logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KPH reaguje na oświadczenie Ministra Sprawiedliwości ws. odmowy usługi dla fundacji LGBT

   28.07.2016, przeczytano 1498 razy
ilustracja

26 lipca Minister Sprawiedliwości wydał oświadczenie w sprawie wymierzenia grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Jest to pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kph-reaguje-na-oswiadczenie-ministra-sprawiedliwosci-ws.-odmowy-uslugi-dla-fundacji-lgbt,29431,artykul.html

Oświadczenie Ministra komentuje prowadząca sprawę Kampania Przeciw Homofobii:

Zdaniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”. Co więcej, Minister wskazał, że: „wyrok (…) jest niebezpiecznym precedensem. Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści.

Stanowisko Ministra wzbudza nasz niepokój. Jego treść może być odebrana jako krytyka wydanego przez sąd orzeczenia i jednocześnie próba usprawiedliwienia zachowania drukarza. W naszej ocenie zajęcie tego rodzaju stanowiska przez Ministra jest przedwczesne, albowiem – jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji – postępowanie w tej sprawie wciąż nie jest jeszcze prawomocnie zakończone.

Ponadto, w ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wyrok sądu nie stanowi przejawu „uprzywilejowania” Fundacji LGBT Business Forum, a jedynie próbę przyznania osobom LGBT ochrony, która jest dla nich niedostępna na gruncie innych przepisów prawa, w tym w szczególności tzw. ustawy równościowej.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że uważamy wyrok sądu jako słuszny wyraz poszanowania przez tę instytucję konstytucyjnej zasady równego traktowania (art. 32 Konstytucji) oraz prawa do sądu (art. 45 Konstytucji), który również przysługuje osobom LGBT.

Źródło: KPH

kph.org.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

ale jak to?
Moja firma i mam prawo decydować co i dla kogo drukuję.

avatar użytkownika
,

W granicach obowiązującego w Polsce prawa, które zakazuje nierównego traktowania kontrahentów. Dyskutowaliśmy już o tym pod poprzednią notką opisującą całą sytuację.  

,

Wolny rynek to prawo wolnego wyboru. Jeśli nie jest to firma państwowa statutowo zobligowania do obsługi wszystkich obywateli, to zasada wolnego rynku umożliwia mi wybór moich kontrahentów i nie można mnie za to karać. Chyba, że wolny rynek to puste słowa.   

avatar użytkownika
,

Wolny rynek nie oznacza rynku nie podlegającego regulacjom prawnym, a absolutnym fundamentem wolnego rynku jest właśnie równe traktowanie wszystkich podmiotów tak aby wszystkich obowiązywały jednakowe zasady gry. Prawna ochrona wolnego rynku koncentruje się w dużym stopniu na pilnowaniu tej właśnie zasady. Nakaz równego traktowania kontrahentów nie ogranicza się wcale do firm państwowych - wynika on wprost z zapisów konstytucji, a potem z różnych szczegółowych regulacji dotyczących np. nieuczciwej konkurencji.

Tak samo jak my nie możemy użytkownikowi odmówić świadczenia usługi dostępu do serwisu ze względu na jego poglądy czy orientację seksualną, tak samo Ty nie masz prawa odmówić wykonania usługi takiemu klientowi. Przynajmniej na dziś nie masz prawa bo trudno wykluczyć, że branża reklamowa i poligraficzna zostaną objęte pomysłami na "klauzule sumienia". Na dziś jednak instytucja klauzuli sumienia w naszej branży nie funkcjonuje.
  

Najnowsze w tym dziale

Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model...
e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku. W przypadku wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia 2025 r. obowiązkowe, jednak obywatele mogą zdecydować, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do momentu podjęcia...
MŚP ze spokojem patrzą na nowy rok. Wyjątkiem mikrofirmy
Nowy rok nie zmienił nastawienia przedsiębiorców do otoczenia gospodarczo-politycznego. Odczyt Barometru EFL na I kwartał 2025 jest niemal taki sam jak ostatni ubiegłoroczny pomiar i wyniósł 50,7 pkt. (+0,1 pkt. kwartał do kwartału). W szczególności więcej firm planuje spadek inwestycji niż ich wzrost, mniej firm prognozuje także większą sprzedaż. Eksperci...
Twórczość GenAI - wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także...
W 2024 roku padł kolejny rekord niewypłacalności
W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576 polskich przedsiębiorstw. Eksperci z firmy Coface, która co kwartał przygotowuje raport na temat postępowań insolwencyjnych w naszym kraju, podkreślają, że ta rekordowa jak do tej pory liczba jest o 19% wyższa niż w 2023 roku. W jaki sposób prognozowana przez ekonomistów niepewność wpłynie na sytuację...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764