logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Dwa tysiące zweryfikowanych fake newsów w ciągu ponad dwóch lat

  PR 20.05.2022, przeczytano 264 razy

Przez ponad dwa lata działalności zespół #FakeHunter zweryfikował 2 tys. fake newsów. Fałszywe informacje publikowane w sieci dotyczyły głównie tematyki: geopolitycznej, szczepionek, koronawirusa, telekomunikacji i finansów.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/dwa-tysiace-zweryfikowanych-fake-newsow-w-ciagu-ponad-dwoch-lat,395932,artykul.html

#FakeHunter to projekt społeczny Polskiej Agencji Prasowej, w realizację którego może się włączyć każdy internauta. Wiadomości zgłaszane zespołowi #FakeHuntera są precyzyjnie weryfikowane w oparciu o sprawdzone i wiarygodne źródła.

Serwis powstał jako odpowiedź na zjawisko infodemii – zalewu internetu nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi koronawirusa. Następnie sukcesywnie rozbudowywano zakres tematyczny – pojawiły się kategorie takie jak: telekomunikacja, finanse, nauka i zdrowie, energetyka i obecnie geopolityka.

- Serwisy internetowe i konta w mediach społecznościowych, które w czasie pandemii skupiały się na segregacji sanitarnej i szkodliwości szczepionek, w momencie ataku Rosji na Ukrainę natychmiast porzuciły te tematy. Ich aktywność skupiła się na ukraińskim nazizmie, tworzeniu >>niebiańskiej Jerozolimy<<, czy samotnej walce Putina z >>wielkim resetem<< i bioterrorem, która ma mieć wyraz właśnie w operacji specjalnej – zauważa Grzegorz Rutke z zespołu #FakeHunter.

Od początku ataku na Ukrainę rosyjska dezinformacja przenika do polskiego Internetu, a szczególnie mediów społecznościowych. Jeśli dotyczy sytuacji na terenach ogarniętych wojną, jest niezwykle trudna do zweryfikowania. Na przykład intensywnie kolportowane przez rosyjską propagandę twierdzenie, że ludobójstwa w Buczy dopuścili się Ukraińcy było możliwe do obalenia wyłącznie za sprawą zdjęć satelitarnych dostarczonych przez firmę Maxar Technologies, z których wynikało, że ciała na ulicy Jabłońskiej, leżały na niej pomiędzy 9 a 11 marca, czyli zanim z tego terenu wycofali się Rosjanie, a weszli Ukraińcy.

W niektórych przypadkach pomoc w odkryciu kłamstwa lub manipulacji przychodzi z najmniej oczekiwanej strony – od samych Rosjan. Tak było po ataku rakietowym na dworzec w Kramatorsku. Internet zalała wówczas narracja, że rzezi dokonała strona ukraińska, bowiem ostrzał przeprowadzono z wykorzystaniem rakiety Toczka-U. System ten miał zostać wycofany z rosyjskiego arsenału w 2019 roku. Miał, ale nie został, o czym internauci mogli się przekonać odwiedzając rosyjskie serwisy internetowe, w których na zdjęciach z manewrów odbywających się po 2019 r. pojawiały się właśnie te systemy rakietowe.

Fake newsy kolportowane z inicjatywy Kremla dotyczą nie tylko działań militarnych. Od momentu, w którym pierwszy ukraiński uchodźca postawił nogę na naszej ziemi, internet zaczęły zalewać doniesienia o fali uzbrojonych po zęby banderowców, którzy bez żadnej kontroli napływają do Polski i innych krajów europejskich.

- Polacy czekający na transplantację mają umierać, bo organy dostają Ukraińcy bez kolejki. Wolsztyńska Fabryka Mebli rzekomo zwalnia 70 doświadczonych pracowników, żeby zatrudnić na ich miejsce Ukraińców. Przedstawiciele tej nacji stanowią już większość mieszkańców Rzeszowa, a wynajmując mieszkanie, nie muszą płacić czynszu – wymienia Grzegorz Rutke. - Ocena bieżącej sytuacji społeczno-politycznej to prawo każdego z nas i nie podlega factcheckingowi. Jednak autorzy licznych publikacji wznoszą się na szczyty pomysłowości, mnożąc przykłady na to, że pomagając uchodźcom, zakładamy sobie pętlę na szyję - dodaje.

Źródło: PAP MediaRoom

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Euvic Media z nowym Group Account Directorem
Krzysztof Kurowski objął funkcję Group Account Directora w domu mediowym Euvic Media (Euvic Performance).
Think Tank PE: 39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci
39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła projekt deklaracji praw i zasad cyfrowych, którego celem jest zwiększenie wiedzy w tym zakresie i stworzenie nadrzędnych ram odniesienia dla transformacji cyfrowej - czytamy w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Arthur D. Little (ADL) opublikował swój flagowy raport na temat globalnego rynku mediów na rok 2022. Skupia się on na tym, w jaki sposób firmy z branży medialnej, sportowej i rozrywkowej powinny zareagować na świat post-COVID, zarówno wykorzystując istniejące możliwości, jak i przekształcając swoją działalność, aby pozostać atrakcyjnymi dla...
Radosław Majdan dołącza do newsroomu sportowego Ringier Axel Springer Polska jako komentator i dziennikarz. Nowe stanowisko obejmie od października 2022 r.
Wirtualna Polska na początku roku przyjęła Strategię Zrównoważonego Rozwoju, gdzie jednym z filarów jest zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju i środowiska pracy szanującego różnorodność. Teraz spółka podpisała Kartę Różnorodności, która jest inicjatywą pod patronatem Komisji Europejskiej i jednym z ważnych kroków  w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764