logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Komentarz Business Centre Club do danych GUS

  PR 09.01.2023, przeczytano 407 razy
Łukasz Bernatowicz

Główny Urząd Statystyczny opublikował 5 stycznia wstępny szacunek inflacji za grudzień 2022 r., ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 16,6 proc. W październiku wskaźnik inflacyjny r/r wyniósł 17,9 proc., a w listopadzie spadł do 17,5 proc.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/komentarz-business-centre-club-do-danych-gus,398569,artykul.html

Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club przedstawił najnowszy komentarz odnoszący się do danych prezentowanych przez GUS.

W komentarzu odniósł się do grudniowego spadku inflacji podkreślając, że jest on najpewniej chwilowy. - Jest to spadek tyleż niespodziewany przez rynek, co najprawdopodobniej chwilowy. Wynika przede wszystkim ze spadku cen opału. Niestety nie jest to zapewne trend trwały, a inflacja w okolicach 20% czeka nas w lutym. Niemniej cieszy ten odczyt, zwłaszcza, że w grudniu inflacja była zwykle wyższa niż w pozostałych miesiącach. – podkreśla przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

W swoim komentarzu Łukasz Bernatowicz odniósł się także do możliwych prognoz inflacji na najbliższe miesiące. Jak podkreśla szczyt inflacji przypadnie według wszelkich prognoz w lutym, na skutek przywrócenia wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz, a także na skutek wzrostu cen ze względu na wyższe koszty prowadzenia działalności. - Od marca inflacja powinna spadać, jeśli utrzymają się przewidywania co do spadku cen ropy i pozostałych wskaźników. Na koniec roku można się spodziewać inflacji w okolicach 10%, a przy optymistycznym wariancie rozwoju sytuacji, nawet jednocyfrowej. Pierwsze obniżki stóp procentowych są możliwe w drugim kwartale 2023 r. – prognozuje.

Prezes Związku Pracodawców BCC nawiązał także do ostatnich decyzji Rady Polityki Pieniężnej oraz działań jakie powinien podjąć w najbliższym czasie rząd, aby skutecznie zwalczyć wysoką inflację. - RPP zbyt wcześnie zakończył serię podwyżek stóp procentowych, ale to już historia. Rząd powinien ostrożnie podchodzić do wszelkich transferów socjalnych, co w roku wyborczym będzie trudne.

Podkreślił także, że istotną i ważną kwestią jest przyjęcie środków z KPO, które wpłyną pozytywnie na całą gospodarkę, także na inflację. - W tym wypadku dopływ gotówki na rynek nie będzie wspomagał inflacji, ponieważ są to środki na inwestycje, nie na konsumpcję. Ponadto ich wydatkowanie jest rozłożone na lata, a jednocześnie wzmacniają złotówkę i podnoszą PKB. – dodaje Łukasz Bernatowicz.

Źródło: Business Centre Club

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764