logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Wystawa Design dla wolności wolność w designie

  PR 29.08.2012, przeczytano 844 razy
ilustracjastrzałka

Polskie projektowanie graficzne 1981-2011. Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wystawa-design-dla-wolnosci-wolnosc-w-designie,16452,artykul.html

Miejsce: Sztokholm, Studio 44, Termin: 31 sierpnia - 15 września 2012.

Epigoni polskiej szkoły plakatu i pionierzy kapitalistycznej reklamy. Podziemne druki walczące i korporacyjne identyfikacje wizualne. Ikonografia narodowa i graficzna subwersja. Wystawa i projekt badawczy „Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” ukazuje i poddaje refleksji skomplikowane i nieoczywiste najnowsze dzieje polskiego projektowania graficznego wobec wciąż niedokończonego projektu transformacji. Wszystko to w kontekście skrajnie różnego od polskiego, dizajnu w dojrzałej demokracji Szwecji.

Wystawa pokazuje polskie projektowanie graficzne ostatnich trzech dekad, okresu gwałtownych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych. Założeniem projektu jest ukazanie, jak dizajn odzwierciedla te zmiany i jak w nich aktywnie uczestniczy. Punktem wyjścia dla wystawy jest teza, iż projektowanie graficzne jest zawsze uwikłane w dyskursy władzy i oporu. Wystawa ukazuje szerokie spektrum polskiej kultury wizualnej ostatnich trzydziestu lat: od podziemnych druków Solidarności, przez wernakularną reklamę lat 90, po artystyczne i wysmakowane druki powstałe w ostatniej dekadzie.

Wystawie towarzyszy aneks poświęcony projektowaniu w Szwecji, przygotowany we współpracy kuratorskiej z Sarą Kaaman i Martinem Falck ze Studia SM. Projekty na nim pokazane wchodzą w dialog z polskimi obiektami, pokazując nieoczywiste związki politycznie uwikłanego projektowania w krajach o diametralnie różnej politycznej historii i teraźniejszości. Ponadto, wystawa w Sztokholmie nawiązuje dialog ze szczególnym miejscem, w którym jest pokazywana. Oddolnie prowadzona galeria Studio 44 jest jedną z przestrzeni mieszczącej się w kamienicy artystycznej Kapsylen, której aktywistyczna tradycja, między innymi wydawnicza i drukarska, sięga lat 70. Oddolnie produkowane, walczące druki z Polski będą zatem pokazywane w jednej z najważniejszych przestrzeni kultury alternatywnej w Sztokholmie.

„Dizajn dla wolności – wolność w dizajnie” stanowi jeden z elementów projektu budowania długoterminowej polsko-szwedzkiej współpracy w dziedzinie projektowania graficznego. Przy okazji wystawy planowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących, wśród których znajdą się wykłady dla studentów i szerokiej publiczności, debaty z udziałem gości z Polski i Szwecji, warsztat druku na zabytkowych maszynach, oprowadzania kuratorskie, a także program rozrywkowy: Pecha Kucha organizowana we współpracy ze Svensk Form oraz koncert-performance Grzegorza Laszuka, który odbędzie się podczas wernisażu. Wśród gości z Polski znajdą się: Piotr Rypson, Jacek Mrowczyk, Agata „Endo” Nowicka, Agata Nowotny i inni. Wystawie towarzyszy anglojęzyczny katalog oraz reader, które mają eksperymentalną formę ręcznie wykonanego zina, dzięki czemu każdy egzemplarz jest unikatowy. Katalog oraz inne publikacje i gadżety związane z polskim projektowaniem graficznym będą dostępne w sklepiku znajdującym się na miejscu wystawy.

Jest to kolejna odsłona wystawy STGU pokazywanej w 2011 roku w Berlinie i w Tokio.

Źródło: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej STGU

www.stgu.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nikon z czterema nagrodami TIPA
Firma Nikon z przyjemnością informuje, że w tegorocznej edycji konkursu TIPA World Awards zdobyła nagrody w czterech kategoriach. Najnowszy aparat bezlusterkowy firmy Nikon, elegancki i stylowy Z f, został uhonorowany tytułem „Best Full-Frame Expert Camera” (Najlepszy pełnoklatkowy aparat – ekspert), a aparat Z 8 został nagrodzony prestiżowym...
W skupie akcji własnych o charakterze dywidendowym, przy wysokiej redukcji zapisów (ponad 90%), spółka Fabrity Holding nabyła 192,5 tys. akcji, które reprezentują 7,83% kapitału zakładowego. Transakcji miała wartość 7,7 mln zł, a spółka zamierza dodatkowo wypłacić akcjonariuszom około 7 mln zł w formie tradycyjnej dywidendy.  
lionelo dołącza do grona klientów Luckyyou
lionelo, producent wózków, fotelików samochodowych i innych produktów dziecięcych, dołącza do klientów poznańskiej agencji LUCKYYOU.
Pierwszy sklep Tchibo w nowym formacie otwarty w Poznaniu
Tchibo powraca do kawowego dziedzictwa. Marka z imponującą historią i tradycją, chcąc dzielić się swoją ekspertyzą, wprowadza w Polsce nowy koncept punktów własnych, ze zwiększoną przestrzenią kawiarnianą. Pierwsza kawiarnia Tchibo w nowej odsłonie właśnie pojawiła się na mapie Poznania (Centrum King Cross Marcelin). Menu obejmuje m.in. napoje kawowe i ciasta, zaś w...
Marta Szufranowicz dołącza do Gong
Marta Szufranowicz dołącza do zespołu GONG, obejmując stanowisko Strategy Director. Nowa dyrektorka strategii będzie nadzorować prace działu strategii dla takich klientów agencji jak ING, Żabka czy Netflix.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764