logo
WIEDZA

User Experience - klucz do stworzenia aplikacji idealnej

Mateusz Zawiślak  PR 05.01.2017, przeczytano 285 razy
ilustracjastrzałka
5 poziomów procesu UX

User Experience (UX) to ważny aspekt podczas projektowania nowoczesnych aplikacji. Również tych, które mają optymalizować biznes, czyli usprawniać działanie różnych procesów w firmie – logistycznych, magazynowych czy na przykład utrzymania ruchu. Doświadczenie lub – jak to woli – emocje, które wzbudza używana aplikacja w jej użytkownikach, mają bowiem kluczowe znaczenie i przekładają się na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/user-experience---klucz-do-stworzenia-aplikacji-idealnej,31020,artykul.html

Elon Musk powiedział, że każdy produkt, do którego potrzebna jest instrukcja obsługi, jest zły. Nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Użytkownicy liczą przede wszystkim na intuicyjność, ale też zależy im na tym, aby produkt był oryginalny, innowacyjny i nowoczesny. To wszystko bowiem składa się na emocje, których doświadczamy, korzystając z urządzenia czy aplikacji. A te są dziś kluczowe – również w IT, które poprzez nowe funkcjonalności i możliwości pozwalają przedsiębiorstwom nadążać za dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością.

Waga pozytywnego doświadczenia

Zacznijmy od początku. User Experience (UX), jak sama nazwa wskazuje, związane jest z emocjami użytkownika. Określa subiektywne odczucia, zarówno pozytywne, jak i negatywne, których doświadcza się podczas korzystania z produktu. Pojęcie to ma swoje korzenie w naukowej dziedzinie zajmującej się projektowaniem interfejsów komputerowych. Jest mocno związane z branżą IT, stąd też jego wykorzystanie w tworzeniu aplikacji.

Projektując program optymalizujący procesy biznesowe, również należy o nim pamiętać. Dlatego informatycy Novacura Flow są też psychologami, a nawet artystami. Po co? No właśnie po to, aby w użytkownikach systemu wywołać pozytywne emocje. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę z tego, że czasy, kiedy można było wmówić pracownikom, że wdrożony system BPMS lub ERP jest tak zwanym „best practice”, już minęły. Dziś użytkownicy są wymagający i oczekują od produktów elastyczności, mobilności, responsywności, ale również odpowiedniego wyglądu aplikacji i co najważniejsze – intuicyjności.

Intuicyjność, czyli słowo - klucz

User Experience w aplikacjach biznesowych to przede wszystkim intuicyjność! To ona jest tutaj słowem kluczowym. Chodzi o usprawnienie języka, którym posługują się programy. Trzeba pamiętać, że mają one prowadzić użytkownika, aby nie tracił cennego czasu na szukanie odpowiedniego okienka czy właściwej funkcji. Jego uwaga ma być skupiona na samej czynności i celu, nie zaś na myśleniu o tym, jak się posługiwać narzędziem pracy. Dlatego twórcy programów muszą posiadać umiejętność przewidywania, z czym potencjalny użytkownik może mieć kłopot. Co go zatrzyma? W którym miejscu zada sobie pytanie „co dalej”? W przypadku aplikacji takie sytuacje w ogóle nie powinny się zdarzać. Firma Novacura zapobiega im, wczuwając się w rolę pracownika i eliminując jego problem, zanim jeszcze rzeczywiście się pojawi.

Witamy na pokładzie

Ciekawe jest to, że intuicyjność programu wpływa również na przyspieszenie procesu wdrażania nowych pracowników. Firmom zależy na tym, aby taka osoba jak najszybciej odnalazła się na stanowisku. Nie jest to jednak takie proste. W tym adaptacji nowo zatrudnionych pomagają jednak obecne aplikacje zaprojektowane w duchu User Experience. Właściwie można powiedzieć, że prowadzą użytkownika za rękę. Natychmiast dostaje on informację, kiedy powinien przyłączyć się do procesu pracy w firmie. Wie, co i w którym momencie ma robić, a co najważniejsze – w razie potrzeby w łatwy sposób może skontaktować się ze współpracownikami: przesłać im wiadomość o zakończonym zadaniu, przekazać obowiązki czy też poprosić o pomoc. A wszystko to sprawnie, bez zbędnych formalności i za pomocą zaledwie kilku kliknięć.

Mobilność – wymóg nowego pokolenia

Nie ma się co oszukiwać – w dzisiejszych czasach wszyscy wymagamy mobilności, również w pracy. Młode pokolenie nie potrafi funkcjonować bez urządzeń mobilnych. Można wręcz powiedzieć, że czuje się bez nich jak bez ręki. Firmy muszą wyjść naprzeciw wymaganiom i zaoferować swoim pracownikom narzędzia dostosowane do ich oczekiwań. Tylko jak to zrobić? Spójrzmy na przykład na nowoczesne CRM-y. Dzięki obsłudze mobilności pracownik może uzupełniać informacje o klientach poza biurem w niezwykle przystępny sposób, na różnych urządzeniach i platformach. Ma dostęp do wielu ciekawych opcji, takich jak robienie notatek głosowych czy zdjęć i zrzutów ekranu podczas pracy w terenie. Trudno sobie wyobrazić, jak przydatne potrafią być, dopóki się z nich nie skorzysta!

Rozwiązanie idealne

Obecne aplikacje idealne powinny charakteryzować się prostotą i elegancją połączoną z wywoływaniem pozytywnych emocji w użytkowniku. Informatycy firmy Novacura dobrze o tym wiedzą, dlatego dokładają wszelkich starań, by system był dostosowany do działających w firmie procesów i spełniał wymogi zarówno pracodawców, jak i pracowników. Musi być prosty, wyposażony w intuicyjny interfejs. Każdy powinien czerpać satysfakcję z jego użytkowania. Nie ma tu miejsca na chaos i wprowadzanie niepotrzebnych funkcji. Takie rozwiązanie – można pokusić się o stwierdzenie, że idealne – daje pozytywne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Źródło: Novacura Poland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale:

SMS-y sposobem na aktualizację baz danych zgodnych z RODO
Już 25 maja czeka nas nowa rzeczywistość w zakresie ochrony danych osobowych. W życie wejdzie unijna dyrektywa RODO, która oznacza największą od 21 lat zmianę w przepisach dotyczących danych osobowych. W praktyce, wprowadzenie tego rozporządzenia pociągnie za sobą potrzebę utworzenia lub w najlepszym przypadku zaktualizowanie istniejących baz danych, włącznie z uzyskaniem nowych zgód. W ...
Wyniki badania Brother Polska, przeprowadzonego wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw pokazują, że 90 proc. polskich MŚP drukuje w technologii laserowej, ponieważ w przypadku organizacji jest ona wydajniejsza, szybsza i tańsza niż atrament. Firma stworzyła listę sześciu najważniejszych korzyści, jakie technologia druku laserowego może przynieść firmie....
Employer Branding sięga po rozrywkę
Rynek pracownika i wymagający coraz większych nakładów finansowych oraz  kreatywności  proces rekrutacji powoduje, że rośnie znaczenie działań employer branding. Dla świadomych pracodawców ważną rolę zyskuje realizacja strategii opartej na kształtowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników, czyli employee experience. Działy HR odczuwają tę presję i szukają oryginalnych pomysłów...
DOOH jako nowoczesna forma tradycyjnego medium
Firmy, chcąc skutecznie dotrzeć do odbiorców i wyróżnić się na tle konkurencji korzystają z różnych kanałów komunikacji. Mając szeroki wybór sposobów promowania swoich produktów i usług, najchętniej korzystają z telewizji, prasy, radia i Internetu. Obok nich funkcjonuje także reklama zewnętrzna - najstarsza forma - która jest doskonałym uzupełnieniem kampanii reklamowych....
Nowoczesna reklama, czyli efekt DOOH
OOH, czyli „out of home advertising” to bardzo powszechna forma komunikacji reklamowej. Billboardy, plakaty i ulotki są na ulicach miast tak powszechne, że właściwie przestaliśmy zwracać na nie uwagę. I tu pojawia się problem, bo w interesie reklamodawcy jest to, by odbiorcy nie tylko zobaczyli, ale i zapamiętali przekaz reklamowy. Stawić czoła temu wyzwaniu można, inwestując w nowoczesne roz...
 
piątek 20.04.2018, 119 gości [ lista ]
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone