logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Koenig & Bauer na konferencjach poligraficznych

  PR 31.10.2018, przeczytano 1427 razy
ilustracjastrzałka
Paweł Krasowski podczas prezentacji grupy Koenig & Bauer Fot. hubergroup Polska

Firma Koenig & Bauer (CEE) była partnerem dwóch konferencji branżowych - „Inkredible Printing World” oraz „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”, zorganizowanych we wrześniu i w październiku br. W pierwszej z nich wzięło udział około 300 przedstawicieli drukarń offsetowych i fleksograficznych (wydarzenie uwzględniało m.in. dwa osobne dedykowane im panele), w drugiej – około 250 osób związanych z branżą druku wąskowstęgowego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/koenig-and-bauer-na-konferencjach-poligraficznych,379969,artykul.html

Koenig & Bauer (CEE): oferta dla drukarń offsetowych

Konferencja „Inkredible Printing World” została zorganizowana w dniach w dniach 27-28 września br. w podwrocławskiej Ślęzie przez hubergroup Polska oraz jej partnerów. Wśród nich znalazła się m.in. firma Koenig & Bauer (CEE), której przedstawiciele wygłosili trzy prezentacje. Pierwsza – autorstwa Pawła Krasowskiego, Marketing & Product Managera – była poświęcona koncernowi Koenig & Bauer i jego pozycji na rynku poligraficznym. Przedstawił on m.in. najważniejsze informacje na temat tego niemieckiego producenta, o ponad 200-letniej historii i 120-letnich doświadczeniach w budowie arkuszowych maszyn offsetowych.

- Nasza firma posiada – podkreślał Paweł Krasowski – ponad 5 tysięcy klientów użytkujących ok. 7,5 tys. maszyn, co daje nam 27% udziałów w globalnym rynku. Z uwzględnieniem starszych maszyn, niepodpiętych pod nasz system diagnostyczny, cyfry te wyglądają jeszcze bardziej okazale. Szczególną uwagę warto zwrócić na maszyny Koenig & Bauer dla druku opakowaniowego, które cechują wszechstronność (druk na podłożach o grubości do 2,5 mm), wysoka wydajność (maksymalna prędkość to 20 tys. ark./h) i jakość.

Tu podał przykłady rozbudowanych, zaawansowanych technologicznie konfiguracji, stworzonych indywidualnie dla klientów z tej branży z różnych części świata. Wymienił też osiągi realizowane przez użytkowników maszyn Rapida, w kontekście ilości zadrukowanych arkuszy netto, przeciętnej prędkości w ujęciu rocznym czy liczby dziennych oraz godzinowych przezbrojeń. Na zakończenie wskazał na wciąż olbrzymi potencjał branży poligraficznej, przytaczając dane odnośnie produkcji dziełowej i akcydensowej z rynku niemieckiego.

Druga prezentacja, wygłoszona wspólnie przez Pawła Krasowskiego i Grzegorza Szymczykowskiego – dyrektora ds. sprzedaży i serwisu Koenig & Bauer (CEE), nosiła tytuł „Trendy automatyzacji procesów na przykładzie offsetowej maszyny arkuszowej XXI wieku”. Pierwszy z nich omówił najważniejsze rozwiązania automatyzujące i usprawniające produkcję poligraficzną, jakie firma Koenig & Bauer stosuje w maszynach z serii Rapida. Znalazły się wśród nich m.in. znane z licznych instalacji: napęd DriveTronic, system PlateIdent, systemy mycia CleanTronic, automatyczny system wymiany wałka aniloksowego – AniloxLoader, system symultanicznego mycia wałków – DriveTronic SRW, logistyka stosu, systemy suszenia VariDry.

Grzegorz Szymczykowski z kolei podkreślił znaczenie zaawansowanych rozwiązań kontrolno-pomiarowych w kontekście automatyzacji procesu drukowania i zapewnieniu mu odpowiedniej jakości i stabilności. Wymienił tu m.in.: stanowisko kierowania ErgoTronic, konsolę LogoTronic (zapewniającą komunikację maszyny z działem prepress) oraz system inspekcji arkuszy i protokołowania – QualiTronic PDF Check.

- Warto zaznaczyć, że nasze rozwiązania są zbieżne z – bazującą na automatyzacji i cyfryzacji – ideą „Przemysłu 4.0” oraz kompatybilne ze standardami JDF/JMF. W efekcie pozwalają na stworzenie kompletnego workflow produkcyjnego, połączonego z systemem MIS – mówił Grzegorz Szymczykowski. Na zakończenie wspomniał o systemie ErgoTronic AutoRun, uwzględniającym tzw. „inteligentne” rozwiązania w niektórych przypadkach mające wyręczać pracę operatora oraz o aplikacji Rapida LiveApp, umożliwiającej monitorowanie pracy maszyn Rapida z poziomu urządzenia przenośnego.

ilustracjastrzałka

Koenig & Bauer (CEE): oferta dla drukarń fleksograficznych

Trzecia z prezentacji, tym razem przygotowana z myślą o uczestnikach panelu fleksograficznego konferencji „Inkredible Printing World”, została przygotowana przez Andrzeja Wasielaka – Sales Managera Flexo CEE i Kamila Haczmeriana – Sales Managera Flexo. Zatytułowana „Chodzi o elastyczność i efektywność”, omawiała aspekty wydajnej, sprawnej i stabilnej produkcji opakowań i etykiet w kontekście rozwiązań Koenig & Bauer Flexotecnica i Nilpeter, jakie znajdują się w ofercie firmy.

- Jakość druku jest kluczowa – przekonywał Andrzej Wasielak – stąd innowacje technologiczne wprowadzane w zakresie form drukowych, oprogramowania, farb, aniloksów i materiałów eksploatacyjnych. Od maszyn wymaga się optymalnych warunków do reprodukcji, stabilności i powtarzalności. Jednak równie istotne w całym procesie produkcji są jej elastyczność i wydajność. Drukarze oczekują wysokiej produktywności, minimalizacji przestojów, szybkiego przezbrajania, redukcji odpadów i automatyzacji działań. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując maszyny fleksograficzne dwóch marek: średnio- i szerokowstęgowe Koenig & Bauer Flexotecnica oraz wąskowstęgowe Nilpeter.

Andrzej Wasielak zaprezentował wybrane rozwiązania, znajdujące zastosowanie w maszynach pierwszego z wymienionych producentów: centralny cylinder (to cecha charakterystyczna wszystkich maszyn Koenig & Bauer Flexotecnica), AIF – automatyczną i jednoczesną regulację docisku na wszystkich zespołach, IRF – interaktywny system kontroli pasowania, FMF – spektrofotometryczną analizę gotowego wydruku, wysokowydajny tunel suszący (to nowość w ofercie firmy), nowej generacji system farbowy oraz Speedy Clean – system automatycznego mycia.

Z rozwiązaniami marki Nilpeter, od ponad roku obecnymi w ofercie Koenig & Bauer (CEE), uczestników konferencji zapoznał Kamil Haczmerian. Skupił się na modelu fleksograficznym All New FA, bazującym na zupełnie nowej koncepcji i nowej platformie, mającym umożliwić szybkie przezbrajanie przy minimalnej ilości odpadów, a przy tym zapewniającej najwyższą jakość druku. Maszyna ta – jak podkreślał prelegent – oferuje zwiększoną modułowość, a także możliwość rekonfiguracji i rozbudowy o kolejne opcje, wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika. Kamil Haczmerian wymienił poszczególne rozwiązania zastosowane w modelu All New FA, m.in. obsługę za pomocą tabletu, aluminiową komorę raklową pokrytą teflonem –CleanInking (pozwalającą na szybkie usuwanie farby i czyszczenie), tuleje formatowe i QC Die – szybką zmianę wykrojnika. Wymienił też tzw. pakiety automatyzujące, które umożliwiają szybsze narządzanie, przezbrajanie, wznawianie wcześniej realizowanych prac, a zarazem zwiększają produktywność i minimalizują przestoje.

Z innym rozwiązaniem marki Nilpeter – cyfrową maszyną hybrydową Panorama Hybrid – mieli okazję zapoznać się z kolei uczestnicy konferencji „Etykiety samoprzylepne – najnowsze technologie”, zorganizowanej przez wydawnictwo Polski Drukarz w Mrągowie, w dniach 18-19 października br. Po omówieniu portfolio firmy Nilpeter (obejmującego maszyny wyposażone w zespoły fleksograficzne i offsetowe, ale też cyfrowe oraz liczne moduły uszlachetniające), Kamil Haczmerian skupił się na modelu Panorama. Jest to maszyna bazująca na technice inkjet UV, uwzględniająca też druk fleksograficzny i przetwarzanie.

- Jest to w pełni zintegrowane, przyszłościowe rozwiązanie, oferujące możliwość indywidualnej konfiguracji – mówił. – Większość opcji i urządzeń peryferyjnych to własna produkcja firmy Nilpeter: zespoły fleksograficzne, moduły do tłoczenia folią na zimno i na gorąco, laminowania, czy wykrawania semi- bądź rotacyjnego. Maszyna jest dedykowana niskonakładowej produkcji etykietowej, sterowana poprzez inteligentny system workflow z intuicyjnym, prostym w obsłudze interfejsem użytkownika. Warto podkreślić jej rozszerzony gamut kolorystyczny: poza drukiem CMYK maszyna oferuje druk z dodatkową bielą i – opcjonalnie – w kolorze pomarańczowym. Na uwagę zasługuje także kompleksowe wsparcie zapewniane przez producenta: zdalny dostęp online, program konserwacji prewencyjnej, okresowe raporty analityczne oraz monitorowanie stanu systemu.

ilustracjastrzałka

Mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE): - Cieszymy się, że dzięki obecności na obu konferencjach mogliśmy dotrzeć z informacjami o naszych rozwiązaniach do kilkuset osób reprezentujących polską branżę poligraficzną. Mamy nadzieję, że dzięki temu wzmocniliśmy przekaz jaki towarzyszy zmianom w całym koncernie Koenig & Bauer – bycia globalnym graczem, obecnym w wielu segmentach rynku, a liczne spotkania zrealizowane przy okazji obu wydarzeń zaowocują kolejnymi wdrożeniami maszyn z naszej oferty.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com/pl/

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

N Smith & Co użytkownikiem maszyny Agfa Onset X3 HS
Agfa poinformowała o zainstalowaniu w firmie N Smith & Co, specjalizującej się w produkcji z zastosowaniem podłoży kartonowych, pierwszej na rynku brytyjskim, w pełni zautomatyzowanej wersji maszyny drukującej Onset H3 HS.
RemaDays 2024: rozwiązania Sun Chemical na stoisku firmy Atler
Atler to polski przedstawiciel wielu globalnych marek z segmentu cyfrowego druku wielkoformatowego. Jego oferta obejmuje m.in. atramenty Sun Chemical, dedykowane produkcji w różnych technologiach: solwentowej, UV czy sublimacyjnej. Rozwiązania te były wspólnie promowane przez obie firmy podczas odbywających się niedawno targów RemaDays Warsaw 2024. Stoisko firmy Atler było jednym z...
Ellco Etikett instaluje maszynę Mark Andy Digital Series HD
Ellco Etikett – znacząca i niezależna drukarnia etykietowa z Norwegii - zainstalowała w swoim zakładzie w Gjelleråsen (k. Oslo) nową maszynę drukującą Mark Andy Digital Series HD. To hybrydowe rozwiązanie, uwzględniające techniki fleksograficzną i inkjetową, zastąpiło tu dwa urządzenia tonerowe, zapewniając – jak podkreśla kierownictwo firmy –...
Remadays 2024: automatyzacja w roli głównej na stoisku Duplo
Automatyzacja stała się motywem przewodnim prezentacji Duplo podczas targów RemaDays Warsaw 2024. Okazało się bowiem, że klienci poszukują obecnie tego typu rozwiązań. Z kolei firma Duplo ma w tej kwestii bardzo wiele do zaoferowania. Od lat dostarcza bowiem maszyny automatyzujące działy introligatorskie drukarń. Jej sprzęt wspiera również produkcję w firmach...
Stora Enso Packaging Automation wzbogaca portfolio o polskie rozwiązania
Stora Enso poinformowała o rozbudowie swojego portfolio w obszarze automatyzacji pakowania – Packaging Automation. W tym celu nawiązała współpracę z firmą Radpak – polskim producentem koncentrującym się na rozwiązaniach automatyzujących procesy pakowania na rynku pierwotnym i wtórnym.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764