logo
WIADOMOŚCI

Polskie Radio 24 rezygnuje z felietonów Andrzeja Stankiewicza

   12.03.2018, przeczytano 501 razy

Jak informuje portal Press, po publikacjach Onetu o stosunkach polsko-amerykańskich Polskie Radio 24 zrezygnowało ze współpracy z Andrzejem Stankiewiczem. Prawicowe media i politycy zarzucają dziennikarzom Onetu rozpowszechnianie "fake newsów". Poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiada projekt ustawy pozwalającej karać finansowo media za publikowanie nieprawdziwych informacji.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/polskie-radio-24-rezygnuje-z-felietonow-andrzeja-stankiewicza,35760,artykul.html

Sprawa dotyczy publikacji autorstwa Stankiewicza i Andrzeja Gajcy na temat notatki polskiej ambasady w Waszyngtonie. Miało z niej wynikać że, strona amerykańska zamierza odmawiać spotkań na najwyższym szczeblu do czasu wprowadzenia zmian w ustawie o IPN. Rząd zaprzeczył informacjom o amerykańskim ultimatum, a prawicowe media nazwały publikację "fake newsem" zarzucając dziennikarzom Onetu chęć szkodzenia Polsce. Nowy numer tygodnika Sieci wybija na okładce tytuł "Kłamstwem w Polskę", a dziennikarzy Onetu nazywa się "funkcjonariuszami niemieckiego portalu Onet".

Gdy wyciekły kolejne informacje potwierdzające istnienie notatki oraz problemów w stosunkach z USA - w szczególności analiza przygotowana przez Jana Parysa - władze zapowiedziały podjęcie kroków prawnych wobec dziennikarzy w związku z ujawnieniem dokumentów. Poseł PiS Dominik Tarczyński oświadczył, że pracuje nad projektem ustawy, która przewiduje kary finansowe dla mediów za publikacje "fake newsów".  Tarczyński chce aby projekt dotyczył nie tylko mediów, ale też polityków i osób publicznych, czyli wszystkich, którzy wpływają na opinię publiczną.

Ze współpracy i felietonów Andrzeja Stankiewicza zrezygnowało Polskie Radio 24. Dyrektor stacji Paweł Badzio potwierdził w rozmowie z portalem Press, że to była jego decyzja, ale odmówił odpowiedzi na pytanie, jaki był jej powód. - Po ataku pewnych dziennikarzy i polityków z obozu władzy dyrektor Badzio tak postanowił, ponieważ moja obecność w kierowanej przez niego rozgłośni zaczęła być dla niego kłopotliwa – uważa Stankiewicz cytowany przez Press.

Sprawę komentują dziennikarze. Bartosz Węglarczyk, dyrektor programowy Onet.pl napisał na Twitterze: "Wasza strata, @PolskieRadio24, potwierdzacie tylko, że jesteście radiem rządowym, a z medium publicznym nie macie nic wspólnego.". Andrzej Gajcy, współautor materiału publikujący na Onecie i w Rzeczpospolitej dodaje: "Obowiązkiem dziennikarzy jest ujawnianie spraw, które nie są znane opinii publicznej, a nie kalkulowanie, czy jest to na rękę rządzącym. Straszenie nas, stosowanie metod operacyjnych, odbieranie programów i pomawianie jest przekroczeniem granic. Będziemy o tym głośno mówić!". Cytowany przez Press Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", zaznacza: "- Nie zgadzam się z argumentem, że ujawnione przez Onet notatki szkodzą Polsce. Nie, one szkodzą tym, którzy Polską rządzą. Używanie słowa fake news w tym kontekście jest brutalnym nadużyciem".

Poseł Tarczyński zapowiada, że skieruje swój projekt ustawy do marszałka Sejmu na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się między 20 i 23 marca.

Źródło: Press, Twitter, Onet, Sieci

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Google+ i jego interfejsy API są zamykane wcześniej niż planowano pierwotnie. Jest to następstwem wykrycia w listopadzie nowej usterki ochrony prywatności, która ujawniła dane ponad 52 milionów użytkowników, ogłosiło Google.
Agencja mediowa Havas Media wygrała przetarg na obsługę kampanii telewizyjnych marki Triverna.pl. Współpraca rozpocznie się od 1 stycznia 2019 r.
Agora ponownie w gronie odpowiedzialnych spółek Respect Index
Już po raz drugi Agora S.A. znalazła się w składzie RESPECT Index - giełdowego indeksu spółek wyróżniających się odpowiedzialnym i zrównoważonym podejściem do zarządzania, a dzięki temu bardziej atrakcyjnych dla inwestorów i wykazujących wyższą stopę zwrotu niż przeciętna rynkowa. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła nowy...
Nowe zdjęcia Street View z polskich miast
Street View to jedna z najpopularniejszych funkcji Map Google, dzięki niej możecie oglądać zdjęcia 360 stopni ulic i miejsc użyteczności publicznej z perspektywy przechodnia. Ostatnie zdjęcia Polski wykonywane samochodami Street View robione były w 2014 r. Od tamtego czasu w polskich miastach wiele się zmieniło. Np. w Gdańsku nie było jeszcze Muzeum II Wojny Światowej,...
Rekordowa oglądalność „Dzień Dobry TVN” w listopadzie
Najpopularniejszy program śniadaniowy odnotował najlepszy wynik od 2014 roku! Udział w grupie komercyjnej wyniósł 15,63% co oznacza, że w tym miesiącu program obejrzało prawie 300 tys. osób. Najchętniej oglądany odcinek, który był wyemitowany 4 listopada, zgromadził blisko milion widzów!
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej
© 1997-2018 ICOS
. Wszystkie prawa zastrzeżone