logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wybory bez dezinformacji: Zapisy na warsztaty dla dziennikarzy

   12.09.2018, przeczytano 889 razy

W ostatnich latach w co najmniej 18 krajach dezinformacja mogła mieć negatywny wpływ na demokratyczne procesy wyborcze. Czy problem ten może dotyczyć także zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce? Jak do tego nie dopuścić?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wybory-bez-dezinformacji%3A-zapisy-na-warsztaty-dla-dziennikarzy-,37878,artykul.html

Ważnym ogniwem w przeciwdziałaniu dezinformacji są rzetelne media. Chcemy wzmocnić ich kompetencje w tym zakresie. Jeśli jesteś dziennikarką lub dziennikarzem, jeśli prowadzisz blog lub aktywnie działasz na rzecz społeczności lokalnej i chcesz skuteczniej przeciwdziałać dezinformacji oraz lepiej przygotować się do relacjonowania wyborów (lokalnych i każdych następnych) – weź udział w warsztatach Fundacji Panoptykon i Fundacji Reporterów, które odbędą się we wrześniu w 6 miastach Polski.

O warsztatach

W trakcie warsztatów będziemy mówić o tym:

 • czym jest dezinformacja i jak ją identyfikować (np. przyjrzymy się przydatnym narzędziom ułatwiającym weryfikację informacji w dobie tzw. fake news i wzmacniaczy dezinformacji w sieci, np. botów);
 • jak media mogą wzmocnić swoją wiarygodność jako źródło rzetelnej informacji (np. porozmawiamy o tym, jakie zmiany warto w tym celu wprowadzić na stronie internetowej);
 • jak sprawić, żeby prawda była bardziej klikalna niż fake news (np. przyjrzymy się różnym metodom demaskowania dezinformacji i promowania rzetelnych informacji, m.in. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych i innych niestandardowych narzędzi);
 • jak prawo może pomóc w walce z dezinformacją i jak dbać o bezpieczeństwo (np. doradzimy, jak się bronić przed naciskami i hejtem w sieci, które mogą pojawić się w związku z demaskowaniem dezinformacji).

Dlaczego warto?

 • Dowiesz się, jak lepiej identyfikować dezinformację, rozumieć dynamikę jej rozpowszechniania i mechanizm oddziaływania na opinię publiczną.
 • Nauczysz się skuteczniej reagować na dezinformację, używając do tego odpowiednich narzędzi.
 • Przygotujesz się do edukowania społeczności lokalnej na temat negatywnego wpływu dezinformacji.
 • Nauczysz się lepiej wykorzystywać istniejące narzędzia prawne do walki z dezinformacją.
 • Będziesz w stanie tworzyć treści o jeszcze lepszej jakości i budować swoją pozycję wiarygodnego medium.

Program warsztatowy będzie zbudowany w oparciu o metody aktywne. Dzięki temu uczestniczki i uczestnicy nie tylko otrzymają wiedzę dotyczącą skutecznych metod przeciwdziałania dezinformacji, ale także będą uczyli się przez doświadczenie, co ułatwi wdrożenie poznanych narzędzi i dobrych praktyk.

Dla kogo?

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy aktywnie uczestniczą w debacie publicznej o sprawach istotnych dla społeczności lokalnych. W szczególności warsztaty adresujemy do dziennikarek i dziennikarzy (zwłaszcza mediów lokalnych), blogerek i blogerów, członkiń i członków organizacji społecznych oraz aktywistek i aktywistów prowadzących portale internetowe o sprawach lokalnych (np. działających na rzecz jawności życia publicznego).

Gdzie i kiedy?

Gdańsk: 14.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 7.09. [nabór zamknięty]

Warszawa: 15.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 4.09. [nabór zamknięty]

Poznań: 20.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 14.09.

Wrocław: 21.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 14.09.

Kraków: 27.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 17.09.

Lublin: 28.09, godz. 10.30–16.30. Zgłoszenia do 17.09.

Jak się zgłosić?

Aby zapisać się na warsztaty w wybranym mieście, należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy.

Liczba miejsc jest ograniczona (w jednych warsztatach może wziąć udział maks. 15 osób). Zachęcamy do zgłaszania dwóch osób z redakcji bądź organizacji, np. osoby relacjonującej wybory samorządowe oraz osoby odpowiedzialnej za prowadzenie strony internetowej gazety czy też obsługę mediów społecznościowych. W parze łatwiej będzie wdrożyć zmiany w redakcji i nowe narzędzia.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy osoby, które zaprosimy na warsztaty. Istotna jest także kolejność zgłoszeń, zachęcamy więc do zgłaszania się jak najwcześniej. W przypadku dużej liczby zgłoszeń rekrutacja może się zakończyć przed terminem.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Pokrywamy też koszty wyżywienia w trakcie wydarzenia. Uczestnicy muszą natomiast we własnym zakresie pokryć koszty swojej podróży na miejsce warsztatów.

Warunkiem udziału w warsztatach jest zaakceptowanie regulaminu wydarzenia.

Warsztaty to dopiero początek! Co dalej?

Po warsztatach chcielibyśmy pozostać z Tobą w kontakcie. Zależy nam na tym, żeby uczestniczki i uczestnicy korzystali ze zdobytej wiedzy i próbowali wdrażać rozwiązania poznane podczas warsztatów. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, będziemy do Twojej dyspozycji. Zanim jednak zdecydujesz się na udział w warsztatach, upewnij się, że będziesz w stanie wygospodarować na to czas i masz wparcie swojej redakcji lub organizacji.

Warsztaty są elementem szerszego projektu poświęconego przeciwdziałaniu dezinformacji: w 2019 r. planujemy przygotowanie publikacji z podsumowaniem najbardziej skutecznych narzędzi, które mogą pomóc dziennikarkom i dziennikarzom w walce z tym zjawiskiem (m.in. w oparciu o doświadczenia zgromadzone podczas warsztatów). Planujemy też różne działania badawcze dotyczące dezinformacji w polskim kontekście wyborczym, aby lepiej poznać i zrozumieć ten problem. Zależy nam również na tym, aby projekt przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej w zakresie rozprzestrzeniania się i wpływu dezinformacji na wybory. Bez Twojego zaangażowania po warsztatach nie będziemy w stanie osiągnąć tych celów. Dlatego też osoby, które zakwalifikują się na warsztaty, przed warsztatami poprosimy o:

 • wypełnienie ankiety przygotowawczej badającej poziom wiedzy i doświadczenia w obszarze współczesnych wyzwań związanych z rozpowszechnianiem dezinformacji oraz z rolą i działaniami dziennikarek i dziennikarzy w przeciwdziałaniu temu zjawisku (wyniki ankiety pozwolą nam na lepsze dostosowanie programu warsztatów do potrzeb ich uczestniczek i uczestników);

zaś po warsztatach o:

 • opublikowanie przed datą wyborów lokalnych przynajmniej jednego tekstu na łamach gazety, bloga lub strony internetowej organizacji, dla której pracujesz, mającego służyć poszerzeniu świadomości społeczności lokalnej w zakresie dezinformacji na podstawie informacji uzyskanych podczas warsztatów (np. jakie są podstawowe zasady krytycznej oceny informacji znalezionych w sieci czy w jaki sposób dezinformacja może zakłócić przebieg procesu wyborczego – chcemy przyczynić się w ten sposób do wzbudzenia debaty publicznej na temat dezinformacji w ramach społeczności lokalnych;
 • bieżące informowanie Fundacji Panoptykon o zidentyfikowanych przez Ciebie przypadkach rozpowszechniania dezinformacji w trakcie kampanii wyborczej oraz o wdrożonych przez Ciebie działaniach, aby jej przeciwdziałać;
 • wypełnienie ankiety podsumowującej po wyborach (przekazane informacje pozwolą nam lepiej ocenić skuteczność różnych narzędzi wykorzystanych przez dziennikarki i dziennikarzy do walki z dezinformacją i posłużą do przygotowania wspomnianej wyżej publikacji i dalszych działań badawczych).

Jeśli chcesz podjąć powyższe zobowiązania, zapraszamy na warsztaty!

Trenerki i trenerzy

 • Dorota Głowacka – prawniczka Fundacji Panoptykon i koordynatorka projektu „Wybory bez dezinformacji”. Wcześniej w latach 2009–2018 prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Ekspertka w dziedzinie wolności słowa, prawa mediów i nowych technologii. Od lat współpracuje z mediami lokalnymi, udzielając pomocy prawnej oraz prowadząc działania edukacyjne dla tej grupy, jest też współautorką praktycznego przewodnika dla dziennikarzy pt. Media w okresie wyborczym.
   
 • Trenerzy i dziennikarze Fundacji Reporterów – Fundacja Reporterów powstała w 2010 r., by wspierać dziennikarstwo śledcze oraz edukację dziennikarzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej członkami są dziennikarze wiodących mediów. W ramach projektu warsztaty poprowadzą członkowie fundacji, m.in.:

  Wojciech Cieśla – prezes Fundacji Reporterów, dziennikarz śledczy Newsweeka, członek projektów śledczych VSquare oraz Investigate Europe. Wykładowca SWPS w zakresie weryfikacji informacji online.

  Beata Biel – dziennikarka, reportażystka, koordynatorka prac nad projektem Konkret24 w Grupie TVN24. Od 2013 r. zajmuje się także szkoleniami dla mediów, współpracując m.in. z Google News Lab (jako specjalista ds. szkolenia mediów na Europę Środkowo-Wschodnią), SWPS i Fundacją Reporterów.

  Anna Gielewska – dziennikarka i komentatorka polityczna tygodnika Wprost. Od kilkunastu lat pisze o polskiej polityce. Współautorka książki "Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana". Wiceprezes Fundacji Reporterów. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim.

Źródło: Fundacja Panoptykon

www.panoptykon.org

Dodatkowe informacje:

Warsztaty są realizowane we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i Google Polska. Warsztat w Gdańsku jest ponadto realizowany w ramach programu Otwarty IKM.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Wystartowała kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest też konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
Zmiany w dziale sprzedaży „Wyborczej”
W kwietniu br. nastąpiły zmiany w zespole zajmującym się sprzedażą reklam w mediach marki „Wyborcza”. Mateusz Gros objął stanowisko kierownika ds. sprzedaży agencyjnej w „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a Wioletta Napurka – dyrektorki sprzedaży w regionie Warszawa.  
Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat
16 kwietnia, w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez Patronów audycje. A wieczorem o godzinie 19.00 creme de la creme, czyli koncert WAGLEWSKI FISZ EMADE w koncert holu z udziałem Patronów.
Bankier.pl otrzymał nagrodę Media Rynku 2023
Portal Bankier.pl otrzymał nagrodę MEDIA RYNKU 2023 podczas jubileuszowej, 10 edycji gali Invest Cuffs towarzyszącej największej w Europie konferencji gromadzącej przedstawicieli świata inwestorów. W głosowaniu, w którym wzięło udział ponad 138 tysięcy osób, Bankier.pl pokonał inne nominowane w tej kategorii redakcje:...
Media relations - PR-owcy a dziennikarze
Dziennikarze otrzymują dziennie średnio kilkadziesiąt informacji prasowych od działów PR lub agencji PR-owych, z czego udaje się im przeczytać od 10 do 30 proc. O tym, czy informacja prasowa będzie wykorzystana przez dziennikarza decyduje najczęściej tytuł, treść maila oraz nadawca wiadomości. Jak wynika z raportu „Media relations. Status związku – to skomplikowane”...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764