logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Z archiwum Signs.pl: Styczeń 1999. Boje o Encada: Visitronics walczy z Atrium, Océ szuka pomysłów

   23.06.2018, przeczytano 2062 razy
ilustracja
W styczniu 1999 roku miała miejsce premiera filmu Kiler-ów 2-óch

Rok 1999 rozpoczęliśmy – a jakże! - śledząc boje na rynku ploterów drukujących. W tym czasie nie było to jeszcze obowiązkowe wyposażenie pracowni reklamowych, z których wiele bazowało nadal na technice cięcia folii. Jednak dla obserwatorów rynku reklamy wizualnej było jasne, że przyszłość należy właśnie do drukarek wielkoformatowych. Encad był wówczas jednym z rozdających karty na tym rynku. Holenderska firma Océ szukała dopiero na nim swojego miejsca…


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/z-archiwum-signs.pl%3A-styczen-1999.-boje-o-encada%3A-visitronics-walczy-z-atrium%2C-oc%C3%A9-szuka-pomyslow,37003,artykul.html

Zatem mamy nowy, 1999 rok! Mogłoby się wydawać, że niemal dwa tygodnie dzielące pierwsze w tym roku wydanie Kuriera od Sylwestra to dość czasu, aby uporać się ze skutkami sylwestrowych szaleństw. Chyba jednak nie do końca nam się to udało, ponieważ postanowiliśmy ponownie pochwalić się nagrodą magazynu Wirtu@l!, omówioną wyczerpująco w poprzednim numerze… Cóż – na usprawiedliwienie przypomnijmy, że serwis był wówczas przedsięwzięciem raczkującym – i nie nazywał się Signs.pl, ale SignOnline ;-)

Do kogo po Encada?

A co ciekawego zaobserwowaliśmy mimo trwającego karnawału? Niedawno przedstawiliśmy historię wzlotów i upadków marki Encad, która w 1999 roku miała się z pozoru świetnie. Nikt nie spodziewał się, że już za 3 lata zostanie przejęta przez Kodaka, który doprowadzi ją w ciągu kilku kolejnych lat do upadku. Jednak w początkach 1999 roku posiadanie Encada w portfolio było „łakomym kąskiem” dla dostawców zaopatrujących rynek reklamy wizualnej. W Polsce doszło na tym tle do konfliktu między (będącą dziś w likwidacji) firmą Visitronics, której historię przedstawiliśmy w jednym z poprzednich artykułów, a opolską firmą Atrium, działającą od 1993 roku.

Jak zakończył się spór? Jego przebieg będziecie mieli okazję śledzić w kolejnych, archiwalnych numerach Kuriera. Informujemy w nich o groźbie skierowania przez firmę Atrium sprawy na drogę sądową, a także przesłaniu zapytania w tej sprawie bezpośrednio do producenta. Do kogo zdecydował się nas odesłać Encad w tej sprawie? Szczegóły wkrótce!

Plotery Océ: Encad, Compaq i Philips w pakiecie?

W numerze zwracamy uwagę na nową propozycję firmy Océ – holenderskiego producenta, który w tych czasach nie miał jeszcze nic wspólnego z japońskim Canonem. Nie chodzi tu o samą drukarkę Océ 5350, ale raczej o pomysł zaoferowania kompletnego rozwiązania złożonego nie tylko z plotera, RIP-a i mediów, ale także dedykowanego komputera Compaq, a nawet monitora Philips Brillance. Proponowanie komputera i przeciętnej jakości monitora wydaje się może lekką przesadą, ale widać wyraźnie, że firma szukała w ten sposób miejsca na rynku druku wielkoformatowego, dostrzegając trafnie jeden z jego podstawowych mankamentów: niszowy charakter wyklucza standaryzację, co rodzi frustrację i problemy po stronie użytkowników. Firma Océ spróbowała zaproponować nie tyle sam produkt, co komfort jego użytkowania, okraszając swoją obietnicą zapowiedzią specjalnych warunków reakcji serwisowej…

Z jakichś powodów propozycja nie dała Océ zdecydowanej przewagi konkurencyjnej, a konkurenci nie podjęli wyzwania i nie wystartowali w tym samym wyścigu, oferując bardziej kompletny system, sprawniejszy serwis, szybsze komputery i lepsze monitory. Jak sądzicie – mieli rację? Kto chciałby mieć dziś komfort kupienia plotera, który podłącza się po prostu do dedykowanego komputera i drukuje – nie martwiąc się o profile, kalibracje, linearyzacje...?

A teraz wróćmy na Ziemię... Ploter Océ 5350 wyglądem nie różni się od drukarki Encad Novajet pro600e - w rzeczywistości jest to maszyna Encada w wersji OEM. Być może to tłumaczy gorączkowe poszukiwanie "wartości dodanej" dla produktów opatrzonych logo Océ? Podobnych zabiegów było w tamtych czasach więcej - Kodak sprzedający maszyny OEM ze swoim logo również usiłował wyposażać je w wygodne oprogramowanie mające wyeliminować potrzebę stosowania dodatkowych RIP-ów. Okazało się jednak, że nawet przejęcie Encada nie wystarczyło Kodakowi do utrzymania się na rynku LFP. Być może zatem potrzeba tu czegoś więcej niż marketingowej i czysto biznesowej kalkulacji?

Océ 5350

Encad Novajet pro600e - fragment broszury reklamowej

A co w kraju?

Z początkiem roku wprowadzono podział kraju na 16 województw i przywrócono powiaty. Odbyła się premiera filmu Kiler-ów 2-óch Juliusza Machulskiego. W kilka dni po rozesłaniu Kuriera, powołano oficjalnie Instytut Pamięci Narodowej. Poza tym – trwał karnawał... Mamy wtorek, 12 stycznia:

 

KURIER SignOnline nr 1(6)/99, 12.01.99

informator firm reklamowych
===========================================
polskie znaki: ISO 8859-2


OD REDAKCJI
-------------------------------------------

>> Sign Business z SignOnline
To prawda! Od nowego roku w SignOnline będą Państwo mogli znaleźć publikacje jednego z niekwestionowanych liderów w dziedzinie wydawnictw związanych z reklamą wizualną - amerykańskiego czasopisma Sign Business Magazine. "Sign" - reklama wizualna, to dziedzina w naszym kraju młoda. Nie łatwo u nas, (oprócz publikowanego przez nas informatora "Sign - technika reklamowa"!), o publikacje fachowe z tej dziedziny. Z drugiej strony nie ma wątpliwości, że amerykański "sign industry" jest od lat najpotężniejszym przemysłem wyznaczającym kierunki rozwoju naszej branży.

(usunięte treści reklamowe)

Już wkrótce rozpoczynamy publikację cyklu "Materiały w reklamie wizualnej", na który złożą się artykuły o:
- produkcji bannerów
- płytach piankowych
- reklamach na foliach magnetycznych
- reklamach wykonywanych z metalu
- użyciu włókien szklanych
- zastosowaniach drewna w reklamie
- materiałach używanych przy piaskowaniu
- tworzywach sztucznych używanych w reklamie.
Będziemy także na bieżąco publikować wyniki omawianych w Sign Business konkursów dla twórców reklamy wizualnej, wraz z najciekawszymi pracami.

Trzymajcie razem z nami rękę na pulsie! Powodzenia w "sign biznesie" w 1999 roku!
-------------------------------------------

 

NOWOŚCI SignOnline
-------------------------------------------

>> Co o nas sądzicie?
Uruchomiliśmy automatyczną Książkę Gości, dzięki której można publicznie skrytykować (lub pochwalić) nasz serwis. Bardzo liczymy na Państwa uwagi i pomysły. Znajdźcie chwilkę i napiszcie, co o nas sądzicie!
http://www.signonline.com.pl/guest/guestbook.htm

 

NOWOŚCI, WYDARZENIA, INTERNET
-------------------------------------------

>> Napisali o nas...
Ukazał się styczniowy numer magazynu Wirtu@l, a w nim uzasadnienie dla nagrody "SUPER SERWIS" przyznanej naszemu skromnemu serwisowi. Czytamy w nim: "(...) Serwis branżowy, dotyczący reklamy. A dlaczego taki super? Zawiera wręcz morze informacji na temat reklamy, poligrafii reklamowej itp. Poza tym sami autorzy piszą: "SignOnline to nie tylko przegląd informacji, ofert i zasobów sieciowych związanych z branżą reklamową". Zapraszamy serdecznie! (...)".
Dziękujemy za miłe słowa!


>> Strona i Site miesiąca
Wirtu@l przyznał też nagrodę "STRONA MIESIĄCA". Przypadła ona serwisowi "RedAnts" (http://www.redants.mtl.pl/), o którym organizatorzy konkursu napisali: "(...) RedAnts to nowy, w pełni przeszukiwalny, serwis z darmowymi ogłoszeniami. Na stronach RedAnts nie tylko można umieszczać i przeglądać ogłoszenia, ale także wysłać je na listy dyskusyjne czy do darmowych gazet. (...)".
Serwis ten został także wyróżniony nagrodą "SITE miesiąca" przez magazyn internetowy WebKurier: (...) Zaawansowane przeszukiwanie ogłoszeń to tylko jedna z wielu usług RedAnts. Przeprowadzane są tu m.in. ankiety badające opinię Internautów. Umieszczający ogłoszenie bierze udział konkursie (...)". Gratulujemy zarówno "Strony" jak i "Sita"!
http://wirtual.pl/
http://webkurier.pdi.net.

>> Seminarium Micrografx
Firma Micrografx organizuje seminarium poświęcone wprowadzeniu na rynek nowego systemu grafiki komputerowej dla przedsiębiorstw - iGrafx System. W skład tego systemu wchodzą m.in. narzędzia do:
- tworzenia zaawansowanych schematów blokowych
- analizy i symulacji procesów
- wspomagania wdrożenia SAP R/3
- wspomagania wdrożenia norm ISO 9000 i 14 000
- projektowania, rozpoznawania i dokumentowania sieci komputerowych
- ilustracji technicznych
- grafiki na potrzeby WWW.
Seminarium odbędzie sie w Warszawie podczas targów Komputer Expo 99, 21.01.1999 o g. 10.15 w sali seminaryjnej w Centrum Targowym Mokotów.
kontakt: Piotrek Biernacki
Micrografx ROE-EE
Tel./fax 22/ 644 2635
piotrek@micrografx.pol.pl
http://www.micrografx.com/poland

>> Wirtualne konta
Wirtualna Polska uruchomiła próbną wersję systemu bezpłatnych kont pocztowych - zapowiadane jest na razie udostępnienie dziesięć tys. kont (w chwili przygotowywania KURIERA założonych było już ponad 8 tys.). Podstawowym mankamentem oferty jest to, że  poczta dostępna jest tylko poprzez interfejs WWW. Wirtualna Polska nie udostępnia takich usług jak serwer SMTP i POP. Wysyłanie i odbieranie listów może być realizowane tylko poprzez WWW. Dlatego nie można skorzystać z takich programów jak Eudora, Netscape Mail, MS Outlook Express. Pojemność konta pocztowego wynosi 3MB, maksymalny rozmiar przyjmowanych listów 1MB. Konto jest aktywowane po upływie 6 godzin od momentu wysłania formularza rejestracyjnego, zawierającego dość szczegółowy jak na tego typu usługi zestaw informacji o użytkowniku, które Wirtualna Polska może wykorzystywać w celach komercyjnych.
http://poczta.wp.pl

>> Nowości e-commerce
Jak nas poinformowała firma Polskie Sieci Teleinformatycznych S.A., oferowany przez nią program do prowadzenia sklepu w Internecie InterMarket 3D pomyślnie przeszedł szereg testów w amerykańskim laboratorium firmy Intel. Przesądza to o oficjalnym poparciu Intela dla programu. Jedną z korzyści widocznych na polskim rynku jest włączenie PST do programu pomocy technicznej i marketingowej Intela. Program zostanie zaprezentowany na styczniowych targach Komputer Expo '99 w Warszawie.
http://www.pst.com.pl

 

HARDWARE / SOFTWARE
-------------------------------------------

>> Przepychanka wokół Encada
Firma Atrium z Opola poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowych ploterów drukujących Encad A0. Więcej na temat tych urządzeń powiemy w następnym wydaniu KURIERA. Niestety ich polskiej premierze towarzyszy konflikt o prawo do używania miana "autoryzowanego" przedstawiciela Encad-a w Polsce. Wkrótce po opublikowaniu w naszym serwisie informacyjnym wiadomości o nowej ofercie Atrium dotarła do nas wiadomość, że firma Visitronics, zajmująca się m.in. sprzedażą urządzeń Encad-a, kwestionuje
legalność prowadzonego przez Atrium importu oraz stosowania terminu "Autoryzowane Centrum Sprzedaży i Serwisu ENCAD". Ponieważ chcemy zachować bezstronność i wyjaśnić Prenumeratorom KURIERA sytuację, zwróciliśmy się do obu tych firm z prośbą o przedstawienie nam oficjalnych stanowisk w tej sprawie. O efektach będziemy Państwa informować.

>> Oce 5350
Informowaliśmy już na naszych stronach WWW o parametrach nowej serii wielkoformatowych ploterów atramentowych Oce. Ponieważ - z niezrozumiałych dla nas względów - na serwerze Oce nie można znaleźć informacji na ten temat po polsku, a oferta odbiega od standardowych propozycji w tym względzie, przedstawiamy kilka dalszych szczegółów.
Ta holenderska firma, starając się znaleźć swoje miejsce na rynku produktów przeznaczonych dla reklamy wizualnej, zaproponowała nową jakość obsługi i serwisu, które zmierzają ogólnie mówiąc do zaoszczędzenia użytkownikowi pracy i kłopotów.
Urządzenia są w stanie drukować od formatu A4 do 1,5 x 30,5 m z możliwością panelowego podziału wydruków. Są zaopatrzone w system suszenia, umożliwiający natychmiastowe nawijanie wydruków na rolkę nawijającą oraz w gilotynę odcinającą wydruki. Cechą charakterystyczną oferty Oce jest kompleksowa obsługa - ploter może być dostarczony wraz z całym dodatkowym sprzętem, materiałami i oprogramowaniem, dzięki czemu - jak zaznacza producent - za końcowy efekt odpowiedzialny jest jeden dostawca. Wraz z ploterem otrzymujemy Oce Graphic Server, składający się z dedykowanego komputera i Oce Poster Layout Module (Intel Pentium II 400 MHz, 128 MB RAM, HDD 6,4 GB ultra ATA ide, ATI Range 4 MB, CD-ROM 24x, monitor 19'' Philips Brillance 109 A, Windows NT 4.0 Server) oraz napędu JAZ i UPS-a Smart 3 G 1400 VA. Wszystkie elementy systemu zostały stworzone specjalnie pod jego kontem - RIP przez Image Technologies, system zarządzania kolorem przez Linotype-Hell, a komputer przez Compaq-a. Oce twierdzi, że system pozwala otrzymać wydruki w czasie 3-5 razy krótszym niż przy standardowych ploterach i przy minimalnym udziale operatora - wyeliminowano m.in. konieczność ręcznej kontroli kolorów, dzięki zestawowi odpowiednich plików konfiguracyjnych. A teraz najciekawsze - firma obiecuje maksymalnie jednodniowy czas reakcji serwisowej i naprawę u klienta, a w razie większych problemów, wystawienie urządzenia zastępczego... Jako uzupełnienie systemu firma proponuje wielkoformatowy skaner z serii 4700, jednak w naszych warunkach racjonalniejszym zakupem wydaje się mały skaner wysokiej jakości, umożliwiający skanowanie diapozytywów.
Czy są jakieś minusy? Niestety cena - za mniejszy model 5353 (600 dpi, szer. 106 cm) trzeba zapłacić ok. 60 tys. zł netto, jednak pełną odpowiedzialność firma bierze na siebie przy zakupie całego systemu, którego cena wraz z serwerem i bezpłatnymi materiałami eksploatacyjnymi przekracza 90 tys. zł netto. Sam Oce Graphic Sever kosztuje tutaj prawie 15 tys. zł.
Firmy planujące zakup tego typu sprzętu muszą zatem zastanowić się, czy wolą zaoszczędzić sobie kłopotów, czy wydatków (przynajmniej związanych z zakupem). Doświadczenia z niektórymi popularnymi u nas modelami ploterów, wymagającymi nieraz karkołomnych zabiegów i ciągłej uwagi mogą zniechęcać do tańszych rozwiązań Z drugiej jednak strony trzeba wziąć po uwagę, że sam system drukujący nie jest jedyną inwestycją jaką trzeba wykonać, chcąc uruchomić pracownię wydruków wielkoformatowych. Aby zapewnić klientowi
kompleksową obsługę potrzebny jest bowiem jeszcze profesjonalny skaner, laminarka do wydruków, a ofertę powinny dopełniać systemy oprawy, takie jak Flexiframe czy System 55.
http://www.oce.com.pl

(usunięte treści reklamowe)

Źródło: Kurier Signs.pl

www.signs.pl/listy

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Podsumowanie Forum IAB 2023
Dwa niezwykłe dni Forum IAB 2023 za nami. Podczas konferencji ponad 120 wybitnych ekspertów z dziedziny marketingu, nauki i biznesu podzieliło się strategiami efektywnego prowadzenia biznesu w trudnych czasach. W czasie wydarzenia miał także premierę Raport Strategiczny Internet 2022/2023. Tegoroczna edycja Forum IAB odbyła się w dniach 30-31 maja w warszawskich Złotych...
Katowice 2023

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Katowice 2023

W Katowicach zaproponowano odmienne podejście do tematu. Rozpisano przetarg na wykonanie inwentaryzacji wybranych miejsc i obszarów miasta, określenie podziału miasta na strefy oraz przygotowanie wstępnych założeń dla zasad i warunków na potrzeby opracowania projektu uchwały. 
Agencja influencer marketingu Lettly dołączyła do grona firm członkowskich IAB Polska.
Heinz z kreatywną platformą marki o zasięgu globalnym
HEINZ ogłasza „It Has to be HEINZ”, nową globalną platformę, która po raz pierwszy w 150-letniej historii marki zapewnia jej ujednolicenie w ramach jednej kreatywnej strategii. Kampania stanowi wyraz uznania dla marki poprzez uhonorowanie niewiarygodnego zamiłowania do HEINZ - od indywidualnych romansów z marką jej prawdziwych fanów po pasję i dbałość przyświecające...
„Samodzielni, ale nie sami w podróży” z aplikacją Moje ING
ING Bank Śląski rusza z komunikacją do młodych osób, w której porusza temat pierwszej samodzielnej podróży. Jest to jeden z kroków milowych na drodze do niezależności, w której ING chce towarzyszyć młodym. Proponuje im konto Mobi z aplikacją Moje ING, jako wsparcie dla tych, którzy planują swoje wakacyjne podróże i mierzą się z...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764