logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki finansowe Stora Enso za 1. kwartał 2019

  PR 13.05.2019, przeczytano 142 razy

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za pierwsze trzy miesiące br. Sprzedaż firmy wzrosła w nich o 2,2%, co oznacza najlepszy od 2013 r. wynik odnotowany w 1. kwartale danego roku. Skandynawski koncern w siódmym kwartale z rzędu utrzymał marżę zysku operacyjnego EBIT na poziomie przekraczającym 10%. Zdaniem kierownictwa firmy, obiecujący początek br., przy wparciu jakie przynosi wdrożony niedawno program ochrony zyskowności, pozwala prognozować, że wynik finansowy w całym roku będzie zbliżony do ubiegłorocznego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-finansowe-stora-enso-za-1.-kwartal-2019,382397,artykul.html

Przychody Stora Enso ze sprzedaży wyniosły w 1. kwartale 2 635 mln euro (przy 2 579 mln euro w analogicznym okresie ub.r.). Jak podkreśla firma w specjalnym komunikacie prasowym dla inwestorów i akcjonariuszy, był to dziewiąty z rzędu kwartał, w którym odnotowała ona wzrost obrotów.

Mówi Karl-Henrik Sundström, CEO koncernu: - Mamy za sobą obiecujący początek roku i już widoczne są efekty, jakie przynosi wdrożony przez nas program ochrony zyskowności. Biorąc pod uwagę potencjalną słabość rynku, jesteśmy przekonani, że termin uruchomienia programu jest właściwy. W pierwszych trzech miesiącach br. koncentrowaliśmy się na zachowaniu właściwej równowagi pomiędzy kreowaniem wartości i ochroną zyskowności. To działanie się opłaciło. Sprzedaż utrzymuje tendencję wzrostową, a zysk pozostaje na zadowalającym poziomie. Wzrost przychodów ze sprzedaży o ponad 2% to głównie efekt zwiększenia cen we wszystkich jednostkach biznesowych oraz udoskonalenia portfolio naszych rozwiązań produktowych, pomimo niższego wolumenu dostaw. Odnotowaliśmy też obniżkę zysku EBIT, utrzymując jednocześnie – w siódmym kwartale z rzędu – dwucyfrowy wynik marży zysku operacyjnego EBIT.

Wyniosła ona w omawianym okresie 12,3% (przy 14,3% przed rokiem), z kolei zysk operacyjny EBIT wyniósł w pierwszych trzech miesiącach br. 324 mln euro (przy 369 mln euro przed rokiem). Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej zamknęły się w 1. kwartale br. kwotą 223 mln euro (94 mln euro po uwzględnieniu działań inwestycyjnych). Stosunek długu netto do zysku EBITDA zwiększył się do 1,7; natomiast wskaźnik rentowności inwestycji z zaangażowanego kapitału (ROCE) wyniósł w 1. kwartale br. 14% (strategicznym celem spółki było 13%).

Jak podkreśla we wspomnianym komunikacie Karl-Henrik Sundström, w czterech z pięciu jej jednostek biznesowych Stora Enso odnotowała historyczne dla 1. kwartału wyniki:

- Działy Packaging Solutions i Biomaterials odnotowały rekordowe przychody ze sprzedaży, natomiast Wood Products i Paper – rekordowe zyski. Z satysfakcją przyjmujemy też efekty stopniowej podwyżki cen naszych produktów, oferowanych przez dział Consumer Board.

Stora Enso kontynuuje prace związane z projektami mającymi przekształcić spółkę w przedsiębiorstwo proekologiczne, bazujące na surowcach odnawialnych. Niedawna inwestycja w zakładach w Hylte ma umożliwić produkcję wyrobów z włókien formowanych, a przy tym w pełni proekologicznych.

- Są one odnawialne,  odzyskiwalne i biodegradowalne, a przy tym nie zawierają tworzyw sztucznych – podkreśla Karl-Henrik Sundström. – W pierwszym kwartale br. na rynku pojawiły się też premierowe, komercyjnie dostępne elementy wykonane z drewna typu CLT (Cross Laminated Tmiber), produkowane w zakładach w Gruvön. Magazynują one dwutlenek węgla i zastępują materiały budowlane bazujące na paliwach kopalnych, dzięki czemu stanowią optymalne rozwiązanie w kontekście zrównoważonego rozwoju przestrzeni miejskich.

Kontynuując wątek proekologiczności, Karl-Henrik Sundström podkreśla wyemitowanie przez Stora Enso pierwszych w jej historii tzw. Zielonych Obligacji, które posłużą do sfinansowania transakcji zakupu Bergvik Skog. Firma planuje sfinalizować ten projekt w 2. kwartale br. Decyzja o potencjalnej konwersji papierów dłużnych ma zostać podjęta przez Radę Dyrektorów w 1. połowie tego roku, po zakończeniu niezbędnego procesu negocjacyjnego.

CEO firmy Stora Enso wskazuje również na konieczność wspierania inicjatyw zmierzających do wyeliminowania bądź ograniczenia ilości tworzyw sztucznych generowanych i wykorzystywanych w światowej gospodarce:

- W związku z tym przystąpiliśmy do Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi, którego celem jest ograniczanie i eliminowanie – już u źródeł ich powstawania – odpadów plastikowych oraz związanych z nimi zanieczyszczeń. Kieruje nim Fundacja Ellen MacArthur, przy współpracy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie da się ukryć, że poczyniliśmy tym samym duży postęp w naszych działaniach, związanych z szeroko rozumianą bioekonomią.

Na zakończenie Karl-Henrik Sundström dodaje: - Jestem niezwykle dumny, że Stora Enso uzyskała najwyższy wynik w niedawnym raporcie nt. zróżnicowania prowadzonej przez firmy działalności, ogłoszonym w Finlandii. Wierzymy, że wzmacnia ono innowacyjność i podnosi konkurencyjność. Będziemy dążyć do tego, by ta filozofia znalazła swoje odzwierciedlenie we wszystkich obszarach, w których jesteśmy obecni. Tradycyjnie już chciałbym podziękować naszym pracownikom za zaangażowanie, klientom za owocną współpracę, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzają – podsumowuje CEO Stora Enso.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Druk opakowań z HP Indigo w Erbi Group
Drukarnia ERBI od 26 lat zajmuje się produkcją opakowań i ulotek dla przemysłu farmaceutycznego oraz kosmetycznego.
Dni Otwarte Perfecta 2019
W dniach 5-7 listopada br. odbędą się Dni Otwarte firmy Perfecta, której wyłącznym dystrybutorem na rynku polskim jest Avargraf. Wydarzenie, odbywające się pod hasłem „Perfecta Technology Days”, będzie miało miejsce w fabryce krajarek w Bautzen (Niemcy). Avargraf, zapraszając do odwiedzenia tej imprezy, prosi o rejestrację pod adresem:...
Raport Stora Enso nt. firmowej polityki zrównoważonego rozwoju
Raport firmy Stora Enso nt. realizowanej przez nią polityki zrównoważonego rozwoju (za 2018 rok) znalazł się w pierwszej dziesiątce tego typu sprawozdań, uwzględnionych w najnowszej edycji wydawnictwa „Reporting matters” („Raportowanie ma znaczenie”). Jest ono dorocznie opracowywane przez Światową Radę Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (World Business Council for...
Kolejne rozwiązania Hunkeler w drukarni cyfrowej Azymut
OSDW Azymut, jeden z liderów na polskim rynku hurtowej sprzedaży książek, coraz intensywniej inwestuje w drukarnię cyfrową. Jej rozwój to m.in. efekt usprawnienia i zwiększenia automatyzacji realizowanej tu produkcji dziełowej. W drugiej połowie br. park sprzętowy drukarni wzbogacił się bowiem o nową zwojową maszynę inkjetową, urządzenia do oprawy miękkiej i zeszytowej oraz...
Mark Andy Performance Series P7 z systemem suszenia UV/UV-LED w firmie Anro
Pierwszym w naszym kraju użytkownikiem 17-calowej maszyny Mark Andy Performance Series P7 z hybrydowym systemem utrwalania firmy GEW, łączącym w sobie technologie konwencjonalną UV oraz UV-LED i działającym na zasadzie wymiennych kaset, jest drukarnia etykietowa ANRO z Zawiercia. Poza drukiem w 10 kolorach wdrożona tu maszyna Mark Andy oferuje liczne opcje uszlachetniania (m.in....
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764