logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyjątkowe wzory przemysłowe nagrodzone podczas konkursu Designeuropa Awards w Warszawie

  PR 28.11.2018, przeczytano 256 razy
ilustracjastrzałka

W Warszawie wyróżniono dwa wyjątkowe wzory przemysłowe podczas ceremonii wręczania nagród w konkursie DesignEuropa Awards.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyjatkowe-wzory-przemyslowe-nagrodzone-podczas-konkursu-designeuropa-awards-w-warszawie,380317,artykul.html

Duńska firma Marcus Pedersen ApS otrzymała nagrodę dla małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw za system nadawania bagażu AirGo 2.0, zaprojektowany przez Sarę Clement.

W kategorii Przemysł nagrodę za zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno, zaprojektowany przez Nadję Roth i Tobiasa Reese, otrzymała firma Siemens Healthcare GmbH.

Nagroda za całokształt osiągnięć trafiła do rąk Hartmuta Esslingera, niemieckiego projektanta o światowej sławie, który jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych designerów. Jest on znany ze współpracy ze Stevem Jobsem i firmą Apple, czego owocem było stworzenie w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”. W ciągu swojej kariery zawodowej Esslinger projektował dla największych światowych przedsiębiorstw, w tym dla Sony, Microsoftu, Lufthansy czy Disneya.

Konkurs DesignEuropa Awards jest zorganizowany przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), zdecentralizowaną agencję UE. Wydarzenie stanowi okazję, by uhonorować doskonałe wzornictwo oraz zarządzanie wzorami przemysłowymi wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW). ZWW jest jednolitym prawem własności intelektualnej, regulowanym przez EUIPO i ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

Przewodnicząca jury konkursu DesignEuropa Awards oraz prezes Światowej Organizacji Designu – Luisa Bocchietto – powiedziała:

- Mieliśmy czterech doskonałych finalistów w każdej z dwóch kategorii i każdy z nich wyróżnia się, jeśli chodzi o jakość, doskonałość designu oraz wpływ i rozpoznawalność na rynku. Wybór dwóch zwycięzców z tak wysoce wydajnego sektora był bardzo trudny, ale przyniósł naszemu jury wiele satysfakcji.

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział:

- Siłę talentu, jaki drzemie w europejskim wzornictwie naprawdę widać podczas konkursu DesignEuropa Awards. Mamy dwóch wspaniałych zwycięzców, którzy zaprezentowali swoje wzornictwo jako kluczowy atut biznesowy. Zwycięzca nagrody za całokształt osiągnięć pokazał, w jaki sposób design może może stać się  przełomowym osiągnieciem na światowym poziomie. Ta doskonałość w zakresie wzornictwa ukazuje europejską kreatywność i innowacyjność na najwyższym poziomie.

Zwycięzcy w kategorii Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa:

Air.Go 2.0 – automatyczny system nadawania bagażu do zastosowania na lotniskach (Właściciel ZWW: Marcus P Holding, producent: Marcus Pedersen ApS; projektant: Sara Clement).

Air.Go 2.0 to w pełni automatyczne, samoobsługowe rozwiązanie do nadawania bagażu, które umożliwia lotniskom zmniejszanie kolejek przy odprawie biletowo-bagażowej. Jury konkursu wyróżniło ten projekt  jako „zaspokajający potrzeby użytkownika i rozwiązujący problemy” oraz podkreśliło, w jaki sposób urządzenie łączy się ze swoim otoczeniem z korzyścią dla użytkownika końcowego.

Zwycięzcy konkursu w kategorii Przemysł to:

Zrobotyzowany system do angiografii z ramieniem C ARTIS pheno (właściciel ZWW i producent: Siemens Healthcare GmbH; projektanci: Nadja Roth (projektant wewnętrzny); Tobias Reese (at-design GbR).

Jury doceniło spójność myśli projektowej tego produktu, a także ogólną strukturę i kompozycję, dostrzegając zorientowanie  na potrzeby pacjenta. Wzór przemysłowy ARTIS pheno pozwala personelowi medycznemu wykonywać zabiegi z zachowaniem optymalnego dostępu do pacjenta, a także chronić przed zakażeniami zwiększając bezpieczeństwo pacjenta.

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć: Hartmut Esslinger

Nagroda za całokształt osiągnięć została wręczona Hartmutowi Esslingerowi, niemieckiemu projektantowi przemysłowemu, który odnosi sukcesy na całym świecie od pięciu dekad.

ilustracjastrzałka

Prawdopodobnie najbardziej znany ze stworzenia w latach 80. języka designu dla marki Apple znanego jako „Snow White”, Hartmut Esslinger rozpoczął swoją karierę w Niemczech, projektując produkty m.in. dla firm Wega i Sony. W 1969 r. Esslinger założył studio projektowe o nazwie frog, które obecnie jest globalną firmą działającą w 11 krajach.

Esslinger współpracował również z wieloma międzynarodowymi klientami, w tym z firmami takimi jak: Disney, Siemens, Lufthansa i Louis Vuitton. Po odejściu z firmy frog na emeryturę w 2006 r. Esslinger poświęcił swój czas na pisanie i nauczanie (obecnie pracuje na uniwersytecie w Szanghaju).

Motto Esslingera – „forma podąża za emocjami” – towarzyszyło jego całej karierze zawodowej. Obecnie jest on jednym z najbardziej znanych i wpływowych projektantów przemysłowych na świecie.

O KONKURSIE DESIGNEUROPA AWARDS

Celem konkursu DesignEuropa Awards, organizowanego przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) we współpracy z Urzędem Patentowym RP (UPRP), jest uhonorowanie doskonałości we wzornictwie i zarządzaniu wzorami wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), niezależnie od tego, czy są oni prywatnymi właścicielami praw, małymi firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Zarejestrowany wzór wspólnotowy (ZWW) jest jednolitym prawem własności intelektualnej, ważnym we wszystkich 28 państwach członkowskich UE i zarządzanym przez EUIPO.

Ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa Awards odbyła się 27 listopada 2018 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie.

Źródło: EUIPO

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nagrody KTR dla projektu Ostatni „Twój Weekend”
Akcja zakupu, wydania ostatniego numeru i zamknięcia magazynu „Twój Weekend”, przeprowadzona z okazji Dnia Kobiet przez Gazeta.pl, VMLY&R Poland, MasterCard i BNP Paribas, zdobyła aż sześć nagród KTR – najbardziej prestiżowego konkursu reklamowego w Polsce. Podczas gali, która odbyła się w piątek, 7 czerwca br. projekt został...
26. międzynarodowy festiwal Golden Drum pod patronatem Signs.pl
26. międzynarodowy festiwal Golden Drum po raz kolejny organizowany jest w nadmorskim mieście Portorož w Słowenii. W dniach 17-18 października 2019 hotel Slovenija gościć będzie przyjaciół Golden Drum pod hasłem „Creativity 4 Change”. Podobnie jak w roku ubiegłym, wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Signs.pl.
Ruszyła 19. edycja Konkursu Biuletynów Firmowych
Nowe kategorie: projekt content marketingowy dla klientów/partnerów, projekt content marketingowy dla pracowników oraz nowi członkowie jury to najważniejsze zmiany w tegorocznej edycji Konkursu Biuletynów Firmowych. Prace można zgłaszać do 19 lipca, a udział w nim jest bezpłatny.
Konkurs KTR 2019: Nagrody wręczone!
25 złotych, 60 srebrnych oraz 85 brązowych nagród zostało wręczonych w największym w Polsce konkursie kreatywnym KTR 2019.  Agencją Roku zostało VMLY&YR, a tytuł Reklamodawcy Roku  otrzymało Ben & Jerry’s.
Złoto KTR dla Raportu Rocznego Grupy Ergo Hestia 2017
Raport Roczny Grupy ERGO Hestia 2017 pt. „Poznanie. Trajectory of bodies” otrzymał złoto w kategorii Design (Brand Identity) w największym i najbardziej prestiżowym konkursie kreatywności w Polsce – KTR. Zwycięska publikacja to efekt współpracy artystki Agnieszki Mastalerz, laureatki Nagrody Specjalnej Prezesa Grupy ERGO Hestia – Piotra M. Śliwickiego, w 16. edycji konkursu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764