logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Jak tworzyć kampanię marketingową dla start-upu?

  PR 09.07.2015, przeczytano 1106 razy

Komunikacja i marketing mobilny, to coraz ważniejszy obszar działania firmy. O tym, jak start-up powinien się komunikować poprzez mobile oraz jak realizować kampanię marketingową w wersji mobilnej rozmawiamy z Bartłomiejem Juszczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Adweb.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/jak-tworzyc-kampanie-marketingowa-dla-start-upu,25391,artykul.html

Web.gov.pl: Czym jest marketing mobilny?

Bartłomiej Juszczyk: Marketing mobilny to przede wszystkim ogół działań, narzędzi komunikacji, które docierają do konsumenta za pośrednictwem urządzeń mobilnych i mogą mu w taki właśnie sposób towarzyszyć.

Jak wygląda rynek marketingu mobilnego w Polsce?

Nade wszystko rynek marketingu mobilnego cały czas ewoluuje w naszym kraju. Liczne oczekiwania rewolucji, tzw. „roku mobile” nie sprawdzają się, za to mobile marketing staje się coraz częściej naszą codziennością, nawet jeśli na to często nie zwracamy uwagi. Wartość rynku szacuje się obecnie na ok 40-50 mln zł – co jest zarazem wynikiem małym w kontekście całej e-reklamy, ale jednocześnie cechującym się wysoką dynamiką w kontekście reklamy mobilnej.

Jak można wykorzystać mobile do promocji pomysłu lub start-upu?

Głównym problemem młodych przedsiębiorców jest pomysł na wykorzystanie mobile marketingu. Świetne case’y zagraniczne pokazują jak zintegrować realny marketing z marketingiem w urządzeniach mobilnych, tymczasem w Polsce wciąż pokutuje przekonanie: albo aplikacja albo jakieś rozwiązanie, z którego użytkownicy na pewno będą korzystali lub po prostu formaty reklamowe. Tymczasem szczególnie na początku biznesowej drogi liczy się pomysł, zwłaszcza taki, który jest blisko konsumenta i jest mu – tak po prostu – przydatny, a jednocześnie nie jest bardzo kosztowny.

Od czego start-upowiec powinien zacząć, tworząc strategię obecności w mobile? Jak zrealizować skuteczną kampanię mobilną?

Planowanie strategii mobilnej nie różni się wiele od absolutnie klasycznego podejścia marketingowego. Tyle, że w kanałach, które mają swoją specyfikę. Chodzi o zdefiniowanie grup docelowych, ustalenie celów, zasięgu, planów, wybranie narzędzi, mediów, a nade wszystko idei, jaka będzie towarzyszyła działaniom marketingowym w kanałach mobile. Brzmi być może banalnie, ale jest to normalny proces kreatywny, który musi być nastawiony na sukces, efektywność, a nie jedynie fanaberię.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy w kreowaniu obecności w mobile?

Głównym problemem jest traktowanie użytkowników standardowo, albo wedle utartych w innych kanałach schematów marketingowych, albo też dość banalnie – proponując im dość proste formaty marketingu mobilnego, czyli aplikacje, zabawy, etc. Tymczasem jest to idealny czas, by się wybić i pokazać pomysł, który może porwać użytkowników i stać się wręcz kultowym w tych – w sumie – początkach marketingu internetowego.

Jak powinna wyglądać stricte zadaniowa strona mobilna?

W oczekiwaniach klientów widać, że przede wszystkim jest dążenie do tego, by każda nowo tworzona witryna była responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. I słusznie. W moim mniemaniu witryna mobilna powinna być jak najbliższa webowej – w swojej strukturze, menu, rozłożeniu funkcjonalności – by nie musieć na nowo „uczyć” użytkownika, tylko być mu przydatna.

Coraz częściej e-commerce decyduje się na tworzenie aplikacji mobilnych zamiast wersji mobilnych swoich stron. Który scenariusz według ciebie jest skuteczniejszy?

Wszystko zależy od branży. Bardzo cenię rozwiązania bankowe w postaci aplikacji, ale nie życzyłbym sobie, by każda witryna zmuszała mnie do instalacji swojego rozwiązania. W przypadku e-commerce kluczem jest funkcjonalność, ale i popularność danej witryny, która decyduje się na dane rozwiązanie. Który scenariusz jest skuteczniejszy – zależy w dużym stopniu od marki. Zainstaluję aplikację popularnej marki z obszaru produktów łatwozbywalnych, ale nie zainstaluję sklepu, z którego korzystam raz na pół roku.

Czy wykorzystanie kodów QR w promocji strony czy aplikacji ma sens? Gdzie powinien linkować? Gdzie umieszczać kod?

Kody QR miały być wsparciem działań marketingowych i wręcz nowym narzędziem wykorzystywanym w kampaniach. Tymczasem warto je wykorzystywać jako pewnego rodzaju przedłużenie sprzedaży, narzędzie pobierania danych, które następnie mogą być spożytkowane przez konsumenta. Przykładowo pobierając kod QR danego produktu, mogę później ponownie się nim zainteresować, a może być przekierowanym do sklepu on-line. Natomiast traktowanie kodów QR jako samodzielnego narzędzia marketingowego okazało się już nieudane, mimo „czarowania” rynku już kilka lat temu.

Natalia Wiśniowska

Źródło: Web.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Bartłomiej Juszczyk – dyrektor zarządzający Grupy Adweb. W sektorze mediów i reklamy działa od ponad 15 lat. Menedżer, inwestor, ekspert mediów, wykładowca; prywatnie podróżnik, pasjonat motocykli i sportów ekstremalnych, alpinista, teoretyk nauk ekonomicznych w trakcie rozprawy doktorskiej. Autor kilkuset publikacji poświęconych budowaniu marek, wizerunku, promocji firm, zagadnieniom strategii marketingowych oraz wykorzystania Public Relations w kampaniach zintegrowanych; prelegent konferencji i spotkań branży marketingu, PR i IT, wykładowca akademicki warsztatów promocji i reklamy, komentator polskiego rynku marketingu oraz interactive. Promotor niesztampowych kampanii i rozwiązań komunikacyjnych w strategiach marek. Twórca topowej grupy marketingowej – Grupa Adweb, działającej na różnych polach promocji 360.

Tekst na licencji Creative Commons CC BY-ND 3.0 PL (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/).

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Atikus - nowa identyfikacja wizualna dewelopera
Atikus to marka dewelopera, w której DNA zaszyte są sztuka projektowania oraz realizacji. Założyciele marki to dwóch pasjonatów: architektury oraz budownictwa i swoje zamiłowania starają skutecznie realizować w zakresie kolejnych, zrealizowanych inwestycji. Ich motto: „Mieszkaj wygodnie” wskazuje na zaangażowanie i dbałość o każdy detal, bo wiedzą jak ważne jest to z punktu...
Tetrachromatyzm - fenomenalna wrażliwość na kolor
Tetrachromatyzm to rzadki fenomen związany z percepcją kolorów częściej występujący u kobiet. Takie osoby potrafią wyłapać setki milionów odcieni więcej niż przeciętna osoba.
Prawna ochrona marki osobistej. Prawo do firmy a znak towarowy
Gdyby istniał skuteczny sposób prawny na zatrzymanie raz zbudowanego zaufania to byłaby to z pewnością najchętniej realizowana usługa prawna. Niestety, w tym zakresie prawo nie jest idealne. Co nie oznacza, że nie oferuje ono żadnych sposobów ochrony marki osobistej. Dzisiaj przedstawię Ci dwa sposoby ochrony marki osobistej, które warto znać: prawo do firmy oraz znak...
Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764