logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Prawda o podatkach: To Kowalski utrzymuje państwo - a nie firmy

  PR 08.03.2017, przeczytano 434 razy
ilustracjastrzałka

Nowy raport organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje, że spółki działające w naszym regionie wpłacają do budżetów państw mniej podatku dochodowego niż zwykli obywatele.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/prawda-o-podatkach%3A-to-kowalski-utrzymuje-panstwo---a-nie-firmy,31713,artykul.html

Węgry stały się regionalnym rajem podatkowym z 9 proc. stawką podatku CIT, w Bułgarii 10 największych spółek nie tylko nie wpłaciło podatku, ale wręcz zostało przez rząd dofinansowane w ramach ulg i wyrównań podatkowych. W Słowenii spółka Gorenje od 10 lat nie zapłaciła podatku.

W Polsce już na etapie wybierania spółek do badania pojawił się problem. W porównaniu do innych państw, gdzie sprawozdania finansowe spółek dostępne są online - w Polsce nie wszystkie firmy zamieszczają swoje dane w Internecie. Stąd wybór spółek z udziałem skarbu państwa, bo te mają obowiązek publikowania danych na stronach internetowych. Oznacza, to jednak, że w naszym kraju nie mamy pełnego obrazu tego jak największe przedsiębiorstwa płacą podatki.

Podatek dochodowy od osób prawnych w naszym kraju stanowi 5,3 proc. wszystkich podatków uiszczanych w kraju. Procentowo mniej do budżetu wnoszą tylko firmy na Węgrzech.

- Potwierdza się światowy trend wyścigu do dna i stosowania szkodliwych praktyk podatkowych - mówi Daria Żebrowska-Fresenbet, ekspertka IGO ds. sprawiedliwości podatkowej. Ruch sprawiedliwości podatkowej mówi od kilku już lat, że korporacje mają mniejsze obciążenia podatkowe niż zwykli ludzie i niestety, zdają się zapominać, że korzystają z usług publicznych takich jak np. infrastruktura, z kapitału ludzkiego i społecznego, które zostały zbudowane dzięki podatkom, które finansowały publiczną edukację. Korporacje powinny zatem płacić uczciwą część podatków, nie wyprowadzać zysków do rajów podatkowych i uczciwie konkurować z małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Nowy raport, którego IGO jest współautorem analizuje sytuacje podatkowe największych firm w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Bułgarii, Słowenii oraz na Węgrzech i Łotwie. Dane zostały zebrane z baz OECD oraz sprawozdań finansowych 10 spółek z największym obrotem w każdym z krajów.

Źródło: Instytut Globalnej Odpowiedzialności

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764