logo
WIADOMOŚCI

Microsoft Surface Antyluwr: Konkurs rozstrzygnięty

  PR 05.12.2017, przeczytano 794 razy
ilustracjastrzałka
Damian Rojek, zwycięska praca w konkursie Surface AntyLuwr

Artyści. Zawsze twórczy, zawsze nowatorscy, a tym razem także innowacyjni. Nie mieli pędzli, płótna ani palet z ferią barw. Mieli za to cyfrowe narzędzia, które pozwoliły im przemalować arcydzieła m.in. Da Vinci, Vermeera i van Gogha. Konkurs, w którym nagrodą główną był nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen, zgromadził 1 528 prac. Cyfrową galerię sztuki Surface AntyLuwr w Internecie obejrzało ponad 76 tysięcy osób, a malarstwo cyfrowe zyskało nowego mistrza. Pierwszy w historii konkurs łączący sztukę z technologią ma już zwycięzcę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/microsoft-surface-antyluwr%3A-konkurs-rozstrzygniety,34724,artykul.html

Przemalował dzieło mistrza – „zmalował” nowy Surface Pro

O sukcesie konkursu Microsoft Surface AntyLuwr najlepiej świadczą liczby. Przez miesiąc, do organizatorów wpłynęło 1 528 cyfrowo przemalowanych prac, stworzonych według wyjątkowych wizji autorów. Liczone w dziesiątkach, sukcesywnie pojawiały się w galerii dzieł na portalu Behance.net, w profilu Surface AntyLuwr, dostępnym pod linkiem: https://www.behance.net/surfacekoneeeb. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru 23 obrazy, arcydzieła malarstwa różnych epok i stylów.

Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr wziął na cyfrowy warsztat obraz The Bubble Boy, dzieło Paula Peela, kanadyjskiego malarza tworzącego w XIX wieku.

- Dla mnie wybór obrazu Peela był oczywisty. Od razu wiedziałem co i jak chcę na nim namalować. Na początku jednak, wydrukowałem oryginał i ołówkiem naniosłem pierwszy szkic – mówi Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr. - Cyfrową przeróbkę zrobiłem na tablecie graficznym. Namalowałem robota, czerwone wiaderko z płynem na bańki mydlane i tak wyszedł z tego futurystyczno-tradycyjny obraz – dodaje.

To połączenie tradycji z nowoczesnością w obrazie Damiana Rojka jury konkursowe uznało za najciekawsze, doceniając nie tylko pomysł autora, ale także pieczołowitość i dokładność z jaką autor oddał nawet najmniejsze załamanie światła i cieni. W nagrodę twórca wyróżnionej pracy otrzyma nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem, które już niebawem trafią do zwycięzcy.

Nowy Surface Pro – fuzja technologii i sztuki

Sztuka nie daje się łatwo opisać słowami. Wymyka się z ram, schematów i rzadko łączy się z innymi dyscyplinami. Polski oddział Microsoft organizując konkurs Surface AntyLuwr udowodnił, że sztuka w parze z technologią może przekraczać granice.

- Malarstwo jest czymś absolutnie wyjątkowym – szczególnie to cyfrowe. Inspiruje i otwiera na świat, pokazując go w rozmaitych barwach. Organizując konkurs Microsoft Surface AntyLuwr chcieliśmy, aby uczestnicy poczuli tę inspirację do tworzenia wyjątkowych rzeczy – mówi Dominik Sołtysik z Microsoft Polska. - Kiedyś warsztatem artysty był kawałek płótna, farby i pędzel. Dzisiaj – Microsoft – daje artystom inny wachlarz możliwości, wśród nich jest nowy Surface Pro. Urządzenie lekkie i mobilne, na którym współcześni twórcy – z pomocą pióra Surface Pen, mogą wyzwalać swoją wizję i tworzyć wybitne dzieła. Patrząc na Giocondę w ramonesce, albo Marata w cadillacu widać, że dzięki takim urządzeniom jak Surface Pro, przekraczamy granice sztuki. – dodaje.

Firmie Microsoft udało się połączyć sztukę i technologię wspólnie z Magdaleną Pankiewicz, artystką uznaną przez magazyn CutOut za jedną z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek na świecie. To właśnie Magdalena Pankiewicz jako pierwsza – na urządzeniu Surface Pro – stworzyła kilka prac, które były cyfrowym uwspółcześnieniem dzieł mistrzów malarstwa.

- Starałam się nawiązać do tradycyjnych technik malarskich – mówi Magdalena Pankiewicz, ilustratorka. - Na co dzień zajmuję się ilustracją modową, powrót do arcydzieł z historii był dla mnie niezwykle inspirujący, ale tym co zaskoczyło mnie najbardziej była ilość oraz przede wszystkim jakość prac nadesłanych do konkursu Surface AntyLuwr. Jedne bardziej tradycyjne, inne totalnie futurystyczne – wszystkie pokazały, że malarstwo cyfrowe dzięki technologii wkracza w zupełnie nowy etap – dodaje.

Surface AntyLuwr – galeria sztuki cyfrowej

Wirtualne muzeum, które powstało w ramach inicjatywy Microsoft nadal można zwiedzać odwiedzając stronę www.behance.net/surfacekoneeeb.


Agnieszka Sztabkowska, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Michał Sałata, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Marek Głowacki, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr

Wirtualna galeria Surface AntyLuwr to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wybrane prace zgłoszone do konkursu. Najlepsze obrazy będzie można podziwiać także w albumie, który już niebawem ukaże się na rynku.

Źródło: Microsoft Polska

www.microsoft.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

Cushman & Wakefield nagrodzony za projekty zrealizowane dla Złotych Tarasów
Wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu PRCH Retail Awards znalazły się aż trzy projekty zrealizowane przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield dla Centrum Handlowego Złote Tarasy w Warszawie. Realizacje zostały wyróżnione spośród ponad 100 zgłoszonych projektów.
19. Edycja SAR Effie Awards Poland: Lista nominacji
Do tegorocznego konkursu SAR Effie Awards Poland zostały zgłoszone 193 prace w 24 kategoriach. We wtorek 18 września odbyły się obrady ponad stuosobowego Jury Effie, podczas których wybrano 68 nominacji w 23 kategoriach.
Projekty Valkea wyróżnione przez Polską Radę Centrów Handlowych
Aż dwa projekty realizowane przez agencję Valkea zostały wyróżnione podczas finałowej gali 9. edycji konkursu PRCH Retail Awards 2018. W kategorii Magazyn Centrum Handlowego Roku 2018 wygrał Magazyn Klif, jeden z najwyższej jakości magazynów, tworzonych na polskim rynku dla centrów handlowych. Jury przyznało również specjalne wyróżnienie dla...
Mcdonald’s z nagrodą Employer Branding Star
Regularne badanie doświadczeń kandydatów biorących udział w rekrutacji. Przeszkolenie osób odpowiedzialnych za prowadzenie działań rekrutacyjnych we wszystkich (ponad 400!) restauracjach sieci. Całkowita zmiana materiałów rekrutacyjnych i dopasowanie działań komunikacyjnych do oczekiwań różnorodnych kandydatów. Formularz umożliwiający złożenie aplikacji w zaledwie...
Blisko 1200 prac i 28 krajów walczy o nagrody w konkursach Golden Drum
Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Kreatywności Golden Drum, który odbędzie się w dniach 17-19 października 2018 roku w Portorož w Słowenii, zgromadził już w konkursowym portfolio prace z 28 krajów. Lista finalistów zostanie ogłoszona 17 października, zaś zwycięzców poznamy w piątek, 19 października, podczas ceremonii wręczenia nagród.
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej
© 1997-2018 ICOS
. Wszystkie prawa zastrzeżone