logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Znaczenie zagranicznych linków w strategii SEO

  PR 03.06.2024, przeczytano 1608 razy
ilustracja

W styczniu 2024 roku eksport usług w Polsce był większy o 13 proc. niż przed rokiem1. Regularny wzrost obrotu generowanego przez handel zagraniczny jest w naszym kraju obserwowany już od około 30 lat. Liczby pokazują wyraźnie, że działalność polskich firm coraz częściej wykracza poza granice kraju. Sukces na międzynarodowych rynkach musi być jednak poprzedzony odpowiednią analizą biznesową i strategią marketingową. Jednym z najważniejszych elementów tej ostatniej jest SEO. Pozyskiwanie linków z zagranicznych rynków wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jak sobie z nimi radzić? Na to pytanie odpowiadają eksperci WhitePress.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/znaczenie-zagranicznych-linkow-w-strategii-seo,404454,artykul.html

Spora konkurencja, bariery kulturowe i językowe, czyli link building za granicą

Rozpoczęcie działalności na rynkach zagranicznych może być czasochłonnym procesem. Zwykle wiąże się z koniecznością spełnienia wielu skomplikowanych wymogów formalnych, choć warto podkreślić, że w przypadku Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału. Przejście przez prawne labirynty jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do międzynarodowej ekspansji przedsiębiorstwa. Aby proces ten miał biznesowy sens, należy zadbać również o odpowiednią strategię marketingową. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest ona jednym z głównych wyzwań po stronie przedsiębiorców2.

Budowanie silnej marki na zagranicznym rynku wymaga podjęcia intensywnych działań w niemal wszystkich obszarach promocji – od identyfikacji najlepszych kanałów marketingowych, przez dostosowanie strony internetowej do oczekiwań konsumentów z danego kraju, aż po opracowanie skutecznej strategii SEO, na którą składa się link building.

– Realizacja strategii off-site SEO poza granicami Polski wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego rynku, konkurencję lokalną i międzynarodową, a także konieczność pogłębionego researchu na temat wartościowych stron, z których możemy pozyskać linki. Na tym etapie mogą pojawić się dwie główne przeszkody. Pierwszą z nich jest bariera językowa i kulturowa. Drugą – brak rozeznania w zagranicznym rynku SEO, a więc brak możliwości oceny, gdzie warto szukać linków zwrotnych. Tutaj z pomocą może przyjść nasza platforma, która ułatwia i przyspiesza proces budowania linków w Polsce i za granicą, bez konieczności nawiązywania długofalowych relacji z zagranicznymi mediami i dziennikarzami. Aktualnie w bazie znajduje się prawie 100 000 portali i 1400 dziennikarzy, którzy działają w ponad 30 różnych językach. To pomoc nie tylko w procesie link buildingu, lecz także podczas tworzenia wartościowych artykułów. Ponadto zamówienie realizowane jest w wybranym przez użytkownika języku z możliwością zapłaty w dowolnej walucie – wyjaśnia Tomasz Domański, Head of International Growth, WhitePress.

Dlaczego pozyskiwanie zagranicznych linków jest ważne?

Realizacja zagranicznego link buildingu może przynieść firmom wymierne korzyści. Przede wszystkim zwiększa widoczność witryny w lokalnych wynikach wyszukiwania, co przekłada się na wzrost ruchu organicznego generowanego przez użytkowników mieszkających w docelowym kraju. Poza ruchem istotne jest również budowanie zaufania lokalnych odbiorców, czyli potencjalnych klientów firmy planującej międzynarodową ekspansję. Przyczynia się to do przełamania bariery przed skorzystaniem z usług lub produktów nowej, zagranicznej marki.

Jak podkreśla Agata Gruszka z WhitePress, dobrze skonstruowana i skrupulatnie realizowana strategia międzynarodowego link buildingu ma także kluczowe znaczenie dla pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

– Pozyskiwanie linków na zagranicznych rynkach jest wyraźnym sygnałem dla wyszukiwarki Google, że nasza strona i jej zawartość jest zauważana i polecana na lokalnym rynku. Nasza witryna potrzebuje rekomendacji od jakościowych stron z kraju, w którym chcemy zaistnieć Nie mniej istotne jest pozyskiwanie linków z tych portali i blogów branżowych, które cieszą się dużą renomą w regionie. Wpływa to nie tylko na większe zaufanie użytkowników do naszej firmy, lecz także budowanie autorytetu strony w wyszukiwarce – dodaje Agata Gruszka, International SEO Manager, WhitePress.

Skuteczną metodą pozwalającą wyróżnić się na tle konkurencji może być także outreach, czyli strategia polegająca na aktywnym pozyskiwaniu linków poprzez bezpośredni kontakt z wydawcą lub edytorem strony i dostarczanie mu wartościowych treści do publikacji, które jednocześnie nie będą materiałami sponsorowanymi.

– Niedawno uruchomiona w WhitePress usługa Outreach zdejmuje ten ciężar z przedsiębiorcy – to my zajmujemy się wszystkimi kwestiami formalnymi i marketingowymi, działając na podstawie wytycznych ustalonych przez klienta. Aktualnie realizujemy projekty outreachowe w językach angielskim, hiszpańskim i portugalskim, ale w przyszłości będziemy wchodzić na kolejne rynki językowe. Outreach jest bardzo popularną metodą pozyskiwania linków za granicą, szczególnie w USA, dlatego warto wziąć przykład od zagranicznych specjalistów i uwzględniać tę strategię w swoich działaniach SEO i marketingowych – tłumaczy Anna Halama-Flisowska, Marketing Team Leader, WhitePress.

Międzynarodowe SEO to jeden z fundamentów ekspansji e-commerców. Jednak linki ze stron w innych językach są niekiedy wykorzystywane także w pozycjonowaniu stron krajowych. W branży SEO od lat trwa dyskusja czy warto pozyskiwać linki zagraniczne do stron w innych językach. Według najnowszego badania WhitePress3 tylko 33 proc. ankietowanych specjalistów SEO przyznało, że nigdy nie pozyskuje linków w językach innych niż docelowy język witryny. Pozostali ankietowani robią to rzadko (40%), czasami (17%), często (9%) i bardzo często (1%).

Podsumowując, firmy planujące ekspansję międzynarodową mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z głównych jest konieczność stworzenia odpowiedniej strategii marketingowej, która będzie uwzględniała zagraniczny link building. Działania off-site SEO przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, a także zwiększenia zaufania nowych grup odbiorców do naszej marki.

Źródło: WhitePress

Dodatkowe informacje:

1 Polski Fundusz Rozwoju, Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, marzec 2024

2 Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej, marzec 2024

3 Badanie WhitePress 2024

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Bez marki osobistej freelancerzy mają pod górkę
Według danych Freelancehunt budżety na freelancing wzrosły w zeszłym roku o 51,5%, jednak korzyści z tego trendu czerpie przede wszystkim wąska grupa specjalistów z silną marką osobistą. Popularność w mediach społecznościowych staje się nową walutą profesjonalnej wiarygodności.
Czy freelancer może nie płacić podatków?
W Polsce freelancing stał się popularnym wyborem zawodowym, a według szacunków Freelancehunt, obecnie pracuje jako freelancer około 350 tysięcy osób. Ciekawym aspektem jest to, że ponad połowa z nich (56,8%) traktuje freelancing jako dodatkowe źródło dochodu, łącząc go z inną pracą. W kontekście dynamicznego rozwoju tej grupy kluczowym pytaniem staje się, jak efektywnie...
5 wskazówek, jak prowadzić komunikację w erze dezinformacji
W 2025 r. średni globalny wskaźnik zaufania do tego, co przekazują media, osiągnął 52 punkty w skali 1–100, co oznacza, że – obok organizacji rządowych – zostały one ocenione jako najmniej wiarygodne instytucje. Rekordowy poziom osiągają obawy przed dezinformacją: 69% badanych nie ufa liderom rządowym (wzrost o 11 punktów procentowych od 2021 roku), 68%...
Rozliczenie PIT dla freelancerów - poradnik krok po kroku
Freelancing to dziś popularna forma pracy wśród specjalistów, którzy cenią sobie niezależność i elastyczne podejście do kariery. Choć taka ścieżka zawodowa daje wiele swobody, rozliczenia podatkowe mogą sprawiać trudności – szczególnie gdy dochody pochodzą z różnych źródeł. Jak rozliczyć PIT, jeśli prowadzimy działalność...
YouTube jest jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych, ale czy jest najbardziej powszechna i kompletna, zależy od tego, jak definiujemy te pojęcia.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764