logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

KPH reaguje na oświadczenie Ministra Sprawiedliwości ws. odmowy usługi dla fundacji LGBT

   28.07.2016, przeczytano 1144 razy
ilustracja

26 lipca Minister Sprawiedliwości wydał oświadczenie w sprawie wymierzenia grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji działającej na rzecz równouprawnienia osób LGBT. Sąd Rejonowy w Łodzi wyrokiem nakazowym uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Jest to pierwszy w Polsce wyrok wydany w sprawie dotyczącej ochrony osób LGBT w dostępie do usług.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/kph-reaguje-na-oswiadczenie-ministra-sprawiedliwosci-ws.-odmowy-uslugi-dla-fundacji-lgbt,29431,artykul.html

Oświadczenie Ministra komentuje prowadząca sprawę Kampania Przeciw Homofobii:

Zdaniem Ministra: „Sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać. Mają stać na straży praw i wolności obywateli, w tym także wolności działalności gospodarczej, a nie narzucać im przymus. Żadne ideologiczne racje nie uzasadniają naruszania tych fundamentalnych zasad”. Co więcej, Minister wskazał, że: „wyrok (…) jest niebezpiecznym precedensem. Burzy wolność myśli, przekonań i poglądów, a także swobodę gospodarczą, polegającą na dowolności transakcji. Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści.

Stanowisko Ministra wzbudza nasz niepokój. Jego treść może być odebrana jako krytyka wydanego przez sąd orzeczenia i jednocześnie próba usprawiedliwienia zachowania drukarza. W naszej ocenie zajęcie tego rodzaju stanowiska przez Ministra jest przedwczesne, albowiem – jak wynika z dotychczas opublikowanych informacji – postępowanie w tej sprawie wciąż nie jest jeszcze prawomocnie zakończone.

Ponadto, w ocenie Kampanii Przeciw Homofobii wyrok sądu nie stanowi przejawu „uprzywilejowania” Fundacji LGBT Business Forum, a jedynie próbę przyznania osobom LGBT ochrony, która jest dla nich niedostępna na gruncie innych przepisów prawa, w tym w szczególności tzw. ustawy równościowej.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że uważamy wyrok sądu jako słuszny wyraz poszanowania przez tę instytucję konstytucyjnej zasady równego traktowania (art. 32 Konstytucji) oraz prawa do sądu (art. 45 Konstytucji), który również przysługuje osobom LGBT.

Źródło: KPH

kph.org.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że choć już raz udowodnił, że się nie nadaje do pełnienia funkcji publicznych, jest całkiem spora grupa wyborców, która nadal wierzy w jego zdolności.

brak ikonki
,

ale jak to?
Moja firma i mam prawo decydować co i dla kogo drukuję.

avatar użytkownika
,

W granicach obowiązującego w Polsce prawa, które zakazuje nierównego traktowania kontrahentów. Dyskutowaliśmy już o tym pod poprzednią notką opisującą całą sytuację.  

brak ikonki
,

Wolny rynek to prawo wolnego wyboru. Jeśli nie jest to firma państwowa statutowo zobligowania do obsługi wszystkich obywateli, to zasada wolnego rynku umożliwia mi wybór moich kontrahentów i nie można mnie za to karać. Chyba, że wolny rynek to puste słowa.   

avatar użytkownika
,

Wolny rynek nie oznacza rynku nie podlegającego regulacjom prawnym, a absolutnym fundamentem wolnego rynku jest właśnie równe traktowanie wszystkich podmiotów tak aby wszystkich obowiązywały jednakowe zasady gry. Prawna ochrona wolnego rynku koncentruje się w dużym stopniu na pilnowaniu tej właśnie zasady. Nakaz równego traktowania kontrahentów nie ogranicza się wcale do firm państwowych - wynika on wprost z zapisów konstytucji, a potem z różnych szczegółowych regulacji dotyczących np. nieuczciwej konkurencji.

Tak samo jak my nie możemy użytkownikowi odmówić świadczenia usługi dostępu do serwisu ze względu na jego poglądy czy orientację seksualną, tak samo Ty nie masz prawa odmówić wykonania usługi takiemu klientowi. Przynajmniej na dziś nie masz prawa bo trudno wykluczyć, że branża reklamowa i poligraficzna zostaną objęte pomysłami na "klauzule sumienia". Na dziś jednak instytucja klauzuli sumienia w naszej branży nie funkcjonuje.
  

Najnowsze w tym dziale

O wsparcie dla podmiotów organizujących targi i dla nich pracujących zwraca się do posłów na sejm Polska Izba Przemysłu Targowego (PIPT). Chodzi m.in. o objęcie firm „około targowych” dalszymi świadczeniami postojowymi czy zwolnieniem ich z obowiązku płacenia składek ZUS. Sejm zajmie się teraz tzw. Tarczą Turystyczną, która zawierać ma zapisy dotyczące branży...
Podatkiem w reklamę, czyli kowal zawinił...
1,6 zł mld rocznie. Tyle chce uszczknąć z reklamowego tortu Solidarna Polska, proponując objęcie mediów podatkiem od reklam. „Media są słabsze, więc nie będą stawiały dużego oporu” – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” rozmówca z ugrupowania Zbigniewa Ziobry.
O uwzględnienie firm około targowych przy udzielaniu pomocy dla poszkodowanych przez epidemie branż w tzw. Tarczy Turystycznej – zwraca się do senatorów Polska Izba Przemysłu Targowego. Proponuje też m.in. wprowadzenie do procedowanego projektu ustawy dodatkowych zapisów, np. o zwolnienie firm z płacenia składek ZUS i o dopłaty dla pracowników – do 31...
Raport branżowy KUPS: Sprawdzone sposoby na spotkanie z konsumentem
W dobie przesycenia informacją i olbrzymiego wyboru produktów spożywczych na sklepowych półkach nie jest łatwo przyciągnąć uwagę konsumenta i zachęcić go do zakupu. Nawet mając produkt najlepiej dopasowany do oczekiwań naszej grupy docelowej, możemy mieć trudność z dotarciem do niej bez wyróżnienia właściwych informacji. Co jest teraz ważne dla...
Resort finansów prowadzi prace nad wdrożeniem ogólnopolskiego systemu do rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Z e-rezerwacji podatnicy mogą już korzystać w urzędach na terenie podlaskiej i wielkopolskiej izby skarbowej - informuje portal Prawo.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764