logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Algorytmy, reklama i ekspozycja w życiu publicznym

  PR 27.05.2019, przeczytano 171 razy

Dlaczego i w jaki sposób rozwój mediów społecznościowych przyczynił się do rozpowszechnienia tego, co w Projekcie Computational Propaganda nazywa się „wiadomościami śmieciowymi” - tabloidyzacją, fałszywymi treściami, teoriami spiskowymi, propagandą polityczną?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/algorytmy%2C-reklama-i-ekspozycja-w-zyciu-publicznym,382620,artykul.html

Algorytmy wyszukiwania są dziś fundamentem naszego doświadczenia w Internecie. Bez nich musielibyśmy sortować ogromne ilości informacji. Fakt, że algorytmy ustalają priorytety pewnych treści, nie jest objawieniem. Od dłuższego czasu osoby prywatne i firmy próbują „łączyć” te systemy w celach marketingowych. Nowością jest to, że te techniki biznesowe i marketingowe są obecnie stosowane w polityce.

Gdy działa algorytm

Platformy mediów społecznościowych opierają się na algorytmach, aby określić, w jaki sposób wiadomości i treści są rozpowszechniane i konsumowane. Informacje dostarczane za pośrednictwem serwisu Facebook Newsfeed, wyszukiwania Google i trendów Twittera są wybierane i traktowane priorytetowo przez złożone algorytmy, które zostały zakodowane w celu sortowania, filtrowania i dostarczania treści w sposób, który ma na celu maksymalizację zaangażowania użytkowników w treść i czas spędzony na platformie.

Jednak sposoby wyboru algorytmów i priorytetyzowania informacji zostały mocno skrytykowane: zamiast promować swobodny przepływ i przejrzystą wymianę pomysłów, która jest niezbędna dla zdrowej demokracji, personalizacja treści stworzyła bańki filtrujące, które ograniczają przepływ informacji i utrwalają stronniczość . Co więcej, dzieje się tak bez świadomego wyboru użytkowników. To, co widzimy w naszych kanałach mediów społecznościowych i wynikach wyszukiwania Google, jest raczej wynikiem obliczeń wykonanych przez zaawansowane algorytmy i modele uczenia maszynowego. Te fragmenty kodu podejmują decyzje za nas, personalizując treści i dostosowując wyniki wyszukiwania do naszych indywidualnych zainteresowań, przeszłych zachowań, a nawet położenia geograficznego. W efekcie algorytmy utrudniają znajdowanie informacji krytycznych lub reprezentujących zróżnicowane punkty widzenia.

…i dochodzi reklama

Platformy mediów społecznościowych opierają się na gromadzeniu danych użytkowników i sprzedawaniu ich firmom, aby umożliwić im lepsze zrozumienie populacji użytkowników. Mitem jest więc to, że konta na mediach społecznościowych są bezpłatne. Ten model reklamy przyczynia się do rozpowszechniania wiadomości-śmieci na dwa ważne sposoby. Po pierwsze, sam model reklamowy nagradza zawartość wirusową, która spowodowała kliknięcie. Clickbait to treść mająca na celu przyciągnięcie uwagi - często poprzez stymulowanie oburzenia, ciekawości lub obu - w celu zachęcenia odwiedzających do kliknięcia linku do strony internetowej. W praktyce jednym ze skutecznych sposobów reklamy jest stymulowanie uprzedzeń i poczucia oburzenia ludzi, gdy ich tożsamość lub wartości są postrzegane jako zagrożone.

Sami to sobie robimy

Podczas gdy algorytmy i reklamy filtrują i dostarczają informacje, użytkownicy wybierają także to, co chcą zobaczyć lub zignorować. Uczeni podkreślili ważną rolę, jaką odgrywają osoby fizyczne w korzystaniu z preferencji informacyjnych w Internecie. Sieci przyjaciół online często dokonują społecznego filtrowania treści, co zmniejsza różnorodność informacji, na które użytkownicy są narażeni. Badania naukowe wykazały, że ludzie częściej dzielą się informacjami z sieciami społecznościowymi, które są zgodne z ich wcześniejszymi przekonaniami, pogłębiając różnice ideologiczne między jednostkami i grupami. W rezultacie wyborcy nie otrzymują reprezentatywnego, wyważonego lub dokładnego wyboru wiadomości i informacji podczas wyborów, a dystrybucja ważnych informacji nie jest losowo rozprowadzana wśród populacji wyborczej. Być może po prostu zwracamy uwagę na treści, które nas wcześniej ukształtowały?

Źródło: Creditreform Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Praca twórcza na etacie a utwór pracowniczy
Utwór pracowniczy to utwór stworzony przez pracownika w efekcie wykonywania przez niego obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Masz umowę o pracę? To artykuł właśnie dla Ciebie. Z tego tekstu dowiesz się, jakie prawa wobec Twojego utworu ma pracodawca.
Strona nie działa na urządzeniach mobilnych? W Google raczej się już nie pojawi…
Uruchamiasz nową stronę lub sklep internetowy? Upewnij się, że zawarte tam treści wyświetlają się prawidłowo na urządzeniach mobilnych, bo to właśnie wersja mobilna witryny jest od lipca br. automatycznie indeksowana przez wyszukiwarkę Google. Jeśli pojawią się tam błędy, strona nie tylko nie ma co liczyć na wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania, ale może nawet w ogóle...
7 rozwiązań dla e - commerce, które zwiększą efektywność biznesu
Optymalizacja kluczowych procesów w branży eCommerce wymaga doboru odpowiednich narzędzi do wspierania działań biznesowych. Pozwalają one m.in. polepszyć obsługę klienta, zaoszczędzić czas, zwiększyć efektywność, czy nawet skalę sprzedaży. Oto przegląd najbardziej pomocnych narzędzi dla branży eCommerce.
Światło

Typografia na co dzień (6): Światło

Ist­nieje wśród typo­gra­fów prze­ko­na­nie, iż na osta­teczną czy­tel­ność i piękno składu wpływ mają nie tyle obiekty wydru­ko­wane, co prze­strzeń pomię­dzy nimi. Podob­nie jak pustka jest pod­stawą formy, świa­tło  pomię­dzy wier­szami, wyra­zami i zna­kami jest pod­stawą typo­gra­fii. Idąc tym tro­pem, zaj­miemy się dziś odstę­pami...
Jak powstała nowa odsłona Pracuj.pl?
Użytkownicy Pracuj.pl od kilku tygodni korzystają z nowej strony głównej serwisu. Oferuje ona, oprócz zmienionego wyglądu, m.in. lepszą personalizację proponowanych ofert pracy, szybki i sprawny dostęp do ogłoszeń, lepsze dostosowanie strony do urządzeń mobilnych oraz nową wyszukiwarkę. Jak przebiegały prace nad tym projektem? Co zadecydowało o jego kształcie? O...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764