Witam,
Czy można laminować wydruki UV laminatem zwykłym typu monomer (Oragurad 200M)?
Mam na myśli to czy nie ma później jakiejś "pajdy" w stylu odchodzący laminat za 2 dni.
Muszę zalaminować 70 m2 wydruków UV na folii błysk folią mat...
Witam,
Czy można laminować wydruki UV laminatem zwykłym typu monomer (Oragurad 200M)?
Mam na myśli to czy nie ma później jakiejś "pajdy" w stylu odchodzący laminat za 2 dni.
Muszę zalaminować 70 m2 wydruków UV na folii błysk folią mat...
Co prawda był to polimer oracala (folia i laminat), druk z arizony i ze 3 lata jeździ już na samochodzie. Wygląda elegancko.
to powinno być ok
nie mam czasu na testy już i zalaminuje jak leci
a swoją drogą... polimer to polimer bez głębokich przetłoczeń to się nadaje na auta, ale a co ewentualnie z wylewką z UV? jak ta rozciągliwość tych tuszy?
To właśnie zależy od Tuszy. Tusze typowo do druku na powierzchnie płaskie rzadko nadają się do druku folii do oklejania pojazdów.
Najlepiej sprawdzić w specyfikacji. Niektóre firmy z maszynami UV mają tusze, którymi jak się zadrukuje folię, można rozciągać nawet do 200%.
-----------------
Mariusz Fronia
Zing Sp. z o.o.
LFM Consulting
większość tuszy UV standardowych jesz "sztywna" czyli pękają przy rozciąganiu folii. ich "elastyczność" polega na odkształcaniu się przy zwijaniu, zginaniu folii bez pękania.
a laminować sie daje spokojnie
-----------------
Pracuj ciężko, graj mocno, bądź twardy. !
Wydruki UV można spokojnie laminować, ważne jest jednak zwrócenie uwagi na stopień utrwalenia tuszu, rodzaj folii, rodzaj laminatu oraz temperaturę laminatora. Jeśli lampy mają dłuższy przebieg polecam założyć nowe.
Może okazać się, że tusz nie utrwalił się dostatecznie i będzie "tłusty", laminat go złapie ale może się okazać, że będzie odchodził (sam lub z wydrukiem). Druk UV z zasady nie jest raczej przeznaczony do laminowania. Sam w sobie tworzy na materiałach nieblaknącą "skorupę". Laminat chroni go raczej przed zadrapaniem. Należy też pamiętać o jednej ważnej sprawie. Jeśli druk UV idealnie trzyma się PCV-ki, drewna, mdf-u to materiały typu Plexi, hips, wiwak itp... trzeba primerować. Z rolką folii ciężko tą operację przeprowadzić
Co za tym idzie, jeśli chodzi o kolejne wypowiedzi : Druk UV raczej kiepsko nadaje się na wydruki do oklejania samochodów i wszelkich "wyciąganych wydruków ". Zwyczajnie pęka, to samo dzieje się z banerami do podświetleń w druku z podwójnym kryciem ( backlight ). Materiał pęka na rogach. To nie solvent, który wnika w materiał i uelastycznia go. Przy druku UV ważną rolę odgrywa wiele czynników, trzeba o tym pamiętać... dlatego polecam przemyśleć co chcemy drukować i na czym
jeszcze jeden drobny szczegół, lampy UV postarzają folię tak samo jak żółknie pod ich wpływem PCV, w efekcie folia może np stać się mniej elastyczna
generalnie nie polecam druku UV na folie do aplikacji na samochodach
-----------------
DRUK SOLWENTOWY
DRUK UV
REKLAMA
|