logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Zakłady Stora Enso w Langerbrugge: nowe „życie” kubków papierowych

  PR 30.07.2020, przeczytano 281 razy
ilustracjastrzałka

Zakłady Stora Enso w belgijskim Langerbrugge to jedna z największych papierni w Europie, rocznie wytwarzająca ok. 540 tys. ton papierów pochodzących z recyklingu. Od pewnego czasu prowadzone tu były testy uwzględniające wykorzystanie zużytych kubków papierowych do produkcji papierów magazynowych. Jak informuje Stora Enso, zakończyły się one sukcesem, a nowy, bardziej proekologiczny proces ich wytwarzana ma obniżyć poziom generowanego w związku z tym śladu węglowego o 50%.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/zaklady-stora-enso-w-langerbrugge%3A-nowe-_zycie_-kubkow-papierowych,387935,artykul.html

Jak mówi Tiina Pursula, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju w dziale Stora Enso Packaging Materials, sam fakt udanego zakończenia fazy testowej i jej efekty, można uznać za duży sukces: - Kubki papierowe zawierają cienką plastikową powłokę, odporną na znajdujące się w nich płyny. Wcześniej zaś nie mieliśmy okazji testować oddzielania jej od papieru w warunkach produkcyjnych, gdzie czas bardzo się liczy. Jednak prace te zakończyły się sukcesem, więc możemy przystąpić do etapu właściwego wdrożenia tego typu produkcji.

Proces recyklingu kubków wykonanych z papieru można – zdaniem Tiiny Pursula – porównać do tworzenia gigantycznego koktajlu: - Kubki są mieszane z wodą tworząc olbrzymią masę, z której następnie filtrowane są wszystkie zbędne materiały. W ten sposób odzyskiwane są trwałe włókna papierowe gotowe do ponownego wykorzystania.

Jak wynika z zapowiedzi Stora Enso, firma będzie starała się pozyskiwać zużyte kubki z każdego miejsca, gdzie są one użytkowane i gromadzone z myślą o recyklingu, np. z dużych sieci kawiarń czy punktów gastronomicznych.

- Oczywiście, wiele tu będzie zależało od zachowań konsumentów korzystających z papierowych kubków w tego typu miejscach. W przypadku, gdy będą je zabierali ze sobą, istnieje ryzyko, że zużyty kubek nie zawsze trafi do odpowiedniego pojemnika na materiały dedykowane recyklingowi. Ale będziemy starali się analizować tę kwestię i współpracować w tym zakresie z firmami zajmującymi się zbiórką odpadów – tłumaczy Tiina Pursula.

Dodaje przy tym, że akcja zapoczątkowana przez Stora Enso powinna spotkać się z pozytywnym oddźwiękiem ze strony firm działających w branży spożywczej i gastronomicznej:

- Mając możliwość zaangażowania się w nasz proces recyklingu, każda z nich uzyska łatwy dostęp do mechanizmu pozwalającego zrealizować ich cele środowiskowe, np. w postaci obniżenia śladu węglowego. Pod względem logistycznym, dla właściciela kawiarni nie będzie żadnej różnicy, czy zużyte kubki zostaną przetransportowane (jako materiał dedykowany recyklingowi) do nieodległej papierni, przekazane na składowisko odpadów czy też wysłane do spalarni śmieci. Jeżeli jednak zdecyduje się on na recykling, może ten fakt wykorzystać także w swoich działaniach komunikacyjnych w relacjach z klientami.

Stora Enso szacuje, że europejski rynek włókien papierowych pochodzących z recyklingu oscyluje wokół 50 mln ton rocznie. Wprowadzenie nań kubków papierowych, które mają na tyle mocną konstrukcję, że można je wykorzystywać wielokrotnie, oznacza – jak podkreśla Tiina Pursula – nowe możliwości biznesowe. Są one bowiem nieuwzględnianym do tej pory źródłem surowca do produkcji wysokiej jakości papierów z recyklingu.

- Także z punktu widzenia klientów jest to sytuacja, w której każdy czuje się wygranym – dodaje Tiina Pursula. – Poza faktem konsumpcji z kubków o niskim śladzie węglowym, pojawiają się tu korzyści dla społeczności lokalnych. Na wysypiska śmieci trafi bowiem mniej odpadów, zaś dzięki powszechniejszemu recyklingowi obniżona zostanie ilość gazów cieplarnianych trafiających do atmosfery.

Stora Enso liczy na wsparcie i aktywny udział w jej projekcie także ze strony firm działających w całym systemie odzysku odpadów:

- To jeden z najważniejszych aspektów całego przedsięwzięcia – przyznaje Tiina Pursula. – Liczymy na współpracę z naszymi partnerami z tego segmentu i ich pomoc przy mobilizowaniu pozostałych uczestników całego łańcucha dostaw. Mamy nadzieję, że zarówno oni, jak i konsumenci zaangażują się w budowę systemu o takiej wartości dodanej, która wzniesie to przedsięwzięcie na zupełnie nowy poziom.

Zakłady w Langerbrugge, jako główny ośrodek Stora Enso zaangażowany w ten projekt, są – zdaniem firmy – idealnym miejscem na jego przeprowadzenie. W promieniu 300 km od fabryki mieszka ok. 80 mln ludzi, co stanowi bardzo duży potencjał w kontekście pozyskiwania zużytych kubków wykonanych z papieru.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Webinarium firm Mark Andy i Flexo Image Graphics
Firma Mark Andy, z uwagi na wciąż istniejące w skali globalnej obostrzenia, kontynuuje działania związane ze zdalnymi prezentacjami swoich rozwiązań dla klientów z różnych stron świata. 24 lipca br., wspólnie z jej indyjskim partnerem handlowym – Flexo Image Graphics – zorganizowała webinarium pod hasłem „Cyfrowe rozwiązania z oferty Mark...
Ponad milion kolorów w palecie drukarek Xerox
Xerox zaprezentował pierwszy na rynku zestaw Adaptive CMYK+ Kit do druku, który dodaje siedem specjalnych kolorów i milion nowych odcieni do maszyn Xerox Versant. Dzięki tej nowości drukarnie mogą zwiększyć swój zysk nawet do 400%.
W dobie koronawirusa wzrosła produkcja opakowań dla przemysłu spożywczego i farmacji
Silny związek z branżą spożywczą, która nie ucierpiała w czasie pandemii, pozwolił firmom opakowaniowym przetrwać kryzys spowodowany koronawirusem bez większych strat.  – 65 proc. opakowań jest produkowanych do żywności i napojów. Przestoje odczuły głównie te firmy, które dostarczają do producentów mebli lub firm motoryzacyjnych...
Stora Enso i Stadion Olimpijski w Helsinkach: proekologiczne partnerstwo promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym
Stora Enso podpisała ze Stadionem Olimpijskim w Helsinkach porozumienie o współpracy, którego celem jest wprowadzanie proekologicznych i obniżających tzw. ślad węglowy działań, realizowanych na tym obiekcie sportowym. W tym celu w możliwie największym stopniu, podczas organizowanych tu wydarzeń, wykorzystywane będą materiały odnawialne oraz rozwiązania...
Firma Koenig & Bauer Durst zapowiada beta testy na maszynie Varijet 106
Firma Koenig & Bauer Durst na początek przyszłego roku zapowiada wprowadzenie na rynek maszyny VariJET 106 poprzez przeprowadzenie jej pierwszej instalacji u klienta. Oficjalna prezentacja maszyny nastąpi podczas targów drupa w Düsseldorfie, które zostały przesunięte na 20. do 30. kwietnia 2021.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764