logo
WIADOMOŚCI

Microsoft Surface Antyluwr: Konkurs rozstrzygnięty

Mateusz Zawiślak  PR 05.12.2017, przeczytano 697 razy
ilustracjastrzałka
Damian Rojek, zwycięska praca w konkursie Surface AntyLuwr

Artyści. Zawsze twórczy, zawsze nowatorscy, a tym razem także innowacyjni. Nie mieli pędzli, płótna ani palet z ferią barw. Mieli za to cyfrowe narzędzia, które pozwoliły im przemalować arcydzieła m.in. Da Vinci, Vermeera i van Gogha. Konkurs, w którym nagrodą główną był nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen, zgromadził 1 528 prac. Cyfrową galerię sztuki Surface AntyLuwr w Internecie obejrzało ponad 76 tysięcy osób, a malarstwo cyfrowe zyskało nowego mistrza. Pierwszy w historii konkurs łączący sztukę z technologią ma już zwycięzcę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/microsoft-surface-antyluwr:-konkurs-rozstrzygniety,34724,artykul.html

Przemalował dzieło mistrza – „zmalował” nowy Surface Pro

O sukcesie konkursu Microsoft Surface AntyLuwr najlepiej świadczą liczby. Przez miesiąc, do organizatorów wpłynęło 1 528 cyfrowo przemalowanych prac, stworzonych według wyjątkowych wizji autorów. Liczone w dziesiątkach, sukcesywnie pojawiały się w galerii dzieł na portalu Behance.net, w profilu Surface AntyLuwr, dostępnym pod linkiem: https://www.behance.net/surfacekoneeeb. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru 23 obrazy, arcydzieła malarstwa różnych epok i stylów.

Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr wziął na cyfrowy warsztat obraz The Bubble Boy, dzieło Paula Peela, kanadyjskiego malarza tworzącego w XIX wieku.

- Dla mnie wybór obrazu Peela był oczywisty. Od razu wiedziałem co i jak chcę na nim namalować. Na początku jednak, wydrukowałem oryginał i ołówkiem naniosłem pierwszy szkic – mówi Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr. - Cyfrową przeróbkę zrobiłem na tablecie graficznym. Namalowałem robota, czerwone wiaderko z płynem na bańki mydlane i tak wyszedł z tego futurystyczno-tradycyjny obraz – dodaje.

To połączenie tradycji z nowoczesnością w obrazie Damiana Rojka jury konkursowe uznało za najciekawsze, doceniając nie tylko pomysł autora, ale także pieczołowitość i dokładność z jaką autor oddał nawet najmniejsze załamanie światła i cieni. W nagrodę twórca wyróżnionej pracy otrzyma nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem, które już niebawem trafią do zwycięzcy.

Nowy Surface Pro – fuzja technologii i sztuki

Sztuka nie daje się łatwo opisać słowami. Wymyka się z ram, schematów i rzadko łączy się z innymi dyscyplinami. Polski oddział Microsoft organizując konkurs Surface AntyLuwr udowodnił, że sztuka w parze z technologią może przekraczać granice.

- Malarstwo jest czymś absolutnie wyjątkowym – szczególnie to cyfrowe. Inspiruje i otwiera na świat, pokazując go w rozmaitych barwach. Organizując konkurs Microsoft Surface AntyLuwr chcieliśmy, aby uczestnicy poczuli tę inspirację do tworzenia wyjątkowych rzeczy – mówi Dominik Sołtysik z Microsoft Polska. - Kiedyś warsztatem artysty był kawałek płótna, farby i pędzel. Dzisiaj – Microsoft – daje artystom inny wachlarz możliwości, wśród nich jest nowy Surface Pro. Urządzenie lekkie i mobilne, na którym współcześni twórcy – z pomocą pióra Surface Pen, mogą wyzwalać swoją wizję i tworzyć wybitne dzieła. Patrząc na Giocondę w ramonesce, albo Marata w cadillacu widać, że dzięki takim urządzeniom jak Surface Pro, przekraczamy granice sztuki. – dodaje.

Firmie Microsoft udało się połączyć sztukę i technologię wspólnie z Magdaleną Pankiewicz, artystką uznaną przez magazyn CutOut za jedną z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek na świecie. To właśnie Magdalena Pankiewicz jako pierwsza – na urządzeniu Surface Pro – stworzyła kilka prac, które były cyfrowym uwspółcześnieniem dzieł mistrzów malarstwa.

- Starałam się nawiązać do tradycyjnych technik malarskich – mówi Magdalena Pankiewicz, ilustratorka. - Na co dzień zajmuję się ilustracją modową, powrót do arcydzieł z historii był dla mnie niezwykle inspirujący, ale tym co zaskoczyło mnie najbardziej była ilość oraz przede wszystkim jakość prac nadesłanych do konkursu Surface AntyLuwr. Jedne bardziej tradycyjne, inne totalnie futurystyczne – wszystkie pokazały, że malarstwo cyfrowe dzięki technologii wkracza w zupełnie nowy etap – dodaje.

Surface AntyLuwr – galeria sztuki cyfrowej

Wirtualne muzeum, które powstało w ramach inicjatywy Microsoft nadal można zwiedzać odwiedzając stronę www.behance.net/surfacekoneeeb.


Agnieszka Sztabkowska, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Michał Sałata, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Marek Głowacki, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr

Wirtualna galeria Surface AntyLuwr to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wybrane prace zgłoszone do konkursu. Najlepsze obrazy będzie można podziwiać także w albumie, który już niebawem ukaże się na rynku.

Źródło: Microsoft Polska

www.microsoft.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

ZoomArt 2018: Zwycięskie prace w Galerii Signs.pl
W Galerii Signs.pl prezentujemy zwycięskie prace ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Kalendarzy ZoomArt. Faworytem tegorocznego festiwalu był kalendarz Drukarni Drukomat – kalendarz „13 twórców – 1 niezwykły kalendarz charytatywny 2018” zdobył on Grand Prix. Publiczność podczas wystawy kalendarzy doceniła...
Nagroda dla nowej butelki Finlandia Vodka
Od czerwca Finlandia Vodka dostępna jest w nowej butelce. Projekt, który kontynuuje tradycję opakowań inspirowanych motywem topniejącego lodu, został entuzjastycznie przyjęty przez środowisko ekspertów. Nowa butelka FinlandiaVodka otrzymała srebrny medal w prestiżowym konkursie San Francisco World Spirits Competition.
Śląska Rzecz: Laureaci 13. edycji Konkursu w Galerii Signs.pl
- Po co w komu wzornictwo? Po co w ogóle brać udział w konkursie? Ponieważ nagrody i nominacje to potwierdzenie najwyższej jakości, a także certyfikat dbałości o ludzi – widzów, klientów, mieszkańców… – zauważyła Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn, w którym po raz 13. wręczono nagrody w konkursie „Śląska Rzecz”.
Tofu Studio z nagrodą Miasta Gdańska i nominacjami w konkursie im. Josepha Bindera
TOFU Studio w ubiegłą niedzielę odebrało z rąk Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, nagrodę Miasta Gdańska za Promocję Kultury Gdańska im. Martina Opitza za 2017 rok. Prace gdańskiego studia zostały również zauważone i nominowane do jednego z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów projektowych: Joseph Binder Award 2018.
Konkurs Biuletynów Firmowych: Ostatni tydzień na zgłaszanie prac
Wprowadzenie całkowitej poufności danych zawartych w zgłaszanych pracach oraz trzech nowych kategorii konkursowych to najważniejsze zmiany w 18. edycji Konkursu Biuletynów Firmowych. Udział w Konkursie niezmiennie jest bezpłatny.
 
sobota 21.07.2018, 135 gości [ lista ]
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone