logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyniki konkursu Mezuza dla Muzeum Historii Żydów Polskich

   22.12.2012, przeczytano 2013 razy
strzałkistrzałka
Wyniki konkursu Mezuza dla Muzeum Historii Żydów Polskich ZOBACZ ILUSTRACJE

Na konkurs nadesłano ponad dziewięćdziesiąt prac. Projekty były bardzo zróżnicowane. Zwyciężył projekt Andrzeja Bulandy i Macieja Bulandy opracowany przez Agnieszkę Szuran i Jadwigę Gajczyk. Jury przyznało także dwa wyróżnienia honorowe, zdobyli je Danuta Słomczyńska i Stefan Drobner.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyniki-konkursu-mezuza-dla-muzeum-historii-zydow-polskich,17575,artykul.html

Na obradach Jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce
proj. Andrzeja Bulandy i Macieja Bulandy, opracowany przez Agnieszkę Szuran i Jadwigę Gajczyk

Zwycięska propozycja ma klasyczną formę i bogatą symbolikę. Charakteryzuje się prostą elegancją. Nie jest to jednak zwykła mezuza. Zostanie wykonana z cegieł tworzących niegdyś mur kamienic na rogu ulic Nalewki i Gęsiej, serca przedwojennej, żydowskiej Warszawy. Ta mezuza jest „niemym świadkiem” historii miejsca, gdzie obecnie znajduje się muzeum – pisze w uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca jury, prof. Barbara Kirshenblatt-GimblettIdea ta głęboko poruszyła jury konkursu. Mamy nadzieję, że spodoba się także zwiedzającym Muzeum Historii Żydów Polskich.

Inspiracją do powstania nagrodzonego projektu były słowa Benjamina Wolfa Hendelsa: Są takie chwile, szczególnie w szabat i święta, kiedy chciałbym ucałować chodniki Nalewek. Zgodnie ze zwyczajem, całuje się rękę, która dotknęła mezuzy. Jak wyjaśniają zwycięzcy, ci, którzy dotkną mezuzy, dotykać będą chodników Nalewek.

Jak dodaje prof. Czesława Frejlich: [Ten kawałek bruku] to świadek wojennych zdarzeń, ale umieszczony w muzeum staje się symbolem odrodzenia. To właściwy balans pomiędzy nowoczesnością i odniesieniem do historii.

Wyróżnienia honorowe: Danuta Słomczyńska, Stefan Drobner.

Wśród finalistów znaleźli się także: Łukasz Wróbel, Krzysztof Radoszek, Hadar Landsberg, Andrzej Antoniuk i Dorota Szopowska.

Zwycięska mezuza zostanie uroczyście umieszczona przy wejściu do nowopowstającego Muzeum Historii Żydów Polskich w 2013 roku.

Źródło: STGU

www.stgu.pl

Galeria: Konkurs Mezuza dla Muzeum Historii Żydów Polskich

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Mam wrażenie, że zniknął mój poprzedni komentarz do tego konkursu.

avatar użytkownika
,

Poprzedni komentarz dotyczy jednej z towarzyszącej temu tekstowi ilustracji - czyli nie jest podpięty do tekstu ale do strony wyświetlającej ilustrację.

Najnowsze w tym dziale

Kampania Apartamentów Opacka z podwójnym wyróżnieniem w konkursie Kreatura 2022
Kampania Apartamentów Opacka w Gdańsku Oliwie opracowana przez agencję Communication Unlimited dla firmy Invest Komfort otrzymała dwa wyróżnienia w konkursie Kreatura, który od ponad 25 lat nagradza niezależne myślenie, nowatorskie i oryginalne projekty marketingowe.
Najlepsze dyplomy wybrane. W finale Graduation Projects 29 prac
Jury międzynarodowego przeglądu najlepszych prac dyplomowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier zdecydowało o wyborze 29 laureatów, którzy w pierwszym kwartale 2023 roku zaprezentują swoje dyplomy magisterskie i licencjackie na wystawie w Zamku Cieszyn.
Atrium Poland Real Estate z dwoma nagrodami podczas PRCH Retail Awards 2022
Za nami XIII edycja prestiżowego konkursu PRCH Retail Awards organizowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych. Firma Atrium Poland Real Estate, właściciel i zarządca takich centrów jak Wars Sawa Junior, Atrium Promenada, Galeria Dominikańska czy Focus w Bydgoszczy zdobyła nagrody w kategoriach Wydarzenie Roku i Kampania Otwacia.
Złote Spinacze 2022 rozdane
Znamy zwycięzców 20. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie aż 100 nagród – 31 Złotych, 35 Srebrnych oraz 34 Brązowych Spinaczy. Tytanowy Spinacz dla „Najlepszego w konkursie” trafił do agencji MSL.
Nikon i partnerze ogłaszają zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year
Nikon, CIWEM, WaterBear i Arup z przyjemnością ogłaszają zwycięzców konkursu Environmental Photographer of the Year w 2022 r. W dorocznym konkursie, organizowanym już po raz 15, są nagradzane najbardziej inspirujące prace w dziedzinie fotografii ekologicznej z całego świata, dzięki czemu wydarzenie to stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764