logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Trwa budowa nowej siedziby Stora Enso

  PR 29.03.2023, przeczytano 244 razy
ilustracja

W stolicy Finlandii – Helsinkach trwa budowa nowej siedziby Stora Enso – Katajanokan Laituri. Zaplanowany do oddania latem 2024 roku budynek będzie wykonany m.in. z drewnianych elementów konstrukcyjnych Sylva, wytwarzanych przez tę firmę. Jak podkreśla Stora Enso, jej nowa siedziba będzie obiektem przełomowym w kontekście zrównoważonego, przyjaznego dla klimatu budownictwa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/trwa-budowa-nowej-siedziby-stora-enso,399453,artykul.html

Katajanokan Laituri, położona nad brzegiem jeziora Karajanokka w Helsinkach, poza przestrzenią biurowo-administracyjną Stora Enso, będzie też mieścić dwa hotele – Solo Sokos i Pier 4 oraz ogólnodostępne przestrzenie, przeznaczone dla mieszkańców miasta, obejmujące m.in. kawiarnię, restaurację oraz sale konferencyjne. Budowa nowej siedziby trwa od roku. Jak podaje firma, po zakończeniu prac rozbiórkowych i wykopów, projekt wszedł w kolejny etap – obecnie dostarczane są tu i montowane pierwsze elementy konstrukcyjne Sylva.

Seppo Parvi, dyrektor finansowy i Country Manager Finland w firmie Stora Enso mówi:

- Nasza nowa siedziba to krok milowy w dziedzinie nowoczesnego zastosowania drewna w budynku biurowym cechującym się niskim śladem węglowym. Jesteśmy przekonani, że tym samym przekraczamy dotychczasowe granice w branży budowlanej i pokazujemy, co można osiągnąć wykorzystując drewno jako przyjazny dla środowiska naturalnego budulec. Budynek został zaprojektowany by przetrwać co najmniej 100 lat. Jesteśmy niezwykle podekscytowani faktem, że już latem 2024 roku przeniesiemy się do tych nowoczesnych przestrzeni biurowych.

Przy budowie nowej siedziby Stora Enso znajduje zastosowanie wprowadzony niedawno na rynek materiał konstrukcyjny Sylva. Są to elementy budowlane, prefabrykowane i dopasowywane do potrzeb odbiorcy, a następnie dostarczane na teren budowy i tam montowane. Sylva to zestaw składający się z elementów typu LVL, produkowanych w zakładach Stora Enso w Varkaus (na nich bazuje układ słupowo-ryglowy biurowca) oraz materiałów typu CLT, wytwarzanych w jej fabryce w Gruvön. Te drugie posłużą do budowy ścian, sufitów, podłóg oraz schodów. Budynek zostanie wykończony fasadą, wykonaną w dużej mierze ze szkła. Jej elementy nośne również powstają w Varkaus.

- Drewniane elementy są w tym przypadku kluczową częścią całego projektu architektonicznego i decydują o tożsamości budynku – dodaje Antto Kauhanen, Development Manager w firmie Stora Enso. – Katajanokan Laituri to ważny punkt odniesienia i prekursor w obszarze nowych możliwości budownictwa miejskiego z zastosowaniem drewna jako materiału konstrukcyjnego. Poprzez tego rodzaju unikalne projekty rozbudowujemy naszą ofertę dla klientów, wzmacniając jednocześnie pozycję Stora Enso jako lidera w obszarze odnawialnych materiałów budowlanych.

Przy budowie Katajanokan Laituri wykorzystanych zostanie ok. 7,6 tys. m3 drewna, dostarczonego przez Stora Enso (6 tys. m3 elementów CLT i 1600 m3 materiałów LVL). Jak podaje firma, drewno wykorzystane przy budowie jej nowej siedziby będzie w stanie pochłonąć do 5 865 ton dwutlenku węgla, co odpowiada rocznej emisji ok. 3500 samochodów osobowych. W założeniach Stora Enso jednym z celów tego projektu było zminimalizowanie wpływu budynku na zmiany klimatyczne przez cały okres jego eksploatacji. Firma podkreśla, że Katajanokan Laituri będzie posiadać certyfikat środowiskowy LEED Platinum, który ma potwierdzać realizowaną przez Stora Enso – w tym przypadku w postaci nowej siedziby – politykę zrównoważonego rozwoju.

Firma dodaje, że prefabrykaty Sylva CLT i LVL, niezbędne do wykonania ścian, podłóg i sufitów jej nowej siedziby cechuje bardzo duża nośność. Co więcej – jak podkreśla Stora Enso – umożliwiają one skrócenie czasu realizacji całego projektu budowlanego i redukują liczbę prac niezbędnych do wykonania w porównaniu z zastosowaniem tradycyjnego betonu. Znacznie lżejsze od betonowych odpowiedników materiały z serii Sylva pozwalają też zredukować ilość dostaw w kontekście ich transportu na teren budowy, co – w przypadku Katajanokan Laituri – skutkuje niższą ilością dwutlenku węgla emitowanego na terenie Helsinek.

Stora Enso podkreśla, że drewniana konstrukcja zwiększa też bezpieczeństwo budynku, gdyż zastosowane w niej elementy zostały wykonane z milimetrową precyzją, dostarczone na budowę w systemie JIT (just-in-time) i w postaci gotowej do finalnego montażu. Firma dodaje, że zminimalizowano tu również ilość odpadów generowanych podczas realizacji projektu, a sam proces montażu dostarczanych na miejsce elementów przebiega szybko, cicho i nie generuje nadmiernego pyłu.

Zleceniodawcą i właścicielem Katajanokan Laituri jest fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma, zaś konsultantem w zakresie zarządzania projektowego – firma Haahtela. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy. Dostawcą konstrukcji nośnych do Katajanokan Laituri jest Puurakentajat Rakennus Oy – firma specjalizująca się w konstrukcjach na bazie drewna.

Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.

www.storaenso.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Stora Enso bada wpływ opakowań na ekologię systemów żywnościowych
Stora Enso opublikowała swoje najnowsze badania, rzucające – jak podkreśla – nowe światło na znaczenie opakowania w kontekście zwiększenia proekologiczności systemów żywnościowych. W raporcie zatytułowanym „Opakowania spożywcze dla lepszych systemów żywnościowych” firma wskazuje 13 czynników wpływających na łańcuch wartości związany z opakowaniem spożywczym....
Wydruk po raz kolejny z Duplo
Drukarnia Wydruk z Katowic po raz kolejny zdecydowała się na zakup urządzenia z oferty Duplo. Tym razem wybrała system zbierająco-broszurujący Duplo 600i. Od jakiegoś czasu w firmie pracuje również bigówko-falcerka Multigraf Touchline CF-375 oraz automatyczna linia do oprawy zeszytowej iSaddle – oba urządzenia z oferty Duplo Polska. Dostawcą wszystkich tych maszyn...
API Folie Polska na Kongresie Etykiety Samoprzylepne 2023
W dniach 1-2 czerwca br. w hotelu Aquarius Spa w Kołobrzegu odbywać się będzie Kongres Etykiety Samoprzylepne 2023, organizowany przez wydawnictwo Polski Drukarz. Wśród współorganizatorów wydarzenia po raz kolejny znajdzie się firma API Folie Polska. Katarzyna Kozińska – jej dyrektor zarządzająca – wygłosi referat podczas stanowiącej integralną część kongresu 18....
„Cyfrowa rewolucja – odkryj nowe horyzonty w świecie opakowań”
Firma DKS - multibrandowy dostawca, który od 30 lat zajmuje się wdrożeniami kompleksowych rozwiązań dla druku – już niebawem na dwa dni „zamieni się” w drukarnię, oferującą dwie innowacyjne, pełnie linie do produkcji opakowań. W dniach 21-22 czerwca, w godzinach 9.00- 16.30, wraz z firmą Akonda i partnerami zaprasza na konferencję oraz warsztaty do swojej...
Media Meeting CEE - Wuerzburg 2023
W 2022 roku koncern Koenig & Bauer wypracował 1,2 miliarda euro przychodu – o 100 milionów więcej niż w 2021 r. Konsekwentnie realizuje wprowadzoną półtora roku temu strategię „Exceeding Print” poprzez cyfryzację, indywidualizację i zrównoważony rozwój, a także skutecznie identyfikuje obszary o wysokim potencjale wzrostu i nie waha...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764