logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Wyższość techniki piezo nad bubble-jet

   03.02.2001, przeczytano 11312 razy

W chwili obecnej do drukowania dokumentacji technicznej w takich dziedzinach jak mechanika, budownictwo, architektura, geodezja - wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykreślenia precyzyjnych rysunków technicznych - stosuje się plotery atramentowe. Popularna technika druku atramentowego, znana każdemu użytkownikowi komputera z powszechnie stosowanych drukarek biurowych, została na tyle ulepszona, że w zasadzie wyparła inne technologie z ploterów CAD.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/wyzszosc-techniki-piezo-nad-bubble-jet,15,artykul.html

Oczywiście pozostają prace, gdzie stosuje się inne technologie, np. przy druku monochromatycznej dokumentacji technicznej w dużych nakładach (LED). Jednakże małe i średnie biura projektowe spotkają się niemal wyłącznie z technologią atramentową.

Plotery dostępne na rynku działają w oparciu o dwie odmiany druku atramentowego - technologię piezo i technologię termiczną. Wydruk jest otrzymywany poprzez nanoszenie pojedynczych kropel atramentu na papier. Dla odpowiednio dużej rozdzielczości wydruku krople atramentu mają mikroskopijną wielkość. Ich wyrzucanie w kierunku papieru odbywa się w dyszach głowic drukujących. Zasada działania głowicy określa z jaką technologią mamy do czynienia.

W przypadku głowicy termicznej wypchnięcie pojedynczej kropli następuje po podgrzaniu atramentu. Powstaje pęcherzyk pary, który swoją zwiększoną objętością wyrzuca kroplę atramentu z dyszy.

Zupełnie inaczej działa technologia piezo. Tam czynnikiem sprawczym wyrzucenia atramentu jest kryształ piezoelektryczny, który pod wpływem impulsu elektrycznego zmienia swoją objętość.

Za technologię doskonalszą i nowocześniejszą uważany jest druk piezoelektryczny. Decydują tu następujące zalety.

Po pierwsze duża trwałość głowicy. Prostsza budowa oraz praca z zimnym czynnikiem roboczym powoduje, że trwałość głowicy dorównuje trwałości całego plotera. Bardzo duża trwałość dysz polepsza także jakość wydruku. Nie występuje tu, znane z drukarek bubble-jet, zjawisko stopniowej zmiany kształtu wyrzucanych kropel atramentu na skutek rozkalibrowania dysz drukujących. Trwałość głowicy jest także korzystna z ekonomicznego punktu widzenia - nie istnieje tu konieczność wymiany głowic drukujących po zużyciu określonej ilości atramentu (najczęściej około 44 ml), co zmniejsza koszty wydruków.

Drugą zaletą jest wysoka rozdzielczość możliwa do osiągnięcia w technologii piezo. Nowoczesne głowice pozwalają na uzyskanie rzeczywistej rozdzielczości 720 x 720 dpi, a nawet ostatnio 1440 dpi. Co więcej, rozdzielczość taka jest możliwa nie tylko w przypadku druku monochromatycznego, ale także podczas drukowania kolorowego. Cecha ta jest decydująca dla uzyskania najwyższej jakości, precyzyjnych wydruków wektorowych, np. wielobarwnych map cyfrowych dużych aglomeracji miejskich.

Ponadto technologia piezo umożliwia stosowanie atramentów o lepszych właściwościach. Możliwe jest np. zastosowanie pigmentów odpornych na promieniowanie UV. Możliwe to jest dzięki pracy atramentu bez udziału podwyższonych temperatur degradujących jego własności fizykochemiczne.

Na rynku dostępne są plotery pracujące w oparciu o obie opisane technologie. Głowice termiczne posiadają plotery firm Hewlett-Packard, Oce, Selex. Technologię piezo zastosowano w japońskich ploterach MUTOH serii Falcon.


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Marek Gasek

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Szanowny Panie Marku!

Czytając ten artykuł od razu nasuneła mi się myśl, że ktoś z firmy ATRIUM go pisał. Gdzie piezo - MIMAKI, ROLAND, AGFA, KODAK - których nie sprzedajecie, gdzie termiczne - ENCAD - te "gorsze" który sprzedajecie. Dlaczego większość artykułów ATRIUM jest pisana nie bardzo "obiektywnie"

Daniel Pietura

Najnowsze w tym dziale

Rebranding Atikus - nowa identyfikacja wizualna dewelopera
Atikus to marka dewelopera, w której DNA zaszyte są sztuka projektowania oraz realizacji. Założyciele marki to dwóch pasjonatów: architektury oraz budownictwa i swoje zamiłowania starają skutecznie realizować w zakresie kolejnych, zrealizowanych inwestycji. Ich motto: „Mieszkaj wygodnie” wskazuje na zaangażowanie i dbałość o każdy detal, bo wiedzą jak ważne jest to z punktu...
Tetrachromatyzm - fenomenalna wrażliwość na kolor
Tetrachromatyzm to rzadki fenomen związany z percepcją kolorów częściej występujący u kobiet. Takie osoby potrafią wyłapać setki milionów odcieni więcej niż przeciętna osoba.
Prawna ochrona marki osobistej. Prawo do firmy a znak towarowy
Gdyby istniał skuteczny sposób prawny na zatrzymanie raz zbudowanego zaufania to byłaby to z pewnością najchętniej realizowana usługa prawna. Niestety, w tym zakresie prawo nie jest idealne. Co nie oznacza, że nie oferuje ono żadnych sposobów ochrony marki osobistej. Dzisiaj przedstawię Ci dwa sposoby ochrony marki osobistej, które warto znać: prawo do firmy oraz znak...
Plan marketingowy miasta i zrównoważone planowanie rozwoju
Strategiczny plan marketingowy, uważany za ważne narzędzie zarządzania w organizacji, wykorzystywany jest także przez miasta w Polsce jako jeden z głównych aspektów wsparcia w podejmowaniu decyzji i osiąganiu wyznaczonych celów. Zrównoważony rozwój to jeden z wiodących trendów w obecnych czasach. Właściwy do wprowadzania zmian i podążania za innowacjami. Określa wiele...
Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764