logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Czy w 2023 roku czeka nas reklamowy boom w podcastach?

  PR 01.03.2023, przeczytano 528 razy
ilustracja
Marta Sielska

Analizując trendy w marketingu cyfrowym, nie sposób przejść obojętnie wobec rosnącej popularności podcastów – twierdzi Marta Sielska z agencji Spicy Mobile. Podczas gdy podcastów słucha już prawie co trzeci internauta w Polsce, dla marketerów to przede wszystkim doskonały kanał reklamowy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/czy-w-2023-roku-czeka-nas-reklamowy-boom-w-podcastach,399137,artykul.html

Podcasty są relatywnie młodym medium. O ile początki „podcastingu” na świecie sięgają 2000 roku, w Polsce pierwsze audycje internetowe na żądanie pojawiły się pięć lat później. Od tego czasu twórcy podcastów skutecznie budują swoje audytorium. Jak wynika z badań, co miesiąc z podcastów korzysta ponad 30% internautów, co oznacza, że liczbę słuchaczy możemy szacować na prawie 9 milionów osób[1]. Zdaniem Marty Sielskiej, to bardzo atrakcyjna dla reklamodawców grupa, w której przeważają osoby wykształcone, w wieku 35 lat i więcej, mieszkające w dużych i średnich miastach. Choć do podcastów słuchaczy przyciągają wartościowe i eksperckie treści, odbiorcy nie negują pojawiających się w nich reklam.

Niemal co drugi użytkownik jest skłonny wysłuchać reklam w podcaście (49%), 63% słuchaczy akceptuje tworzenie treści we współpracy z reklamodawcami, a aż 69% odbiorców akceptuje odcinki lub całe cykle sponsorowane przez marki[1]. To – jak  przyznaje ekspertka – ewenement.

– Rzadko  kiedy użytkownicy akceptują przekaz reklamowy. Nawet w przypadku spersonalizowanej reklamy na urządzeniach mobilnych, która może wydawać się z punktu reklamodawcy doskonale dopasowana do preferencji użytkownika, deklarowany stopień akceptacji jest relatywnie niski. Podcasty mają tę przewagę nad innymi kanałami reklamowymi, że są wciąż słabo zmonetyzowane. Reklam jest mniej, a przez samych słuchaczy taki przekaz jest traktowany raczej jak rekomendacja ze strony ulubionego twórcy niż typowa reklama  – komentuje Marta Sielska.

Luka między ruchem, który generują internetowe audycje radiowe na żądanie, a wydatkami reklamowymi może wkrótce zmniejszyć się gwałtownie. Według szacunków Statista wartość reklamy w podcastach w Europie może wynieść na koniec 2023 roku nawet 207,2 mln euro. Byłby to ogromny wzrost w porównaniu do budżetów w 2019 roku, które wyniosły 38,6 mln euro[2].

– Analizując wartość europejskiego rynku reklamowego na przestrzeni ostatnich czterech lat, nie sposób pozostać obojętnym wobec pięciokrotnego wzrostu wydatków na reklamę w podcastach. Oznacza to, że reklamodawcy, również w Polsce, coraz chętniej uwzględniają to medium w swoich mediaplanach. Z drugiej strony obserwujemy dynamiczny rozwój ofert reklamowych związanych z podcastami – dodaje ekspert Spicy Mobile.

Reklamodawcy mogą wybierać nie tylko spośród szerokiej gamy programów i treści, aby znaleźć podcasty zgodne z ich produktami, ale i współpracować z twórcami na wielu płaszczyznach. Może to być tradycyjna reklama audio umieszczona przed (pre-roll ads), w trakcie (mid-roll) czy po audycji (post-roll) lub informacja reklamowa, którą w sposób naturalny wplata w treść programu gospodarz podcastu. Ten ostatni format – jak przyznaje Sielska – wyróżnia się najwyższym wskaźnikiem akceptacji.

Reklamodawcy mogą też sponsorować pojedyncze odcinki, całe cykle lub samych twórców. Tego typu przedsięwzięcia mają swoją niewątpliwą zaletę – pomagają w niestandardowy sposób angażować użytkowników oraz dostarczają pełnej informacji o produktach czy usługach.

– Najnowsze badania nad reklamą w podcastach wykazują niezwykłą skuteczność tego formatu. Badani deklarują, że odwiedzają strony marek, które zostały wymienione w trakcie audycji, śledzą twórców mediach społecznościowych oraz są skłonni kupić rekomendowany produkt. W świecie, który odchodzi od ciasteczek, podcasty oferują marketerom zaangażowaną społeczność, która nie tylko akceptuje treści reklamowe rezonujące z tematyką podcastu, ale i  chętnie sprawdza reklamowane w ten sposób produkty i usługi.

Źródło: Spicy Mobile

Dodatkowe informacje:

[1] Dane z raportu Tandem Media „Słuchacz podcastów w Polsce”, 2022.
[2] https://www.statista.com/statistics/1110287/podcast-ad-spend-europe/

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Design niosący zmianę - rozmowa z Ingrid van der Wacht
O tym, dlaczego przyszłość jest naszym wspólnym projektem i czy może być perfekcyjna, rozmawiamy z Ingrid van der Wacht, facylitatorką i specjalistką ds. komunikacji od lat pracującą dla Dutch Design Foundation – organizatora Dutch Design Week, a także jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me!
Handel konwersacyjny napędzany przez AI to obecnie najsilniejsze paliwo rozwoju e-commerce, dzięki któremu firmy mają zapewnioną bardziej efektywną i spersonalizowaną obsługą klienta. W efekcie, wartość tego rynku zwiększy się w br. o ponad 62% do poziomu 109 mld dolarów. A kluczową rolę w interakcjach z klientami będą odgrywały voiceboty, obsługując 2/3...
Immersyjne doświadczenia czy metawers? Personalizacja, a może wszechobecny CX? Podejście holistyczne czy fokusowe? Poznaj trzy trendy, które wsparte automatyzacją, zadecydują o sukcesie na rynku e-handlu i omnichannel w 2023 roku.
Webinary 2022 – podsumowanie branży, która się profesjonalizuje
W 2022 roku użytkownicy polskiego ClickMeeting na wydarzeniach online w sumie spędzili 1 086 426 dni. Średni czas każdego spotkania to 109 minut. Padł też nowy rekord dotyczący przychodu z jednego wydarzenia online, który wynosi ponad 95 tys. złotych. Specjaliści ClickMeeting podkreślają, że w ubiegłym roku mocno dało się zauważyć, że rynek zdecydowanie ulega...
Czy przed nami powrót do modelu analogowego w handlu?
Po dekadzie wydawania i inwestowania środków w cyfrowy handel detaliczny, w nowym roku marki będą skupiać się na czymś zupełnie przeciwnym – tradycyjnym podejściu do biznesu. Przez taki model należy rozumieć asortyment fizyczny, w tym: produkty, sklep stacjonarny, zapasy magazynowe czy też działania, których celem jest zintegrowanie pracowników z...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764