logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Z czego się robi litery blokowe?

   29.04.2003, przeczytano 6268 razy

Muszę wykonać blokowe litery szeryfowe i do tego jeszcze podświetlone. Będą umieszczone na wysokim budynku. Jakich materiałów powinienem użyć aby wszystko było trwałe i bezpieczne?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/z-czego-sie-robi-litery-blokowe,1605,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Niestety nie podał Pan wymiarów tego napisu. Jeżeli mają świecić również boki, to litery takie wykonuje się z wygiętej i sklejonej pleksi. Można również zastosować specjalną taśmę aluminiową z wstawka z tworzywa sztucznego. W przypadku gdy boki liter nie muszą być podświetlone wykonuje się jej najczęściej z taśmy aluminiowej do liter i znaków przestrzennych (występuje ona w wielu szerokościach i kolorach). Lico wykonane jest z pleksi kolorowej (lub wyklejonej folią) natomiast „plecy” z PCV. Czoło litery jest przyklejone do taśmy, natomiast „plecy” są przykręcane (łatwiejszy dostęp do podświetlenia w przypadku serwisu). Przy podświetleniu korzysta się ze świetlówek (najczęściej) lub ciągu żarówek, a ostatnio diód półprzewodnikowych.


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Arkadiusz Trojanowski

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

"...a ostatnio diód półprzewodnikowych."
Coś więcej o tych diodach? (Jak jasno świecą, jaka jest ich trwałość, typy, modele, producenci, dystrybutorzy itp. itd) - Będe wdzięczny za każdą informację.

avatar użytkownika
,

Witam,
ja w sprawie oświetlenia diodami. Zdaję sobie sprawę jak Admin podchodzi do reklamy, ale ja nie mam najmniejszych chęci namawiać kogokolwiek do kupowania diod w mojej firmie. Pragnę podzieić się tylko wiedzą jaką zdobyłem w ciągu ostatnich 16m-cy na temat oświetlenia diodowego i nie tylko.

Najważniejszą rzeczą jest wielkość liter oraz dostępność do wnętrza i koszt tej dostępności. Diody posiadają wiele zalet, które postaram się pokrótce wymienić. Otóż zapomnij o zastosowaniu zwykłych diod używanych na codzień w elektronice. To nie są paramentry pracy do zastosowania w reklamie
Zalety:
1. Kąt świecenia diod stosowanych w oświetlaniu liter kanałowych powinien wynosić od 90st wzwyż. Chodzi o jak najrównomierniejsze podświetlenie powierzchni (bez widocznych jaśniejszych punktów poszczególnych elementów świecących).
2. Dostępne obecnie kolory diod o kącie 100st: biały, niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty, dwa rodzaje czerwonego (chyba, że już są kolejne).
3. Diody są montowane na paskach po 20-25 szt. Paski są niezwykle elastyczne i można dostosować je niemal do każdego kształtu, a dodatkowo można je dzielić na bloki zawierające 5 diod.
4. Bardzo łatwy montaż (sądzę, że 10-cio latek poradzi sobie z tym).
5. Trwałość - kolor: czerw., pomar., żółty - 100.000-120.000 godzin, biały, nieb., ziel. - 60.000 godzin - gwarancja 5 lat.
6. Możliwość pracy w śodwisku o 100% wilgotności, ale bez bezpośredniego działania np. wody.
7. Brak wyładowań elektrostatycznych, więc można montować nawet w metolowych puszkach.
8. zasilanie 12V
9. zużycie prądu: białe, niebieskie, zielone - 8,4W/m, czerwone, żółte i pomarańczowe - 4,5W/m
10. temp. otoczenia: -54stC do +55stC
11.oporne na promieniowanie UV, słońce mróz itp.

Istnieją również diody (ale to już naprawdę górna półka cenowa) zmieniające kolory w trybie RGB - możliwe jest sterowanie zmianą kolorów za pomocą sterownika DMX. Występują w wersjach do wewnątrz i na zewnątrz, więc mogą być "wodoodporne".

Wady:
1. cena, jak dla polskiego użytkownika

Zdaję sobie sprawę, że systemy diodowe do zastosowania w reklamie dopiero pokazały się w Polsce i wiele firm z branży mogło nawet nie słyszeć o tym, ale jest jeszcze jedna możliwość podświetlenia m.in. liter kanałowych, a mianowicie użycie świałododów świecących końcem lub całą powierzchnia boczną (udających neon). Mnóstwo zalet i do tego tańsze "na dzień dobry", więc klient może szybciej strawić w budżecie na reklamę Wasze twórcze wizje.

Jeżeli kogoś zainteresuje temat i chciałby więcej informacji, to służę - mój mail: magiclight@wp.pl

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Marcin Teodorowicz
  

avatar użytkownika
,

Panowie ! a najstarsza technika podświetleń zapomnieliśmy o NEONACH....nieładnie nieładnie, gwarantują efekt prawdziwego światła i w pełni doświetloną literę

,

Nie chce negować świetlówek, ale radziłbym się zapoznać z możliwościami, jakie dają diody.
Warto się zastanowić choćby ze względu na:
•rozbudowanie tablicy, liter do dowolnych rozmiarów,
•zastosowanie kolorów wybranych przez Klienta,
•zastosowanie sekwencji oswietlenia,
•sterowanie za pomocą Internetu, sieci telefonii komórkowej,
•zamontowanie wewnętrznego układu zegarowego, który samodzielnie odlicza czas i modyfikuje datę,
•wysoka jakość produktów, niskie koszty eksploatacji.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764