logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki finansowe KBA za 2007: zyski wyższe niż przed rokiem

  PR 09.04.2008, przeczytano 954 razy
ilustracjastrzałka

W roku 2007 firma Koenig & Bauer AG (KBA) zanotowała sprzedaż o wartości 1,703 mld euro, co oznacza niemal powtórzenie rekordowych wyników z poprzedniego roku (1,742 mld euro). Wartość nowych zamówień na maszyny wyniosła 1,547 mld euro, co oznacza spadek o 6,2% w porównaniu z rokiem 2006 (1,65 mld).


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-finansowe-kba-za-2007%3A-zyski-wyzsze-niz-przed-rokiem,7096,artykul.html

Wpływ na taki stan rzeczy miały przede wszystkim: słabsza koniunktura na rynku USA, niższy popyt na duże linie gazetowe i spadek zamówień na maszyny wklęsłodrukowe.

Wzrost zysku na jedną akcję do 3 euro
Wpływ wyższych kosztów surowców i siły roboczej oraz wydatki związane z dostosowaniem produkcji realizowanej przez zakłady wytwarzające maszyny zwojowe do sytuacji rynkowej został w 2007 roku zrównoważony przez systematyczną redukcję kosztów i zwiększone marże na dostarczane maszyny. W rezultacie zysk operacyjny KBA wzrósł z 46,2 mln euro w roku 2006 do 65,7 mln euro w ostatnim roku. Zysk brutto (EBT) osiągnął poziom 63,2 mln euro (w 2006 roku 47,4 mln euro), zaś zysk całej grupy wyniósł 49 mln euro (przy 34,3 mln przed rokiem) przy nieznacznej stracie finansowej. Zysk na jedną akcję wzrósł do 3 euro (w 2006 roku wyniósł on 2,11 euro).

Zysk zatrzymany, który ma wpływ na wysokość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom, spadł do poziomu 10,8 mln euro (z 16,1 mln euro przed rokiem). Niemniej podczas walnego zgromadzenia udziałowców, które odbędzie się 19 czerwca w Würzburgu, zarząd i rada nadzorcza KBA zaproponują wypłatę 9,8 mln euro, co oznacza dywidendę w wysokości 60 centów na jedną akcję (w 2006 roku 50 centów).

Nieco słabsze wyniki działu maszyn arkuszowych
Dział maszyn arkuszowych zanotował sprzedaż o wartości 856,9 mln euro, co oznacza spadek o 1,6% w stosunku do 870,6 mln osiągniętych w roku 2006. Po raz kolejny najpopularniejszymi modelami arkuszowymi w ofercie KBA okazały się maszyny pełnoformatowe. Wolumen nowych zamówień w całym dziale arkuszowym wyniósł w ubiegłym roku 773,5 mln euro, czyli o 10,5 % niż rok wcześniej (864,3 mln euro). Wpływ na to miały przede wszystkim słabsza sytuacja ekonomiczna w USA i wysoki kurs euro. Zysk netto w wysokości 1,6 mln euro był niższy w poprzednim roku (5 mln euro), ale niemal osiągnął założenia zarządu.

Wyższe przychody ze sprzedaży maszyn zwojowych i specjalistycznych
Dział maszyn zwojowych i specjalistycznych osiągnął w roku 2007 sprzedaż w wysokości 846,8 mln euro (przy 871,3 mln euro w roku 2006), co przekłada się na 49,7 % całkowitej sprzedaży. Wartość nowych kontraktów wyniosła 773,4 mln euro, co oznacza niemal identyczny wynik jak ten osiągnięty w roku 2006 (785,4 mln euro). Wartość zamówień na maszyny gazetowe i akcydensowe była wyższa niż przed rokiem, niemal nie odnotowano zapotrzebowania na maszyny wklęsłodrukowe, a w przypadku maszyn do produkcji druków wartościowych sprzedaż spadła poniżej poziomu z roku 2006. Podobnie jak w latach poprzednich, maszyny zwojowe i specjalistyczne miały większy udział w zyskach całej grupy, generując zyski w wysokości 64,1 mln euro (w 2006 roku 41,2 mln euro).

Wysoki poziom eksportu
Poziom eksportu wzrósł z 82,7 % w 2006 roku do 85,2 % w roku ubiegłym, głównie z uwagi na spadek liczby instalacji dużych maszyn na rynku niemieckim. Stabilność ekonomiczna reszty krajów europejskich wpłynęła na powstanie w tym regionie największego rynku eksportowego firmy KBA, generującego 52,2 % sprzedaży grupy. Na rynek niemiecki zrealizowano 14,8 % dostaw, do krajów Azji i Pacyfiku –14,7 %, Ameryki Północnej –10,5 %, zaś Ameryki Łacińskiej i Afryki – 7,8 %.


Krótsza lista płac, znaczące inwestycje
Pod koniec 2007 roku grupa KBA AG zatrudniała w sumie 8236 osób, o 60 mniej niż w roku 2006. Podczas gdy liczba pracowników zatrudnionych w dziale maszyn zwojowych spadła o około 200 (głównie w następstwie zmniejszenia produkcji oraz zamknięcia zakładu produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych), w dziale maszyn arkuszowych odnotowano wzrost etatów. Wskaźnik szkoleń na poziomie 5,6 % odzwierciedla duże zaangażowanie firmy KBA w podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników.

Działalność badawczo-rozwojowa KBA była w 2007 roku na tradycyjnie wysokim poziomie; na wydatki z nią związane, w tym na rozwój nowych, dopasowanych do potrzeba klienta rozwiązań, firma przeznaczyła około 6% obrotów. Wyłączając wydatki na tego typu specyficzne konfiguracje maszyn, koszty działalności badawczo-rozwojowej KBA w 2007 roku wyniosły 61,7 mln euro (w roku 2006 było to 63,6 mln euro). Inwestycje w struktury własnościowe, zakłady produkcyjne i sprzęt wyniosły w sumie 48,4 mln euro (przy 52,5 mln euro w 2006 roku).

Wyższy kapitał operacyjny i mniejsza ilość zaliczek wpłaconych przez klientów zredukowały wpływy gotówkowe z działalności operacyjnej do 21,3 mln euro (w 2006 roku 90 mln euro). Pozycja finansowa grupy netto – różnica między kapitałem i pożyczkami bankowymi – utrzymała się na wysokim poziomie 50,5 mln euro (w 2006 roku 75,2 mln euro). Struktura kapitałowa znalazła odbicie w wartości netto majątku spółki, który wyniósł 515,1 mln euro (w 2006 roku 476,3 mln euro), oraz w proporcji akcji na poziomie 37,7 %, w porównaniu z ubiegłorocznym 34,2 %.

Prognozy na rok 2008: w oczekiwaniu na targi drupa
KBA, podobnie jak inne niemieckie firmy z tej branży, zanotowała na początku roku spadek całkowitej liczby zamówień, przy czym największa redukcja dotknęła dział maszyn arkuszowych. Jednak zarząd KBA jest przekonany, że popyt na te urządzenia zwiększy się za sprawą dni otwartych organizowanych w Radebeul na początku kwietnia oraz międzynarodowych targów drupa 2008, rozpoczynających się pod koniec maja w Düsseldorfie. Zatem pomimo wpływu słabnącego dolara i zawirowań giełdowych na gospodarkę amerykańską oraz światową, firma KBA oczekuje, że w trzecim i czwartym kwartale br. nastąpi zarówno pełniejsze wykorzystanie jej potencjału produkcyjnego jak i osiągnięta zostanie stabilizacja w zakładach wytwarzających maszyny arkuszowe.

Wykorzystanie potencjału fabryk maszyn zwojowych, którego poziom był w 2007 roku niesatysfakcjonujący, jest zapewnione aż do późnych miesięcy letnich dzięki kilku dużym kontraktom sfinalizowanym na przełomie roku. Ale z uwagi na fakt, że na rynku globalnym wolumen sprzedaży maszyn gazetowych stale się kurczy (podobnie jak ma to miejsce w przypadku rotograwiury), KBA stoi przed decyzją dostosowania wielkości produkcji w swoich zakładach w Frankenthal, Trennfeldzie i Würzburgu do sytuacji rynkowej.

Mówi Albrecht Bolza-Schünemann, prezes i dyrektor generalny KBA: Jako że globalna gospodarka jest stosunkowo stabilna, przewidujemy, że wartość sprzedaży grupy w 2008 roku wyniesie ok. 1,6 mld euro, zaś zysk brutto (EBT) utrzyma się na poziomie z roku 2007. Jednak biorąc pod uwagę aktualną sytuację i ryzyka rynkowe, nie jesteśmy w stanie określić na chwilę obecną bardziej precyzyjnych prognoz. Po zakończeniu targów drupa, a więc w połowie czerwca, będziemy mogli powiedzieć więcej na temat naszych działań dotyczących wielu rynków zagranicznych, klimatu inwestycyjnego w całej branży i planów KBA na resztę roku i kolejne lata.

Źródło: KBA-Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Promo Show 2023: rozwiązania inkjetowe Sun Chemical do drukowania tekstyliów na stoisku firmy Sico Print Solutions
Wśród wystawców targów Promo Show, odbywających się w dniach 8-9 lutego br. w centrum wystawienniczym Expo XXI w Warszawie znajdzie się firma Sico Print Solutions. Na jej stoisku (nr E2 w pawilonie 3) będą promowane m.in. rozwiązania Sun Chemical, skierowane na rynek sublimacyjnego druku inkjetowego na różnego rodzaju materiałach tekstylnych. Są one...
Styropianowe wypełnienia do opakowań – z firmą Nordterm i maszynami z oferty Amagraf
Firma Amagraf po raz kolejny dotarła ze swoją niestandardową ofertą do klienta spoza branży poligraficznej. Tym razem maszyny z jej bogatego portfolio, dedykowanego różnym sektorom – ploter termiczny i frezujący polskiej firmy Coner - wzbogaciły park maszynowy firmy Nordterm z Koszalina. Zajmuje się ona produkcją styropianu, kształtek styropianowych i od niedawna -...
Dni Otwarte w LFP Industrial Solutions
Zaledwie kilka miesięcy po pierwszej edycji Dni Otwartych, które cieszyły się sporym zainteresowaniem, LFP Industrial Solutions zaprasza na kolejne wydarzenie w dniach 22 i 23 lutego. Podobnie jak poprzednia edycja, spotkanie odbędzie się w Centrum Demonstracyjnym firmy we Wrocławiu. Event, który potrwa przez dwa dni będzie niepowtarzalną okazją dla wszystkich...
Firma API Foilmakers poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty 6261 Magenta – folii metalizowanej do hot stampingu. Jest ona wytwarzana w kolorze zgodnym z ogłoszonym w grudniu ub.r. „Pantone of the Year 2023” – Viva Magenta 18-750. Może znaleźć zastosowanie w wielu aplikacjach zarówno poligraficzno-reklamowych, jak i przemysłowych i jest już dostępna...
Równoważenie rozwiązań offsetowych technologiami cyfrowymi to już widoczny trend na rynku, który pozwala drukarniom znacznie ograniczyć koszt projektów o mniejszych nakładach – lepiej dopasowanych do zmiennych oczekiwań klienta. Konica Minolta optymalizuje procesy Drukarni Edytor wdrażając urządzenie AccurioJet KM-1e. Nowa maszyna poszerza możliwości...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764