logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dla nowych kadr w poligrafii – współpraca Canon i Politechniki Warszawskiej

  PR 13.11.2019, przeczytano 580 razy
ilustracjastrzałka

Z raportu pt. „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce” wydanego przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga we współpracy z KPMG oraz Uniwersytetem Warszawskim wynika, że w naszym kraju liczba pracowników sektora poligraficznego przekroczyła 50 tysięcy osób. Pod tym względem ustępujemy już tylko największym gospodarkom Europy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dla-nowych-kadr-w-poligrafii-%E2%80%93-wspolpraca-canon-i-politechniki-warszawskiej,384699,artykul.html

Z raportu tego wyłania się obraz dość stabilnie prosperującego sektora gospodarki, którego przedstawiciele z umiarkowanym optymizmem spoglądają w przyszłość. Cieniem na tym obrazie kładą się jednak pewne zagrożenia dla branży, w tym m.in. niedobór wykwalifikowanych pracowników, szczególnie, że aż 42% ankietowanych uważa, że zatrudnienie w sektorze zwiększy się, a 45% twierdzi, że pozostanie na dotychczasowym poziomie (którego utrzymanie także wymaga przecież uwzględnienia naturalnych procesów wymiany pracowników).

Wobec tak rysujących się perspektyw dla branży poligraficznej w Polsce, Canon już w 2018 roku podjął współpracę z Politechniką Warszawską, m.in. przekazując Wydziałowi Inżynierii Produkcji urządzenie drukujące imagePRESS C6010 oraz zapewniając wsparcie eksperckie. Przekazane placówce urządzenie wykorzystywane jest zarówno do celów dydaktycznych – podczas szkolenia studentów z technik druku – jak i do wewnętrznych produkcji tworzonych na bieżące potrzeby Wydziału.

- Mamy pełną świadomość, że dzisiejsza gospodarka w dużej mierze jest systemem o obiegu zamkniętym – przyznaje Michał Młynarczyk, Product & Applications Business Developer Professional Print, Canon Polska. - Oznacza to, że spoglądając w przyszłość i myśląc o utrzymaniu udziałów w polskim rynku poligraficznym, musimy mieć na uwadze także przyszłe kadry i ich odpowiednie wykształcenie. Ich brak uniemożliwi bowiem dostawcom usług druku skuteczny rozwój, a to odbije się także na naszym biznesie. Dlatego inwestujemy w edukację i praktyczne wykształcenie młodych kadr z nadzieję, że otwierając studentom dostęp do najnowocześniejszych technologii druku zachęcimy do kandydowania na wydziały kształcące przyszłych specjalistów poligrafii.

Plany Canon sięgają jednak dalej. Firma chce zintensyfikować swoją współpracę z Politechniką poprzez stworzenie Centrum Technologii Kadr, którego celem będzie promocja nowoczesnych rozwiązań w zakresie druku, w tym rozwiązań oferowanych przez Canon i oprogramowania wspierającego.

- Wobec szybkich zmian technologicznych w obszarze druku, konieczne jest zapewnienie studentom swobodnego kontaktu z najnowszymi rozwiązaniami z tej dziedziny, bo tylko w ten sposób – poprzez praktykę – mogą oni zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy zawodowej – dodaje Michał Młynarczyk. - Poszerzając zaś ich wiedzę i wskazując sposoby praktycznego wykorzystania rozwiązań, pragniemy także ugruntować w ich świadomości fakt istnienia technologii Canon w obszarze druku profesjonalnego.

Canon ma do zaoferowania studentom zarówno dostęp do nowych technologii, jak i wiedzę ekspercką. Dlatego jako element wspólnych działań firmy i Politechniki Warszawskiej planowane są wykłady ekspertów firmy, z których pierwszy ma się odbyć już w przyszłym roku. To niezwykle istotne biorąc pod uwagę, że w cytowanym raporcie aż 34% odpowiedzi wskazywało, że technologią, która zdecydowanie zwiększy swój udział w produkcji poligraficznej jest właśnie druk cyfrowy.

- Bardzo nas cieszy współpraca z jedną z wiodących firm na rynku poligraficznym - firmą Canon – mówi dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych Instytutu Mechaniki i Poligrafii PW. - Wyposażenie Zakładu w urządzenie drukujące imagePRESS C6010 oraz nowoczesne oprogramowanie wzbogaca nasze możliwości dydaktyczne. Nasza współpraca przebiega w momencie dostosowania programów dydaktycznych studiów inżynierskich, magisterskich oraz studiów podyplomowych do zmian, które zachodzą we współczesnej poligrafii. Jesteśmy w trakcie uruchamiania Centrum Technologicznego Canon, gdzie studenci będą mieli możliwość praktycznego poznania zagadnień wielobarwnego druku cyfrowego oraz nabywać umiejętności do samodzielnej oceny wpływu różnych parametrów technologicznych procesu drukowania na jakość cyfrowych wydruków. Chcemy, żeby działalność Centrum obejmowała nie tylko studentów Politechniki Warszawskiej, ale również warszawskie Technikum Poligraficzne oraz szkoły kształcące w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W niedalekiej przyszłości mamy w planach wydawanie certyfikatu świadczącego o ukończeniu szkolenia z zakresu obsługi technologii cyfrowych Canon. Kurs oczywiście będzie się kończył sprawdzeniem, wspólnie z przedstawicielami firmy Canon, wiedzy nabytej przez studentów w tym zakresie. Myślę, że takie doświadczenie oraz otrzymany certyfikat będą przydatne naszym absolwentom – przyszłej kadrze przemysłu poligraficznego pod kątem poszukiwania pracy.

Źródło: Canon Polska

www.canon.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso i Stadion Olimpijski w Helsinkach: proekologiczne partnerstwo promujące gospodarkę o obiegu zamkniętym
Stora Enso podpisała ze Stadionem Olimpijskim w Helsinkach porozumienie o współpracy, którego celem jest wprowadzanie proekologicznych i obniżających tzw. ślad węglowy działań, realizowanych na tym obiekcie sportowym. W tym celu w możliwie największym stopniu, podczas organizowanych tu wydarzeń, wykorzystywane będą materiały odnawialne oraz rozwiązania...
Firma Koenig & Bauer Durst zapowiada beta testy na maszynie Varijet 106
Firma Koenig & Bauer Durst na początek przyszłego roku zapowiada wprowadzenie na rynek maszyny VariJET 106 poprzez przeprowadzenie jej pierwszej instalacji u klienta. Oficjalna prezentacja maszyny nastąpi podczas targów drupa w Düsseldorfie, które zostały przesunięte na 20. do 30. kwietnia 2021.
Rapida 106X – nowy standard wydajności w druku przemysłowym
Koenig & Bauer prezentuje nowy model High-End pracujący w zakresie średnich formatów.
Konica Minolta wprowadza na rynek Workplace Hub Pro
Konica Minolta poszerzy swoją ofertę Digital Workplace o nowy produkt - Workplace Hub Pro, który wzmocni kompleksową ofertę IT dla małych i średnich firm (SMB).
Zakłady Stora Enso w Langerbrugge: nowe „życie” kubków papierowych
Zakłady Stora Enso w belgijskim Langerbrugge to jedna z największych papierni w Europie, rocznie wytwarzająca ok. 540 tys. ton papierów pochodzących z recyklingu. Od pewnego czasu prowadzone tu były testy uwzględniające wykorzystanie zużytych kubków papierowych do produkcji papierów magazynowych. Jak informuje Stora Enso, zakończyły się one sukcesem, a nowy,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764