logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Zakaz stosowania płatnych spotów i billboardów niezgodny z konstytucją

   20.07.2011, przeczytano 2362 razy
ilustracjastrzałka
Fot. Trybunał Konstytucyjny

Zakaz używania billboardów i spotów w kampanii wyborczej jest niezgodny z konstytucją uznał na dzisiejszym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny. Trybunał zbadał zakwestionowane przepisy przewidziane w spornym kodeksie wyborczym w pełnym składzie. Orzeczenie uważane jest za zwycięstwo PiS.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/zakaz-stosowania-platnych-spotow-i-billboardow-niezgodny-z-konstytucja,13004,artykul.html

Rozprawie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński. Dziewięciu sędziów, w tym Rzepliński, zgłosiło do wyroku zdanie odrębne. Przepisy o zakazie użycia płatnych spotów i billboardów zostały zaskarżone przez PiS, którą to partię reprezentowali posłowie Arkadiusz Mularczyk i Wojciech Szarama, zaś pełnomocnikiem był europoseł Janusz Wojciechowski. Według Mularczyka „widzimy bardzo wiele zagrożeń dla działalności partii politycznych poprzez niemożność prowadzenia kampanii wyborczej polegającej na zakazie informowania obywateli poprzez billboardy czy reklamy telewizyjne i radiowe”. Na temat zakazu stosowania spotów i billboardów wypowiedział się też Wojciechowski, który wskazał na większe możliwości przedstawiania swojej „narracji” przez obóz rządzący. Jednocześnie Wojciechowski zakwestionował szybki tryb uchwalenia poprawki w sprawie reklam.

Rozwiązań przewidzianych w kodeksie wyborczym bronił poseł PO Grzegorz Karpiński, reprezentujący podczas posiedzenia Sejm. Wg Karpińskiego ograniczenia w sprawie reklam nie odbierają możliwości prowadzenia agitacji wyborczej: „Ustawodawca pozostawił do dyspozycji komitetów wyborczych oraz wyborców szerokie spektrum środków, w jakich może być prowadzona agitacja. Obok klasycznych form, jak: spotkania z wyborcami, ulotki, plakaty małoformatowe, są to również formy typowe dla reklamy, np. płatne ogłoszenia wyborcze w prasie drukowanej.

Zwróćmy uwagę, że dzisiejsze orzeczenie TK nie ma nic wspólnego z omawianym przez nas wczoraj stanowiskiem PKW na temat tzw. „kampanii informacyjnej”. W tamtym wypadku zarzut polegał na rozpoczęciu kampanii przed ogłoszeniem terminy wyborów, nie zaś na wykorzystaniu spotów i billboardów.

Źródło: inf. wł.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Bon 1000 Plus – Polish Outdoor Group do rządu RP
26 maja br. odbyła się konferencja organizowana wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i PARP w sprawie „Pozyskiwania środków finansowych dla branży turystycznej” – nadal nie wiadomo, które podmioty zostaną uwzględnione w projekcie bonu 1000 plus.  Na początku maja Stowarzyszenie Polish Outdoor Group zwróciło się z postulatem...
Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy jest najpopularniejszą formą wsparcia, skierowaną do polskich przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, związane ze złożeniem wniosku.
Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie mikropożyczki
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Według ostatnich zapowiedzi rządu jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków. Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy...
BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów
W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii ma trafić w sumie 565 mln zł. Pieniądze z budżetu państwa spłacą część odsetek do kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych. Sejm właśnie zajął się projektem ustawy w tej sprawie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764