Muszę wykonać blokowe litery szeryfowe i do tego jeszcze podświetlone. Będą umieszczone na wysokim budynku. Jakich materiałów powinienem użyć aby wszystko było trwałe i bezpieczne?
ODPOWIEDŹ:
Niestety nie podał Pan wymiarów tego napisu. Jeżeli mają świecić również boki, to litery takie wykonuje się z wygiętej i sklejonej pleksi. Można również zastosować specjalną taśmę aluminiową z wstawka z tworzywa sztucznego. W przypadku gdy boki liter nie muszą być podświetlone wykonuje się jej najczęściej z taśmy aluminiowej do liter i znaków przestrzennych (występuje ona w wielu szerokościach i kolorach). Lico wykonane jest z pleksi kolorowej (lub wyklejonej folią) natomiast „plecy” z PCV. Czoło litery jest przyklejone do taśmy, natomiast „plecy” są przykręcane (łatwiejszy dostęp do podświetlenia w przypadku serwisu). Przy podświetleniu korzysta się ze świetlówek (najczęściej) lub ciągu żarówek, a ostatnio diód półprzewodnikowych.
"...a ostatnio diód półprzewodnikowych."
Coś więcej o tych diodach? (Jak jasno świecą, jaka jest ich trwałość, typy, modele, producenci, dystrybutorzy itp. itd) - Będe wdzięczny za każdą informację.
Witam,
ja w sprawie oświetlenia diodami. Zdaję sobie sprawę jak Admin podchodzi do reklamy, ale ja nie mam najmniejszych chęci namawiać kogokolwiek do kupowania diod w mojej firmie. Pragnę podzieić się tylko wiedzą jaką zdobyłem w ciągu ostatnich 16m-cy na temat oświetlenia diodowego i nie tylko.
Najważniejszą rzeczą jest wielkość liter oraz dostępność do wnętrza i koszt tej dostępności. Diody posiadają wiele zalet, które postaram się pokrótce wymienić. Otóż zapomnij o zastosowaniu zwykłych diod używanych na codzień w elektronice. To nie są paramentry pracy do zastosowania w reklamie
Zalety:
1. Kąt świecenia diod stosowanych w oświetlaniu liter kanałowych powinien wynosić od 90st wzwyż. Chodzi o jak najrównomierniejsze podświetlenie powierzchni (bez widocznych jaśniejszych punktów poszczególnych elementów świecących).
2. Dostępne obecnie kolory diod o kącie 100st: biały, niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty, dwa rodzaje czerwonego (chyba, że już są kolejne).
3. Diody są montowane na paskach po 20-25 szt. Paski są niezwykle elastyczne i można dostosować je niemal do każdego kształtu, a dodatkowo można je dzielić na bloki zawierające 5 diod.
4. Bardzo łatwy montaż (sądzę, że 10-cio latek poradzi sobie z tym).
5. Trwałość - kolor: czerw., pomar., żółty - 100.000-120.000 godzin, biały, nieb., ziel. - 60.000 godzin - gwarancja 5 lat.
6. Możliwość pracy w śodwisku o 100% wilgotności, ale bez bezpośredniego działania np. wody.
7. Brak wyładowań elektrostatycznych, więc można montować nawet w metolowych puszkach.
8. zasilanie 12V
9. zużycie prądu: białe, niebieskie, zielone - 8,4W/m, czerwone, żółte i pomarańczowe - 4,5W/m
10. temp. otoczenia: -54stC do +55stC
11.oporne na promieniowanie UV, słońce mróz itp.
Istnieją również diody (ale to już naprawdę górna półka cenowa) zmieniające kolory w trybie RGB - możliwe jest sterowanie zmianą kolorów za pomocą sterownika DMX. Występują w wersjach do wewnątrz i na zewnątrz, więc mogą być "wodoodporne".
Wady:
1. cena, jak dla polskiego użytkownika
Zdaję sobie sprawę, że systemy diodowe do zastosowania w reklamie dopiero pokazały się w Polsce i wiele firm z branży mogło nawet nie słyszeć o tym, ale jest jeszcze jedna możliwość podświetlenia m.in. liter kanałowych, a mianowicie użycie świałododów świecących końcem lub całą powierzchnia boczną (udających neon). Mnóstwo zalet i do tego tańsze "na dzień dobry", więc klient może szybciej strawić w budżecie na reklamę Wasze twórcze wizje.
Jeżeli kogoś zainteresuje temat i chciałby więcej informacji, to służę - mój mail: magiclight@wp.pl
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Marcin Teodorowicz
Panowie ! a najstarsza technika podświetleń zapomnieliśmy o NEONACH....nieładnie nieładnie, gwarantują efekt prawdziwego światła i w pełni doświetloną literę
Nie chce negować świetlówek, ale radziłbym się zapoznać z możliwościami, jakie dają diody.
Warto się zastanowić choćby ze względu na:
•rozbudowanie tablicy, liter do dowolnych rozmiarów,
•zastosowanie kolorów wybranych przez Klienta,
•zastosowanie sekwencji oswietlenia,
•sterowanie za pomocą Internetu, sieci telefonii komórkowej,
•zamontowanie wewnętrznego układu zegarowego, który samodzielnie odlicza czas i modyfikuje datę,
•wysoka jakość produktów, niskie koszty eksploatacji.