logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Printline wprowadza antybakteryjny lakier wodny Varcotec Lock 3

  PR 06.11.2019, przeczytano 622 razy
ilustracjastrzałka
Krzysztof Rajkowski (z lewej) i Grzegorz Sobczyński z firmy Printline przekonują, że lakier Varcotec Lock 3 to rewolucyjne rozwiązanie w kontekście zabezpieczania wydruków przed groźnymi drobnoustrojami, wirusami czy grzybami

Firma Printline, polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, wprowadziła do swojej oferty Varcotec Lock 3. Jest to pierwszy – jak podkreśla dostawca – lakier wykazujący właściwości antybakteryjne, dedykowany produkcji  poligraficznej bazującej na różnych technikach drukowania. Jego producentem jest niemiecka firma Varcotec, będąca w naszym kraju reprezentowana na zasadzie wyłączności przez Printline.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/printline-wprowadza-antybakteryjny-lakier-wodny-varcotec-lock-3,384606,artykul.html

- Varcotec Lock 3 to unikatowe w skali globalnej rozwiązanie, którego największą zaletą jest skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w kontekście różnych druków, zwłaszcza tych wielokrotnego użytku, przechodzących przez wiele rąk – mówi Grzegorz Sobczyński, będący – obok Krzysztofa Rajkowskiego i Wojciecha Wolskiego – współwłaścicielem firmy Printline. – Wyobraźmy sobie, jak zanieczyszczone mogą być produkty poligraficzne wielokrotnego użytku: karty menu, magazyny pokładowe linii lotniczych, książki dziecięce dostępne w przedszkolach i innych instytucjach, opakowania spożywcze i farmaceutyczne czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier czy karton, to prawdziwy „raj” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 to odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie skutecznie (bo aż w 99,5%) eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. Tym samym zapobiega on ich przenoszeniu się i rozprzestrzenianiu, a co za tym idzie chroni zdrowie korzystających z nich osób.

Lock 3 to owoc ścisłej współpracy firmy Varcotec i jednej z niemieckich klinik medycznych, w której narodziła się koncepcja receptury tego specjalistycznego środka.

- Mówimy tu o lakierze wodnym, który może być aplikowany w zespole lakierującym, w jaki wyposażona jest maszyna drukująca (na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny), bądź też w dedykowanym urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy też systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. Nie ma zatem żadnych ograniczeń technologicznych w kontekście jego powszechnego wdrożenia – dodaje Krzysztof Rajkowski.

Jak podaje producent Varcotec Lock 3, proces sterylizacji wydruków uzyskiwany przy jego zastosowaniu odbywa się na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła (dziennego lub sztucznego) i aktywowanego przez nie tlenu, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby.

- Warto podkreślić trwałość powłoki generowanej przy jego aplikowaniu i powstałą dzięki temu ochronę przed drobnoustrojami – mówi Grzegorz Sobczyński. – Co więcej, cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i neutralny dla kolorów. Nie ma więc ryzyka, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą na intensywności. To bardzo istotne, gdyż mówimy również o produktach z założenia mających przyciągać wzrok i uwagę konsumenta, np. kolorowych magazynach czy opakowaniach.

Po fazie testowej, lakier został wdrożony w kilku europejskich zakładach poligraficznych. Jak podaje firma Varcotec, z powodzeniem użytkują go w codziennej produkcji m.in. dwie drukarnie specjalizujące się w opakowaniach kartonowych dla branży farmaceutycznej – Kroha z Niemiec i Dunav Press z Bułgarii. Inny niemiecki zakład poligraficzny – ABC Druck – stosuje go z kolei przy aplikowaniu na produkty komercyjne, wykonane z udziałem papieru kredowego.

- Z informacji uzyskanych od firmy Varcotec wynika, że we wszystkich przypadkach lakier zachowuje się znakomicie, co świadczy o jego uniwersalności. Wziąwszy pod uwagę szerokie możliwości Lock 3 i spektrum wydruków, na których można go aplikować, mówimy o produkcie na swój sposób rewolucyjnym, także w kontekście zdrowia i higieny konsumentów. Mamy nadzieję, że spotka się on z dużym zainteresowaniem także ze strony polskich producentów różnego rodzaju dóbr oraz współpracujących z nimi drukarń. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – chętnie przybliżymy ten temat, przeprowadzimy testy produkcyjne; oferujemy również wsparcie przy wdrożeniu lakieru na skalę produkcyjną – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

Źródło: Printline Sp.J.

www.printline.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Pierwsza łączona instalacja HP Indigo 30000 i Scodix Ultra 202 w tej części Europy
Taka konfiguracja to pionierskie rozwiązanie, na które nie zdecydował się jeszcze nikt w Polsce, a nawet w tej części Europy. Cieszyńskie Zakłady Kartoniarskie, które wybrały do swojego parku maszynowego maszyny cyfrowe HP Indigo 30000 oraz Scodix Ultra 202, są pierwszą firmą opakowaniową w regionie, która zaimplementowała taką cyfrową linię...
(R)ewolucja z Mark Andy – etykiety wielokolorowe w firmie Fleksograf
Zainstalowana w drukarni FleksoGraf w Tomaszowie Mazowieckim maszyna Evolution Series Mark Andy to trzecie urządzenie z tej serii w naszym kraju. Jak zapewnia Marcin Jakóbczyk - właściciel przedsiębiorstwa, firma Mark Andy okazała się nie tylko profesjonalnym sprzedawcą w tej transakcji, ale stała się dla drukarni partnerem. Poza tym wdrożenie, mimo ogólnoświatowej...
Antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem Qualitylabs
Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego 99,99% skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. Laboratorium w...
Rynek książki w czasie pandemii – spadek liczby premier
Dla pisarzy i księgarni stacjonarnych nastały trudne czasy, pandemia COVID-19 uderzyła w większość gałęzi gospodarki, w tym także w rynek książki. W efekcie pojawia się mniej nowości oraz odwołane zostały spotkania z autorami.
Avargraf: maszyny Schmedt do oprawy twardej w drukarni cyfrowej
Avargraf jest jednym z dostawców maszyn i urządzeń introligatorskich, działającym od wielu lat na rynku polskim, a od 2001 roku -dealerem niemieckiej firmy Schmedt GmbH & Co. KG, specjalizującej się w produkcji maszyn do oprawy twardej dla małych i średnich nakładów. Oprócz nowych urządzeń, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem polskich drukarń, Avargraf oferuje...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764