logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Finaliści konkursów studenckiego i młodzieżowego Sony World Photography Awards 2023

  PR 20.01.2023, przeczytano 464 razy
ilustracjastrzałka
Autorzy - patrz w sekcji Dodatkowe informacje

World Photography Organisation opublikowała listę finalistów konkursu studenckiego i młodzieżowego w edycji Sony World Photography Awards 2023. Nazwiska Fotografa Roku w konkursie studenckim oraz Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym zostaną ogłoszone 13 kwietnia, a ich prace będą prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2023 w londyńskim Somerset House w dniach 14 kwietnia – 1 maja 2023r.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/finalisci-konkursow-studenckiego-i-mlodziezowego-sony-world-photography-awards-2023,398702,artykul.html

Do konkursu studenckiego i młodzieżowego zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba uczestników. Celem obu wydarzeń jest promocja nowego pokolenia młodych fotografów i stworzenie im zachęty do dalszego rozwoju twórczego.

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO

Do finału tegorocznego konkursu studenckiego zakwalifikowano prace 10 studentów z czołowych światowych uczelni. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie serii od pięciu do dziesięciu zdjęć o tematyce In a Changing World (Pol. W zmianiejącym sie świecie), przedstawiających dobre strony rozwoju i postępu na świecie. Finałowe prace pokazują zróżnicowane podejście młodych fotografów do zmian w otoczeniu.

Kilka projektów poświęcono postępowi technicznemu. Za przykład może posłużyć Encyclopedia of Technology (Encyklopedia techniki) Bobby’ego Cheunga (Chiny kontynentalne, New York University Tisch School of the Arts, USA). Jego zdjęcia z elementami grafiki komputerowej skłaniają do refleksji nad tym, jak techniczne innowacje przenikają każdy aspekt życia. Podobny temat zgłębia seria Resignify (Nadać nowe znaczenie) autorstwa Marii Camili Ramirez Castañedy (Kolumbia, Universidad de Antioquia). Autorka pokazuje, jak miasto Medellín w Kolumbii zdefiniowało się na nowo jako czołowy ośrodek technologiczny.

Inni finaliści przyglądali się przystosowaniu lokalnych społeczności do szybko postępujących zmian. Seria Ephemeral Freedom (Ulotna wolność) autorstwa Arianny Todisco (Włochy, CFP Bauer) ukazuje życie społeczności Camminanti, koczowniczej mniejszości etnicznej z Sycylii. Keep the Yunnan Opera (Zachować operę z Junnanu) to seria nadesłana przez Longa Jinga (Chiny kontynentalne, Yunnan Arts University). Autor dokumentuje działalność regionalnej grupy teatralnej, uprawiającej zanikającą dziś, tradycyjną formę sztuki. Z kolei Born of Sand and Sun (Zrodzeni z piasku i Słońca) Petry Bašnákovej (Słowacja, Univerzita Tomáše Bati w Zlinie), bada siłę związków społeczności Beduinów z pustynią, która jest sercem ich kultury i tożsamości.

Kilka projektów dotyczy rodzinnego dziedzictwa. Seria It’s a Girl Again (Znowu dziewczynka) autorstwa Lidan Xu (Chiny kontynentalne, Tama Art University, Japonia) ukazuje tradycyjne postawy rodziny fotografki wobec płci i narodzin. Z kolei projekt ZK1AA nadesłany przez Nelly Farmiloe (Nowa Zelandia, Photography Studies College, Australia) to seria zdjęć pamiątek po dziadkach autorki mieszkających na Wyspach Cooka.

Obserwacja świata podlegającego nieustannym zmianom skłoniła kilkoro fotografów z listy finalistów do zwrócenia obiektywów aparatów na zjawiska, które pomagają im zachować perspektywę ciągłości. Seria Look Up to the Sky (Spójrz w niebo) stworzona przez Amy Gajjar (RPA, Red & Yellow Creative School of Business) zestawia lokalne krajobrazy z widocznym nad nimi niebem, zachęcając do poświęcenia chwili na dostrzeżenie piękna w zwykłych rzeczach. Projekt Expressions of Worship (Akty uwielbienia) autorstwa Mary Ashokeji (Wielka Brytania, Ravensbourne University London) to kameralne spojrzenie na nabożeństwo w lokalnym kościele; z kolei w serii Mirage (Miraż) Kaiyu Dong (Chiny kontynentalne, School of Visual Arts, USA) dokonuje analizy własnej codzienności, aby znaleźć w niej pęknięcia i sytuacje przełamujące powtarzalny schemat codziennego życia.

Spośród 10 finalistów jury konkursu wybierze zdobywcę tytułu Fotografa Roku 2023 w konkursie studenckim. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 13 kwietnia 2023 r., na gali Sony World Photgraphy Awards 2023 w Londynie. Uczelnia laureata otrzyma cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 000 euro.

Wyboru finalistów tegorocznego konkursu studenckiego dokonała Eliza Williams, redaktorka naczelna magazynu „Creative Review”.

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO

Na liście finalistów konkursu młodzieżowego znalazło się 7 fotografów, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. W tym roku uczestnicy zostali zaproszeni do twórczego rozwinięcia tematu Your Everyday (Twoja codzienność) i podzielenia się oryginalnym spojrzeniem na otaczający ich świat.

Niektórzy z wyróżnionych fotografów poświęcili swoje prace ulotnym chwilom dzieciństwa. Liberty McAuley (Wielka Brytania, 15 lat) przedstawiła dwoje dzieci bawiących się w berka w fontannie w upalny, letni dzień. Edmond Leong (Malezja, 19 lat) uchwycił zmiany wyrazu twarzy grupy dzieci. Z kolei zdjęcie Natalie Navratilovej (Czechy, 18 lat), na którym dzieci pływają wśród plastikowych rybek, to refleksja nad światem, jaki pozostawimy następnemu pokoleniu. Inni młodzi fotografowie szukali inspiracji w swoich środowiskach i najbliższym otoczeniu. Hai Wang (Chiny kontynentalne, 16 lat) sfotografował rzędy starannie ustawionych, pustych krzeseł na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, podkreślając wpływ pandemii na życie społeczne. Eason Zhang (Chiny kontynentalne, 14 lat) na zdjęciu zrobionym z okna samochodu doskonale uchwycił ulotny moment: sfotografował psa, który wystawia głowę przez okno sąsiedniego pojazdu, w połączeniu z odbiciem jego właściciela w lusterku wstecznym. Katarzyna Akerman (Polska, 19 lat) pokazuje piękno świata zwierząt na pełnym dramatyzmu zdjęciu konia i jeźdźca na tle zachodzącego słońca. Dla Emily Cho (Korea Południowa, 16 lat) autoportret stał się okazją do zastanowienia się nad własną tożsamością — młoda fotografka pokazuje, jak odcisnął się na niej stres związany z nauką.

Fotografa roku w konkursie młodzieżowym wybierze Eric Schlosser, dyrektor artystyczny targów Tbilisi Art Fair (Gruzja). Nagrodą dla zwycięzcy będzie cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony, który pomoże mu rozwijać talent.

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego w ramach Sony World Photography Awards zostaną ogłoszeni 13 kwietnia 2023 r. Więcej informacji o nadchodzących ogłoszeniach i zwycięzcach można znaleźć na stronie www.worldphoto.org

FINALIŚCI KONKURSU STUDENCKIEGO 2023

 • Amy Gajjar, RPA
 • Red & Yellow Creative School of Business, RPA
 • Arianna Todisco, Włochy
 • CFP Bauer, Włochy
 • Bobby Cheung, Chiny kontynentalne
 • New York University Tisch School of the Arts, USA
 • Kaiyu Dong, Chiny kontynentalne
 • School of Visual Arts, USA
 • Lidan Xu, Chiny kontynentalne
 • Tama Art University, Japonia
 • Long Jing, Chiny kontynentalne
 • Yunnan Arts University, Chiny kontynentalne
 • Maria Camila Ramirez Castañeda, Kolumbia
 • Universidad de Antioquia, Kolumbia
 • Mary Ashokeji, Wielka Brytania
 • Ravensbourne University London, Wielka Brytania
 • Nelly Farmiloe, Nowa Zelandia
 • Photography Studies College, Australia
 • Petra Bašnáková, Słowacja
 • Univerzita Tomáše Bati w Zlinie, Czechy

FINALIŚCI KONKURSU MŁODZIEŻOWEGO 2023

 • Eason Zhang, Chiny kontynentalne
 • Edmond Leong, Malezja
 • Emily Cho, Korea Południowa
 • Hai Wang, Chiny kontynentalne
 • Katarzyna Akerman, Polska
 • Liberty McAuley, Wielka Brytania
 • Natálie Navrátilová, Czechy

Źródło: Sony Corporation

www.sony.net

Dodatkowe informacje:

ZDJĘCIA — SIATKA (WIERSZAMI OD LEWEJ):
© Petra Bašnáková, Słowacja, finalistka konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Hai Wang, Chiny kontynentalne, finalista konkursu młodzieżowego, Sony World Photography Awards 2023
© Bobby Cheung, Chiny kontynentalne, finalista konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Long Jing, Chiny kontynentalne, finalista konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Liberty McAuley, Wielka Brytania, finalistka konkursu młodzieżowego, Sony World Photography Awards 2023
© Kaiyu Dong, Chiny kontynentalne, finalista konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Mary Ashokeji, Wielka Brytania, finalistka konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Arianna Todisco, Włochy, finalistka konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Nelly Farmiloe, Nowa Zelandia, finalistka konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023
© Amy Gajjar, RPA, finalistka konkursu studenckiego, Sony World Photography Awards 2023

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nabór do konkursu dyplomów FNC rozpoczęty
Dyplomy FNC to zestawienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno-projektowych organizowane przez FONT nie czcionka.
Nikon zdobywa trzy nagrody w plebiscycie Fotopolis
Nikon ma przyjemność poinformować, że w plebiscycie Fotopolis na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2022 roku, zdobył, aż trzy nagrody. Miejsce pierwsze w kategorii „Zaawansowany obiektyw roku” firma otrzymała za Nikon NIKKOR Z 400 mm f/4.5 VR S. Na drugiej pozycji w kategorii „Amatorski aparat roku” znalazł się Nikon Z 30, z kolei ostatnie miejsce...
Laureaci trzeciego etapu konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii Cultureform
CultureFORM to kategoria specjalna konkursu Tubądzin Design Awards, która daje projektantom możliwość odniesienia się w swoich pracach do dziedzictwa kulturowego i historycznego. Międzynarodowe jury rozstrzygnęło jej trzeci etap. Wyłonieni twórcy reprezentują bardzo wysoki poziom, a ich prace przecierają szlaki w świecie designu.
Po raz 13 Łódź Design Festival wskaże najlepszy polski design
must have to najbardziej rozpoznawalny, niezależny znak jakości, który corocznie przyznawany jest najlepszym polskim produktom. Plebiscyt organizowany przez Łódź Design Festival od 2011 roku przyciąga rodzimych projektantów i producentów, którzy chcą zawalczyć o to niezwykle prestiżowe miano.
Paradyż Designers: podejmij wyzwanie z kolekcją Neve Creative by Maja Ganszyniec
W konkursie Paradyż Designers liczy się kreatywność. Do 17 lutego architekci, projektanci oraz studenci mogą zaprezentować swój pomysł na ponadczasowe wnętrze i wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy zaskoczyć jury twórczym zastosowaniem kolekcji płytek Neve Creative, opartej na prostocie, szlachetności formy i nowej definicji dekoracji.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764