki ploter wybrać. Służyć będzie zarówno do wycinania drobnych kształtów, jak i do cięcia grubej folii (na plandeki, odblaskowa I i II generacji). Proszę również o praktyczne wyjaśnienie parametrów ploterów.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wybieramy-ploter-tnacy,205,artykul.html

ODPOWIEDŹ
Z wyborem plotera jest jak z kupnem samochodu. Albo mamy już jakąś ulubioną markę, albo staramy się oprzeć na opiniach innych ludzi. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są plotery tnące Roland, Summa i Mutoch. Nie chcę sugerować wyboru marki. Radzę raczej porównać parametry.

A zatem po kolei. Od nacisku noża zależy jak grube folie będziemy mogli ciąć. Wpływ na to będzie mieć również rodzaj używanego noża.

Co do głowicy, to jej konstrukcja ma wpływ na możliwość wycinania bardzo małych elementów. Spotykamy dwa rodzaje głowic: z nożem wleczonym i sterowanym. Różni je zasada działania. Pierwsze mają nóż z ostrzem umieszczonym nie osiowo. Dzięki temu nóż zachowuje się jak kółko ogonowe w samolocie. Drugi rodzaj głowic aktywnie obraca nożem. Umożliwia to wycinanie bardzo drobnych elementów, jednak koszt urządzenia...

I tu nasuwa się pytanie, jak drobne elementy ploter powinien wyciąć? Na przykład mój Roland wycina literki wys. 3 mm i nie nastręcza mu to większych trudności. To raczej my mamy trudności z obieraniem tak drobnych elementów. Ponadto normalne folie mają zbyt słaby klej i są zbyt grube, by długo utrzymać się na jakimkolwiek podłożu. Bardziej istotna jest szerokość urządzenia. Przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę, jakiej szerokości rolek będziemy używać. Proszę zastanowić się nad szerokością plotera. Im szersza maszyna - tym mniejsze straty folii, a to oznacza już czysty zysk. Przy wycinaniu 100 m2 miesięcznie różnica w cenie między urządzeniem szer. 70cm, a 100 cm zwróci się po około 6 miesiącach.

Kolejna sprawa to ilość rolek prowadzących. Im więcej - tym lepiej. Jedna z rolek powinna mieć jak największą możliwość przesuwania. To znowu oznacza oszczędności folii.

Duża prędkość przesuwu noża w trakcie pracy czy w pozycji podniesionej daje oszczędność czasu.

Możliwość odcinania folii po zakończeniu wycinania pliku jest wygodna, nie jest to jednak niezbędne. Lepiej zaopatrzyć ploter w podstawę, jeśli nie ma jej w zestawie. Umożliwia ona wycinanie folii z roli i precyzyjne jej podawanie.

Uffff, co by tu jeszcze? Do cięcia folii plandekowych wystarczy zwykły nóż, jednak do folii szablonowych, odblaskowych i do folii do piaskowania używam noży tzw. czerwonych (mają skuwkę ochronną w takim kolorze). Na razie tyle. W razie dalszych wątpliwości proszę o szczegółowe pytania.


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

kilka drobnych uwag:
- od 4 lat używam mutoh'a 550 SC, z nożem wleczonym, najdrobniejsze lementy jakie wycinałem miały wymiary 0,25x0,5 mm - (parę tysięcy elementów) klient zlecający cięcie wylepił i był zadowolony (swoja drogą godna pochwały cierpliwość)

- radzę sprawdzić ceny i trwałość noży(popytać), i przypominam, że dobre ustawienie noża procentuje w czasie używania=kasa

- należy pamiętać, że im drobniejsze elementy wycinamy, tym wolniej powinniśmy to robić, inaczej zniszczymy sobie szybko szynę i mocowanie głowicy

- jeżeli chodzi o cięcie materiału pladek(nie- plandekowej, bo pytający mówił o grubych, a wątpię by miał na myśli np. fluorescencyjne moim zdaniem zbyt sztywne na plandeki) to moim zdaniem może to być trudne zwykłym nożem i ploterem (dla informacji podpowiem, że chodzi o technikę wprasowywania na gorąco napisu z materiału plandeki w pladekę innego koloru, co jest idealnym rozwiązaniem trwałej reklamy - niestety drogim i wymagającym posiadania odpowiedniego warsztatu)

- warto zastanowić się, jakiej szerokości folię możemy używać - ja np. używam oracala, a ten standardowo występuje w szerokościach 50 i 100cm, więc w grę wchodził zakup plotera o takiej szerokości

- z innnych "drobiazgów" podpowiem, że warto posłuchać jak pracuje ploter - ja mam swój 2m od komputera i na szczęscie nie jest za głośny :))

- zdecydowanie popieram używanie podstawy (ja swoją zrobiłem sam z typowych profili aluminiowych spinanych zamkami, ale to trochę pracy)

- jeżeli mowa o markach ploterów, to wspomnę jeszcze o mimaki (od 10 lat używa moja konkurencja) - bardzo dobre, niestety trochę droższe od innych

pozdrawiam, Wojciech Szul (aka xeno)

,

Chciał bym podzielć z wami takš uwagš, że od kilku lat posługuję się takim polskim wynalazkiem jak ploter Mera 621 . Jest to ploter graficzny przerobiony na tnšcy. Podstawa to jest niska cena (po przerobieniu kosztuje on 1200 zł) Po drugie wycina powierzchnie A 3 (297mmx420mm) .Jedynš wadš jest to że wycina on litery powyżej 20 mm wysokoœci, oraz wolna praca (ok 100 mm na sekundę). Polecam go poczštkujšcym Szyldmanom. Toshiba  

,

Wróciłem z moim ploterem z przeglądu, i włos na głowie mi się zjeżył. dowiedziałem się iż wymiana noża i listwy w ploterze Rolandv 1410 może kosztować nawet 3000 zł netto !!!!!!!!!!!!!!
Ploter krążył za pośrednictwem czterech fim i objechał 4 miasta zanim trafił do właściwego serwisu. W końcu czy to problem? Klient wszystko zniesie. Mam apel. Proszę o informacje na temat obsługi serwisowej ploterów różnych marek. Mam nadzieję, że te informacje pomogą wszystkim chcącym kupić ploter. Krzysztof Wolski

avatar użytkownika
,

Gdyby ktoś szukał w Krakowie, robi to np. ZSK na Wadowickiej 12 (d. budynek Urzędu Skarbowego), tel. 012 269-24-22. Trudno mi się wypowiadać o jakości usług - mojego Rolanda nie wyratowali, ale też miał swoje lata...
Łukasz
  

,

Chcę w tym miejscu pochwalić Pana Pasławskiego z firmy Atrium - przy okazji pobytu w Białymstoku odwiedził mnie(kupowałem u nich ploter 2 latka temu, ostatnio zadałem zapytanie e-mailem o jakieś drobiazgi), przejżał ploter (na szczęście wszystko było w porządku) porozmawiał chwilę i nie chciał żadnych pieniędzy.

Dziękuję i TAK TRZYMAĆ :)))

Wojciech Szul
  

,

ZAJRZYJ NA NASZĄ STRONĘ WWW.POLKOS.COM.PL I PODAJE NAMIAR NA SIEBIE A ZROBIMY TOBIE OFERTĘ NAJKORZYSTNIEJSZĄ DLA CIEBIE NA NOWY LUB UŻYWANY SPRZĘT
  

,

ZAJRZYJ NA NASZĄ STRONĘ WWW.POLKOS.COM.PL I PODAJ NAMIAR NA SIEBIE A ZROBIMY TOBIE OFERTĘ NAJKORZYSTNIEJSZĄ DLA CIEBIE NA NOWY LUB UŻYWANY SPRZĘT
  

avatar użytkownika
,

Mój GCC 101-s to trzeci ploter w mojej karierze.Wcześniej miałem Rolnad serii PNC-1000 i PC-50 serii 5000.Uważam, że Roland jest pomyłką przy parametrach i możliwości obecnego GCC.Jego zaletami są:prędkość cięcia-ponad 1000 mm/s, nacisk noża-ponad 400g ustawiane elektronicznie, szerokość cięcia-1015 mm, cztery rolki prowadzące i silnik DC servo, bardzo bogate menu wewnętrzne i KULTURA PRACY!jedyny dżwięk jaki wydaje to wentylatory chłodzące.Bardzo polecam!!

avatar użytkownika
,

W naszej pracowni posiadamy ploter MUTOH SC 1000
Jest to juz nasz drugi ploter tej firmy i powiem
szczerze nie pracowalem na lepszym. Ta maszyna jest nie do zajezdzenia. Szybka mocna precyzyjna o duzym przyspieszeniu Porownujac z pierwszym ROLAND-em - poprostu brak porownania. Jezeli mialbym wybierac jakis nowy zakup - to tylko MUTOH
ale szerszy :-)
Natomiast plotery drukujace serii MUTOH (np RJ 4100) uwazam za niewypal - ale o tym
w nastepnym odcinku, pt jakiego plotera drukujacego nie kupowac i dlaczego....
pozdrawiamy wszystkich Sam-Art

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764