logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Złote Effie 2018: Huawei. Make it possible

   19.05.2019, przeczytano 1086 razy

Dane zawarte w podsumowaniu kampanii pochodzą z 2017 roku i są już nieaktualne - od tego czasu chiński producent zwiększył jeszcze sprzedaż i udział w rynku. Co charakterystyczne - odbywa się to m.in. kosztem wyraźnego spadku sprzedaży smartfonów Apple, które swą pozycję rynkową zawdzięczają w dużej mierze działaniom wizerunkowym. To pokazuje siłę marketingu Huawei, który koncentruje się właśnie na kwestiach wizerunkowych, ale świadczy także o potencjale marketingowym Roberta Lewandowskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/zlote-effie-2018%3A-huawei.-make-it-possible,382508,artykul.html

W kwestiach wizerunkowych i prestiżowych producent ma stale pod górkę - do problemów wynikających z chińskiego rodowodu dołączyły ostatnio oskarżenia ze strony USA o szpiegostwo. Polityka promocyjna producenta zdaje się pod ich wpływem zmieniać. Skierowane do konsumentów kampanie z udziałem celebrytów, koncentrujące się na kwestiach prestiżowych, ustępują dziś miejsca działaniom PR obliczonym na podkreślanie potencjału technologicznego oraz wiarygodności organizacyjnej i biznesowej. Jednak w 2015 roku, gdy rozpoczynała się kampania, najważniejsze było przekonanie Polaków, że smartfona z logo Huawei nie trzeba się wstydzić... 

Podsumowanie kampanii

Cel marki: w 3 lata zdobyć 1/5 rynku, w kategorii skoncentrowanej na technologii, przy zakorzenionych stereotypach związanych z jakością chińskich produktów, wydawał się nierealny. Marce brakowało atrybutów emocjonalnych, pozwalających polskim konsumentom na identyfikację z produktem a w związku z tym wiarygodności. A jednak dokonała niemożliwego – w 3 lata została wiceliderem z 22% udziałem w rynku. Średnio co 5 sprzedawany smartfon to Huawei. Kluczową rolę odegrała komunikacja – marka stała się bliska Polakom bo wiarygodnie odniosła się do ich marzeń i ambicji, personifikując je w bliskiej im postaci Roberta Lewandowskiego.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

HUAWEI. MAKE IT POSSIBLE. – KATEGORIA LONG TERM

Laudacje odczytał Tomasz Bartnik, Partner One Eleven

Ogromny, dojrzały rynek. Silna, wyraźna i dobrze doinwestowana konkurencja. Niezbyt duże możliwości konkurowania, jeśli chodzi o przewagi produktowe. No i marka, o śmiesznie brzmiącej nazwie. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że to „idealne warunki na launch”. Jest to przykład na to jak wyciągnąć mało znaną markę z niebytu i wprowadzić ją do pierwszej ligi graczy rynkowych i jest to przykład kompletny. Są tacy, którzy temu zgłoszeniu zarzucali nie najwyższy poziom wyrafinowania i finezji. Tylko, że nie o to w tym chodziło. Tak jak z dobrymi napastnikami na boisku, liczyła się żelazna konsekwencja i skuteczność. Wielkie brawa dla twórców.

Źródło: SKM SAR

www.skmsar.org

Dodatkowe informacje:

Informacja podana przez producenta na podst. danych GfK Polonia.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Gifts Journal Flesz – sierpień 2020
W najnowszym Fleszu prezentowana jest comiesięczna dawka newsów.
Gifts Journal Flesz – lipiec 2020
W najnowszym Fleszu przedstawiamy podsumowanie ostatniego miesiąca.
Gifts Journal Flesz– czerwiec 2020
Trudności jakie postawiła przed nami pandemia już prawie za nami. Wiele firm wraca już do normalnego trybu pracy. W najnoszym Fleszu przedstawiamy pozytwyne informacje dla branży.
Richard Galliano i Ron Carter - koncert (2)
Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Mimoi ich stopniowego luzowania, unikajcie niepotrzebnego narażania siebie i innych. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
Medium (1985)

Kwarantanna od Reklamy: Medium (1985)

Kontynuujemy cykl filmowych propozycji urozmaicających czas kwarantanny. Jeżeli tylko możecie - zostańcie w domu, to kwestia zdrowia i życia nie tylko Waszego, ale także wszystkich, z którymi niepotrzebnie zetkniecie się poza domem. Zamiast tego poświęćcie chwilę na obejrzenie naszych propozycji, które pozwolą oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764