czy to jakos udowodniono ze lity material jak plexi chlonie wode ?
Udowodniono, mierzy się absorbcję wg ISO 62, dla akrylu zwykle 0,2-0,3%, poliwęglanu ok. 0,15%. Niektórzy podają wartość 0.5%, ale nie podają metody pomiaru.
Akryl chłonie lub oddaje wodę z otoczenia, zależnie od tego w jakich warunkach się znajduje - będzie dążył do wyrównania wilgotności z otoczeniem.
Po wchłonięciu wilgoci nieznacznie pęcznieje i odwrotnie, kiedy ją oddaje. Na ofoliowanych płytach chłonie wodę krawędziami, co widać zwłaszcza na cienkich xt jako falbanę/falę na brzegach.
Wilgoć wyłazi też w termoformowaniu, przy podgrzewaniu niewysuszonych płyt, kiedy woda zmienia stan skupienia na gazowy (przy 100C) i pojawiają się bąbelki pary wodnej w płycie, mylone czasem z przegrzaniem płyty, 100C - 130C to za mało, żeby zagotować pmma.
(Wiadomość zmodyfikowana przez: Piekielna dnia 08.12.2023 17:17)