logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki finansowe Stora Enso za 2. kwartał 2018

  PR 30.07.2018, przeczytano 448 razy

Stora Enso poinformowała o wynikach finansowych za 2. kwartał oraz za pierwszych sześć miesięcy br. W obu ww. okresach firma odnotowała wzrosty przychodów ze sprzedaży oraz zysku operacyjnego EBIT, na co wpłynęły przede wszystkim optymalizacja portfolio produktów i właściwa polityka cenowa. Kierownictwo firmy przewiduje, że oba wskaźniki utrzymają zadowalający poziom także w 3. kwartale 2018.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-finansowe-stora-enso-za-2.-kwartal-2018,37422,artykul.html

Wyniki za 2. kwartał 2018

Przychody Stora Enso ze sprzedaży wyniosły w omawianym okresie 2 664 mln euro, co oznacza wzrost o 5,4% w porównaniu z 2. kwartałem ub.r. (wówczas sprzedaż wyniosła 2 528 mln euro).

- Wyłączając wydzieloną z naszych struktur spółkę Puumerkki, wskaźnik ten przekroczył 7%. To wynik z jednej strony korzystnych cen, z drugiej – odpowiedniego zarządzania portfolio produktów – podkreśla Karl-Henrik Sundström, CEO firmy w specjalnym oświadczeniu do akcjonariuszy i inwestorów. – Jestem szczególnie dumny z zysku operacyjnego EBIT, który wzrósł o 50% i wyniósł 327 mln euro i to pomimo wielu niesprzyjających czynników, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2. Kwartale. Związane one były z działalnością produkcyjną, wyższymi niż przewidywane kosztami konserwacji sprzętu oraz problemami z dostawami drewna. Warto w tym miejscu przyjrzeć się jednostce Consumer Board, która – pomimo zawirowań związanych z produkcją, które znacząco wpłynęły na wolumen dostaw – osiągnęła bardzo wysoką sprzedaż. Co więcej, wciąż mamy w tym dziale duży potencjał.

Karl-Henrik Sundström wskazuje też na bardzo dobre wyniki pozostałych działów, wchodzących w skład grupy Stora Enso: - Jednostka Packaging Solutions utrzymała wysoki poziom sprzedaży, rekordowy wynik – zarówno pod względem przychodów jak i zysku – odnotował dział Biomaterials. W przypadku Wood Products mieliśmy do czynienia z najwyższym w historii zwrotem z kapitału. Drugi kwartał przyniósł też znaczącą poprawę wyników działu Paper. Dobre wyniki są zatem udziałem wszystkich jednostek Stora Enso.

CEO firmy zwraca też uwagę na wskaźnik rentowności inwestycji z zaangażowanego kapitału (ROCE), który wyniósł w 2. kwartale br. blisko 16% (przy 10,3% przed rokiem): - Tym samym osiągnął on – w czwartym kolejnym kwartale – przewyższający zakładany cel, tj.  13%. Co więcej, wciąż utrzymujemy na właściwym poziomie bilans całkowity grupy. Obniżyliśmy też nasz dług netto o ponad 10%. Z kolei stosunek długu netto do zysku EBITDA spadł z 1,9 do 1,3.

Proces transformacji w toku

Drugi kwartał br. był dla Stora Enso okresem dalszych działań, związanych ze strategicznymi projektami umożliwiającymi przekształcanie firmy w przedsiębiorstwo bazujące na surowcach odnawialnych. W zakładach Varkaus (Finlandia) rozpoczęła się produkcja drewnianych elementów konstrukcyjnych (LVL). Z kolei w tartaku Gruvön (Szwecja) jest realizowana inwestycja związana z produkcją drewna typu CLT (Cross Laminated Timber). Natomiast w innej szwedzkiej fabryce – Skutskär ruszyła nowa linia wytwarzająca celulozę spulchnioną.

- Stale rozwijają się nasze jednostki Consumer Board i Packaging Solutions, więc rozpoczęliśmy analizę ewentualnego przekształcenia papierni Oulu w zakład wytwarzający kartony opakowaniowe. Taka konwersja byłaby znaczącym krokiem w procesie naszej transformacji. Opcjonalnie zakładamy, że w fabryce tej wciąż będą wytwarzane papiery graficzne – mówi Karl-Henrik Sundström.

Stora Enso kontynuuje zainicjowany jakiś czas temu program Accelerator, wspierający młode, wchodzące na rynek firmy.

- Podpisaliśmy w ramach niego umowę joint-venture z fińskim start-upem Sulapac. Wspólnie będziemy pracować nad rozwiązaniami, umożliwiającymi wyeliminowanie odpadów plastikowych, głównie poprzez zastosowanie w pełni odnawialnych, pochodzących z recyklingu i biodegradowalnych materiałów przy produkcji opakowań. W maju br. w obecności 150 gości otworzyliśmy nasz zakład produkcji biokompozytów, bazujących na włóknach drzewnych. Jest to największa w Europie fabryka tego typu, a wytwarzane w niej wyroby pozwolą na stopniowe zastępowanie materiałów bazujących na surowcach kopalnych.

Wyniki za 1. półrocze i prognozy na 3. kwartał 2018

Stora Enso odnotowała zadowalające wyniki finansowe także w ujęciu półrocznym. Przychody ze sprzedaży wyniosły w pierwszych sześciu miesiącach br. 5 234 mln euro, co oznacza wzrost o 4,3% z analogicznym okresem ub.r. (wyłączając spółkę Puumerkki, sprzedaż wzrosła o 5,8%). Zysk operacyjny EBIT wzrósł z kolei o 60,4% i wyniósł w omawianym okresie 696 mln euro. To efekt korzystnych cen i aktywnej polityki związanej z zarządzaniem portfolio produktowym.

Kierownictwo firmy zakłada, że w 3. kwartale zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk EBIT pozostaną na poziomie podobnym, jaki Stora Enso odnotowała w 2. kwartale. Przewiduje się, że sytuacja na rynku dostaw drewna wciąż będzie trudna, m.in. ze względu na liczne pożary upraw leśnych w Skandynawii. Skutki finansowe z niej wynikające, jak też koszty związane z sezonową konserwacją maszyn, zostały uwzględnione w prognozach zarządu Stora Enso.

- Na zakończenie, tradycyjnie już chciałbym podziękować naszym pracownikom za zaangażowanie, klientom za owocną współpracę, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzają – podsumowuje Karl-Henrik Sundström.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Karl Knauer z kontraktem subskrypcyjnym Heidelberga
Producent opakowań i artykułów reklamowych Karl Knauer w Pniewach podpisał kolejny w Polsce kontrakt w oparciu o model subskrypcyjny Heidelberga i maszynę Speedmaster XL 106-6+LYYL UV. Zgodnie z zapisami umowy Karl Knauer otrzymuje w pakiecie wszystko to co jest potrzebne do zagwarantowania odpowiedniej wydajności i zwiększenia możliwości produkcyjnych w druku offsetowym w...
Konica Minolta na targach Remadays Warsaw 2020
„Print Evolution Journey” – pod takim hasłem Konica Minolta prezentowała swoje rozwiązania podczas targów RemaDays Warsaw 2020. Znalazły się wśród nich: nowy w ofercie firmy ploter wielkoformatowy AccurioWide 200, znana już z rynku maszyna do uszlachetniania – MGI Jetvarnish 3DS oraz rozwiązania z obszaru rzeczywistości rozszerzonej – Augmented RealityAR wraz z dedykowaną...
Amagraf podsumowuje targi Remadays Warsaw 2020
Firma Amagraf przygotowała na targi RemaDays Warsaw aż trzy premierowe w Polsce pokazy nowych maszyn. Pierwsza z nich to wielkoformatowy ploter płaski LED-UV firmy Mutoh. Druga to XpertJet 1641SR -  jeden z najnowszych ploterów  żywicznych/eko-solwentowych firmy Mutoh. Ostatnia z premier to ploter tnący z udoskonalonej serii - Graphtec CE7000-160. Na stoisku zorganizowano także...
Agfa podsumowuje targi Remadays Warsaw 2020
Codzienne pokazy płaskiego plotera Anapurna FB2540i LED z zastosowaniem różnych podłoży sztywnych; prezentacja licznych próbek, zrealizowanych na ploterach wielkoformatowych Agfa i składających się na wystrój stoiska; setki spotkań biznesowych z klientami firmy z segmentu druku wielkoformatowego i cyfrowego prepressu – to najkrótsze podsumowanie jej...
Granpak inwestuje w technologię Koenig & Bauer
W drukarni Granpak z Andrychowa od niedawna pracuje nowa, pełnoformatowa arkuszowa maszyna offsetowa Rapida 106-6+L. To trzecie już rozwiązanie marki Koenig & Bauer dostarczone na przestrzeni ostatnich kilku lat do tego prężnie rozwijającego się przedsiębiorstwa. Maszyna stanowi część projektu inwestycyjnego firmy Granpak, realizowanego pod nazwą  „Innowacyjne opakowanie...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764