logo
WIADOMOŚCI

Microsoft Surface Antyluwr: Konkurs rozstrzygnięty

Mateusz Zawiślak  PR 05.12.2017, przeczytano 582 razy
ilustracjastrzałka
Damian Rojek, zwycięska praca w konkursie Surface AntyLuwr

Artyści. Zawsze twórczy, zawsze nowatorscy, a tym razem także innowacyjni. Nie mieli pędzli, płótna ani palet z ferią barw. Mieli za to cyfrowe narzędzia, które pozwoliły im przemalować arcydzieła m.in. Da Vinci, Vermeera i van Gogha. Konkurs, w którym nagrodą główną był nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen, zgromadził 1 528 prac. Cyfrową galerię sztuki Surface AntyLuwr w Internecie obejrzało ponad 76 tysięcy osób, a malarstwo cyfrowe zyskało nowego mistrza. Pierwszy w historii konkurs łączący sztukę z technologią ma już zwycięzcę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/microsoft-surface-antyluwr:-konkurs-rozstrzygniety,34724,artykul.html

Przemalował dzieło mistrza – „zmalował” nowy Surface Pro

O sukcesie konkursu Microsoft Surface AntyLuwr najlepiej świadczą liczby. Przez miesiąc, do organizatorów wpłynęło 1 528 cyfrowo przemalowanych prac, stworzonych według wyjątkowych wizji autorów. Liczone w dziesiątkach, sukcesywnie pojawiały się w galerii dzieł na portalu Behance.net, w profilu Surface AntyLuwr, dostępnym pod linkiem: https://www.behance.net/surfacekoneeeb. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru 23 obrazy, arcydzieła malarstwa różnych epok i stylów.

Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr wziął na cyfrowy warsztat obraz The Bubble Boy, dzieło Paula Peela, kanadyjskiego malarza tworzącego w XIX wieku.

- Dla mnie wybór obrazu Peela był oczywisty. Od razu wiedziałem co i jak chcę na nim namalować. Na początku jednak, wydrukowałem oryginał i ołówkiem naniosłem pierwszy szkic – mówi Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr. - Cyfrową przeróbkę zrobiłem na tablecie graficznym. Namalowałem robota, czerwone wiaderko z płynem na bańki mydlane i tak wyszedł z tego futurystyczno-tradycyjny obraz – dodaje.

To połączenie tradycji z nowoczesnością w obrazie Damiana Rojka jury konkursowe uznało za najciekawsze, doceniając nie tylko pomysł autora, ale także pieczołowitość i dokładność z jaką autor oddał nawet najmniejsze załamanie światła i cieni. W nagrodę twórca wyróżnionej pracy otrzyma nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem, które już niebawem trafią do zwycięzcy.

Nowy Surface Pro – fuzja technologii i sztuki

Sztuka nie daje się łatwo opisać słowami. Wymyka się z ram, schematów i rzadko łączy się z innymi dyscyplinami. Polski oddział Microsoft organizując konkurs Surface AntyLuwr udowodnił, że sztuka w parze z technologią może przekraczać granice.

- Malarstwo jest czymś absolutnie wyjątkowym – szczególnie to cyfrowe. Inspiruje i otwiera na świat, pokazując go w rozmaitych barwach. Organizując konkurs Microsoft Surface AntyLuwr chcieliśmy, aby uczestnicy poczuli tę inspirację do tworzenia wyjątkowych rzeczy – mówi Dominik Sołtysik z Microsoft Polska. - Kiedyś warsztatem artysty był kawałek płótna, farby i pędzel. Dzisiaj – Microsoft – daje artystom inny wachlarz możliwości, wśród nich jest nowy Surface Pro. Urządzenie lekkie i mobilne, na którym współcześni twórcy – z pomocą pióra Surface Pen, mogą wyzwalać swoją wizję i tworzyć wybitne dzieła. Patrząc na Giocondę w ramonesce, albo Marata w cadillacu widać, że dzięki takim urządzeniom jak Surface Pro, przekraczamy granice sztuki. – dodaje.

Firmie Microsoft udało się połączyć sztukę i technologię wspólnie z Magdaleną Pankiewicz, artystką uznaną przez magazyn CutOut za jedną z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek na świecie. To właśnie Magdalena Pankiewicz jako pierwsza – na urządzeniu Surface Pro – stworzyła kilka prac, które były cyfrowym uwspółcześnieniem dzieł mistrzów malarstwa.

- Starałam się nawiązać do tradycyjnych technik malarskich – mówi Magdalena Pankiewicz, ilustratorka. - Na co dzień zajmuję się ilustracją modową, powrót do arcydzieł z historii był dla mnie niezwykle inspirujący, ale tym co zaskoczyło mnie najbardziej była ilość oraz przede wszystkim jakość prac nadesłanych do konkursu Surface AntyLuwr. Jedne bardziej tradycyjne, inne totalnie futurystyczne – wszystkie pokazały, że malarstwo cyfrowe dzięki technologii wkracza w zupełnie nowy etap – dodaje.

Surface AntyLuwr – galeria sztuki cyfrowej

Wirtualne muzeum, które powstało w ramach inicjatywy Microsoft nadal można zwiedzać odwiedzając stronę www.behance.net/surfacekoneeeb.


Agnieszka Sztabkowska, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Michał Sałata, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Marek Głowacki, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr

Wirtualna galeria Surface AntyLuwr to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wybrane prace zgłoszone do konkursu. Najlepsze obrazy będzie można podziwiać także w albumie, który już niebawem ukaże się na rynku.

Źródło: Microsoft Polska

www.microsoft.com/pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

VII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
Biennale odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (Polska) w 2018 r. MDSM powstał w 1986 r. z inicjatywy Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju w Berlinie. Jest miejscem spotkań i edukacji młodzieży z całego świata, prezentacji sztuki współczesnej, szerokiej wymiany poglądów oraz platformą dyskusji politycznych.
Konkurs na projekt koszulki Open’er Festival 2018
Alter Art Festival Sp. z o.o. zaprasza do udziału w konkursie na projekt oficjalnej koszulki Open’er Festival 2018.
Konkurs na projekt muralu dla warszawskiego ZOO
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie zaprasza do wzięcia udziału Konkursie na projekt i wykonanie muralu dla Warszawskiego ZOO. Zgłoszony w zeszłym roku pomysł muralu jako aranżacji muru wzdłuż ul. S. Starzyńskiego głosami Warszawiaków został skierowany do realizacji w roku 2018.
Gala Finałowa Art of Packaging 2018. Znamy opakowanie No Limits!
Poznań, 6 marca 2018: Wyjątkowy wieczór pełen emocji i wzruszeń dobiegł końca.Sala Ziemi po raz kolejny zamieniła się w magiczne miejsce wypełnione najbardziej kreatywnymi projektami opakowań z całej Polski. Gala Finałowa ART of PACKAGING 2018, która odbyła się 5 marca, była doskonałą okazją do spotkań przedstawicieli branży opakowaniowej. Tegoroczne wydarzenie uświetnili swoją obecnością wybitni...
Śląska Rzecz: 13. edycja konkursu
Suszarka do butów narciarskich z Ustronia, etykiety na dżemach z Sosnowca, a może nawigacja ułatwiająca parkowanie w Piekarach Śląskich czy Tarnowskich Górach? Kto tym razem zostanie laureatem konkursu „Śląska Rzecz”? Rusza konkurs i zgłaszają się pierwsi kandydaci.
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone