logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Big Cyc chce od TVP wpłaty miliona na rzecz WOŚP

   26.07.2018, przeczytano 558 razy
ilustracja
Krzysztof Skiba fot. Jacek Bogdan

Krzysztof Skiba wraz z zespołem Big Cyc domagają się od TVP przeprosin i wpłaty miliona złotych na WOŚP. Poszło o bezprawne wykorzystanie utworu "Jak słodko zostać świrem" w tle materiału wyśmiewającego w TVP Info uczestników protestów przed Sejmem.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/big-cyc-chce-od-tvp-wplaty-miliona-na-rzecz-wosp,37373,artykul.html

We wpisie opublikowanym na Facebooku przez Krzysztofa Skibę czytamy m.in.:

- "W dniu 23.07.2018 na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" wykorzystano bez zgody zespołu naszą piosenkę "Jak słodko zostać świrem". Piosenka została użyta jako ilustracja muzyczna do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem. Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o "świrach pod sejmem". (..) Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce."

Zespół zażądał od TVP przeprosin zespołu na antenie TVP Info w programie "W tyle wizji" i poinformowanie widzów, że piosenka została użyta bez zgody zespołu, a także wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia "za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS.".

- "W przypadku odmowy spełnienia naszych żądań, będziemy domagać się spełnienia tych warunków na drodze sądowej." - informuje zespół na Facebooku.

- "Jeżeli TVP przegra proces, a zakładamy, że przegra, to ten milion na WOŚP, to będą pierwsze dobrze wydane pieniądze za czasów prezesa Kurskiego. Do tej pory TVPiS wydawała kasę na tureckie seriale, propagandę i Sławomira. Teraz wyda na sprzęt medyczny dla potrzebujących... " - skomentował sytuację Skiba w jednym z kolejnych wpisów.

TVP nie zgadza się z zarzutami. W opublikowanym oświadczeniu stwierdza się, że "Telewizja Polska dopełniła wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych. Program „W tyle wizji” to program satyryczny, komentujący bieżące wydarzenia z przymrużeniem oka, dystansem i humorem, w sposób zabawny i zaskakujący. Użycie fragmentu piosenki stanowiło tło muzyczne, uzupełnienie felietonu w formie parodii."

Telewizja Polska zasugerowała w oświadczeniu, że prawdziwym tłem nieporozumienia są pieniądze: "W przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu."

Ilustracja na licencji CC BY-SA 4.0

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Już po raz 15. "Gazeta Wyborcza" wspólnie z Toyotą z okazji Dnia Dziecka przekaże pieniądze na szczytny cel. W poniedziałek, 1 czerwca br. wydanie "Wyborczej" ukaże się ze specjalną reklamą Toyoty, z której dochód pomoże podopiecznym Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju. Działania wspierać będą autopromocja oraz...
 „Czarna księga PIS. Niszczenie Trójki” – specjalny magazyn Gazety Wyborczej
W piątek, 29 maja br. wraz „Gazetą Wyborczą” ukaże się dodatek „Niszczenie Trójki” – kolejna odsłona „Czarnej księgi PIS”, cyklu podsumowującego i komentującego działania partii rządzącej. W wydaniu będzie można przeczytać m.in. o kulisach aktualnych wydarzeń w Programie Trzecim Polskiego Radia i powodach, dla których z...
25 maja stanowisko Digital Brand Managera w PMPG Polskie Media S.A. objął Marcin Gugała.  W tej roli będzie odpowiadał m.in. za wzrost liczby użytkowników serwisów wprost, ich zaangażowania i konwersji do bazy użytkowników treści płatnych.
Narzędzie wypracowane przez specjalistów z hyperCREW będzie analizować dane użytkowników mediów społecznościowych i wyciągać wnioski z ich aktywności. Ma służyć marketerom i agencjom do lepszego profilowania przekazów marketingowych i zwiększania ich efektywności. Fundusz Czysta3.vc właśnie zainwestował w jego rozwój milion złotych.
Wyniki finansowe Grupy Agora w 1. kwartale 2020r.
W 1. kwartale 2020 r. wpływy reklamowe Grupy Agora rosły szybciej niż na rynku, a przychody ze sprzedaży wydawnictw zwiększyły się m.in. dzięki intensywnie rozwijającej się prenumeracie cyfrowej „Gazety Wyborczej”. Działalność internetowa1, prasowa i radiowa Grupy odnotowały poprawę wyników, a oferty subskrypcyjne Wyborcza.pl i TOK FM osiągnęły...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764