logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści i wyróżnieni w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2021

  PR 26.02.2021, przeczytano 946 razy
ilustracjastrzałka
Florian Gruet, France, Shortlist, Professional competition, Sport, Sony World Photography Awards

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2021. W 14. edycji nagradzane są cykle zdjęć wyróżniających się doskonałością techniczną i świeżym spojrzeniem na problematykę współczesności.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-i-wyroznieni-w-konkursie-profesjonalnym-sony-world-photography-awards-2021,390405,artykul.html

Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2021 zostanie wybrany spośród finalistów konkursu profesjonalnego, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 15 kwietnia. Z tej okazji 15 kwietnia na platformach cyfrowych World Photography Organisation udostępniony zostanie program z udziałem zwycięzców, prowadzony przez historyka sztuki Jacky Klein i konferansjera Nisha Kumara.

Do czterech konkursów w ramach Sony World Photography Awards 2021 zgłoszono ponad 330 000 zdjęć z 220 krajów i terytoriów, z czego rekordową liczbęponad 145 000 zdjęć w 10 kategoriach konkursu profesjonalnego. W tym roku wprowadzono kategorię Portfolio, w której fotografowie mogą zgłaszać pojedyncze zdjęcia z różnych cyklów, reprezentujące jednak spójny styl i umiejętności techniczne.

Wśród wyróżnionych w kategorii Projekty Dokumentalne znalazły się trzy osoby z Polski.

Finalistami konkursu Sony World Photography Awards 2021 są następujący fotografowie i projekty:

ARCHITEKTURA I DESIGN

W cyklu zatytułowanym Hymn of the Building Site (Hymn dla placu budowy) Gu Guanghui (Chiny kontynentalne) prezentuje zdjęcia przedstawiające place budów w okręgu Ninghai w chińskiej prowincji Zhejiang. Na zdjęciach z lotu ptaka robotnicy i miejsca budowy są zredukowani do abstrakcyjnych wzorów. Z abstrakcyjnym punktem widzenia pracuje także Frank Machalowski (Niemcy). Jego cykl zatytułowany Meisterhäuser Bauhaus-Dessau zawiera wielowarstwowe, wykonane techniką wielokrotnej ekspozycji zdjęcia budynków zaprojektowanych przez Waltera Gropiusa w Dessau. Projekt Eternal Hunting Ground (Kraina wiecznych łowów) Tomáša Vocelki (Czechy) to zdjęcia byłego kompleksu wojskowego, przekształconego przez architekta-minimalistę Petra Hajka w krematorium dla zwierząt.

KREATYWNOŚĆ

Wykorzystując rodzinne pamiątki do tworzenia zainscenizowanych wizualnych metafor Sasha Bauer (Rosja) bada historię swojej rodziny przez pryzmat burzliwego życia dziadka — od dorastania w sierocińcu po lata służby w rosyjskiej armii. Ampelio and I (Ampelio i ja) — cykl zdjęć, których autorem jest Luigi Bussolati (Włochy) — zawiera fotografie odnalezione w starym rodzinnym albumie, nałożone na pejzaże Parmy i terenów wzdłuż Padu. Projekt powstał dla upamiętnienia wuja Bussolatiego, pasjonata fotografii, który w 1942 roku odebrał sobie życie. W cyklu Marka Hamiltona Gruchy’ego (Wielka Brytania) pod tytułem The Moon Revisited (Księżyc — nowe spojrzenie) nieobrabiane wcześniej zdjęcia NASA i JPL z misji Apollo zostały połączone ze zdjęciami wolnymi od praw autorskich, odnoszącymi się do kluczowych okresów w historii — od minionych wojen przez ruch pop-artu po trwającą pandemię. Powstałe w ten sposób fotomontaże przedstawiają kontrast między niezmienną powierzchnią Księżyca a dynamicznym tempem wydarzeń na Ziemi.

PROJEKTY DOKUMENTALNE

W cyklu Thatcher’s Children (Dzieci pani Thatcher) Craig Easton (Wielka Brytania) bada chroniczną naturę ubóstwa i skutki polityki społecznej kolejnych rządów, doświadczane przez trzy pokolenia jednej rodziny z północnej Anglii. The Killing Daisy (Zabójcza stokrotka), cykl autorstwa Vito Fusco (Włochy) prezentuje kwiat z rodzaju złocieni, w niektórych kulturach nazywany „kwiatem śmierci”. Delikatne, ale zabójcze dla owadów stokrotki stanowią podstawę kwitnącego przemysłu organicznych środków owadobójczych w Kenii. Lorenzo Tugnoli(Włochy) jest autorem zdjęć zatytułowanych Beirut Port Explosion (Eksplozja w porcie w Bejrucie), ukazujących zniszczenia po potężnym wybuchu, który w sierpniu 2020 r wstrząsnął stolicą Libanu. Detonacja 2750 ton azotanu amonu w bejruckim porcie spowodowała śmierć setek ludzi, a tysiące pozbawiła dachu nad głową.

ŚRODOWISKO NATURALNE

Mohammad Hossein Madadi (Iran) stworzył cykl zdjęć A City Under Dust Clouds (Miasto pod chmurami pyłu), reportaż o Ahwazie — miejscu, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, mieście wiecznie pokrytym chmurą pyłów w kolorze sepii. W cyklu The Sea Moves Us, the Sea Moves Fuvemeh (Morze nas niesie, morze niesie Fuvemeh) Antonio Pérez (Hiszpania) ukazuje życie mieszkańców Fuvemeh, małej wioski rybackiej w Ghanie. Seria portretów zestawiona jest ze zdjęciami opuszczonych, zrujnowanych domów, które rybacy musieli porzucić z powodu rosnącego poziomu morza i erozji wybrzeża. Net-Zero Transition (Przejście do zerowej emisji netto) to cykl, którego autorem jest Simone Tramonte (Włochy). Zdjęcia ukazują Islandię — kraj produkujący obecnie 100% swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To studium sukcesu, który może stanowić inspirację dla innych państw dążących do bardziej zrównoważonej przyszłości.

KRAJOBRAZ

W cyklu Silent Neighbourhoods (Ciche dzielnice) Majid Hojati (Iran) przedstawia pejzaże wokół opuszczonych budowli, które w wymownym milczeniu poetycko przywołują na myśl historie swoich dawnych mieszkańców. Zaïm autorstwa Andrei Ludovica Ferro (Włochy) bada pojęcia ikonografii i poświęcenia wyrażone w plakatach propagandowych, które zdominowały miejskie pejzaże Trypolisu w Libanie. Volcano (Wulkan), cykl autorstwa Fyodora Savintseva (Rosja), przedstawia żywe kolory, naturalną różnorodność i niezwykłe właściwości pasa wulkanicznego na rosyjskiej Kamczatce.

PORTFOLIO

W zdjęciach zrobionych w rodzinnym mieście Ourense w Galicji fotoreporter Brais Couto (Hiszpania) przedstawia serię przejmujących i dramatycznych scen, ukazując lokalne wydarzenia i problemy — od skutków pandemii po pożary lasów i lokalne zwyczaje karnawałowe. W cyklu Citizens of Tomorrow (Obywatele jutra) dyrektor kreatywny i fotograf Loli Laboureau (Argentyna) zestawia kontrastujące ze sobą stylowe sceny uliczne z całego świata „takiego jak kiedyś” z kolorowymi i dramatycznie zainscenizowanymi portretami przedstawiającym „nową normalność”. Na zdjęciach pochodzących z różnych osobistych projektów Laura Pannack (Wielka Brytania), fotoreporterka społeczna i autorka portretów, wykorzystuje symbolikę i stonowaną paletę kolorów, aby ukazać wrażliwość i intymność bohaterów swoich prac.

PORTRET

W swoim drugim wyróżnionym projekcie Craig Easton (Wielka Brytania) przedstawia Bank Top, cykl zdjęć stworzony we współpracy z pisarzem i naukowcem Abdulem Azizem Hafizem, badający poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii na przykładzie silnie zżytej wspólnoty w jednej z dzielnic Blackburn. W cyklu Looking Out from Within, 2020 (Patrząc od wewnątrz, 2020) Julia Fullerton-Batten (Wielka Brytania) wychodzi na ulice swojej dzielnicy w zachodnim Londynie, aby udokumentować sąsiadów zamkniętych w domach z powodu pandemii, tęsknie wyglądających przez okna. Cykl zainspirowany filmem Johna Houstona Skłóceni z życiem (1961), Drag Queen Cowboys autorstwaJane Hilton (wielka Brytania), to czarno-białe portrety drag queens z Las Vegas, sfotografowanych w strojach z epoki Dzikiego Zachodu na pustynnym tle stanu Newada.

SPORT

W cyklu Sport and Fun Instead of War and Fear (Sport i zabawa zamiast wojny i strachu) Anas Alkharboutli (Syria) w poruszający sposób dokumentuje działanie szkoły karate Wasima Satota dla dzieci z wioski Aljiina, niedaleko Aleppo, gdzie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 15 lat, także niepełnosprawni, spotykają się, by stworzyć wspólnotę i przezwyciężać traumę wojny. Iron Fit Kenya Patricka Meinhardta (Hiszpania) przedstawia sportowców z całej wschodniej Afryki biorących udział w drugich zawodach kulturystycznych Iron Fit w Nairobi. Rooftops (Dachy) Farzama Saleh (Iran) ukazuje irańskich sportowców, którzy trenują na dachach, aby zachować zdrowie i formę w czasie pandemii.

MARTWA NATURA

W cyklu Still Life Composition, shot on Wet Plate (Martwa natura na mokrej płycie) Peter Eleveld (Holandia) prezentuje czarno-białe obrazy szklanych wazonów, owoców i kwiatów, fachowo sfotografowanych i wywołanych przy użyciu wielkoformatowego aparatu i procesu mokrej płyty kolodionowej. Alessandro Pollio (Włochy) wpadł na pomysł swojego cyklu zdjęć podczas pierwszej ogólnokrajowej kwarantanny, którą spędzał w Mediolanie. Volatile Interests (Zmienne zainteresowania) to wizualna analiza domowego środowiska fotografa, w którym proste i często humorystyczne kompozycje jedzenia i przedmiotów codziennego użytku nawiązują do dni spędzonych w izolacji. Mexican Feast (Meksykańska fiesta) to świętowanie meksykańskiej kuchni i tradycji rzemieślniczych. Żywe, jasne kolory i faktury tworzonych w studiu konstrukcji Palomy Rincon(Hiszpania) stanowią hołd dla kultury, z której wywodzi się autorka.

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Sea Drops (Morskie krople) autorstwa Angela Fitora (Hiszpania) to fotograficzny esej badający życie wewnątrz kropli wody morskiej. Używając mikropipet i zaprojektowanego przez siebie studia do mikrofotografii, autor otwiera okno w kształcie kropli wody, ukazując wspaniale zróżnicowany świat różnych gatunków planktonu. Portrety, zdjęcia lotnicze i podwodne: cykl Raw Nature (Surowa natura), którego autorem jest Graeme Purdy (Wielka Brytania) ukazuje zadziorne i majestatyczne piękno dzikich zwierząt. Locust Invasion in East Africa (Inwazja szarańczy w Afryce Wschodniej) autorstwa Luisa Tato (Hiszpania) dokumentuje niszczycielską inwazję szarańczy pustynnej, która całkowicie zniszczyła całe pola roślinności i upraw na wschodzie Czarnego Kontynentu. Ostatnia plaga szarańczy okazała się najpoważniejszą, jakiej region ten zaznał od dziesięcioleci. Sytuację pogorszyły jeszcze restrykcje związane z pandemią, które zakłóciły łańcuchy dostaw pestycydów.

Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Natasha Egan, dyrektor wykonawcza Museum of Contemporary Photography w Chicago; Sunyoung Kim, kuratorka Museum of Photography w Seulu; Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor African Artists' Foundation i LagosPhoto Festival; Lindsay Taylor, kuratorka University of Salford Art Collection; Hannah Watson, dyrektor wydawnictwa Trolley Books; oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.

— Integralność, intencjonalność i przemyślana obróbka zdjęć zaprezentowanych w tegorocznych projektach wzbudziły dyskusje i szczere uznanie jury — mówi Mike Trow o pracach tegorocznych finalistów i zdobywców wyróżnień. — Fotografowie sprostali wyzwaniom roku 2020, wykorzystując ten czas na zagłębienie się w osobiste projekty i ukazanie historii rozgrywających się w lokalnych społecznościach. Ich wysiłki naprawdę się opłaciły. Prace finalistów i zdobywców wyróżnień prezentowały najwyższą jakość, przez co konkurs miał w tym roku wyjątkowy charakter.

Nazwiska zwycięzców konkursu studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2021 zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2021 r. na platformie internetowej i platformie wideo World Photography Organisation.

ARCHITEKTURA

Finaliści:

 • Tomáš Vocelka, Czechy
 • Frank Machalowski, Niemcy
 • Gu Guanghui, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

 • Peter Franck, Niemcy
 • Luca Locatelli, Włochy
 • Leonardo Costa Braga, Brazylia
 • Arvind Jayashankar, Belgia
 • Karin Nützi-Weisz, Szwajcaria

KREATYWNOŚĆ

Finaliści:

 • Mark Hamilton Gruchy, Wielka Brytania
 • Luigi Bussolati, Włochy
 • Sasha Bauer, Rosja

Wyróżnienia:

 • Andrea Alkalay, Argentyna
 • Ilka & Franz, Niemcy
 • Kyung-Hoon Kim, Korea Południowa
 • Delphine Blast, Francja
 • Julia Keil, Niemcy
 • Niloofar Mahmoudian, Iran
 • Michelle Watt, USA

PROJEKTY DOKUMENTALNE

Finaliści:

 • Vito Fusco, Włochy
 • Craig Easton, Wielka Brytania
 • Lorenzo Tugnoli, Włochy

Wyróżnienia:

 • Justyna Górniak, Polska
 • Alexey Pavlov, Rosja
 • Marcos Azulay, Argentyna
 • Ingmar Björn Nolting, Niemcy
 • Tomasz Lazar, Polska
 • Agnieszka Maruszczyk, Polska
 • JM Lopez, Hiszpania

ŚRODOWISKO NATURALNE

Finaliści:

 • Simone Tramonte, Włochy
 • Mohammad Hossein Madadi, Iran
 • Antonio Pérez, Hiszpania

Wyróżnienia:

 • Li Wentao, Chiny kontynentalne
 • Alessandro Gandolfi, Włochy
 • Felipe Fittipaldi, Brazylia
 • Antonio Faccilongo, Włochy

KRAJOBRAZ

Finaliści:

 • Majid Hojati, Iran
 • Andrea Ludovico Ferro, Włochy
 • Fyodor Savintsev, Federacja Rosyjska

Wyróżnienia:

 • Samad Ghorbanzadeh, Iran
 • Mehrdad Fathi, Iran
 • Marc Hennige, Niemcy
 • Marvin Grey, Filipiny
 • Niklas Eschenmoser, Szwajcaria
 • Carol Graham, Wielka Brytania

PORTRET

Finaliści:

 • Craig Easton, Wielka Brytania
 • Julia Fullerton-Batten, Wielka Brytania
 • Jane Hilton, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

 • Christian K. Lee, USA
 • Richard Ansett, Wielka Brytania
 • Agnese Morganti, Włochy
 • John Millar, Wielka Brytania
 • Theo Gould, Wielka Brytania
 • Luca Rotondo, Włochy

PORTFOLIO

Finaliści:

 • Laura Pannack, Wielka Brytania
 • Brais Couto, Hiszpania
 • Loli Laboureau, Argentyna

Wyróżnienia:

 • Ilka & Franz, Niemcy
 • Peter Franck, Niemcy
 • Sergio Aparicio - Okobé, Hiszpania
 • Alessandro Gandolfi, Włochy
 • Kayode Moyosade, Nigeria
 • Marylise Vigneau, Francja
 • Jacob Ehrbahn, Dania

SPORT

Finaliści:

 • Anas Alkharboutli, Syria
 • Patrick Meinhardt, Hiszpania
 • Farzam Saleh, Iran

Wyróżnienia:

 • Antonio Aragón Renuncio, Hiszpania
 • Charly López, Hiszpania
 • Anton Dotsenko, USA
 • Michael Hanke, Czechy
 • Florian Gruet, Francja
 • Barbora Reichova, Czechy

MARTWA NATURA

Finaliści:

 • Peter Eleveld, Holandia
 • Alessandro Pollio, Włochy
 • Paloma Rincon, Hiszpania

Wyróżnienia:

 • Igor Kryukov, Federacja Rosyjska
 • Wesley Dombrecht, Belgia
 • Berenice Riu, Hiszpania
 • Lorenzo Pennati, Włochy
 • Jan Prengel, Niemcy
 • Maryna Masel, Ukraina

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Finaliści:

 • Luis Tato, Hiszpania
 • Graeme Purdy, Wielka Brytania
 • Angel Fitor, Hiszpania

Wyróżnienia:

 • Levon Biss, Wielka Brytania
 • Brent Stirton, RPA
 • Will Burrard-Lucas, Wielka Brytania
 • Aleksander Nordahl, Norwegia

Źródło: Sony Corporation

www.sony.net

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Dwie nagrody Golden Arrow 2022 dla Opus B
W tegorocznej edycji konkursu zdobyliśmy nagrodę główną za działania dla marki Jurajska oraz wyróżnienie za kampanię dla Familijnych.
„Pierwsza Pomoc Ludzkości” z pierwszymi pięcioma nominacjami w konkursie Cannes Lions
Kampania "Pierwsza Pomoc Ludzkości", zrealizowana przez VMLY&R dla BNP Paribas Bank Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża trafiła na pierwsze z opublikowanych shortlist ruszającego właśnie festiwalu reklamowego Cannes Lions.
Extrahut zwycięzcą konkursu Exaw.pro za projekt Busylamp
ExtraHut, studio product design z grupy kapitałowej TenderHut wygrało tegoroczną edycję konkursu promującego projektantów UI/UX oraz Service Design EXAW.PRO. Zwycięski projekt jest realizowany przez studio dla BusyLamp, dostawcy oprogramowania dla branży prawnej.
Gong, MSL, Wavemaker i Netflix – polskie agencje ze Złotą Statuetką Cannes Lions
Czy kradzież może być sztuką? Wspólny projekt agencji GONG, MSL i Wavemaker dla Netflix pokazuje, że tak. Podczas wczorajszej gali Cannes Lions, kampania „Sztuka kradzieży” została nagrodzona Złotym Lwem w kategorii „Outdoor”.
Maria Rosa została laureatką w prestiżowym konkursie CMO AWARDS 2021. Dyrektorka marketingu online ERGO Hestii, otrzymała nagrodę w kategorii Brand Guardian. Nagroda jest wyrazem uznania dla strategii komunikacji tworzonej przez ubezpieczyciela razem z polskimi artystami.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764