logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Rynek druku przekonuje się do atramentu

  PR 13.08.2020, przeczytano 400 razy
ilustracja

Jak wynika z raportu firmy konsultingowej Smithers, za pięć lat wartość polskiego rynku druku atramentowego może osiągnąć nawet miliard dolarów. – Przyszłość branży leży w urządzeniach atramentowych. W najbliższych latach dużym polem do rozwoju w tym segmencie pozostaną zwłaszcza biura – oceniają eksperci Canon Polska.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/rynek-druku-przekonuje-sie-do-atramentu,388092,artykul.html

Ponad 923 miliardy stron A4 - tyle w przybliżeniu może wynieść objętość materiałów, wydrukowanych w 2020 roku na urządzeniach atramentowych. Wartość całego światowego rynku druku atramentowego szacuje się nawet na 80,4 miliarda dolarów. A to dopiero początek. Jak wskazuje opublikowany przez Smithers Group raport dotyczący teraźniejszości i przyszłości druku atramentowego, wartość rynku może się zwiększyć nawet o dwie trzecie w ciągu następnych pięciu lat.

- Urządzenia atramentowe zyskują na znaczeniu, bo są tańsze w eksploatacji - komentuje Michał Młynarczyk, Professional Print Product Manager w Canon Polska. - Jeszcze do niedawna mogliśmy za to mówić o wyraźnie gorszej jakości wydruków atramentowych w porównaniu do tonerowych, ale to zmienia się już od kilku lat. Wzrasta jakość wydruków, a technologia atramentowa przeżywa wyraźny rozwój. Nie ulega wątpliwości, że przyszłość branży należy właśnie do atramentu, co udowadniają tak nowatorskie rozwiązania jak stosowana w urządzeniach wielkoformatowych ekologiczna technologia UV Gel - mówi ekspert.

Tymczasem, według szacunków Michała Młynarczyka, na rynku wciąż dominują drukarki tonerowe.

- Największe pole do rozwoju rynku urządzeń atramentowych pozostawiają biura. Maszyny tonerowe stanowią tam nawet 90 proc. wszystkich drukarek. Więcej drukarek atramentowych spotyka się w domach, gdzie ich liczbę szacowałbym dziś na 30-40 proc. Z największym użyciem atramentu mamy dziś do czynienia w dziedzinie druku wielkoformatowego, gdzie liczba profesjonalnych maszyn atramentowych waha się od 50 do 70 proc. rynku w zależności od regionu - wylicza M. Młynarczyk.

Polski rynek: reklama warta najwięcej

Autorzy raportu Smithers Group podzieli rynek druku na 12 głównych gałęzi, wśród których wyróżnić można książki, magazyny, gazety, katalogi, druk biurowy, reklamy, fotoalbumy oraz etykiety i opakowania. We wszystkich tych gałęziach wartości rynku atramentowego wyraźnie rosną z roku na rok. Najwięcej, bo niemal dwie trzeci całości, warta jest gałąź reklamy.

To dane globalne. A jak na tle świata wypada Polska? Jak wynika z raportu, także u nas wydruki reklamowe ewidentnie dominują zestawienie, notując roczną wartość na poziomie 254 milionów dolarów. Jednak wskaźnik CAGR (skumulowany roczny wskaźnik wzrostu) za lata 2015-2020 notuje najwyższe wyniki w przypadku kolorowych magazynów, książek i druków komercyjnych.

- Na przestrzeni ostatnich pięciu lat gałąź wydruków atramentowych wzrosła aż o 44,6 proc. w przypadku magazynów i 22,8 proc. w przypadku książek. Nie oznacza to jednak, że czytelnictwo w Polsce wyraźnie wzrasta - tłumaczy Michał Młynarczyk. - Owszem, na podstawie raportu Smithers Group można wysnuć pewne szersze wnioski, ale dotyczą one raczej zmiany formy druku. Książki drukuje się dziś w krótszych seriach, za to z możliwością szybkiego dodruku na żądanie i z bogatszą szatą graficzną. Biorąc to pod uwagę, można zaobserwować wyraźne oszczędności przy przejściu na atramentową technologię druku, stąd widoczne w raporcie znaczące wzrosty - mówi ekspert Canon Polska.

Uwagę specjalistów przykuwa również dobra sytuacja gałęzi opakowań i naklejek. Jak twierdzi Michał Młynarczyk, ten fragment branży w ostatnich latach przeżywa dynamiczny wzrost nie tylko w zakresie druku atramentowego, ale i tonerowego.

Wyzwanie dla producentów

Prócz wartości produktów końcowych (wydruków), wzrasta także wartość polskiego rynku urządzeń atramentowych. W 2020 roku może być on wart niemal 25 milionów dolarów. Jeśli natomiast chodzi o sprzedaż atramentu, przy ponad milionie ton sprzedanego w tym roku produktu, producenci mogą liczyć na przychód rzędu 75,7 milionów dolarów.

Czy dostawcy sprzętu są w stanie dotrzymać tempa?

- Trzymamy rękę na pulsie i szykujemy odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania klientów - przekonuje Michał Młynarczyk. - Obecnie w naszej ofercie znajdują się już profesjonalne urządzenia atramentowe na papier cięty, mogące drukować nawet 320 stron A4 na minutę. Ulepszany jest sam atrament, a drukarki mogą pracować z coraz szerszą gamą papierów. To właśnie wysokojakościowy druk atramentowy na szczególnie trudnych podłożach, będzie największym wyzwaniem najbliższych lat - twierdzi przedstawiciel Canon Polska.

Choć, jak szacują autorzy raportu Smithers Group, dynamika wzrostu może ulec nieznacznemu spowolnieniu, najbliższe lata nie przyniosą zasadniczej zmiany w rozwoju polskiego rynku druku atramentowego. To oznacza, że za pięć lat jego wartość zbliży się do kwoty miliarda dolarów.

Źródło: Canon Polska

www.canon.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

"przyszłość branży należy właśnie do atramentu, co udowadniają tak nowatorskie rozwiązania jak ekologiczna technologia UV Gel"

To do atramentu czy jednak żelu?

avatar użytkownika
,

Gelu.  

,

Myślałem, że może fkulce.  

Najnowsze w tym dziale

Restart branży za nami – Festiwaldruku.pl oczami wystawców targów
Blisko 1300 zwiedzających i prawie 130 wystawców – tak w liczbach można podsumować zakończony w zeszłym tygodniu FestiwalDruku.pl. Ale liczby nie wyrażą wszystkiego. Szczególnie w przypadku tej wyjątkowej edycji w niecodziennych czasach. O opinię organizator poprosił więc głównych zainteresowanych – czyli wystawców.
Solidność i bezpieczeństwo współpracy z partnerami z branży reklamowej
O jakości udanej współpracy między partnerami biznesowymi w dużej mierze przesądza rzetelność każdego z nich. Każdy, kto aktywnie działa na polu zawodowym, wie, że zdarzają się przypadki, gdy kontrahent nie wywiązuje się z poczynionych ustaleń. Jak zadbać o bezpieczeństwo transakcji na rynku reklamowym?
Performics z akcją „Wspomóż doga za hot-doga” w nowej odsłonie
Już w poniedziałek - 21 września - pierwszy live stream ze zbiórką datków na rzecz podopiecznych Fundacji Tymmmczasy
The Dumplings w intrygującym coverze towarzyszącym kampanii #Jabłonki
#Jabłonki to projekt, którym Fundacja State of Poland rozpoczyna wieloletnią kampanię wzmacniania wizerunku marki Polska. Do współpracy zaprosiła zespół The Dumplings, który przygotował cover legendarnego utworu Maanam. Nowa aranżacja oddaje intrygujący klimat spotu promującego akcję.
Lovebrands Medical - nowa marka na rynku marketingowym i komunikacyjnym
LoveBrands Relations ma w dziedzinie zdrowia ogromne doświadczenie. Od lat współpracuje zarówno z instytucjami działającymi w ochronie zdrowia, jak i firmami farmaceutycznymi oraz medycznymi. Zna potrzeby środowiska medycznego i farmaceutycznego oraz  pacjentów.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764