logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Znamy lokalizację nowych przystanków w Katowicach

  PR 19.12.2022, przeczytano 354 razy
ilustracjastrzałka

Mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej wybrali 22 lokalizacje, w których wiosną 2023 r. powstaną zielone przystanki. To efekt wspólnej akcji Miasta Katowice i AMS.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/znamy-lokalizacje-nowych-przystankow-w-katowicach,398396,artykul.html

– Dzięki zaangażowaniu mieszkańców na terenie miasta realizowanych jest wiele zielonych inwestycji. Teraz ruszą kolejne. W wybranych 22 lokalizacjach tradycyjna wiata przystankowa zostanie wymieniona na tzw. eko wiatę, z zielonym dachem, który magazynuje wodę deszczową, obniża zapylenie powietrza, absorbuje CO2, a w upalne dni obniża temperaturę w okolicach wiaty. Na tym zielonych wiat w mieście nie koniec, bo takie projekty już zostały zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego i będą realizowane w ramach innego projektu, w którym udział bierze miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszę się, że mieszkańcy Katowic są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest walka ze skutkami ocieplenia klimatu. Miasto także stara się wpisywać w te założenia – np. poprzez zazielenienie ulicy Warszawskiej, gdzie właśnie trwają prace – dodaje prezydent.

W ankiecie można było oddawać głosy w dniach 15-30 listopada 2022 r. na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani wybierali z listy zaproponowanych lokalizacji tę, w której pojawi się zielony przystanek oraz decydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte – zgodne z barwami miasta. Większość - 64% głosujących wybrała kolor zielony.

Najwięcej głosów oddano na przystanki zlokalizowane w dzielnicach: Koszutka, Śródmieście i Giszowiec. W tych miejscach wygrały lokalizację: Koszutka – Katowicka: Stanowisko 2, Śródmieście - Mickiewicza Stanowisko: 2, Giszowiec: Kościół. Stanowisko 2.  W ankiecie oddano blisko 3,5 tys. głosów.

– Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Wybrane przez mieszkańców lokalizacje zazielenią się już wiosną 2023 roku – mówi Wojciech Zdanowicz, członek zarządu AMS. – Cieszymy się, że wiele z nich to główne punkty miasta, gdzie tej zieleni szczególnie brakuje – dodaje.  

Lista lokalizacji, w których powstaną przystanki wiosną 2023 roku, dostępna jest na stronie projektu www.przystanekkatowice.ams.com.pl.

System zielonych przystanków w Katowicach będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution – inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.  

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.

Na każdym przystanku znajdują się panele EKO Premium Citylight, czyli prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew.

System EKO wiat AMS w Polsce obecny jest w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Chorzowie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach.

Źródło: AMS

www.ams.com.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

W maju 2023 roku grupa TVN Warner Bros. Discovery utrzymała pozycję lidera rynku medialnego. W ostatnim miesiącu osiągnęła udział na poziomie 23,9% w widowni komercyjnej 20-54. Stacje TVN Warner Bros. Discovery były w maju najchętniej wybieranymi kanałami przez widzów. TVN – najpopularniejszy kanał ogólnotematyczny nadawcy – znalazł się na czele rankingu...
Wydawcy czasopism dla dzieci nie czują konkurencji ze strony mediów elektronicznych
W dobie wszechobecnych smartfonów i gier wideo prasa dziecięca nie czuje się zagrożona. – Czasopisma pełnią zupełnie inną funkcję – używanie papieru, czytanie, wypełnianie okienek, rysowanie to kompetencje potrzebne na pewnym etapie rozwoju dziecka – mówi Małgorzata Węgrzecka, redaktorka naczelna „Świerszczyka”. Magazyn dla...
Newspoint monitoruje media dla Biblioteki Narodowej
Monitoring mediów Newspoint dostarcza Bibliotece Narodowej informacji dotyczących samej instytucji, jak i bibliotekoznawstwa, księgoznawstwa, informatologii czy programów i inicjatyw promujących czytelnictwo w prasie oraz mediach online.
Rodzice gwiazd sportu piszą dla WP SportoweFakty
Ruszyła druga odsłona prestiżowego cyklu WP SportoweFakty „Rodzice Mistrzów”, których autorami są rodzice najważniejszych postaci polskiego sportu. Każdy z artykułów daje odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, z którymi borykają się opiekunowie późniejszych gwiazd.
W I kwartale 2023 r. Grupa Kapitałowa PMPG Polskie Media S.A. osiągnęła skonsolidowany zysk netto w wysokości 679 tys. zł, a w analogicznym okresie roku poprzedniego wskaźnik ten wynosił 623 tys. zł. Oznacza to wzrost zysku netto o 9 proc.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764