logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KPH reaguje na oświadczenie Ministra Sprawiedliwości ws. odmowy usługi dla fundacji LGBT

   28.07.2016, przeczytano 1283 razy
ilustracja

26 lipca Minister Sprawiedliwości wydał oświadczenie w sprawie wymierzenia grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Jest to pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kph-reaguje-na-oswiadczenie-ministra-sprawiedliwosci-ws.-odmowy-uslugi-dla-fundacji-lgbt,29431,artykul.html

Oświadczenie Ministra komentuje prowadząca sprawę Kampania Przeciw Homofobii:

Zdaniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”. Co więcej, Minister wskazał, że: „wyrok (…) jest niebezpiecznym precedensem. Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści.

Stanowisko Ministra wzbudza nasz niepokój. Jego treść może być odebrana jako krytyka wydanego przez sąd orzeczenia i jednocześnie próba usprawiedliwienia zachowania drukarza. W naszej ocenie zajęcie tego rodzaju stanowiska przez Ministra jest przedwczesne, albowiem – jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji – postępowanie w tej sprawie wciąż nie jest jeszcze prawomocnie zakończone.

Ponadto, w ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wyrok sądu nie stanowi przejawu „uprzywilejowania” Fundacji LGBT Business Forum, a jedynie próbę przyznania osobom LGBT ochrony, która jest dla nich niedostępna na gruncie innych przepisów prawa, w tym w szczególności tzw. ustawy równościowej.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że uważamy wyrok sądu jako słuszny wyraz poszanowania przez tę instytucję konstytucyjnej zasady równego traktowania (art. 32 Konstytucji) oraz prawa do sądu (art. 45 Konstytucji), który również przysługuje osobom LGBT.

Źródło: KPH

kph.org.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że choć już raz udowodnił, że się nie nadaje do pełnienia funkcji publicznych, jest całkiem spora grupa wyborców, która nadal wierzy w jego zdolności.

brak ikonki
,

ale jak to?
Moja firma i mam prawo decydować co i dla kogo drukuję.

avatar użytkownika
,

W granicach obowiązującego w Polsce prawa, które zakazuje nierównego traktowania kontrahentów. Dyskutowaliśmy już o tym pod poprzednią notką opisującą całą sytuację.  

brak ikonki
,

Wolny rynek to prawo wolnego wyboru. Jeśli nie jest to firma państwowa statutowo zobligowania do obsługi wszystkich obywateli, to zasada wolnego rynku umożliwia mi wybór moich kontrahentów i nie można mnie za to karać. Chyba, że wolny rynek to puste słowa.   

avatar użytkownika
,

Wolny rynek nie oznacza rynku nie podlegającego regulacjom prawnym, a absolutnym fundamentem wolnego rynku jest właśnie równe traktowanie wszystkich podmiotów tak aby wszystkich obowiązywały jednakowe zasady gry. Prawna ochrona wolnego rynku koncentruje się w dużym stopniu na pilnowaniu tej właśnie zasady. Nakaz równego traktowania kontrahentów nie ogranicza się wcale do firm państwowych - wynika on wprost z zapisów konstytucji, a potem z różnych szczegółowych regulacji dotyczących np. nieuczciwej konkurencji.

Tak samo jak my nie możemy użytkownikowi odmówić świadczenia usługi dostępu do serwisu ze względu na jego poglądy czy orientację seksualną, tak samo Ty nie masz prawa odmówić wykonania usługi takiemu klientowi. Przynajmniej na dziś nie masz prawa bo trudno wykluczyć, że branża reklamowa i poligraficzna zostaną objęte pomysłami na "klauzule sumienia". Na dziś jednak instytucja klauzuli sumienia w naszej branży nie funkcjonuje.
  

Najnowsze w tym dziale

Z najnowszego globalnego rankingu sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że nowojorska Piąta Aleja, gdzie czynsze sięgają średnio 2000 USD/st. kw./rok (21 076 EUR/mkw./rok), ponownie została najdroższą ulicą handlową świata.
Co po pracy zdalnej? Kolejne innowacje w świecie pracy
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Jakie inne rozwiązania mogą wkrótce zyskać na popularności? Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79% badanych Pracuj.pl. To model, który jest testowany w wielu państwach....
Pogarszająca się kondycja ekonomiczna polskich konsumentów znajduje odzwierciedlenie nie tylko w utrzymujących się przewidywaniach dotyczących rosnących cen produktów. Trudną sytuację widać również w nastawieniu do najistotniejszych wydatków. Większość Polaków podchodzi do nich ostrożnie, np. oszczędnie wybierając przystępne i proste posiłki, a także nie decydując się...
Wartość oszczędności i zarobków Polaków topnieje w tempie niewidzianym od ćwierćwiecza
Sytuacja finansowa Polaków staje się coraz trudniejsza. Ceny towarów i usług rosną coraz szybciej, uciekając wzrostowi wynagrodzeń, a oszczędności tracą na wartości lub są wykorzystywane do zaspokojenia bieżących potrzeb. Dodatkowo rynkowe stopy procentowe podnoszą raty kredytów hipotecznych. – Z perspektywy danych statystycznych polskie...
Firmy z sektora MŚP zajmujące się sprzedażą B2B, przyznają, że w ostatnich miesiącach podniosły ceny towarów i usług. Średni deklarowany wzrost cen to 21 proc. Jednocześnie sprzedający skarżą się na spadek liczby zamówień oraz na to, że klienci częściej opóźniają płatności – wynika z badania NFG „Zakupy firmowe”. Najbardziej...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764