logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wyższe wynagrodzenia i składki w nowym roku: Przegląd

  PR 21.12.2017, przeczytano 487 razy
ilustracja

W 2018 roku wzrośnie płaca minimalna, a wraz z nią zmienią się też kwoty składek, jakie muszą opłacać przedsiębiorcy. Ile będą wynosić nowe wskaźniki?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyzsze-wynagrodzenia-i-skladki-w-nowym-roku%3A-przeglad,34932,artykul.html

Już od stycznia 2018 roku osoby zarabiające minimalną krajową mogą spodziewać się podwyższonej wypłaty. Wzrośnie ona bowiem do 2100 zł brutto. W praktyce więc zarobki „na rękę” będą oscylować wokół 1530 zł. To oznacza wzrost o ponad 50 zł w porównaniu do roku ubiegłego.

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

W związku z faktem, iż zmieni się wartość bazowa, od której naliczane są składki dla osób prowadzących działalność, wrosną też obowiązkowe składki.

- W 2018 roku podstawę wymiaru składek będzie stanowiła kwota 2 665,80, czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia – tłumaczy Joanna Kuzub, specjalistka Zielonej Linii. - W porównaniu z mijającym rokiem łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł – dodaje autorka artykułów prawnych.

A jak wygląda sytuacja osób, które niedawno założyły firmę? - Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy. Składki naliczane są od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę – mówi Joanna Kuzub.

Warto dodać, że podstawa wymiaru  składek będzie wynosiła 630 zł.

A co ze składką zdrowotną?

W przypadku składki zdrowotnej podstawa wymiaru wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie niższą niż 9 proc. podstawy wymiaru.  Opierając się na danych dotyczących zmian wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, można jednak założyć, iż w 2018 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 312,14 zł.

  • Jak będzie zatem wyglądała tabela z wyszczególnionymi opłatami dla przedsiębiorców? Dokładny opis można znaleźć na stronie Zielonej Linii: http://bit.ly/2B2jbBk

Źródło: Zielona Linia

www.zielonalinia.gov.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Blisko co trzeci przedsiębiorca ma kłopoty z płynnością
Część polskich firm ma spory problem z utrzymaniem płynności finansowej rozumianej, jako regulowanie na czas swoich zobowiązań. Jak wskazuje badanie BIG InfoMonitor, dla 16 proc. przedsiębiorstw są to duże lub regularnie powracające kłopoty. Najbardziej zagrożone są podmioty z branży transportowej i handlowej. Problemy z płynnością mogą przełożyć się na relacje...
Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych. Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika.
Od 15 lutego będzie można rozliczyć się przez Twój e-PIT
30 kwietnia mija termin rozliczenia się z fiskusem. Osoby fizyczne mogą to robić samodzielnie od 1 stycznia lub skorzystać z gotowego rozliczenia w usłudze Twój e-PIT przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. Gotowe formularze dostępne będą online od połowy lutego. – W rozliczeniach za 2019 rok miały być także e-PIT-y dla osób prowadzących...
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa ograniczająca zatory płatnicze. Ma wzmocnić pozycję najmniejszych firm. Pozytywny efekt ustawy może zostać zniwelowany przez gorszy stan gospodarki. Dynamika PKB już w 2019 r. znacznie spadła – poniżej 3% w IV kw. (z 4,8% w I kw.). W tym roku może być jeszcze gorzej. Na spadku PKB ucierpią najpierw małe firmy, które w coraz większym...
Przełom roku 2019 i 2020 upłynął dla wielu przedsiębiorców pod znakiem 3 liter - „BDO”. Mowa o bazie, która rozpoczęła funkcjonowanie 1 stycznia br. Zapoczątkowała niemal rewolucję w zakresie ewidencji odpadów, jak również zdezorientowanie wśród podmiotów, które muszą być wpisane do rejestru BDO.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764