logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KPH reaguje na oświadczenie Ministra Sprawiedliwości ws. odmowy usługi dla fundacji LGBT

   28.07.2016, przeczytano 1076 razy
ilustracja

26 lipca Minister Sprawiedliwości wydał oświadczenie w sprawie wymierzenia grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Jest to pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kph-reaguje-na-oswiadczenie-ministra-sprawiedliwosci-ws.-odmowy-uslugi-dla-fundacji-lgbt,29431,artykul.html

Oświadczenie Ministra komentuje prowadząca sprawę Kampania Przeciw Homofobii:

Zdaniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”. Co więcej, Minister wskazał, że: „wyrok (…) jest niebezpiecznym precedensem. Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści.

Stanowisko Ministra wzbudza nasz niepokój. Jego treść może być odebrana jako krytyka wydanego przez sąd orzeczenia i jednocześnie próba usprawiedliwienia zachowania drukarza. W naszej ocenie zajęcie tego rodzaju stanowiska przez Ministra jest przedwczesne, albowiem – jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji – postępowanie w tej sprawie wciąż nie jest jeszcze prawomocnie zakończone.

Ponadto, w ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wyrok sądu nie stanowi przejawu „uprzywilejowania” Fundacji LGBT Business Forum, a jedynie próbę przyznania osobom LGBT ochrony, która jest dla nich niedostępna na gruncie innych przepisów prawa, w tym w szczególności tzw. ustawy równościowej.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że uważamy wyrok sądu jako słuszny wyraz poszanowania przez tę instytucję konstytucyjnej zasady równego traktowania (art. 32 Konstytucji) oraz prawa do sądu (art. 45 Konstytucji), który również przysługuje osobom LGBT.

Źródło: KPH

kph.org.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że choć już raz udowodnił, że się nie nadaje do pełnienia funkcji publicznych, jest całkiem spora grupa wyborców, która nadal wierzy w jego zdolności.

brak ikonki
,

ale jak to?
Moja firma i mam prawo decydować co i dla kogo drukuję.

avatar użytkownika
,

W granicach obowiązującego w Polsce prawa, które zakazuje nierównego traktowania kontrahentów. Dyskutowaliśmy już o tym pod poprzednią notką opisującą całą sytuację.  

brak ikonki
,

Wolny rynek to prawo wolnego wyboru. Jeśli nie jest to firma państwowa statutowo zobligowania do obsługi wszystkich obywateli, to zasada wolnego rynku umożliwia mi wybór moich kontrahentów i nie można mnie za to karać. Chyba, że wolny rynek to puste słowa.   

avatar użytkownika
,

Wolny rynek nie oznacza rynku nie podlegającego regulacjom prawnym, a absolutnym fundamentem wolnego rynku jest właśnie równe traktowanie wszystkich podmiotów tak aby wszystkich obowiązywały jednakowe zasady gry. Prawna ochrona wolnego rynku koncentruje się w dużym stopniu na pilnowaniu tej właśnie zasady. Nakaz równego traktowania kontrahentów nie ogranicza się wcale do firm państwowych - wynika on wprost z zapisów konstytucji, a potem z różnych szczegółowych regulacji dotyczących np. nieuczciwej konkurencji.

Tak samo jak my nie możemy użytkownikowi odmówić świadczenia usługi dostępu do serwisu ze względu na jego poglądy czy orientację seksualną, tak samo Ty nie masz prawa odmówić wykonania usługi takiemu klientowi. Przynajmniej na dziś nie masz prawa bo trudno wykluczyć, że branża reklamowa i poligraficzna zostaną objęte pomysłami na "klauzule sumienia". Na dziś jednak instytucja klauzuli sumienia w naszej branży nie funkcjonuje.
  

Najnowsze w tym dziale

Rozkwit handlu internetowego
Handel internetowy rośnie w siłę, a wraz z nim samonapędzająca się sprzedaż produktów oraz dynamiczny rozwój usług kurierskich. Prognozy przewidują niezachwianą korzyść z inwestycji w sklepy online, tym bardziej że z każdym kolejnym rokiem odnotowywane są wzrosty w zakresie wykorzystania Internetu do nabywania towarów. Zgodnie z danymi Eurostatu, w samym...
Specjaliści IT pracujących w modelu B2B zarabia ponad 10,5 tys. zł
Ponad 60% kobiet i ponad 70% mężczyzn pracujących jako specjaliści IT w oparciu o kontrakt B2B zarabia w Polsce powyżej 65 zł na godzinę, wynika ze zrealizowanego przez Ework Group badania polskiego rynku specjalistów IT, pierwszego tego typu na polskim rynku. Jednocześnie ponad 66% badanych deklaruje, że pracuje powyżej 160 godzin w miesiącu, co oznacza, że ich miesięczne...
Puls Biznesu o warszawskiej uchwale krajobrazowej

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Puls Biznesu o warszawskiej uchwale krajobrazowej

Rada miasta st. Warszawy przyjęła uchwałę krajobrazową. Samorząd dał przedsiębiorcom czas na reakcję, potem będzie karać. Jak informuje dziennik "Puls Biznesu", firmy już szykują się do złożenia pozwu.
PIAP pisze do Ministra Finansów i proponuje nowe rozwiązanie w sprawie limitów
Zniesienie limitów na nieodpłatne przekazywanie upominków osobom trzecim to od lat oczko w głowie działań lobbingowych PIAP. Teraz pojawiła się kolejna szansa na poprawę sytuacji firm w tym obszarze, ale w zupełnie innym ujęciu prawnym. Izba wraz z Kancelarią TAX-LEX walczy o zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji upominków, ale nie tylko. Dużym wsparciem dla działań PIAP...
Najwięksi internetowi detaliści reklamowali noworoczne obniżki na poziomie do 70 proc. W rzeczywistości sięgnęły one średnio 9-12 proc.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764