logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki finansowe Stora Enso za 3. kwartał 2016

  PR 02.11.2016, przeczytano 316 razy

Koncern Stora Enso poinformował o wynikach finansowych za 3. kwartał br. Były to kolejne udane miesiące tej skandynawskiej firmy; odnotowała ona w omawianym okresie zysk operacyjny EBIT na poziomie 219 mln euro i marżę zysku EBIT w wysokości 9,2%.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-finansowe-stora-enso-za-3.-kwartal-2016,30416,artykul.html

Kontynuowała tym czasie szereg działań o charakterze inwestycyjnym, związanych m.in. z jej zakładami produkcyjnymi w Beihai (Chiny) i Varkaus (Finlandia). Z aktywów firmy wydzielone zostały finalnie fabryki w Kabel (Niemcy) i Suzhou (Chiny). Kierownictwo koncernu przewiduje, że w ostatnim kwartale br. przychody ze sprzedaży, jak również zysk operacyjny EBIT pozostaną na poziomie zbliżonym do odnotowanego we wcześniejszych trzech miesiącach.

Przychody ze sprzedaży Stora Enso wyniosły w omawianym okresie 2 393 mln euro, co oznacza spadek o 4,3% w porównaniu z 3. kwartałem 2015. Jednak wyłączając przeżywające strukturalne spadki: dział papierów graficznych oraz sprzedane w ostatnim czasie zakłady w Barcelonie, wzrosły one o 1,8%. Wpływ na taki stan rzeczy miały zwiększające się dostawy realizowane przez zakłady produkujące tekturę w Beihai oraz tekturę typu kraft w Varkaus. Rozruch pierwszej z wymienionych fabryk miał wpływ na wysokość zysku operacyjnego EBIT, który był w efekcie nieco niższy od ubiegłorocznego. Trzeci kwartał 2016 był kolejnym, w którym Stora Enso odnotowała satysfakcjonujący poziom przepływów gotówkowych z działalności bieżącej. Wyniósł on 390 mln euro, m.in. dzięki redukcji kapitału obrotowego i wpływów z wydzielonych fabryk.

Proces przekształcania Stora Enso w ukierunkowaną na klienta firmę, bazującą na surowcach odnawialnych, przebiega zgodnie z planem – pisze Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso w specjalnym komunikacie do inwestorów i akcjonariuszy. – Jestem szczególnie zadowolony z faktu, że rozruch zakładów Beihai odbywa się wręcz ponadplanowo. Obecnie mają tam miejsce testy klienckie w zakresie kartonów do produktów płynnych i innych jego gatunków. Zakończyliśmy też z powodzeniem pierwsze testy produkcyjne CKB – kartonu niezwykle konkurencyjnego pod względem wytrzymałości, sztywności, czystości oraz parametrów związanych z zadrukowywaniem i dalszą obróbką. Dedykowany na rynek opakowań spożywczych, zapewnia produktom żywnościowym właściwą ochronę, co niezwykle cenią sobie konsumenci z Chin. Ostatni kwartał przyniósł też premierę zupełnie nowego produktu z rodziny CKB – niepowlekanego kartonu CKB Nude. Jest on skierowany do odbiorców oczekujących odnawialnego materiału opakowaniowego, zapewniającego naturalny wygląd i odczucia dotykowe. Warto dodać, że jeszcze w tym roku w ramach zakładów Beihai ma zostać oddana do użytku celulozownia produkująca bieloną masę chemotermomechaniczną (BCTMP).

CEO firmy Stora Enso podkreślił też fakt, że zgodnie z planem przebiega rozruch niedawno zmodernizowanej maszyny do produkcji tektury typu kraft w zakładach Varkaus w Finlandii. W 3. kwartale – mówi – jednostka ta osiągnęła zakładany poziom zysku EBITDA. Oczekujemy, że pełna produkcja realizowanej z udziałem włókien pierwotnych tektury stanie się faktem w 2. połowie 2017 roku. Co więcej, sfinalizowaliśmy ostatnio proces wydzielenia ze struktur Stora Enso zakładów w Kabel, wytwarzających powlekane papiery magazynowe. Uzyskaliśmy też pierwszą wpłatę z tytułu sprzedaży zakładów Suzhou w Chinach. O planach wydzielenia ich z naszych aktywów informowaliśmy w 2. kwartale br.

Karl-Henrik Sundström zapowiedział stworzenie w Lahti (Finlandia) centrum dedykowanego opakowaniom wykonanym z tektury falistej: Nasz cel jest jasny: zwiększyć konkurencyjność poprzez skonsolidowanie tego typu produkcji wykonywanej w Finlandii w jednej lokalizacji. Aby go zrealizować, jesteśmy skłonni przeznaczyć ok. 19 mln euro na zakup nowego sprzętu i niezbędnej infrastruktury. Projekt, który jest obecnie poddawany dyskusjom, ma zostać sfinalizowany przed końcem 1. kwartału 2018 roku.

Integralną częścią działalności Stora Enso jest produkcja bazujących na drewnie elementów budowlanych. Karl-Henrik Sundström poinformował, że w Sydney powstaje obecnie pierwszy na świecie biurowiec, przy budowie którego wykorzystano tego typu materiały: Jest on budowany przy użyciu produkowanego przez nas drewna typu CLT (Cross Laminated Timber). Stanowi ono podstawę głównych elementów strukturalnych tego 6-piętrowego gmachu. W sumie podczas realizacji całego projektu zużytych zostanie ponad 2 tys. m3 CLT. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2017 roku, co stanowi potwierdzenie, że CLT jest nie tylko surowcem odnawialnym i proekologicznym, ale pomaga też w przyspieszeniu samego procesu budowy.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na materiały budowlane Stora Enso podjęła decyzję o modernizacji tartaku w Murowie (Polska). W efekcie jego roczne moce produkcyjne wzrosną z 70 do 400 tys. m3. Oficjalna inauguracja zmodernizowanej fabryki miała miejsce we wrześniu br. w obecności 200 klientów Stora Enso.

W ostatnim czasie raport roczny Stora Enso – już po raz drugi z rzędu – został uznany za najlepszą tego typu publikację w rankingu ReportWatch. Uwzględniał on 1600 firm z 65 krajów. Z kolei międzynarodowa organizacja CDP (znana wcześniej jako Carbon Disclosure Project) uznała Stora Enso za światowego lidera w walce z globalnym ociepleniem, uwzględniając firmę w specjalnym rankingu Climate A List za rok 2016.

Anonsując prognozy finansowe na ostatni kwartał br. Karl-Henrik Sundström powiedział: Zakładamy, że sprzedaż w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku będzie nieznacznie różnić się od wyniku odnotowanego w 3. kwartale. Z kolei zysk operacyjny EBIT, według naszych szacunków, pozostanie na poziomie niezmienionym bądź też nieco spadnie. Zakładamy, że wydatki związane z doroczną konserwacją maszyn będą o ok. 35 mln euro niższe niż w 3. kwartale br. Na zakończenie, tradycyjnie już chciałbym podziękować naszym pracownikom za zaangażowanie, klientom za owocną współpracę, zaś inwestorom – za zaufanie, jakim nas obdarzają.

Źródło: Stora Enso Polska

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

AR Packaging w pełni zintegruje BSC Drukarnia Opakowań po sukcesie wezwania
Spółki z grupy AR Packaging nabędą w ramach wezwania ponad 37% akcji BSC Drukarnia Opakowań. Z udziałem 98,17% w akcjonariacie polskiego producenta opakowań z tektury, AR Packaging zamierza w pełni zintegrować działalność firmy i tym samym wzmocnić swoją strategiczną pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej.
Nowy Docucutter DC-618 Duplo – dwukrotnie szybszy czas realizacji zleceń
Firma Duplo poinformowała - podczas specjalnej transmisji on-line - o wprowadzeniu do swojej oferty nowego, w pełni automatycznego, wielozadaniowego urządzenia do wykańczania – Docucutter DC-618. To – jak podaje producent - dwukrotnie szybszy następca popularnego modelu DC-616Pro, a także prędkościowo zbliżony do wysokoprodukcyjnego modelu DC-646iPro - oba cieszą się...
W marcu opublikowany został nowy katalog materiałów opakowaniowych i produktów higienicznych. Katalog prezentuje stałą ofertę produktów Packaging, dostarcza najważniejszych informacji o materiałach i maszynach opakowaniowych. Znajdziesz w nim również porady ekspertów i informuje o usługach Antalis, którymi możesz być zainteresowany.
Przedstawiamy kolejny głos w dyskusji na temat sposobów ratowania polskich przedsiębiorstw i całych branż. Tym razem w imieniu branży poligraficznej głos zabrało Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.
Wyższa cena w wezwaniu na akcje BSC Drukarnia Opakowań
Do 40,5 zł podwyższona została cena oferowana za każdą akcję BSC Drukarnia Opakowań w wezwaniu ogłoszonym przez A&R Carton i Colorpack, spółki należące do grupy AR Packaging. Inwestorzy mogą zapisywać się na sprzedaż akcji w wezwaniu do 26 marca br.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764