logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Microsoft Surface Antyluwr: Konkurs rozstrzygnięty

  PR 05.12.2017, przeczytano 1720 razy
ilustracjastrzałka
Damian Rojek, zwycięska praca w konkursie Surface AntyLuwr

Artyści. Zawsze twórczy, zawsze nowatorscy, a tym razem także innowacyjni. Nie mieli pędzli, płótna ani palet z ferią barw. Mieli za to cyfrowe narzędzia, które pozwoliły im przemalować arcydzieła m.in. Da Vinci, Vermeera i van Gogha. Konkurs, w którym nagrodą główną był nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen, zgromadził 1 528 prac. Cyfrową galerię sztuki Surface AntyLuwr w Internecie obejrzało ponad 76 tysięcy osób, a malarstwo cyfrowe zyskało nowego mistrza. Pierwszy w historii konkurs łączący sztukę z technologią ma już zwycięzcę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/microsoft-surface-antyluwr%3A-konkurs-rozstrzygniety,34724,artykul.html

Przemalował dzieło mistrza – „zmalował” nowy Surface Pro

O sukcesie konkursu Microsoft Surface AntyLuwr najlepiej świadczą liczby. Przez miesiąc, do organizatorów wpłynęło 1 528 cyfrowo przemalowanych prac, stworzonych według wyjątkowych wizji autorów. Liczone w dziesiątkach, sukcesywnie pojawiały się w galerii dzieł na portalu Behance.net, w profilu Surface AntyLuwr, dostępnym pod linkiem: https://www.behance.net/surfacekoneeeb. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru 23 obrazy, arcydzieła malarstwa różnych epok i stylów.

Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr wziął na cyfrowy warsztat obraz The Bubble Boy, dzieło Paula Peela, kanadyjskiego malarza tworzącego w XIX wieku.

- Dla mnie wybór obrazu Peela był oczywisty. Od razu wiedziałem co i jak chcę na nim namalować. Na początku jednak, wydrukowałem oryginał i ołówkiem naniosłem pierwszy szkic – mówi Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr. - Cyfrową przeróbkę zrobiłem na tablecie graficznym. Namalowałem robota, czerwone wiaderko z płynem na bańki mydlane i tak wyszedł z tego futurystyczno-tradycyjny obraz – dodaje.

To połączenie tradycji z nowoczesnością w obrazie Damiana Rojka jury konkursowe uznało za najciekawsze, doceniając nie tylko pomysł autora, ale także pieczołowitość i dokładność z jaką autor oddał nawet najmniejsze załamanie światła i cieni. W nagrodę twórca wyróżnionej pracy otrzyma nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem, które już niebawem trafią do zwycięzcy.

Nowy Surface Pro – fuzja technologii i sztuki

Sztuka nie daje się łatwo opisać słowami. Wymyka się z ram, schematów i rzadko łączy się z innymi dyscyplinami. Polski oddział Microsoft organizując konkurs Surface AntyLuwr udowodnił, że sztuka w parze z technologią może przekraczać granice.

- Malarstwo jest czymś absolutnie wyjątkowym – szczególnie to cyfrowe. Inspiruje i otwiera na świat, pokazując go w rozmaitych barwach. Organizując konkurs Microsoft Surface AntyLuwr chcieliśmy, aby uczestnicy poczuli tę inspirację do tworzenia wyjątkowych rzeczy – mówi Dominik Sołtysik z Microsoft Polska. - Kiedyś warsztatem artysty był kawałek płótna, farby i pędzel. Dzisiaj – Microsoft – daje artystom inny wachlarz możliwości, wśród nich jest nowy Surface Pro. Urządzenie lekkie i mobilne, na którym współcześni twórcy – z pomocą pióra Surface Pen, mogą wyzwalać swoją wizję i tworzyć wybitne dzieła. Patrząc na Giocondę w ramonesce, albo Marata w cadillacu widać, że dzięki takim urządzeniom jak Surface Pro, przekraczamy granice sztuki. – dodaje.

Firmie Microsoft udało się połączyć sztukę i technologię wspólnie z Magdaleną Pankiewicz, artystką uznaną przez magazyn CutOut za jedną z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek na świecie. To właśnie Magdalena Pankiewicz jako pierwsza – na urządzeniu Surface Pro – stworzyła kilka prac, które były cyfrowym uwspółcześnieniem dzieł mistrzów malarstwa.

- Starałam się nawiązać do tradycyjnych technik malarskich – mówi Magdalena Pankiewicz, ilustratorka. - Na co dzień zajmuję się ilustracją modową, powrót do arcydzieł z historii był dla mnie niezwykle inspirujący, ale tym co zaskoczyło mnie najbardziej była ilość oraz przede wszystkim jakość prac nadesłanych do konkursu Surface AntyLuwr. Jedne bardziej tradycyjne, inne totalnie futurystyczne – wszystkie pokazały, że malarstwo cyfrowe dzięki technologii wkracza w zupełnie nowy etap – dodaje.

Surface AntyLuwr – galeria sztuki cyfrowej

Wirtualne muzeum, które powstało w ramach inicjatywy Microsoft nadal można zwiedzać odwiedzając stronę www.behance.net/surfacekoneeeb.


Agnieszka Sztabkowska, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Michał Sałata, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Marek Głowacki, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr

Wirtualna galeria Surface AntyLuwr to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wybrane prace zgłoszone do konkursu. Najlepsze obrazy będzie można podziwiać także w albumie, który już niebawem ukaże się na rynku.

Źródło: Microsoft Polska

www.microsoft.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Autopay, jednego z liderów polskiego rynku płatniczego, został nagrodzony dwiema statuetkami - złotą i srebrną - podczas Transform Awards Europe 2024. Teraz ma szansę na wyróżnienie globalne.
Agencja eventowa El Padre już po raz czwarty zdobyła tytuł Agencji Roku w konkursie organizowanym przez Meeting Planner. Z uroczystej gali rozdania nagród zespół wrócił również ze statuetką w kategorii Kongres.
Transform Awards: 5 londyńskich statuetek dla Touchideas
Agencja Touchideas zdobyła aż pięć statuetek podczas jubileuszowej XV edycji międzynarodowego konkursu Transform Awards 2024, który zakończył się właśnie w Londynie.
Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2024
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców klasyfikacji generalnej konkursu Sony World Photography Awards 2024. Odbywająca się już po raz 17. ceremonia wręczenia nagród jest ważnym corocznym wydarzeniem, które ma na celu wyróżnienie najlepszych fotografów i zaprezentowanie zdjęć i historii, które w...
Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764