logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Znaczenie zagranicznych linków w strategii SEO

  PR 03.06.2024, przeczytano 883 razy
ilustracja

W styczniu 2024 roku eksport usług w Polsce był większy o 13 proc. niż przed rokiem1. Regularny wzrost obrotu generowanego przez handel zagraniczny jest w naszym kraju obserwowany już od około 30 lat. Liczby pokazują wyraźnie, że działalność polskich firm coraz częściej wykracza poza granice kraju. Sukces na międzynarodowych rynkach musi być jednak poprzedzony odpowiednią analizą biznesową i strategią marketingową. Jednym z najważniejszych elementów tej ostatniej jest SEO. Pozyskiwanie linków z zagranicznych rynków wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jak sobie z nimi radzić? Na to pytanie odpowiadają eksperci WhitePress.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/znaczenie-zagranicznych-linkow-w-strategii-seo,404454,artykul.html

Spora konkurencja, bariery kulturowe i językowe, czyli link building za granicą

Rozpoczęcie działalności na rynkach zagranicznych może być czasochłonnym procesem. Zwykle wiąże się z koniecznością spełnienia wielu skomplikowanych wymogów formalnych, choć warto podkreślić, że w przypadku Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału. Przejście przez prawne labirynty jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do międzynarodowej ekspansji przedsiębiorstwa. Aby proces ten miał biznesowy sens, należy zadbać również o odpowiednią strategię marketingową. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest ona jednym z głównych wyzwań po stronie przedsiębiorców2.

Budowanie silnej marki na zagranicznym rynku wymaga podjęcia intensywnych działań w niemal wszystkich obszarach promocji – od identyfikacji najlepszych kanałów marketingowych, przez dostosowanie strony internetowej do oczekiwań konsumentów z danego kraju, aż po opracowanie skutecznej strategii SEO, na którą składa się link building.

– Realizacja strategii off-site SEO poza granicami Polski wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego rynku, konkurencję lokalną i międzynarodową, a także konieczność pogłębionego researchu na temat wartościowych stron, z których możemy pozyskać linki. Na tym etapie mogą pojawić się dwie główne przeszkody. Pierwszą z nich jest bariera językowa i kulturowa. Drugą – brak rozeznania w zagranicznym rynku SEO, a więc brak możliwości oceny, gdzie warto szukać linków zwrotnych. Tutaj z pomocą może przyjść nasza platforma, która ułatwia i przyspiesza proces budowania linków w Polsce i za granicą, bez konieczności nawiązywania długofalowych relacji z zagranicznymi mediami i dziennikarzami. Aktualnie w bazie znajduje się prawie 100 000 portali i 1400 dziennikarzy, którzy działają w ponad 30 różnych językach. To pomoc nie tylko w procesie link buildingu, lecz także podczas tworzenia wartościowych artykułów. Ponadto zamówienie realizowane jest w wybranym przez użytkownika języku z możliwością zapłaty w dowolnej walucie – wyjaśnia Tomasz Domański, Head of International Growth, WhitePress.

Dlaczego pozyskiwanie zagranicznych linków jest ważne?

Realizacja zagranicznego link buildingu może przynieść firmom wymierne korzyści. Przede wszystkim zwiększa widoczność witryny w lokalnych wynikach wyszukiwania, co przekłada się na wzrost ruchu organicznego generowanego przez użytkowników mieszkających w docelowym kraju. Poza ruchem istotne jest również budowanie zaufania lokalnych odbiorców, czyli potencjalnych klientów firmy planującej międzynarodową ekspansję. Przyczynia się to do przełamania bariery przed skorzystaniem z usług lub produktów nowej, zagranicznej marki.

Jak podkreśla Agata Gruszka z WhitePress, dobrze skonstruowana i skrupulatnie realizowana strategia międzynarodowego link buildingu ma także kluczowe znaczenie dla pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

– Pozyskiwanie linków na zagranicznych rynkach jest wyraźnym sygnałem dla wyszukiwarki Google, że nasza strona i jej zawartość jest zauważana i polecana na lokalnym rynku. Nasza witryna potrzebuje rekomendacji od jakościowych stron z kraju, w którym chcemy zaistnieć Nie mniej istotne jest pozyskiwanie linków z tych portali i blogów branżowych, które cieszą się dużą renomą w regionie. Wpływa to nie tylko na większe zaufanie użytkowników do naszej firmy, lecz także budowanie autorytetu strony w wyszukiwarce – dodaje Agata Gruszka, International SEO Manager, WhitePress.

Skuteczną metodą pozwalającą wyróżnić się na tle konkurencji może być także outreach, czyli strategia polegająca na aktywnym pozyskiwaniu linków poprzez bezpośredni kontakt z wydawcą lub edytorem strony i dostarczanie mu wartościowych treści do publikacji, które jednocześnie nie będą materiałami sponsorowanymi.

– Niedawno uruchomiona w WhitePress usługa Outreach zdejmuje ten ciężar z przedsiębiorcy – to my zajmujemy się wszystkimi kwestiami formalnymi i marketingowymi, działając na podstawie wytycznych ustalonych przez klienta. Aktualnie realizujemy projekty outreachowe w językach angielskim, hiszpańskim i portugalskim, ale w przyszłości będziemy wchodzić na kolejne rynki językowe. Outreach jest bardzo popularną metodą pozyskiwania linków za granicą, szczególnie w USA, dlatego warto wziąć przykład od zagranicznych specjalistów i uwzględniać tę strategię w swoich działaniach SEO i marketingowych – tłumaczy Anna Halama-Flisowska, Marketing Team Leader, WhitePress.

Międzynarodowe SEO to jeden z fundamentów ekspansji e-commerców. Jednak linki ze stron w innych językach są niekiedy wykorzystywane także w pozycjonowaniu stron krajowych. W branży SEO od lat trwa dyskusja czy warto pozyskiwać linki zagraniczne do stron w innych językach. Według najnowszego badania WhitePress3 tylko 33 proc. ankietowanych specjalistów SEO przyznało, że nigdy nie pozyskuje linków w językach innych niż docelowy język witryny. Pozostali ankietowani robią to rzadko (40%), czasami (17%), często (9%) i bardzo często (1%).

Podsumowując, firmy planujące ekspansję międzynarodową mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z głównych jest konieczność stworzenia odpowiedniej strategii marketingowej, która będzie uwzględniała zagraniczny link building. Działania off-site SEO przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, a także zwiększenia zaufania nowych grup odbiorców do naszej marki.

Źródło: WhitePress

Dodatkowe informacje:

1 Polski Fundusz Rozwoju, Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, marzec 2024

2 Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej, marzec 2024

3 Badanie WhitePress 2024

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Niechciany przelew - jakie grożą nam konsekwencje?
W czasach zaawansowanej bankowości elektronicznej, transakcje finansowe są realizowane z zawrotną szybkością. Nie jest więc rzadkością otrzymanie przelewu, którego się nie oczekiwało. Niespodziewany napływ środków finansowych rodzi skutki zarówno prawne, jak i etyczne. Jak reagować na niechciane przelewy, jakie są możliwości ich zwrotu oraz jakie mogą być...
Deepfakes a wybory do europarlamentu. Czy jesteśmy świadomi zagrożeń?
Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego to największe międzynarodowe głosowanie na świecie. Wydarzenie to stwarza przestrzeń do dyskusji o planach i celach w obrębie Wspólnoty. Równocześnie jednak stanowi doskonałą okazję dla cyberprzestępców. Nieustannie rozwijająca się technika tworzenia fałszywych treści wizualnych i dźwiękowych...
Jak lepiej zarządzać budżetem firmy przy współpracy z freelancerami?
W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesowym, wiele firm szuka sposobów na optymalizację kosztów i zwiększenie elastyczności operacyjnej. Jednym z kluczowych rozwiązań jest współpraca z freelancerami. A ta – odpowiednio zarządzana, może przynieść znaczące oszczędności.
Bezpieczeństwo: Jak rozpoznać oszustwa na LinkedIn
Próby oszustw już dawno dotarły do LinkedIn. Mimo to wielu użytkowników nie kojarzy tej sieci biznesowej z cyberprzestępczością. Wyjaśniamy, dlaczego może to być niebezpieczne dla bezpieczeństwa IT firm.
Jak zwiększyć dostarczalności e-maili?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wysłać kampanię mailową, która trafiła wprost do folderu spam odbiorcy? Jeśli tak, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest, aby wiadomości dotarły do adresata. Dzisiaj przyjrzymy się temu zagadnieniu bliżej
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764