logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Big Cyc chce od TVP wpłaty miliona na rzecz WOŚP

   26.07.2018, przeczytano 635 razy
ilustracja
Krzysztof Skiba fot. Jacek Bogdan

Krzysztof Skiba wraz z zespołem Big Cyc domagają się od TVP przeprosin i wpłaty miliona złotych na WOŚP. Poszło o bezprawne wykorzystanie utworu "Jak słodko zostać świrem" w tle materiału wyśmiewającego w TVP Info uczestników protestów przed Sejmem.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/big-cyc-chce-od-tvp-wplaty-miliona-na-rzecz-wosp,37373,artykul.html

We wpisie opublikowanym na Facebooku przez Krzysztofa Skibę czytamy m.in.:

- "W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem". (..) Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce."

Zespół zażądał od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu, a także wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia "za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS.".

- "W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej." - informuje zespół na Facebooku.

- "Jeżeli TVP przegra proces, a zakładamy, że przegra, to ten milion na WOŚP, to będą pierwsze dobrze wydane pieniądze za czasów prezesa Kurskiego. Do tej pory TVPiS wydawała kasę na tureckie seriale, propagandę i Sławomira. Teraz wyda na sprzęt medyczny dla potrzebujących... " - skomentował sytuację Skiba w jednym z kolejnych wpisów.

TVP nie zgadza się z zarzutami. W opublikowanym oświadczeniu stwierdza się, że "Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii."

Telewizja Polska zasugerowała w oświadczeniu, że prawdziwym tłem nieporozumienia są pieniądze: "W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu."

Ilustracja na licencji CC BY-SA 4.0

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Grupa Polsat Plus gra z polską siatkówką przez kolejne siedem lat
Plus będzie Sponsorem Tytularnym PlusLigi mężczyzn i Sponsorem Strategicznym Tauron Ligi kobiet do 2028 r. Telewizja Polsat zapewniła sobie prawa do transmisji obu lig do 2028 r. Od nowego sezonu PlusLiga z nowym logo Plusa.
Szymon Jadczak laureatem Złotej Gruszki
Dziennikarz WP, Szymon Jadczak został nagrodzony Złotą Gruszką, jedną z najbardziej prestiżowych, dziennikarskich nagród w Krakowie.
W dniach 23-26 września w Warszawie odbędą się XXVI Targi Wydawców Katolickich, Uroczyste otwarcie Targów nastąpi 23 września o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym wydarzeniu tradycyjnie uczestniczy Telewizja Polska.
TVN Grupa Discovery zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji. Uchwała KRRiT ws. koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy.
Juszes, czyli Justyna Żak, to youtuberka, instagramerka, oraz uczestniczka polskiej edycji reality show Big Brother. Influencerka, by dalej rozwijać swoje kanały społecznościowe dołączyła do LifeTube (grupa LTTM) największej sieci partnerskiej zrzeszającej twórców internetowych w Polsce. Menagerką Juszes została Justyna Zawadzka – Team Leaderka w Glow by...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764