logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Z Kodakiem w drukarni Dimograf: automatyzacja procesów

  PR 03.04.2018, przeczytano 947 razy
ilustracjastrzałka
Od lewej Piotr Kaczmarzyk, Krzysztof Stachura, Dariusz Mrzygłód

Pierwsza w Polsce naświetlarka Kodak Magnus Q800 z systemem Auto Pallet Loader została zainstalowana jakiś czas temu w drukarni Dimograf z Bielska-Białej. Obok identycznego urządzenia CTP (również marki Kodak), tyle że wyposażonego w system Multi Cassette Unit – stanowi ona obecnie podstawę produkcji form drukowych tej prężniej rozwijającej się drukarni. W swoich ostatnich inwestycjach firma położyła główny nacisk na automatyzację  procesów produkcyjnych, jakie mają tu miejsce. Zakup rozwiązań Kodak wpisał się w te działania. Firma wdrożyła również oprogramowanie workflow Kodak Prinergy oraz Kodak InSite Prepress Portal.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/z-kodakiem-w-drukarni-dimograf%3A-automatyzacja-procesow,36016,artykul.html

Dimograf to nowoczesna drukarnia offsetowa, wykonująca głównie książki, kalendarze, a także - w nieznacznym zakresie - produkty z zakresu szeroko pojętego akcydensu. Zakład prężnie funkcjonuje nie tylko na rynku polskim, ale przede wszystkim europejskim (wydawnictwa spoza Polski stanowią około 80% jego klientów). Od lat Dimograf współpracuje ze zleceniodawcami ze Skandynawii, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Czech. Obecnie eksport usług wynosi tu niemal 50% sprzedaży, zaś całość produkcji szacowana jest na 25 mln egzemplarzy różnego rodzaju produktów rocznie, z czego 18 mln stanowią książki. Swoją działalność firma rozpoczęła w 1989 roku zatrudniając wówczas trzy osoby; obecnie na powierzchni ponad 8000 m2 pracuje tu 250 pracowników. Firma nadal się rozbudowuje i powiększa swoją powierzchnię o kolejne 3000 m2. Nieustannie inwestuje także w introligatornię, a w ostatnim czasie – również w dział CTP.

- Dimograf należy do największych drukarń w regionie, specjalizujących się w produkcji książek (z czego 37% to książki w twardej oprawie, 39% w miękkiej, a 24% w spiralnej) i kalendarzy – mówi Dariusz Mrzygłód, prezes zarządu drukarni Dimograf. - Taka pozycja zobowiązuje nas do nieustannych inwestycji w najnowocześniejsze maszyny. Ponieważ klienci coraz częściej oczekują jak najkrótszych czasów realizacji zleceń, jakiś czas temu postawiliśmy nie tylko na zakupy takich urządzeń, ale także na jak największą automatyzację procesów produkcyjnych. Są one naszą odpowiedzią na oczekiwania rynku oraz klientów. Te założenia nie mogły ominąć działu przygotowalni, bo często ten etap generuje powodzenie i jakość kolejnych etapów produkcji. Dlatego nasze wybory również w tym zakresie były zawsze przemyślane i poddane głębokiej analizie. Tak było również w przypadku niedawnych zakupów rozwiązań CTP.

Na instalację pierwszej naświetlarki firmy Kodak drukarnia Dimograf zdecydowała się w roku 2007.

- Był nią wówczas model Magnus 800 Quantum o wydajności 15 płyt na godzinę – wspomina Dariusz Mrzygłód. - Maszyna przez 10 lat pracowała niemal bezawaryjnie, spełniając nasze oczekiwania. Kolejna naświetlarką był Trendsetter. Obie maszyny, przez wiele lat zapewniały nam produkcję form drukowych na czas.

ilustracjastrzałka

Firma jednak stale się rozwijała, w ostatnim czasie – bardzo intensywnie. Było to możliwie dzięki zakupowi m.in. dwóch wydajnych 8-kolorowych maszyn w formacie XL.

- Dzięki tym zakupom mogliśmy już drukować z wysoką prędkością, jednak wąskie gardła tworzyły się na etapie przygotowania form drukowych - mówi Piotr Kaczmarzyk, kierownik produkcji w firmie Dimograf. - Problem ten rozwiązały zakupy nowych naświetlarek firmy Kodak Magnus Q800, które oferują zdecydowanie wyższą wydajność.

ilustracjastrzałka

- Wcześniejsza naświetlarka – dodaje Krzysztof Stachura, kierownik przygotowalni w firmie Dimograf - posiada podajnik kasetowy MCU (Multi Cassette Unit), najnowsza – system Auto Pallet Loader. To drugie rozwiązanie umożliwia nam wyprodukowanie prawie stu form drukowych w ciągu godziny. To pierwszy taki system w Polsce, ale podpatrywaliśmy je w zagranicznych drukarniach i bardzo nam się spodobał. Maszyna bardzo ułatwia pracę operatorom, ponieważ Auto Pallet Loader zapewnia możliwość ciągłej produkcji, bez potrzeby ładowania płyt co kilka godzin. Na palecie w tym systemie znajduje się 600 płyt, co wystarcza na ciągłą pracę naświetlarki przez ponad 8 godzin. Eliminacja konieczności zmian płyt przynosi oszczędności rzędu 1 godziny pracy operatora naświetlarki, a to bardzo dużo. Całość znacząco automatyzuje procesy w naszej przygotowalni, przyspieszając produkcję form drukowych, co było naszym priorytetem. To z kolei pozwala nam realizować zlecenia w krótszym czasie, pozyskiwać ich znacznie więcej, a co za tym idzie – dalej się rozwijać.

Ostatnie inwestycje wpłynęły też na redukcję kosztów generowanych przez firmę.

- Dzięki nim mogliśmy zrezygnować z pracy trzech urządzeń i zastąpiliśmy je dwoma w pełni zautomatyzowanymi liniami. Cały ten sprzęt obsługuje obecnie dwóch, zamiast trzech pracowników. Oczywistym jest także, że szybkie rozwiązania – a do takich należy naświetlarka Kodak Magnus Q800 - to oszczędności, a automatyzacja każdego procesu to sposób na bycie bardziej konkurencyjnym. Firmę Kodak, jej sposób obsługi, serwis, podejście do klienta również znaliśmy od lat i byliśmy z tej współpracy zadowoleni. Jest to duża i sprawna firma, której produkty okazywały się stabilne i odporne na ewentualne zanieczyszczenia - nieuniknione w drukarni. Z tego punktu widzenia zakupy kolejnych naświetlarek tego producenta były naturalnym wyborem, zwłaszcza, że urządzenia spełniały wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. – podsumowuje Dariusz Mrzygłód.

ilustracjastrzałka

Źródło: Kodak Polska

www.graphics.kodak.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Print for Good” – Kodak i Colours Factory razem dla dobrej sprawy
Do programu „Print for Good”, jaki ponad dwa lata temu zapoczątkowała firma Kodak ,w ubiegłym roku dołączył jej polski oddział wraz ze swoim klientem - drukarnią Colours Factory. Efektem tej współpracy była produkcja zeszytów szkolnych, które zostały następnie przekazane (za pośrednictwem fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie) potrzebującym...
Inwestycje firmy Orapac w maszyny sztancujące Iberica
Jedna z fińskich firm specjalizujących się w produkcji pudełek w celu zwiększenia swojej wydajności produkcyjnej niedawno zakończyła proces inwestycji o wartości ponad 4 mln. euro.
European Digital Press Association nagradza ploter Jeti Tauro H3300 LED
Podczas trwających właśnie targów Fespa 2019 wręczone zostały doroczne nagrody EDP Award, przyznawane przez European Digital Press Association (EDP) – europejskie stowarzyszenie magazynów branżowych, dedykowanych technologiom cyfrowym. Wśród systemów wielko- i superwielkoformatowych, w kategorii „Najlepszy ploter płaski/hybrydowy o wydajności powyżej 250 m2/h” zwyciężyła...
Drukujto.pl - platforma internetowa drukarni Mellow
Druk bez projektu? Kilka kliknięć i prosto do druku? Automatyczna wycena online? Tak, właśnie dlatego powstał i jest rozwijany portal www.drukujto.pl
Ricoh Pro VC70000 docenione przez EDP
Kolorowy atramentowy system na papier ciągły Ricoh Pro VC70000 został doceniony przez EDP. Maszynę wyróżniono podczas trwających właśnie targów FESPA w kategorii - Commercial Printing Systems Web Fed Printer. Nagrody EDP honorują najlepsze rozwiązania z obszaru druku produkcyjnego.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764