logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki finansowe Koenig & Bauer AG za 2. kwartał 2013: 10 mln euro zysku przed opodatkowaniem

  PR 12.08.2013, przeczytano 1537 razy
ilustracjastrzałka

Firma Koenig & Bauer AG (KBA) poinformowała o wynikach finansowych za 2. kwartał br. i za 1 półrocze 2013. W porównaniu ze stanem na koniec marca br., po sześciu miesiącach tego roku odnotowano znaczący wzrost przychodów, wynikający w dużej mierze ze zwiększonego wolumenu zamówień na offsetowe maszyny arkuszowe. W 2. kwartale br. niemiecki producent zmagał się z brakiem ożywienia na rynku maszyn zwojowych i specjalistycznych, co jednak nie wpłynęło negatywnie na właściwą płynność finansową i globalne wyniki. Firma nadal realizuje strategiczne cele, mające zabezpieczyć jej przyszłość. Kierownictwo Koenig & Bauer zakłada, że 2013 rok firma zakończy z podobnym zyskiem EBIT jak poprzedni.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-finansowe-koenig-and-bauer-ag-za-2.-kwartal-2013%3A-10-mln-euro-zysku-przed-opodatkowaniem,19441,artykul.html

Dzięki zwiększonej sprzedaży, zyskownemu portfolio produktów i wprowadzonym programom oszczędnościowym, niemiecki producent zakończył 2. kwartał br. z zyskiem przed opodatkowaniem wynoszącym 10 mln euro. Dla porównania – pierwsze trzy miesiące tego roku przyniosły firmie Koenig & Bauer stratę minus 18,8 mln euro, będącą efektem małego wolumenu zamówień. Pierwsze półrocze zakończyła ona ze stratą przed opodatkowaniem minus 8,8 mln euro (w 2012 roku w analogicznym okresie odnotowano zysk 6,7 mln euro), zaś strata netto całej grupy wyniosła minus 10,6 mln euro (przy zysku 3,6 mln euro przed rokiem). Zarząd KBA oczekuje, że w drugiej połowie br. roku firma w dalszym ciągu będzie zwiększać przychody ze sprzedaży, dzięki czemu zysk przed opodatkowaniem za cały rok 2013 utrzyma się na poziomie z roku 2012.

Zmiany na rynku mediów i słaba gospodarka uderzają w nowe zamówienia
Dzięki silnej pozycji na rynku opakowań oraz zakończonym sukcesem targom branżowym w Chinach i w Turcji, 2. kwartał br. przyniósł firmie KBA zamówienia na nowe maszyny arkuszowe w kwocie 161 mln euro. Jednak – biorąc pod uwagę całe półrocze – wartość zamówień zebranych przez dział maszyn arkuszowych spadła w porównaniu z analogicznym okresem 2012 (kiedy odnotowano efekt „boomu” po targach drupa) – o 19,3% do poziomu 293,8 mln euro. Poza kilkoma kontraktami podpisanymi z klientami z Niemiec, Francji i Środkowego Wschodu, firma zauważyła wyraźną niechęć do inwestowania w nowe zwojowe maszyny gazetowe i akcydensowe. To przede wszystkim efekt zmian zachodzących na całym rynku medialnym, potęgowanych dodatkowo przez słabą koniunkturę gospodarczą w niektórych regionach świata. Po ponadprzeciętnej ilości zamówień zebranych w roku 2011, sprzedaż maszyn specjalistycznych powróciła do średniego poziomu. Podsumowując - wartość zamówień na nowe maszyny zwojowe i specjalistyczne wyniosła w pierwszych sześciu miesiącach br. 150,8 mln euro, co oznacza 30% spadek z analogicznym okresem roku 2012. Wartość zamówień zebranych przez całą grupę KBA wyniosła z kolei 444,6 mln euro i była niższa o 23,3% w porównaniu z 1. półroczem 2012.

Znaczący wzrost sprzedaży kwartalnej

Przy przychodach osiągniętych w 2. kwartale br.  wysokości 311,5 mln euro, ich spadek w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym został nieco zniwelowany. Jakkolwiek po sześciu miesiącach br. sprzedaż całej grupy Koenig & Bauer wyniosła 502,2 mln euro co oznacza redukcję rzędu 15% (w stosunku 590,5 mln euro przed rokiem). Sprzedaż wygenerowana przez dział maszyn zwojowych i specjalistycznych wyniosła w 1. półroczu br. 255,4 mln euro i spadła o 26% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. To przede wszystkim efekt przeniesienia przez klientów KBA części inwestycji na drugą połowę br. Dla przeciwwagi – sprzedaż maszyn arkuszowych wzrosła o 1,6% do poziomu 246,8 mln euro.
 

Wzrost sprzedaży maszyn arkuszowych

Wprowadzenie licznych kroków restrukturyzacyjnych w dziale maszyn arkuszowych przyniosło skutek w postaci zmniejszenia o połowę – w porównaniu z 2. kwartałem 2012 – wygenerowanej przez niego straty: z minus 18 mln euro do minus 9,4 mln euro. Wynik finansowy tej części KBA poprawił się z minus 5,9 mln euro w 1. kwartale br. do minus 3,5 mln euro w 2. kwartale. Przesunięcie części dostaw na drugą połowę roku, dostosowanie zakładów produkujących maszyny zwojowe do realiów rynkowych oraz wydatki na cele badawczo-rozwojowe związane z nowymi obszarami działalności KBA (głównie z drukiem cyfrowym) spowodowały redukcję zysku operacyjnego zrealizowanego przez dział maszyn zwojowych i specjalistycznych z 30,5 mln euro w roku 2012 do 4,5 mln euro w roku bieżącym.

Stabilne przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej i wysoka płynność finansowa

Wielkość przepływów gotówkowych w 1. półroczu – na poziomie 12,1 mln euro – to przede wszystkim efekt wyższych przedpłat na nowe maszyny dokonanych przez klientów, pomimo rosnących stanów magazynowych związanych z przyszłymi dostawami. Wartość wolnej gotówki wyniosła minus 1,1 mln euro, zaś kapitał pieniężny w wysokości 188,9 mln euro zostanie dodatkowo wsparty przez znaczące linie kredytowe. Uwzględniając redukcję zobowiązań bankowych o 23 mln euro, płynność finansowa netto KBA wyniosła na koniec czerwca 165,9 mln euro.

Rynki wschodzące zyskują na znaczeniu

W porównaniu z ub.r., sprzedaż KBA na rynku niemieckim wzrosła w 1. półroczu 2013 o 38,1 mln euro do poziomu 98,9 mln euro. Z kolei udział eksportu spadł poniżej przeciętnej, do poziomu 80,3%. Słabość gospodarek wielu krajów Europy wpłynęła na redukcję dostaw na Starym Kontynencie do poziomu 129,8 mln euro (przy 168,6 mln euro w analogicznym okresie ub.r.). Udział Europy w całkowitej sprzedaży KBA wyniósł w pierwszym półroczu 25,8% i był dwukrotnie niższy od zanotowanych przed kilku laty rekordowych 50%. Wzrost udziałów w globalnej sprzedaży odnotowała z kolei Ameryka Północna – dzięki zamówieniom na nowe maszyny arkuszowe i zwojowe wyniosły one na koniec czerwca 12,6%. Sprzedaż na wschodzących rynkach Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki wyniosła 41,9% globalnej sprzedaży grupy KBA.

Dalsza konsolidacja w dziale maszyn zwojowych

Na koniec czerwca stan zatrudnienia w firmie Koenig & Bauer wynosił 6158 pracowników, co oznacza liczbę o 94 niższą w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Wyłączając praktykantów, studentów, pracowników okresowych oraz osoby objęte programami emerytalnymi, liczba osób zatrudnionych w KBA spadła do 5431. Biorąc pod uwagę trendy na rynku maszyn zwojowych, CEO firmy KBA – Claus Bolza-Schünemann – zapowiada dalsze, nieodzowne kroki związane z konsolidacją tego działu. Kierownictwo firmy bierze również pod uwagę wdrożenie alternatywnych modeli biznesowych, pozwalających na skuteczną walkę ze spadającymi zamówieniami na nowe maszyny zwojowe. Ewentualne redukcje zatrudnienia będą jak zwykle w takich przypadkach poprzedzone rozmowami z przedstawicielami załogi.

Prognozy na rok 2013

Uwzględniając spowolnienie gospodarcze oraz wciąż niestabilną sytuację w regionie Środkowego Wschodu i Ameryki Łacińskiej, zarząd KBA jest świadomy ryzyka związanego z możliwym spadkiem eksportu do krajów z tego obszaru. Mówi Claus Bolza-Schünemann: „Wolumen zamówień zebranych w kolejnych trzech miesiącach będzie kluczowy dla osiągnięcia przez grupę Koenig & Bauer poziomu sprzedaży w całym roku 2013 porównywalnego z ubiegłorocznym, gdy wyniosła ona 1,3 mld euro. Biorąc pod uwagę obecny klimat gospodarczy, nie możemy wykluczyć jednocyfrowego spadku w sprzedaży w porównaniu z wynikiem osiągniętym na koniec roku 2012”.

Zarząd KBA oczekuje poprawy zysku operacyjnego w skali całego roku – w tym celu kontynuowane są programy naprawcze w obu kluczowych dla spółki działach – maszyn arkuszowych oraz zwojowych. Bliskie ukończenia są projekty związane z koordynacją różnych procesów produkcyjnych oraz dostosowaniem realizowanych przez firmę zakupów. Część tych działań stanowią inwestycje, mające zapewnić firmie konkurencyjność w kolejnych latach. Pomimo świadomości wcześniej wspomnianych możliwość ryzyka, a także wydatków, zarząd planuje, że na koniec br. roku grupa Koenig & Bauer osiągnie zysk przed opodatkowaniem (EBT) porównywalny z ubiegłorocznym (6,1 mln euro). Mówi Axel Kaufmann, dyrektor finansowy spółki: „Zakładane przez nas zyski w skali całego roku uwzględniają podobny do ubiegłorocznego mix produktowy; zakładamy też niewielki spadek przychodów ze sprzedaży. Bierzemy również pod uwagę naszą strategię inwestowania oraz harmonizacji procesów, jak też ewentualne wydatki związane z dostosowaniem zdolności produkcyjnych w obszarze maszyn zwojowych do realiów rynku”.

Podsumowując wyniki osiągnięte w pierwszym półroczu 2013, Claus Bolza-Schünemann wskazuje na nieustanny, strategiczny - z punktu widzenia całej spółki -rozwój KBA. Krokiem milowym ku temu było stworzenie zupełnie nowego rozwiązania w jej ofercie – wysokowydajnej inkjetowej maszyny cyfrowej KBA RotaJET, która znalazła już pierwszego nabywcę. Wkrótce niemiecki producent zakończy kolejne projekty związane z drukiem cyfrowym. Na wrzesień zaplanowana jest z kolei finalizacja przejęcia włoskiej firmy Flexotecnica, specjalizującej się w maszynach dedukowanych na rynek opakowań drukowanych w technice flekso. Kolejnym krokiem na drodze ku dywersyfikacji produkcji, a zarazem wejściem na zyskowną niszę rynku opakowań, jest przejęcie większości udziałów w firmie Kamman Maschinenbau. Jest ona liderem na rynku maszyn sitodrukowych do bezpośredniego dekorowania wysokiej jakości szklanych opakowań na kosmetyki i wyroby alkoholowe. W perspektywie średniookresowej celem KBA jest maksymalne zrekompensowanie spadków odnotowywanych w sprzedaży tradycyjnych maszyn zwojowych, wejście na generujące wzrosty i zyski nowe obszary rynkowe oraz poprawa zysków całej grupy.

Źródło: KBA CEE

www.kba.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
Stora Enso poinformowała, że stworzona przez tę firmę pianka opakowaniowa Papira jest z powodzeniem stosowana nie tylko w różnych branżach przemysłu, jako materiał zabezpieczający transportowane produkty, ale też służy do ochrony dzieł sztuki. Baiba – artystka używająca w swojej twórczości szkła – wykorzystuje materiał Papira do bezpiecznego...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764