logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści i wyróżnieni w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2021

  PR 26.02.2021, przeczytano 1194 razy
ilustracjastrzałka
Florian Gruet, France, Shortlist, Professional competition, Sport, Sony World Photography Awards

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2021. W 14. edycji nagradzane są cykle zdjęć wyróżniających się doskonałością techniczną i świeżym spojrzeniem na problematykę współczesności.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-i-wyroznieni-w-konkursie-profesjonalnym-sony-world-photography-awards-2021,390405,artykul.html

Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2021 zostanie wybrany spośród finalistów konkursu profesjonalnego, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 15 kwietnia. Z tej okazji 15 kwietnia na platformach cyfrowych World Photography Organisation udostępniony zostanie program z udziałem zwycięzców, prowadzony przez historyka sztuki Jacky Klein i konferansjera Nisha Kumara.

Do czterech konkursów w ramach Sony World Photography Awards 2021 zgłoszono ponad 330 000 zdjęć z 220 krajów i terytoriów, z czego rekordową liczbęponad 145 000 zdjęć w 10 kategoriach konkursu profesjonalnego. W tym roku wprowadzono kategorię Portfolio, w której fotografowie mogą zgłaszać pojedyncze zdjęcia z różnych cyklów, reprezentujące jednak spójny styl i umiejętności techniczne.

Wśród wyróżnionych w kategorii Projekty Dokumentalne znalazły się trzy osoby z Polski.

Finalistami konkursu Sony World Photography Awards 2021 są następujący fotografowie i projekty:

ARCHITEKTURA I DESIGN

W cyklu zatytułowanym Hymn of the Building Site (Hymn dla placu budowy) Gu Guanghui (Chiny kontynentalne) prezentuje zdjęcia przedstawiające place budów w okręgu Ninghai w chińskiej prowincji Zhejiang. Na zdjęciach z lotu ptaka robotnicy i miejsca budowy są zredukowani do abstrakcyjnych wzorów. Z abstrakcyjnym punktem widzenia pracuje także Frank Machalowski (Niemcy). Jego cykl zatytułowany Meisterhäuser Bauhaus-Dessau zawiera wielowarstwowe, wykonane techniką wielokrotnej ekspozycji zdjęcia budynków zaprojektowanych przez Waltera Gropiusa w Dessau. Projekt Eternal Hunting Ground (Kraina wiecznych łowów) Tomáša Vocelki (Czechy) to zdjęcia byłego kompleksu wojskowego, przekształconego przez architekta-minimalistę Petra Hajka w krematorium dla zwierząt.

KREATYWNOŚĆ

Wykorzystując rodzinne pamiątki do tworzenia zainscenizowanych wizualnych metafor Sasha Bauer (Rosja) bada historię swojej rodziny przez pryzmat burzliwego życia dziadka — od dorastania w sierocińcu po lata służby w rosyjskiej armii. Ampelio and I (Ampelio i ja) — cykl zdjęć, których autorem jest Luigi Bussolati (Włochy) — zawiera fotografie odnalezione w starym rodzinnym albumie, nałożone na pejzaże Parmy i terenów wzdłuż Padu. Projekt powstał dla upamiętnienia wuja Bussolatiego, pasjonata fotografii, który w 1942 roku odebrał sobie życie. W cyklu Marka Hamiltona Gruchy’ego (Wielka Brytania) pod tytułem The Moon Revisited (Księżyc — nowe spojrzenie) nieobrabiane wcześniej zdjęcia NASA i JPL z misji Apollo zostały połączone ze zdjęciami wolnymi od praw autorskich, odnoszącymi się do kluczowych okresów w historii — od minionych wojen przez ruch pop-artu po trwającą pandemię. Powstałe w ten sposób fotomontaże przedstawiają kontrast między niezmienną powierzchnią Księżyca a dynamicznym tempem wydarzeń na Ziemi.

PROJEKTY DOKUMENTALNE

W cyklu Thatcher’s Children (Dzieci pani Thatcher) Craig Easton (Wielka Brytania) bada chroniczną naturę ubóstwa i skutki polityki społecznej kolejnych rządów, doświadczane przez trzy pokolenia jednej rodziny z północnej Anglii. The Killing Daisy (Zabójcza stokrotka), cykl autorstwa Vito Fusco (Włochy) prezentuje kwiat z rodzaju złocieni, w niektórych kulturach nazywany „kwiatem śmierci”. Delikatne, ale zabójcze dla owadów stokrotki stanowią podstawę kwitnącego przemysłu organicznych środków owadobójczych w Kenii. Lorenzo Tugnoli(Włochy) jest autorem zdjęć zatytułowanych Beirut Port Explosion (Eksplozja w porcie w Bejrucie), ukazujących zniszczenia po potężnym wybuchu, który w sierpniu 2020 r wstrząsnął stolicą Libanu. Detonacja 2750 ton azotanu amonu w bejruckim porcie spowodowała śmierć setek ludzi, a tysiące pozbawiła dachu nad głową.

ŚRODOWISKO NATURALNE

Mohammad Hossein Madadi (Iran) stworzył cykl zdjęć A City Under Dust Clouds (Miasto pod chmurami pyłu), reportaż o Ahwazie — miejscu, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, mieście wiecznie pokrytym chmurą pyłów w kolorze sepii. W cyklu The Sea Moves Us, the Sea Moves Fuvemeh (Morze nas niesie, morze niesie Fuvemeh) Antonio Pérez (Hiszpania) ukazuje życie mieszkańców Fuvemeh, małej wioski rybackiej w Ghanie. Seria portretów zestawiona jest ze zdjęciami opuszczonych, zrujnowanych domów, które rybacy musieli porzucić z powodu rosnącego poziomu morza i erozji wybrzeża. Net-Zero Transition (Przejście do zerowej emisji netto) to cykl, którego autorem jest Simone Tramonte (Włochy). Zdjęcia ukazują Islandię — kraj produkujący obecnie 100% swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To studium sukcesu, który może stanowić inspirację dla innych państw dążących do bardziej zrównoważonej przyszłości.

KRAJOBRAZ

W cyklu Silent Neighbourhoods (Ciche dzielnice) Majid Hojati (Iran) przedstawia pejzaże wokół opuszczonych budowli, które w wymownym milczeniu poetycko przywołują na myśl historie swoich dawnych mieszkańców. Zaïm autorstwa Andrei Ludovica Ferro (Włochy) bada pojęcia ikonografii i poświęcenia wyrażone w plakatach propagandowych, które zdominowały miejskie pejzaże Trypolisu w Libanie. Volcano (Wulkan), cykl autorstwa Fyodora Savintseva (Rosja), przedstawia żywe kolory, naturalną różnorodność i niezwykłe właściwości pasa wulkanicznego na rosyjskiej Kamczatce.

PORTFOLIO

W zdjęciach zrobionych w rodzinnym mieście Ourense w Galicji fotoreporter Brais Couto (Hiszpania) przedstawia serię przejmujących i dramatycznych scen, ukazując lokalne wydarzenia i problemy — od skutków pandemii po pożary lasów i lokalne zwyczaje karnawałowe. W cyklu Citizens of Tomorrow (Obywatele jutra) dyrektor kreatywny i fotograf Loli Laboureau (Argentyna) zestawia kontrastujące ze sobą stylowe sceny uliczne z całego świata „takiego jak kiedyś” z kolorowymi i dramatycznie zainscenizowanymi portretami przedstawiającym „nową normalność”. Na zdjęciach pochodzących z różnych osobistych projektów Laura Pannack (Wielka Brytania), fotoreporterka społeczna i autorka portretów, wykorzystuje symbolikę i stonowaną paletę kolorów, aby ukazać wrażliwość i intymność bohaterów swoich prac.

PORTRET

W swoim drugim wyróżnionym projekcie Craig Easton (Wielka Brytania) przedstawia Bank Top, cykl zdjęć stworzony we współpracy z pisarzem i naukowcem Abdulem Azizem Hafizem, badający poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii na przykładzie silnie zżytej wspólnoty w jednej z dzielnic Blackburn. W cyklu Looking Out from Within, 2020 (Patrząc od wewnątrz, 2020) Julia Fullerton-Batten (Wielka Brytania) wychodzi na ulice swojej dzielnicy w zachodnim Londynie, aby udokumentować sąsiadów zamkniętych w domach z powodu pandemii, tęsknie wyglądających przez okna. Cykl zainspirowany filmem Johna Houstona Skłóceni z życiem (1961), Drag Queen Cowboys autorstwaJane Hilton (wielka Brytania), to czarno-białe portrety drag queens z Las Vegas, sfotografowanych w strojach z epoki Dzikiego Zachodu na pustynnym tle stanu Newada.

SPORT

W cyklu Sport and Fun Instead of War and Fear (Sport i zabawa zamiast wojny i strachu) Anas Alkharboutli (Syria) w poruszający sposób dokumentuje działanie szkoły karate Wasima Satota dla dzieci z wioski Aljiina, niedaleko Aleppo, gdzie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 15 lat, także niepełnosprawni, spotykają się, by stworzyć wspólnotę i przezwyciężać traumę wojny. Iron Fit Kenya Patricka Meinhardta (Hiszpania) przedstawia sportowców z całej wschodniej Afryki biorących udział w drugich zawodach kulturystycznych Iron Fit w Nairobi. Rooftops (Dachy) Farzama Saleh (Iran) ukazuje irańskich sportowców, którzy trenują na dachach, aby zachować zdrowie i formę w czasie pandemii.

MARTWA NATURA

W cyklu Still Life Composition, shot on Wet Plate (Martwa natura na mokrej płycie) Peter Eleveld (Holandia) prezentuje czarno-białe obrazy szklanych wazonów, owoców i kwiatów, fachowo sfotografowanych i wywołanych przy użyciu wielkoformatowego aparatu i procesu mokrej płyty kolodionowej. Alessandro Pollio (Włochy) wpadł na pomysł swojego cyklu zdjęć podczas pierwszej ogólnokrajowej kwarantanny, którą spędzał w Mediolanie. Volatile Interests (Zmienne zainteresowania) to wizualna analiza domowego środowiska fotografa, w którym proste i często humorystyczne kompozycje jedzenia i przedmiotów codziennego użytku nawiązują do dni spędzonych w izolacji. Mexican Feast (Meksykańska fiesta) to świętowanie meksykańskiej kuchni i tradycji rzemieślniczych. Żywe, jasne kolory i faktury tworzonych w studiu konstrukcji Palomy Rincon(Hiszpania) stanowią hołd dla kultury, z której wywodzi się autorka.

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Sea Drops (Morskie krople) autorstwa Angela Fitora (Hiszpania) to fotograficzny esej badający życie wewnątrz kropli wody morskiej. Używając mikropipet i zaprojektowanego przez siebie studia do mikrofotografii, autor otwiera okno w kształcie kropli wody, ukazując wspaniale zróżnicowany świat różnych gatunków planktonu. Portrety, zdjęcia lotnicze i podwodne: cykl Raw Nature (Surowa natura), którego autorem jest Graeme Purdy (Wielka Brytania) ukazuje zadziorne i majestatyczne piękno dzikich zwierząt. Locust Invasion in East Africa (Inwazja szarańczy w Afryce Wschodniej) autorstwa Luisa Tato (Hiszpania) dokumentuje niszczycielską inwazję szarańczy pustynnej, która całkowicie zniszczyła całe pola roślinności i upraw na wschodzie Czarnego Kontynentu. Ostatnia plaga szarańczy okazała się najpoważniejszą, jakiej region ten zaznał od dziesięcioleci. Sytuację pogorszyły jeszcze restrykcje związane z pandemią, które zakłóciły łańcuchy dostaw pestycydów.

Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Natasha Egan, dyrektor wykonawcza Museum of Contemporary Photography w Chicago; Sunyoung Kim, kuratorka Museum of Photography w Seulu; Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor African Artists' Foundation i LagosPhoto Festival; Lindsay Taylor, kuratorka University of Salford Art Collection; Hannah Watson, dyrektor wydawnictwa Trolley Books; oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.

— Integralność, intencjonalność i przemyślana obróbka zdjęć zaprezentowanych w tegorocznych projektach wzbudziły dyskusje i szczere uznanie jury — mówi Mike Trow o pracach tegorocznych finalistów i zdobywców wyróżnień. — Fotografowie sprostali wyzwaniom roku 2020, wykorzystując ten czas na zagłębienie się w osobiste projekty i ukazanie historii rozgrywających się w lokalnych społecznościach. Ich wysiłki naprawdę się opłaciły. Prace finalistów i zdobywców wyróżnień prezentowały najwyższą jakość, przez co konkurs miał w tym roku wyjątkowy charakter.

Nazwiska zwycięzców konkursu studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2021 zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2021 r. na platformie internetowej i platformie wideo World Photography Organisation.

ARCHITEKTURA

Finaliści:

  • Tomáš Vocelka, Czechy
  • Frank Machalowski, Niemcy
  • Gu Guanghui, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

  • Peter Franck, Niemcy
  • Luca Locatelli, Włochy
  • Leonardo Costa Braga, Brazylia
  • Arvind Jayashankar, Belgia
  • Karin Nützi-Weisz, Szwajcaria

KREATYWNOŚĆ

Finaliści:

  • Mark Hamilton Gruchy, Wielka Brytania
  • Luigi Bussolati, Włochy
  • Sasha Bauer, Rosja

Wyróżnienia:

  • Andrea Alkalay, Argentyna
  • Ilka & Franz, Niemcy
  • Kyung-Hoon Kim, Korea Południowa
  • Delphine Blast, Francja
  • Julia Keil, Niemcy
  • Niloofar Mahmoudian, Iran
  • Michelle Watt, USA

PROJEKTY DOKUMENTALNE

Finaliści:

  • Vito Fusco, Włochy
  • Craig Easton, Wielka Brytania
  • Lorenzo Tugnoli, Włochy

Wyróżnienia:

  • Justyna Górniak, Polska
  • Alexey Pavlov, Rosja
  • Marcos Azulay, Argentyna
  • Ingmar Björn Nolting, Niemcy
  • Tomasz Lazar, Polska
  • Agnieszka Maruszczyk, Polska
  • JM Lopez, Hiszpania

ŚRODOWISKO NATURALNE

Finaliści:

  • Simone Tramonte, Włochy
  • Mohammad Hossein Madadi, Iran
  • Antonio Pérez, Hiszpania

Wyróżnienia:

  • Li Wentao, Chiny kontynentalne
  • Alessandro Gandolfi, Włochy
  • Felipe Fittipaldi, Brazylia
  • Antonio Faccilongo, Włochy

KRAJOBRAZ

Finaliści:

  • Majid Hojati, Iran
  • Andrea Ludovico Ferro, Włochy
  • Fyodor Savintsev, Federacja Rosyjska

Wyróżnienia:

  • Samad Ghorbanzadeh, Iran
  • Mehrdad Fathi, Iran
  • Marc Hennige, Niemcy
  • Marvin Grey, Filipiny
  • Niklas Eschenmoser, Szwajcaria
  • Carol Graham, Wielka Brytania

PORTRET

Finaliści:

  • Craig Easton, Wielka Brytania
  • Julia Fullerton-Batten, Wielka Brytania
  • Jane Hilton, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

  • Christian K. Lee, USA
  • Richard Ansett, Wielka Brytania
  • Agnese Morganti, Włochy
  • John Millar, Wielka Brytania
  • Theo Gould, Wielka Brytania
  • Luca Rotondo, Włochy

PORTFOLIO

Finaliści:

  • Laura Pannack, Wielka Brytania
  • Brais Couto, Hiszpania
  • Loli Laboureau, Argentyna

Wyróżnienia:

  • Ilka & Franz, Niemcy
  • Peter Franck, Niemcy
  • Sergio Aparicio - Okobé, Hiszpania
  • Alessandro Gandolfi, Włochy
  • Kayode Moyosade, Nigeria
  • Marylise Vigneau, Francja
  • Jacob Ehrbahn, Dania

SPORT

Finaliści:

  • Anas Alkharboutli, Syria
  • Patrick Meinhardt, Hiszpania
  • Farzam Saleh, Iran

Wyróżnienia:

  • Antonio Aragón Renuncio, Hiszpania
  • Charly López, Hiszpania
  • Anton Dotsenko, USA
  • Michael Hanke, Czechy
  • Florian Gruet, Francja
  • Barbora Reichova, Czechy

MARTWA NATURA

Finaliści:

  • Peter Eleveld, Holandia
  • Alessandro Pollio, Włochy
  • Paloma Rincon, Hiszpania

Wyróżnienia:

  • Igor Kryukov, Federacja Rosyjska
  • Wesley Dombrecht, Belgia
  • Berenice Riu, Hiszpania
  • Lorenzo Pennati, Włochy
  • Jan Prengel, Niemcy
  • Maryna Masel, Ukraina

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Finaliści:

  • Luis Tato, Hiszpania
  • Graeme Purdy, Wielka Brytania
  • Angel Fitor, Hiszpania

Wyróżnienia:

  • Levon Biss, Wielka Brytania
  • Brent Stirton, RPA
  • Will Burrard-Lucas, Wielka Brytania
  • Aleksander Nordahl, Norwegia

Źródło: Sony Corporation

www.sony.net

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Autopay, jednego z liderów polskiego rynku płatniczego, został nagrodzony dwiema statuetkami - złotą i srebrną - podczas Transform Awards Europe 2024. Teraz ma szansę na wyróżnienie globalne.
Agencja eventowa El Padre już po raz czwarty zdobyła tytuł Agencji Roku w konkursie organizowanym przez Meeting Planner. Z uroczystej gali rozdania nagród zespół wrócił również ze statuetką w kategorii Kongres.
Transform Awards: 5 londyńskich statuetek dla Touchideas
Agencja Touchideas zdobyła aż pięć statuetek podczas jubileuszowej XV edycji międzynarodowego konkursu Transform Awards 2024, który zakończył się właśnie w Londynie.
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2024
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć i historii, które w...
Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764