logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Eksperci ostrzegają przed cyberatakami poprzez drukarki

  PR 14.02.2020, przeczytano 258 razy

Choć z roku na rok rosną zagrożenia związane z atakiem informatycznym lub wyciekiem wrażliwych danych, to blisko trzy czwarte firm potwierdza, że wciąż nie czuje się przygotowana na wypadek cyberataku. Jedynie 19 proc. europejskich firm uważa zabezpieczenia komputera i urządzeń peryferyjnych za istotne – wynika z badań. – Drukarki, skanery czy kamery podłączone do internetu to potencjalne wrota, które niezabezpieczone mogą być wykorzystane przez hakerów do kradzieży poufnych danych – ostrzegają eksperci i podpowiadają, co powinniśmy zrobić, by skutecznie zabezpieczyć urządzenia.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/eksperci-ostrzegaja-przed-cyberatakami-poprzez-drukarki,385683,artykul.html

Business Email Compromise, czyli przejmowanie firmowych adresów e-mail to jedno z najczęstszych przestępstw w cyberświecie.  Według raportu FBI straty wynikające z tego rodzaju przestępstw w ostatnich trzech latach sięgnęły aż 26 miliardów dolarów.

Zagrożeń wynikających z przejęcia firmowego adresu jest sporo – od kradzieży danych adresowych po szpiegostwo przemysłowe. Jednak najprostsze, a zarazem najbardziej popularne staje się tak zwane CEO Fraud, czyli oszustwo na prezesa. Cyberprzestępcy podszywając się pod wysokiego rangą przełożonego zlecają pracownikom wykonanie przelewu na dużą kwotę. Dzięki uprzedniej kradzieży wrażliwych danych, tego rodzaju działanie można zadziwiająco łatwo uwiarygodnić.

60 proc. liderów biznesowych przyznaje, że przekaz medialny na temat wycieków danych jest najważniejszym czynnikiem motywującym do wprowadzenia zmian w kwestii firmowego bezpieczeństwa. Wraz ze świadomością, na całym świecie rosną wydatki związane z cyberbezpieczeństwem. Z danych zebranych przez International Data Corporation wynika, że do 2022 roku wartość rynku ochrony cyfrowej ma wynosić nawet 133,8 miliardów dolarów w skali globalnej.

Choć przedsiębiorstwa martwią się o bezpieczeństwo, wielu z nich brakuje nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Blisko trzy czwarte firm potwierdza, że wciąż nie czuje się przygotowana na wypadek cyberataku. W takich warunkach odpowiedzialność za implementację nowoczesnych rozwiązań nierzadko spoczywa na producentach sprzętu.

Urządzenia peryferyjne bramą do ataku?

O tym, jak istotne jest bezpieczeństwo urządzeń końcowych przypominają eksperci.

– Zabezpieczając komputer, często zapominamy o podłączonych do niego drukarkach, skanerach i kamerach – mówi Michał Łepkowski, B2B Sales & Marketing Director w Canon Polska. – Do codziennego działania firmy wykorzystują szeroką gamę urządzeń, z których wiele podłączonych jest do Internetu. To potencjalne wrota prowadzące na zewnątrz firmowej sieci. Najnowsze rozwiązania technologiczne znacznie ułatwiają życie, ale powinny być wykorzystywane rozważnie – przestrzega.

Dla przykładu: nowoczesna drukarka sieciowa powinna móc drukować pliki przesyłane do niej przy pomocy poczty elektronicznej, opartych o chmurę usług zdalnego drukowania lub z fizycznych urządzeń do magazynowania danych. Duża liczba punktów dostępu jest bardzo wygodna, ale sprawia, że bez odpowiedniej ochrony przed narzędziami hakerskimi urządzenie może być niewłaściwie wykorzystane.

Jak zatem firmy mogą upewnić się, że panują nad bezpieczeństwem sprzętu?

– Istnieje zestaw zasad, z których powinien korzystać każdy z nas – mówi Michał Łepkowski. – Nie można jednak oczekiwać od przeciętnego użytkownika doskonałej znajomości najnowszych trendów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Dlatego istotne jest wykorzystywanie dobrej jakości sprzętu od zaufanego dostawcy. Warto też zwrócić uwagę na regularną aktualizację oprogramowania i sterowników – radzi przedstawiciel firmy Canon Polska.

Standardem stosowanym przez odpowiedzialnych producentów sprzętu staje się opcja monitoringu i audytu zdarzeń czy możliwość łatwego oraz bezpiecznego druku dla gości. Niezwykle istotne jest także szyfrowanie drukowanych lub skanowanych plików, zarówno w trakcie przesyłu do urządzenia końcowego, jak i później na dysku twardym urządzenia oraz w innych punktach magazynowania.

Eliminacja ludzkich błędów

Niestety, pomimo wprowadzenia najnowocześniejszych systemów czy dbania o regularną aktualizację i konserwację urządzeń, zawsze istnieje ryzyko błędu ludzkiego. Wynikające z niego szkody mogą być gigantyczne, tym bardziej, że wartość danych stale rośnie.

Aby zminimalizować ryzyko błędu pracownika, firmy powinny upewnić się, że personel jest odpowiednio przeszkolony w zakresie stosowania jakiejkolwiek nowej technologii. Systemy bezpieczeństwa powinny być regularnie testowane, żeby lokalizować i eliminować pojawiające się słabe punkty.

Warto promować także odpowiednie ustalanie haseł. Słabe hasła stają się łatwą drogą wejścia dla hakerów. Mówimy tu nie tylko o skrajnych przypadkach, takich jak „admin” lub „12345”, lecz także o stosowaniu zbiorczych haseł dostępu w całej firmie. Hasła powinny być unikatowe dla każdego z pracowników i nie powinny być udostępniane nikomu innemu. Ostrożnie należy podchodzić także do nadawania uprawnień dostępu. Pracownicy powinny mieć dostęp jedynie do części systemu biurowego, którego potrzebują. Zbyt liczne uprawnienia mogą prowadzić do wycieków danych.

Źródło: Canon Polska

www.canon.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Webinarium: Plotery Mimaki to rozwiązanie dające wiele możliwości
Gospodarka rusza małymi krokami, firmy i klienci coraz bardziej uaktywniają się, szukają pomysłów na ten trudny czas. Jeśli Ty też zadajesz sobie pytania "Co teraz? Jak wyprzedzić konkurencję?" mamy dla Ciebie propozycję.
Promyk nadziei, choć jeszcze nie zielone światło. Tym dla branży targowej jest rządowa zapowiedź kolejnego etapu odblokowywania gospodarki. Już niebawem możliwa będzie bowiem organizacja targów, wystaw i kongresów. - Nie otwieramy jeszcze szampana, bo wciąż jest sporo niewiadomych – mówi Beata Kozyra – prezes Polskiej Izby...
Klienci, agencje, media poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące potrzeb biznesu, konsumentów i skutecznych metod zwalczenia negatywnego wpływu pandemii na marki. Grupa Dentsu i Shortlist Consulting organizują cykl pięciu dwugodzinnych spotkań online - 2 debaty, 3 webinaria tematyczne). Spotkania odbędą się między 1 a 5 czerwca br.
Premiera „Cyberpunk 2077” wspierana kampanią w mediach i markach Agory
Media i marki Grupy Agora w specjalnej, wieloformatowej kampanii reklamowej będą wspierać krajową premierę „Cyberpunk 2077”, jednego z najbardziej oczekiwanych tytułów w 2020 r. To kolejna odsłona wspólnych działań Agory i CD PROJEKT, które z ogromnym sukcesem współpracowały przy wprowadzeniu na polski rynek gier „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” i „Wiedźmin 3: Dziki...
Dni Otwarte z ploterami Mutoh w Poznaniu
Po Krakowie i Warszawie, Atrium Centrum Ploterowe oraz IKONOS zapraszają na Dni Otwarte, do pozostałych oddziałów firmy – w najbliższy piątek, 29 maja wielkoformatowe drukarki Mutoh będą prezentowały swoje możliwości w Poznaniu.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764