logo
WIEDZA

User Experience - klucz do stworzenia aplikacji idealnej

Mateusz Zawiślak  PR 05.01.2017, przeczytano 283 razy
ilustracjastrzałka
5 poziomów procesu UX

User Experience (UX) to ważny aspekt podczas projektowania nowoczesnych aplikacji. Również tych, które mają optymalizować biznes, czyli usprawniać działanie różnych procesów w firmie – logistycznych, magazynowych czy na przykład utrzymania ruchu. Doświadczenie lub – jak to woli – emocje, które wzbudza używana aplikacja w jej użytkownikach, mają bowiem kluczowe znaczenie i przekładają się na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/user-experience---klucz-do-stworzenia-aplikacji-idealnej,31020,artykul.html

Elon Musk powiedział, że każdy produkt, do którego potrzebna jest instrukcja obsługi, jest zły. Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Użytkownicy liczą przede wszystkim na intuicyjność, ale też zależy im na tym, aby produkt był oryginalny, innowacyjny i nowoczesny. To wszystko bowiem składa się na emocje, których doświadczamy, korzystając z urządzenia czy aplikacji. A te są dziś kluczowe – również w IT, które poprzez nowe funkcjonalności i możliwości pozwalają przedsiębiorstwom nadążać za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością.

Waga pozytywnego doświadczenia

Zacznijmy od początku. User Experience (UX), jak sama nazwa wskazuje, związane jest z emocjami użytkownika. Określa subiektywne odczucia, zarówno pozytywne, jak i negatywne, których doświadcza się podczas korzystania z produktu. Pojęcie to ma swoje korzenie w naukowej dziedzinie zajmującej się projektowaniem interfejsów komputerowych. Jest mocno związane z branżą IT, stąd też jego wykorzystanie w tworzeniu aplikacji.

Projektując program optymalizujący procesy biznesowe, również należy o nim pamiętać. Dlatego informatycy Novacura Flow są też psychologami, a nawet artystami. Po co? No właśnie po to, aby w użytkownikach systemu wywołać pozytywne emocje. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że czasy, kiedy można było wmówić pracownikom, że wdrożony system BPMS lub ERP jest tak zwanym „best practice”, już minęły. Dziś użytkownicy są wymagający i oczekują od produktów elastyczności, mobilności, responsywności, ale również odpowiedniego wyglądu aplikacji i co najważniejsze – intuicyjności.

Intuicyjność, czyli słowo - klucz

User Experience w aplikacjach biznesowych to przede wszystkim intuicyjność! To ona jest tutaj słowem kluczowym. Chodzi o usprawnienie języka, którym posługują się programy. Trzeba pamiętać, że mają one prowadzić użytkownika, aby nie tracił cennego czasu na szukanie odpowiedniego okienka czy właściwej funkcji. Jego uwaga ma być skupiona na samej czynności i celu, nie zaś na myśleniu o tym, jak się posługiwać narzędziem pracy. Dlatego twórcy programów muszą posiadać umiejętność przewidywania, z czym potencjalny użytkownik może mieć kłopot. Co go zatrzyma? W którym miejscu zada sobie pytanie „co dalej”? W przypadku aplikacji takie sytuacje w ogóle nie powinny się zdarzać. Firma Novacura zapobiega im, wczuwając się w rolę pracownika i eliminując jego problem, zanim jeszcze rzeczywiście się pojawi.

Witamy na pokładzie

Ciekawe jest to, że intuicyjność programu wpływa również na przyspieszenie procesu wdrażania nowych pracowników. Firmom zależy na tym, aby taka osoba jak najszybciej odnalazła się na stanowisku. Nie jest to jednak takie proste. W tym adaptacji nowo zatrudnionych pomagają jednak obecne aplikacje zaprojektowane w duchu User Experience. Właściwie można powiedzieć, że prowadzą użytkownika za rękę. Natychmiast dostaje on informację, kiedy powinien przyłączyć się do procesu pracy w firmie. Wie, co i w którym momencie ma robić, a co najważniejsze – w razie potrzeby w łatwy sposób może skontaktować się ze współpracownikami: przesłać im wiadomość o zakończonym zadaniu, przekazać obowiązki czy też poprosić o pomoc. A wszystko to sprawnie, bez zbędnych formalności i za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Mobilność – wymóg nowego pokolenia

Nie ma się co oszukiwać – w dzisiejszych czasach wszyscy wymagamy mobilności, również w pracy. Młode pokolenie nie potrafi funkcjonować bez urządzeń mobilnych. Można wręcz powiedzieć, że czuje się bez nich jak bez ręki. Firmy muszą wyjść naprzeciw wymaganiom i zaoferować swoim pracownikom narzędzia dostosowane do ich oczekiwań. Tylko jak to zrobić? Spójrzmy na przykład na nowoczesne CRM-y. Dzięki obsłudze mobilności pracownik może uzupełniać informacje o klientach poza biurem w niezwykle przystępny sposób, na różnych urządzeniach i platformach. Ma dostęp do wielu ciekawych opcji, takich jak robienie notatek głosowych czy zdjęć i zrzutów ekranu podczas pracy w terenie. Trudno sobie wyobrazić, jak przydatne potrafią być, dopóki się z nich nie skorzysta!

Rozwiązanie idealne

Obecne aplikacje idealne powinny charakteryzować się prostotą i elegancją połączoną z wywoływaniem pozytywnych emocji w użytkowniku. Informatycy firmy Novacura dobrze o tym wiedzą, dlatego dokładają wszelkich starań, by system był dostosowany do działających w firmie procesów i spełniał wymogi zarówno pracodawców, jak i pracowników. Musi być prosty, wyposażony w intuicyjny interfejs. Każdy powinien czerpać satysfakcję z jego użytkowania. Nie ma tu miejsca na chaos i wprowadzanie niepotrzebnych funkcji. Takie rozwiązanie – można pokusić się o stwierdzenie, że idealne – daje pozytywne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Źródło: Novacura Poland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

Czym są nagłówki Hx i jakie jest ich wykorzystanie?
Stosowanie nagłówków treści na stronach WWW to popularny temat, wokół którego narosło wiele mitów pokutujących do dziś. Czym zatem są, po co się je stosuje i jak wdrożyć optymalną strukturę nagłówków na swojej stronie?
Content produktowy - jaka jest jego wartość w generowaniu sprzedaży?
Czym jest content produktowy, jak go tworzyć i jak wykorzystać do poprawienia wyników sprzedaży? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w poniższym artykule.
Digital POS, czyli marketing elektroniczny
W dzisiejszych czasach komputer czy Internet to już nic nowego. Praktycznie każdy z nas ma do nich na co dzień dostęp, ponieważ technologia pędzi do przodu sprawiając, że coś, co było dla nas kiedyś innowacyjne, stało się normalne i dostępne.
Wszystkie firmy, które przechowują jakiekolwiek informacje na temat pracowników, kontrahentów czy klientów, muszą przestrzegać Ustawy o ochronie danych. Ma ona zastosowanie do wszelkich skomputeryzowanych lub ręcznych zapisów zawierających dane osobowe. Dlatego ważne jest, aby każdy przedsiębiorca zapoznał się wymaganiami stawianymi przez GIODO. Zwłaszcza w erze rewolucji, jaką niesie ze ...
Kolory Walentynek na świecie: Nie tylko czerwień
W Polsce Walentynki, nazywane także dniem zakochanych, kojarzą się przede wszystkim z kolorami czerwonym oraz różowym. Moda, która przybyła do Polski z Zachodu i rozpowszechniła się w latach 90 XX w. sprawiła, że witryny sklepowe przepełniły się pluszowymi serduszkami, misiami oraz innymi gadżetami i podarkami w kolorach czerwonym i różowym. Jednak w Korei Południowej to święto potrafi...
 
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone