logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wielkopolskie firmy targowe apelują do lokalnych parlamentarzystów

  PR 01.12.2020, przeczytano 127 razy

Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, a także otrzymanie rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu dla firm na najbliższe 14 miesięcy – o wprowadzenie takich rozwiązań w kolejnej wersji Tarczy zwracają się w imieniu firm około targowych do wielkopolskich parlamentarzystów przedsiębiorcy z firm: Expo Construct sp z o.o. i PPHU Tommag działających w Poznaniu i okolicach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wielkopolskie-firmy-targowe-apeluja-do-lokalnych-parlamentarzystow,389398,artykul.html

Poznań nazywany jest polską stolicą branży targowej. To tu, na należących do Międzynarodowych Targów Poznańskich terenach, od kilkudziesięciu lat organizowane są imprezy, na które ściągają przedstawiciele wielu branż z całego świata. W regionie działają tysiące firm pracujących i właściwie żyjących wyłącznie z targów. Jednymi z nich są m.in. wykonująca stoiska  firma Expo Construct i zajmująca się reklamą targową firma Tommag. Jeszcze do niedawna, obie firmy  i setki podobnych, były spokojne o swój byt, a kooperujący z nimi lokalni podwykonawcy otrzymywali stałe zlecenia.

W marcu przyszła jednak pandemia i zupełnie wywróciła dotychczasowy spokój. Pracujące dla branży firmy stanęły na krawędzi upadku.

Przez brak zleceń znalazły się one w krytycznej sytuacji. Nie mogą bowiem wypracować żadnego zysku, a przez to regulować bieżących zobowiązań. Niemal każda z firm zastanawia się dziś nad swoją przyszłością i bije się z myślami, czy rozpocząć już zwalnianie pracowników. Niepewność i niewystarczające środki na przetrwanie to główne powody tej sytuacji – piszą do wielkopolskich parlamentarzystów przedstawiciele Expo Construct i Tommag. Przyznają, że pomimo czasowego odblokowania, targi od marca właściwie nie istnieją. Związane z nimi firmy skorzystały z rządowej pomocy, jednak, aby dotrwać do końca spowodowanej przez pandemię blokady, potrzebne jest dalsze wsparcie. Chodzi przede wszystkim o rozwiązania neutralne dla budżetu:  

  • Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ich ubiegłorocznego przychodu była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą,
  • Otrzymanie rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.
  • Dodatkowym kryterium byłby również spadek przychodów firmy od czasu rozpoczęcia pandemii, o minimum 75% w stosunku do roku ubiegłego. Pomoc ta zostałaby określona na najbliższe 14 miesięcy i wypłacana byłaby w transzach miesięcznych.

- Z takimi postulatami w imieniu branży wystąpił Komitet Obrony Branży Targowej podczas protestu przeprowadzonego pod KPRM dnia 28.10.2020. Do naszych postulatów próbowaliśmy przekonać przedstawicieli rządu RP w osobie Pana Premiera Jarosława Gowina oraz Pani Minister Olgi Semeniuk, a osobną petycję skierowaliśmy bezpośrednio do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego – przeczytać można w skierowanym do wielkopolskich parlamentarzystów piśmie.

- Wszystkie te firmy, z którymi dotychczas intensywnie współpracowaliśmy, dzwonią do nas, piszą, pytają nas, czy nie mamy dla nich choćby najmniejszego zlecenia, aby mogli przetrwać – relacjonują przedstawiciele firm  Expo Construct i Tommag. Przyznają, że dziś nie są w stanie zapewnić podwykonawcom i firmom zależnym żadnej przyszłości, bo sami nie wiedzą, jak utrzymać swoich pracowników, skąd mieć na ich wynagrodzenia, koszty stałe.

- Wraz z upadkiem branży, konsekwencje dla całej polskiej gospodarki będą wręcz katastrofalne. Firmy, takie jak nasza, budujące 99% stoisk za granicą, generują najlepszy z możliwych dla kraju dochód – wskazują. Działające w branży targowej przedsiębiorstwa wszystkie surowce kupują na rynku lokalnym, zatrudniają osoby na miejscu do produkowania stoisk oraz do ich montażu. Do obsługi  imprez i  transportu korzystają również z  Polskich dostawców tj: wypożyczalnie mebli, sprzętu AV.

- Eksportując to na Zachód, sprowadzamy do kraju dewizy, z których po wymianie na złotówki, opłacane są składki ubezpieczeniowe, podatki, wynagrodzenia  dla pracowników, dalsze zakupy i inwestycje – wymieniają.

Zwracają uwagę, że to olbrzymi wkład finansowy dla gospodarki Polski, którego brak odczujemy jako Państwo dopiero w przyszłym roku podatkowym.

- Ale wtedy będzie już za późno na refleksję. Międzynarodowe targi to baro skomplikowana i specyficzna branża, której nie można się nauczyć na kursach czy studiach – kreślą taki scenariusz i ostrzegają, że gdy firmy zwolnią pracowników, można spodziewać się faktycznego końca tej branży. - Oni raz znikną z targowego rynku pracy, powstanie dziura na lata, a Polska będąca dotychczas liderem tego rynku w Europie, stanie się nieznacząca i będzie musiała oddać to pole krajom, którezdołają utrzymać firmy napędzające ich gospodarkę – przewidują właściciele firm Expo Construct i Tommag, a pomysły o przebranżowieniu nazywają pozbawionymi konkretów i wymagającymi dużych nakładów finansowych. Dziś liczyć mogą tylko na głos parlamentarzystów z Wielkopolski. Apel wysłali m.in. do Jadwigi Emilewicz, Bartłomieja Wróblewskiego, Szymona Szynkowskiego Vel Sęka, Krzysztofa Czarneckiego, Adama Szłapki i Krzysztofa Paszyka czy senatorów Marcina Bosackiego, Jana Filipa Libickiego, Jadwigi Rotnickiej i Wojciecha Ziemniaka.

Źródło: Komitet Obrony Branży Targowej

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nowy system ułatwi służbom dostęp do informacji o kontach bankowych Polaków
W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom szybko ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Zgodnie z unijnymi przepisami ma to być narzędziem walki z poważnymi przestępstwami. – Służby powinny mieć dostęp do danych...
Raportowanie umów o dzieło daje ZUS-owi większe możliwości ich kontroli i kwestionowania
Od stycznia przedsiębiorcy muszą raportować do ZUS-u wszystkie nowe umowy o dzieło. Rejestr pozwoli dokładniej oszacować liczbę takich umów na polskim rynku pracy i umożliwi ZUS-owi większą kontrolę nad tą formą wykonywania pracy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zakład może dokonać reklasyfikacji umowy i naliczyć zaległe składki. Jak szacuje GUS, w 2019 roku...
Coraz gorsze nastroje przedsiębiorców
Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotychczasowe obostrzenia w gospodarce zostaną utrzymane również po 17 stycznia. Wiele firm może nie wytrzymać przedłużającego się lockdownu. – Można się spodziewać zdecydowanie większej skali zwolnień, ale też fali niekontrolowanych bankructw – mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji...
W tym roku noworoczne wyprzedaże mają specyficzny charakter, gdyż ze względu na pandemiczne obostrzenia można z nich skorzystać przede wszystkim w sklepach internetowych. Czy na początku 2021 roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne okazje? Jak wynika z kolejnej edycji „Świątecznego Barometru Cenowego”, ruch cenowy w największych sklepach online w pierwszej dekadzie...
Ruch Polska 2050 przeciwko drastyczny treściom w przestrzeni publicznej
W Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa ruchu Polska 2050, na której posłanka Hanna Gill-Piątek, krakowski radny Rafał Komarewicz oraz Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów przedstawili problem polskich samorządów dotyczący drastycznych treści, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764