logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wykładowcy gdańskiej ASP o znaku woj. pomorskiego: błahy merytorycznie i miałki estetycznie

   20.04.2015, przeczytano 3179 razy
ilustracjastrzałka

W reakcji na nowe logo województwa pomorskiego zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego, wykładowcy gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych wystosowali oświadczenie do marszałka województwa pomorskiego, w którym wyrażają zdecydowaną dezaprobatę zarówno dla samego znaku jak i trybu prac nad wizerunkiem regionu.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wykladowcy-gdanskiej-asp-o-znaku-woj.-pomorskiego%3A-blahy-merytorycznie-i-mialki-estetycznie,24594,artykul.html

O kontrowersjach wokół znaku pisaliśmy w zeszłym tygodniu, dzieląc się w komentarzach także naszymi redakcyjnymi zastrzeżeniami. Znak wzbudził falę krytyki nie tylko wśród internautów, ale także w środowiskach artystycznych. Oto pełna treść oświadczenia wykładowców gdańskiej ASP:

"Otwarte oświadczenie do Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Szanowny Panie Marszałku, publiczna prezentacja nowego "logo" województwa pomorskiego skłania nas, aktywnie działających grafików-projektantów i pedagogów Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku, do wyrażenia krótkiej, zdecydowanie krytycznej opinii o przyjętym przez władze województwa projekcie, który miałby odtąd stanowić podstawowy element identyfikacji wizualnej naszego regionu. Corocznie powierza się nam liczne grono utalentowanych studentów, za których kształcenie i orientację w kulturze wizualnej czujemy się odpowiedzialni. Właśnie ta odpowiedzialność za świadomość estetyczną młodych ludzi i odpowiedzialność za estetykę przestrzeni publicznej każe nam zabrać głos w kwestii przyjętego przez władze administracyjne projektu.

Zarówno jako twórcy, jak i mieszkańcy województwa pomorskiego nie możemy identyfikować się z tym poziomem "kultury" plastycznej, który zrodził tak błahy merytorycznie i miałki estetycznie "produkt" graficzny, uznany przez grono urzędników za właściwy dla promocji regionu. Żałujemy, że władze naszego województwa nie dostrzegają w środowisku akademickim i artystycznym Gdańska partnerów, których udział w podejmowaniu tak istotnych dla wizerunku regionu decyzji, związanych z kulturą plastyczną, pozwoliłby uniknąć tego rodzaju ewidentnych estetycznych i wizerunkowych pomyłek.

Z wyrazami szacunku, członkowie Katedry Grafiki Projektowej Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: prof. Tomasz Bogusławski, prof. Janusz Górski, prof. Sławomir Witkowski, dr hab. Jadwiga Okrassa, prof. ASP, dr hab. Zygmunt Okrassa, dr hab. Grzegorz Protasiuk, dr hab. Jacek Staniszewski, dr Adam Kamiński, dr Anita Wasik, mgr Agata Królak, mgr Edyta Majewska-Rosińska, mgr Ada Pawlikowska, mgr Małgorzata Popinigis-Suchańska, mgr Adam Świerżewski".

Źródło: Signs.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Nie ma mieć co pretensji do artysty Pągowskiego. Zrobił co zrobił, dorobił piękną legendę, wziął za to umówione pieniądze i mówiąc żartem; trzyma się teraz za brzuch ze śmiechu obserwując całą burzę. Pretensje można mieć do urzędników, którzy "stanęli na wysokości zadania", pokazując po raz kolejny jak potrafią dbać o publiczne pieniądze.

avatar użytkownika
,

To stary lizacz platformianego zadka. Pupilek co zresztą przekłada się i na ilość zleceń z sektora publicznego jak i na niebotyczne kwoty za wykonane prace. Jakim on jest artystą to widać po jego pracach.  

,

Od lat kształcą bujających w obłokach, oderwanych od rzeczywistości rynkowej, nieumiejących odnaleźć się komercyjnie, dyplomowanych artystów, których koszmarki wizualne wiszące tu i ówdzie można liczyć w tysiącach.
Teraz się obudzili i protestują.

avatar użytkownika
,

A Ty - masz dyplom?  

,

Ja nie protestuję, bo wiem, że to nie jest właściwa droga.
W związku z tym, mój stan posiadania leży poza dyskusją.
  

avatar użytkownika
,

Pytanie padło w związku z Twoją oceną pracy wykładowców gdańskiej ASP oraz kompetencji jej absolwentów. Ale pewnie zechcesz ją uzasadnić, prawda?  

,

A jaki jest związek między moją oceną a stanem posiadania?  

avatar użytkownika
,

Chcemy się upewnić czy Twoje opinie o tych ludziach znajdują jakieś oparcie w faktach, czy też motywowane są emocjonalnie. Wówczas - jako niemerytoryczne - byłoby niewiarygodne i nie trzeba by z nimi dyskutować.  

,

Emocjonalnie to ja mogę oceniać co najwyżej grę polskich piłkarzy nożnych.
Wszystko inne na zimno. Jak nóżki.
  

avatar użytkownika
,

Fajnie, no to czekamy na chłodne uzasadnienie tak krytycznej opinii o pracy tej uczelni i jej absolwentach.  

,

A płacisz wierszówkę czy ryczałtem?  

avatar użytkownika
,

Jeżeli mamy płacić to może poprzestaniemy na wyjaśnieniu kolegom czytającym ten wątek, którzy nie śledzili poprzedniej dyskusji przy okazji pierwszej publikacji na temat pasztetu pana Pągowskiego, że opinia wyrażona w przedstawionym oświadczeniu pozostaje w głębokiej sprzeczności z Twoimi poprzednimi komentarzami.  

,

Znaczy się chciałbyś, aby zapełniać łamy Signs tak zupełnie za darmo?
Tak się nie da drogi panie.

W kwestii spójności wyjaśnienie jest proste.
Cytując klasyka: są tacy, którzy ironię wyłapują i tacy, którzy nie zauważyliby jej nawet, gdyby podeszła i kopnęła ich w d...ę.


  

avatar użytkownika
,

Serio nie liczyłeś na wierszówkę i to tylko żart ironiczny był?  

,

No rzeczywiście, jak coś dłuższego niż dwa zdania napiszę, to tak trochę po cichu o wierszówce myślę.
  

avatar użytkownika
,

A czyli to żarcik jednak był. Za głupi jesteśmy na dyskusję z Tobą.  

avatar użytkownika
,

Dlaczego redakcja pozwala na zaśmiecanie takiego fajnego tematu?  

,

To jest temat bardzo ważny społeczne, dlatego też każda dyskusja pod nim, nawet głupia, ma znaczenie, bo daje władzy jasny sygnał, że obywatele widzą i komentują bieżące wydarzenia.
  

avatar użytkownika
,

Pytanie o dyplom to zupełnie jak z Mistrza i Małgorzaty. Już wtedy najwyraźniej się śmiano z okoliczności w których jedynym kryterium weryfikacji kompetencji jest "papierek". Za takim Michałem Aniołem stał chyba warsztat, a nie dyplom?
pzdr., PB
  

avatar użytkownika
,

Pytamy o dyplom bo skoro kolega tak krytykuje posiadaczy papierka to może przemawia przez niego zazdrość? A pytanie stąd, że nie widać żadnego uzasadnienia dla jego szyderczej opinii na temat uczelni i jej absolwentów. Może poza tą jedną, że wykładowcy zaprezentowali opinię potwierdzającą krytyczną ocenę tego znaku, podczas gdy ów kolega konsekwentnie go broni.  

,

Jestem ostatnim do ataku i ostatnim do obrony cudzej pracy czy twórczości.

Niech obroną zajmie się ten, kto zamówił i zapłacił. Ewentualnie ten kto stworzył.
A atakiem Ci, którzy potrafią lepiej.

A że tych ostatnich mało u nas...

  

avatar użytkownika
,

Ostatni do ataku...? A jednak zmieszałeś z błotem pracowników uczelni, jej absolwentów i ich pracę. Pół biedy gdybyś zajął się pracą - choć i wówczas wypadałoby uzasadnić krytyczne tezy jako że nie mamy okazji zobaczyć żadnych przykładów prac, które krytykujesz. Ale Ty zająłeś się w pierwszej kolejności ludźmi i zrobiłeś to z wyraźną swadą. Przypadek?  

,

Oczywiście, że nie.
Celowo umieściliśmy kontrowersyjny w treści komentarz, żeby dyskusję rozkręcić.

Zresztą, co szkodzi, gdy pod głupim tekstem pojawią się głupie komentarze?
Nic.

  

avatar użytkownika
,

Rzeczywiście nic nie szkodzi - przecież wszyscy wokół Ciebie są tak głupi że i tak nie zrozumieliby ani słowa z komentarza mądrego, zatem Twoje wypowiedzi są jak najbardziej na miejscu.  

avatar użytkownika
,

Droga redakcjo, kilka gorzkich słów nt. produktów jakieś branzy/środowiska to jeszcze nie "mieszanie z błotem". Czy konstatacja, że w Polsce drogi są podłej jakości jest tożsame ze zmieszaniem z błotem inżynierów drogowców?
pzdr., PB
  

avatar użytkownika
,

Stan dróg każdy widzi i takie uwagi jest w stanie samodzielnie ocenić. Natomiast powodów dla których kolega zakwestionował jakość i sens pracy uczelni i jej absolwentów kolega ten nie ujawnił, co jest w stosunku do tych ludzi nie fair i kwalifikuje się jako takie do prac ziemnych.  

,

Cieszy mię ten rym: Polak mądr po szkodzie:
lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
nową przypowieść Polak sobie kupi,
że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Jan Kochanowski

Profesorowie mieli czas na protesty, ZANIM ten znak zamówiono.
Teraza to sobie jedynie robią PR.  

avatar użytkownika
,

Sam wskazujesz najbardziej skandaliczny aspekt całej tej akcji - mianowicie prowadzenie jej przy spuszczonej kurtynie. Skąd profesorowie mieli w ogóle wiedzieć o toczących się pracach, skoro nie odbył się nawet oficjalny przetarg? Gdyby profesorowie mieli szansę protestować wcześniej, zapewne by z tej szansy skorzystali, bo wytwór pana Pągowskiego jest zwyczajnie kompromitujący dla województwa i jego mieszkańców.  

Najnowsze w tym dziale

Spokój Film wyprodukował trailer radiowego serialu kryminalnego Radia Zet
W poniedziałek 26 września, na antenie Radia ZET, ruszył pierwszy radiowy serial kryminalny „Niech to usłyszą”. Spokój Film wyprodukował trailer promujący nową produkcję. Scenariusz serialu został napisany przez mistrzów polskiego kryminału, Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka.
Value Media z obsługą 360 grupy Trefl
Value Media wygrało przetarg na kompleksową obsługę mediową firmy Trefl SA. Agencja odpowiada za strategię, planowanie i zakup mediów online i offline. W obszarze digital i influencer marketingu Value Media będzie współpracować w modelu House of Communication z agencjami Group One: martech i e-commerce SalesTube oraz branded contentową Labcon.
Międzynarodowa promocja Promo Show 2023
Francja, Niemcy, Holandia, Litwa, Łotwa i Estonia. To kraje, od których rozpoczęta została międzynarodowa promocja targów PROMO SHOW. Wystawcy przyszłorocznej edycji rozdawali zaproszenia na lutowe wydarzenie oraz informowali o zachodzących zmianach na rynku targów reklamy w Polsce. Bezpośrednie spotkania z top agencjami dobrze rokują na frekwencje...
NT–ware, oddział Canon produkujący m.in. uznane oprogramowanie chmurowe uniFLOW Online, zajął pierwszą pozycję na rynku Europy Zachodniej w 2021 r. w kategorii urządzeń i systemów do zarządzania drukiem.
Jak Polacy kupują online?
Odzież (65%), obuwie (52%) i kosmetyki (49%) to zdecydowanie najczęściej kupowane kategorie produktów w sieci. Decyzje zakupowe podejmujemy patrząc przede wszystkim na cenę produktów (77%) i czas realizacji zamówienia (44%), ale też dostępne formy płatności (28%).
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764