logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Youtube wniósł do polskiej gospodarki 98 milionów euro

  PR 22.11.2021, przeczytano 604 razy

Każdego dnia na całym świecie ogląda się około miliarda godzin filmów publikowanych na YouTube [1]. W Polsce oglądalność filmów w serwisie generuje znaczne przychody dla twórców YouTube i innych firm (np. zajmujących się dźwiękiem, montażem, usługami itp.), co z kolei wspiera działalność gospodarczą i miejsca pracy w ich łańcuchach dostaw oraz w całej gospodarce. Oxford Economics szacuje, że w 2020 roku YouTube wniósł do polskiego PKB około 98 milionów euro oraz stworzył 11 tysięcy odpowiedników pełnoetatowych miejsc pracy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/youtube-wniosl-do-polskiej-gospodarki-98-milionow-euro,393835,artykul.html

Miejsce dla kreatywnych przedsiębiorców i przedsiębiorczyń

Platforma stwarza ogromne możliwości zarobkowe dla twórców i twórczyń. Niezależni przedsiębiorcy kreatywni [2], firmy medialne i te z branży muzycznej czerpią korzyści z dochodów generowanych bezpośrednio przez YouTube, na przykład jako przychody z reklam lub opłat licencyjnych. Z danych YouTube wynika, że odsetek polskich kanałów, których zarobki osiągają 5 cyfrowe kwoty lub większe wzrósł o ponad 35% rok do roku. W Polsce już ponad 2 tysiące kanałów ma ponad 100 tysięcy subskrypcji, co oznacza wzrost o ponad 20% rok do roku. Jeszcze dynamiczniej – bo o 30% – wzrosła liczba kanałów, które mają ponad 1 milion subskrypcji. Jest już ich w Polsce ponad 150 [3].

Kreatywni przedsiębiorcy, którzy publikują treści na YouTube, odnoszą sukces ekonomiczny oraz znajdują nowe możliwości zarabiania zarówno na samej platformie, jak i poza nią. Jak podaje Oxford Economics, 55% osób tworzących treści zgodziło się, że publikowanie materiałów na YouTube stworzyło dla nich nowe możliwości również poza platformą. 65% podmiotów działających w branży kreatywnej przyznało, że dzięki platformie mają większą kontrolę nad prawami do swoich materiałów niż w przypadku tworzenia treści dla tradycyjnych mediów.

Jedną z firm w ekosystemie jest wielokanałowa sieć partnerska YouTube obecna na rynku od 2016 roku – Video Brothers. Firma może się pochwalić ponad 30 milionami subskrybentów na 320 kanałach YouTube, którymi zarządza. Jej obroty wynoszą około 2 miliony euro rocznie, zatrudnia 10 osób i regularnie współpracuje z 30 podwykonawcami.

- Dajemy porady i wskazówki setkom twórców i firm, aby pomóc im zmaksymalizować dochody z YouTube i z innych źródeł, takich jak umowy promujące markę, merchandising, oferty książkowe i crowdfunding – mówi Łukasz Skalik, założyciel agencji Video Brothers. - Szczególną zaletą serwisu YouTube jest jego globalny zasięg, co oznacza, że osoby tworzące treści mogą budować większą i bardziej umiędzynarodowioną publiczność niż w przypadku tradycyjnych mediów. Oprócz rosnących przychodów jest to skuteczny sposób na eksport i promocję polskiej kultury wśród globalnej publiczności – dodaje.

Warto podkreślić, że ponad 25% czasu oglądania treści produkowanych przez kanały w Polsce pochodzi z zagranicy [4].

Globalna scena dla polskiej kultury

YouTube umożliwia twórcom dostęp do publiczności na całym świecie liczącej ponad 2 miliardy osób. Polscy twórcy i twórczynie ze wszystkich środowisk mają możliwość znalezienia widowni dla swoich filmów, zarówno lokalnie, jak i za granicą. Jak wynika z raportu, 57% twórców i twórczyń zgodziło się z twierdzeniem, że YouTube pomaga im eksportować treści do międzynarodowych odbiorców, do których inaczej nie mieliby dostępu. 46% badanych uważa, że grupa ta jest niezbędna do utrzymania kanału.

Jednym z najlepszych przykładów eksportu kultury polskiej jest założony w 2012 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina kanał na YouTube. Jego celem jest popularyzacja twórczości słynnego polskiego kompozytora, a punktem zwrotnym tego przedsięwzięcia okazał się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w 2015 roku, który był pierwszym w historii konkursem tej rangi transmitowanym na żywo w internecie. Miłośnicy muzyki zgromadzili się na kanale, a liczba jego subskrybentów gwałtownie wzrosła.

Tegoroczna, 18. edycja Konkursu Chopinowskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Od początku konkursu filmy publikowane na kanale wyświetlono ponad 40 milionów razy, a sam kanał zyskał 130 tys. nowych subskrybentów. Największa publiczność, która śledziła zmagania pianistów była w Japonii, Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.

Miejsce do zdobywania wiedzy

Zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, YouTube umożliwia użytkownikom z Polski zdobycie szerokiego zakresu umiejętności. Aż 97% z nich stwierdziło, że używa YouTube do gromadzenia informacji i zdobywania wiedzy. Co ciekawe, 42% badanych, którzy aktywnie poszukują nowej pracy, korzysta z platformy jako narzędzia pomagającego im rozwinąć nowe umiejętności potrzebne na rynku pracy. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej YouTube był pomocny podczas pandemii COVID-19 – z takim stwierdzeniem zgadza się 78% ankietowanych, w tym 67% rodziców, którzy zauważyli, że serwis był przydatny dla ich dzieci od czasu lockdownu.

Wśród twórczyń, które dzielą się swoją wiedzą w internecie, jest Kasia Gandor. YouTuberka może pochwalić się kanałem, który ma 250 tysięcy subskrybentów i filmami, które obejrzano ponad 18 milionów razy. Kasia założyła firmę produkującą filmy i zatrudnia dwie osoby, a także wyspecjalizowanych podwykonawców, takich jak montażyści audio, twórcy napisów i graficy.

Podczas kryzysu wywołanego pandemią Covid-19 Kasia tworzyła filmy poświęcone takim zagadnieniom jak wirusologia i szczepionki. Nadal bardzo aktywnie angażuje się w walkę z dezinformacją.

- Otrzymuję wiele wiadomości od ludzi, którzy nie byli pewni tego, czy warto przyjąć szczepionkę, ale po obejrzeniu moich filmów zdecydowali się na szczepienie – mówi Kasia Gandor. - Dzięki temu czuję, że rzeczy, które produkuję, mają znaczenie – dodaje.

Każdy może znaleźć swój głos na YouTube

YouTube oferuje różnorodnym twórcom możliwość publikowania treści bez przynależności do branży mediów tradycyjnych. Ze względu na tę otwartą kulturę YouTube stał się rodzajem biblioteki treści, która zawiera szeroką gamę tematów. Materiały zgromadzone na platformie mogą nie tylko generować dialog społeczny, ale także napędzać zmiany w społeczeństwie. 58% twórców i twórczyń należących do grup mniejszościowych przyznało, że YouTube jest platformą, która pozwala dzielić się osobistymi doświadczeniami i edukować innych.

Wspomniana wcześniej Kasia Gandor zaznacza, że jej filmy, oprócz przekazywania zagadnień naukowych szerszej publiczności, podniosły rangę kobiet, które komentują rzeczywistość.

  • Cały raport dostępny jest do pobrania na stronie Oxford Economics TUTAJ.

Źródło: Blog Google Polska

Dodatkowe informacje:

[1] Źródło: dane wewnętrzne YouTube z czerwca 2021 r.
[2] Termin kreatywny przedsiębiorca oznacza twórców YouTube, niezależnie od ich tożsamości płciowej, którzy mają co najmniej 10 tysięcy subskrybentów swojego największego kanału, oraz ci z mniejszą liczbą subskrybentów, którzy zarabiają pieniądze bezpośrednio w YouTube, zarabiają dzięki filmom YouTube z innych źródeł albo na stałe zatrudniają innych do wspierania swoich działań na platformie YouTube.
[3] Źródło: dane wewnętrzne YouTube, czerwiec 2021 r. (Porównanie rok do roku: czerwiec 2019 r. - czerwiec 2020 r. - czerwiec 2020 r. -czerwiec 2021 r.)
[4] Źródło: dane wewnętrzne YouTube, czerwiec 2021 r.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Facebook przegrywa w sądzie: nie może cenzurować, jak chce i kogo chce
Blokując konta i grupy Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN), Meta naruszyła dobra osobiste organizacji. Sąd wydał właśnie przełomowy wyrok w sprawie prowadzonej przez Fundację Panoptykon, potwierdzając tym samym, że platformy internetowe nie mogą blokować, jak chcą i kogo chcą. A osoby zablokowane mają prawo do sądu we własnym kraju.
Gremi Media jedynym polskim wydawcą 5. edycji Subscriptions Academy
Gremi Media bierze udział w pięciomiesięcznym prestiżowym programie Subscriptions Academy EMEA 2024, realizowanym przez FT Strategies, pod patronatem Googleʼa. Program ma na celu wspieranie zaawansowanych cyfrowo wydawców w przyspieszaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży subskrypcji.
Telewizja Polska integruje działania marketingowe
Telewizja Polska rozszerza Biuro Reklamy o departament marketingu. Dotychczasowe działania marketingowe zostaną połączone w ramach jednego Biura Reklamy i Marketingu pod kierownictwem Marcina Gudowicza. Nowa inicjatywa organizacyjna, która obejmie zarówno działalność marketingową, sprzedażową, jak i reklamową, ma na celu stworzenie efektywnej i spójnej struktury, która...
Radosław Kotarski prowadzącym teleturnieju „Va Banque”
We wtorek, 2 kwietnia o godz. 18:10 TVP2 zaprasza widzów na pierwszy odcinek ,,Va Banque" w całkowicie nowej odsłonie, którego gospodarzem będzie Radosław Kotarski - znany popularyzator wiedzy, pisarz i dziennikarz.
Komunikat Spółki Telewizja Polska S.A. w likwidacji
W dniu 21 marca br. Telewizja Polska S.A. w likwidacji skierowała do prokuratury zawiadomienie w sprawie szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów. To efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764