logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyjątkowa powieść w odcinkach w Radiu Nowy Świat

  PR 07.01.2021, przeczytano 676 razy
ilustracjastrzałka

9 stycznia na antenie Radia Nowy Świat pojawi się kryminalna powieść w odcinkach autorstwa Artura Andrusa i Wojciecha Zimińskiego w znakomitej interpretacji Jerzego Stuhra.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyjatkowa-powiesc-w-odcinkach-w-radiu-nowy-swiat,389759,artykul.html

„A koń w galopie nie śpiewa” to humorystyczna, absurdalna opowieść o pracowniku ogrodu botanicznego Kazimierzu Kortuniu, przypadkowo uwikłanym w morderczy suspens, który samodzielnie próbuje rozwiązać. Historia kryminalna jakich wiele, jednak unikatowość tej powieści kryje się w tym jak powstawała. Jak zdradził pomysłodawca powieści Wojciech Zimiński:

– Nie cierpię wręcz pracować w samotności, a wirusowa pandemia zmusiła nas do ograniczenia kontaktów z ludźmi i zamknięcia w czterech ścianach. Trzeba było wymyślić coś, co bezpiecznie można robić zespołowo. Przypomniała mi się taka dziecięca zabawa, która polegała na tym, że rysowało się postać. Jedna osoba rysowała głowę, zwijała ją w trąbkę i przekazywała drugiej, która rysowała szyję, kolejna rękę i tak dalej. Pomyśleliśmy z Arturem Andrusem, że to będzie dla nas świetna zabawa twórcza i tak w pandemii powstała nasza powieść „A koń w galopie nie śpiewa”. Mamy nadzieję, że ten wariacki pomysł spodoba się słuchaczom.

Każdy rozdział pisany przez jednego autora kończył się tak, by ten drugi miał kłopot z rozwinięciem fabuły z zachowaniem logicznego biegu opowieści. Tak powstawała postać głównego bohatera – Kazimierza Kortunia, który dzięki swoim natręctwom i dziwactwom z odcinka na odcinek staje się coraz bardziej kompletny i daje się poznać słuchaczowi. Jak zapewnia Zimiński:

- Jedyne, co ustaliliśmy to fakt, że mamy bohatera, ale jego cechy, zachowania, decyzje to fabuła wymyślana przez każdego z nas na bieżąco. I kiedy czytaliśmy odcinek napisany przez drugiego, to zawsze było spore zaskoczenie i wysoka poprzeczka do wybrnięcia z „zasadzki” postawionej przez współautora.

Profesor Jerzy Stuhr w środę na antenie Radia Nowy Świat zdradził, że powieści lepiej mu się słuchało, niż czytało. Dlaczego?

– Jest napisana  wykwintnym stylem a fabuła jest bardzo złożona, więc musiałem się przy niej troszkę napracować. Dowcip i skojarzenia z angielskim humorem powieści zachęcają do słuchania tej zawiłej intrygi – wyjaśnił Stuhr. I dodał, że choć sam kryminałów z reguły nie czytuje to z niecierpliwością czeka na rozwój wydarzeń.

Powieść ma 10 odcinków, które raz w tygodniu będą emitowane w Radiu Nowy Świat, fabuła się rozkręca, ale nie ma jeszcze zakończenia. Nie wiemy, kim jest denatka, co łączy ją z paryską zbrodnią sprzed 30 lat, czego dowie się Kortuń w trakcie swojego śledztwa. I wreszcie, czy dowiemy się, dlaczego „koń w galopie nie śpiewa”?

Jak zapewnia Artur Andrus – drugi z autorów

– Tytuł miał być równie absurdalny, jak sama treść powieści, ale ja mogę wytłumaczyć się jedynie z głoski „A” w tym tytule. Bo „Koń w galopie nie śpiewa” to dzieło Wojtka, ja dodałem pewną wątpliwość w postaci „a”……… Pisanie tej historii jest dla nas dobrą zabawą twórczą i zobaczymy, dokąd nas zaprowadzi i jaka będzie rola… galopującego konia.

„A koń w galopie nie śpiewa” - powieść w odcinkach w niezwykłej kreacji Jerzego Stuhra to pierwszy taki format w Radiu Nowy Świat. – To projekt tworzony dla przyjemności i z przyjemnością, zwłaszcza że mamy do czynienia ze znakomitymi autorami i narracją aktorską na najwyższym możliwym poziomie – zaznacza redaktor naczelna Magda Jethon, która sprawuje opiekę nad produkcją.

Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w sobotę, 9 stycznia o godzinie 12:45. Poprzedzi ją rozmowa z autorami o 12:00. Kolejnych przygód botanika Kortunia będzie można słuchać w każdy czwartek przed 13.00.

Źródło: Radio Nowy Świat

www.nowyswiat.online

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Pakiet Ukraina - 10 nowych kanałów w ofercie Vectry
Od 16 kwietnia 2024 roku Vectra, wiodący dostawca usług internetowych, telewizyjnych i telefonii komórkowej w Polsce, wprowadza specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej tematyce — od wiadomości po rozrywkę, sport, edukację i programy dla dzieci.
II tura w mediach społecznościowych – porównanie kandydatow
Choć wyniki wyborów samorządowych zostały już ogłoszone, w wielu miastach wojewódzkich wciąż nie udało się wyłonić prezydentów miast podczas I tury wyborów. Należy zauważyć, że zgodnie z raportem PRCN „Kandydaci na Prezydentów miast wojewódzkich w social mediach - Który z kandydatów na prezydentów...
Fake kNOw more: emocje a podatność młodzieży na dezinformację
Młodzi ludzie są bardzo narażeni na manipulację w internecie. Często klikają w różne treści nie zdając sobie sprawy, że robią to pod wpływem emocji. To właśnie one stanowią punkt wyjścia w programie Fake kNOw more , który pokazuje młodzieży, że lepsze rozpoznawanie emocji, pozwala podejmować bardziej przemyślane decyzje także te w internecie....
Raport Seegame: potencjał reklamowy Twitcha
Reklamy na platformach live streamingowych są coraz popularniejszym sposobem dotarcia do pożądanych grup odbiorców – na Twitchu, już co trzecia osoba zwraca na nie uwagę 1 . Które kreacje przyciągają wzrok społeczności, co motywuje ją do oglądania reklam, a także jakie elementy powinien zawierać angażujący przekaz? Open Mobi (na...
Polskie Radio z wpisem o stanie likwidacji w KRS
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa będącego właścicielem 100% akcji Spółki, informuje, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał wpisu do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców, na mocy którego Polskie Radio zostało postawione w stan likwidacji. Jedynym uprawnionym organem do zarządzania Spółką jest likwidator Paweł Majcher.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764